Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.12.11. 19:23

pakala írta:Szerintetek milyen 2db Plössl-t vegyek meg hozzá, hogy szépen hozza a mély-eget és a bolygókat?


Egy 32 és egy 15 miliset. A 32-essel megkapod a legkisebb nagyítást és a legnagyobb látómezőt, így mélyegekhez jó. A 15 milissel meg kitöltöd a 25 és a 10mm közötti űrt, és kapsz egy közepes nagyítást, amiben biztos vagyok, hogy nagy hasznát veszed. Szerintem mindkettő hasznos fog lenni. Bolygókhoz a 4milis bőven elég.
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pakala » 2013.12.11. 23:18

Értem. Köszi szépen. :)
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.12.12. 10:02

Magdi írta:Sziasztok!

Igazán kezdő vagyok ...
150/750-es SkyWachter távcsövet kaptam, 25, 10, 6 és 4 mm-es okulárokkal.
Szeretném jobban látni a bolygók felszínét (Jupiter, Szaturnusz, Mars), és a Nap foltjait, illetve a napkitöréseket (napszűrőm van), s a Hold hegyeit.
Megvalósítható pl. 4 mm-es okulárnál nagyobb/kisebb (?) okulárral, pl. 2 mm-essel?
Sokat szeretnék?
A színszűrőről nem tudok semmit. Segítenétek, hogy mire jó?
Köszönöm szépen.
Magdi.



Kedves Magdi!

A távcsövedhez kapott okulársorozattal kiválóan megfigyelhetőek az általad felsorolt dolgok, a napkitöréseket leszámítva.
A 150/750 igazán kiváló amatőr távcső, az okulárjaiddal elérhető nagyítások:
25mm: 30x
10mm: 75x
6mm: 125x
4mm: 187,5x

A 25mm-es okulár látómezejébe belefér a teljes Hold, vagy a Nap, az egész korong egyszerre figyelhető meg, nagyon kellemes nagyítás. A napfoltok szerkezete is látható már vele. Ezt ajánlom továbbá kiterjedtebb mélyég-objektumokhoz is, mint pl. az Orion-ködhöz, ami a téli égbolt könnyen megtalálható látványossága.
A bolygókhoz már elkél a nagyobb nagyítás, a légköri nyugodtságtól függően a 6-os és a 4-es okulárok kellenek majd. Ezekkel jól látszik majd a Vénusz, Merkúr fázisa, kis szerencsével és némi türelemmel halvány részleteket is lehet látni rajtuk. A Vénusz kb. év végéig alkonyatkor a nyugati égbolt aján látszik, elég feltűnő. A Jupiter mostanában egész éjjel látszik, nagyon fényes, este 9-10 körül kelet felé kell keresni , már elég magasan jár. A felhősávjai, a Nagy Vörös Folt (ha a Föld felüli oldalon van éppen) és a Galilei-féle holdjai látszanak, egy ekkora távcső már a felhőzet fodrozódását is meg tudja mutatni. A Szaturnusz és a Mars majd inkább tavasztól lesz megfigyelésre kedvezőbb helyzetben, a Szaturnuszon látszanak a felhősávok eltérő színei, tagozódása a gyűrűnek a sávjai, a Cassini-rés. A Mars pólussapkája, sötétebb és világosabb felszíni részletei. A Jupiter látszó átmérője a legnagyobb, 200x nagyítás környékén kb. akkorának látszik az okulárban, mint egy borsószem. Ezen a kis korongon kell részleteket megfigyelni, fokozatosan, estéről-estére egyre több részletet fogsz látni. Persze vannak olyan napok is, amikor annyira pocsék az ég a látszólag szép derült idő ellenére, hogy a Jupiter fő sávjai is csak elmosódottan látszanak. Télen egyébként a meleg szobából a 0°C körüli hidegbe kitéve egy ekkora távcsőnek legalább 1 óra kell, hogy a távcső lehűljön és a képe bolygózáshoz megfelelő legyen. Amíg hűl, addig a tükörben ébredő feszültségek eltorzítják a tükör alakját és ez elmossa a finom részleteket.
A szűrők minőségi bolygóészleléshez ajánlottak, a halvány felszíni részletek kontrasztját lehet segítségükkel erősíteni. Pl egy vörös, vagy kék szűrővel könnyebb észrevenni a Vénusz nagyon kontraszttalan felhősávjait, vagy egy sárga szűrő feldobja a Jupiter vagy Szaturnusz látványát. Minden színszűrő kicsit más részleteket mutat meg jobban. Természetesen el is színezik a képet, egy vörös szűrőtől vörös lesz a kép. A Napon a granulációt és a fáklyamezőket zöld szűrővel lehet kontrasztosabbá tenni. Egy neutrálszűrő hasznos a Vénusznál, vagy nagyobb holdfázisnál, mert ezek már zavaróan fényesek tudnak lenni.
A távcsöveddel elérhető elméleti legnagyobb hasznos nagyítás 300x, de ehhez kivételes nyugodtságú ég is kell. Szerintem egyelőre nincs szükséged 4mm-esnél rövidebb fókuszú okulárra. Nem tudom a 4-es és a 6-os okulárod milyen fajta, ha nagyon pici a szemlencséjük és nagyon közelről kell beléjük nézni és ha ez zavar, akkor ne add fel, léteznek kényelmesebb betekintésű, jó minőségű és elérhető árú, ún. Planetary okulárok is ilyen rövid fókuszokkal.
A "napkitörések", illetve protuberanciák megfigyeléséhez speciális, hidrogén-alfa naptávcső szükséges, ezeket a jelenségeket egy normál csillagászati távcsővel nem lehet megfigyelni. Az ilyen naptávcsövekben egy speciális, nagyon keskeny áteresztésű szűrő van, ami csak a hidrogén (balmer-)alfa színképvonalának hullámhosszát engedi át, gyakorlatilag kiszűri a többi hullámhosszt, amik túlragyognák ezt a tartományt.
A napszűrőd egy nagyon erős neutrálszűrő, ami 1/100000 részére csökkenti a Nap fényét, ez alkalmas a napfoltok, fáklyamezők (fényes foltocskák), granuláció (a napfelszín narancshéj-szerű textúrája) megfigyelésére, ez mindig legyen a távcsöveden amikor a Nap felé fordítod, enélkül sosem szabad belenézni. Ilyenkor a keresőtávcsövet is szereld le, vagy hagyd rajta az okulársapkát.

Javaslom, hogy szerezd be Vizi Péter Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyvét, ami nagyon sok hasznos gyakorlati tanáccsal szolgál a kezdő észlelőknek és észlelési ajánlattal kiegészített jól használható csillagtérkép van benne.
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2013.12.13. 13:04

Üdv!

Meg tudnátok mondani, hogy a 90/900 és 102/500 között mély-ég tekintetében mennyi különbség van? Azt sejtem, hogy a rövid fókusztávúnak nagyobb a látószöge, de mégis mennyivel? Jelentősen vagy azért annyira nem észrevehetően? (Az átmérő nem különösebben kisebb, gondolom az annyit mégsem csökkent a fénygyűjtő képességen.) A 90/900 most nagyon szimpatikus lett, mert azért nagyon szívesen bolygóznék is, és nagyobb ugyan sokkal, de a szállítást még bőven meg tudom oldani így is szerintem (biciklin).

(A fentiekben olvastam a számolgatást a 900as és 500as látómezejéről, csak a szubjektív véleményekre vagyok még kíváncsi. Esetleg a későbbiekben egy nagyobb látószögű okulárral ez továbbra is szembetűnő különbség lenne-e..?)

És tudtok mondani valamit esetleg arról, hogy mégis mi a különbség ez között a két távcső között optikában? Vagy csak a mechanika és kiegészítők más?(AZ3 vajon elbírná-e, csak mert azt mondják, stabilabb, mint az eq2):

http://tavcso.hu/index.php?o=termek&te=SWR909eq2
http://tavcso.hu/index.php?o=termek&le=SWR909az3

A 90/900 már csak az ára miatt is sokkal szimpatikusabb jelenleg, mint a 102/500as az3-on..

Köszönöm! :)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.12.13. 13:24

DavidE írta:Meg tudnátok mondani, hogy a 90/900 és 102/500 között mély-ég tekintetében mennyi különbség van? Azt sejtem, hogy a rövid fókusztávúnak nagyobb a látószöge, de mégis mennyivel? Jelentősen vagy azért annyira nem észrevehetően? (Az átmérő nem különösebben kisebb, gondolom az annyit mégsem csökkent a fénygyűjtő képességen.) A 90/900 most nagyon szimpatikus lett, mert azért nagyon szívesen bolygóznék is, és nagyobb ugyan sokkal, de a szállítást még bőven meg tudom oldani így is szerintem (biciklin).

Optikailag azért elég sok a különbség, különösen a nagyítás növelésével lesz ez hangsúlyos. A 102/500-as (az "álmoskönyv" szerint) négyszer jobban színez, ami különösen közepes és nagy nagyításokon (>80x) szembetűnő. Ráadásul a színezés mellett még az optikai minősége sem annyira jó, azaz képélesség és kontrasztja elmarad a 90/900 mögött. Kis nagyításon (kb 20-40x) a 102/500 előnyösebb a kissé nagyobb átmérő miatt, de ez fölött már inkább a színi hiba kezd dominálni. A 90/900-zal kb 1.8 fok LM érhető el, ami azért nem kevés. A 102/500 persze a 2"-es kihuzata miatt nagyobb LM elérését teszi lehetővé.

Az AZ-3 valóban stabilabb mint az EQ-2, csak ne kelljen gyakran megmozdítani a csövet.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pakala » 2013.12.14. 18:59

Kicsit aggódok, mivel azt tervezem, hogy megveszem a 200/1200-as Dobson-t és eléggé szeretnék utánajárni, hogy ez lenne-e a legjobb választás. A felvetések között volt még a 150/750-es SW, de akárhogy keresek képet mély-égről, csak a 150/750esnél találok.
Ugye a 200/1200as is tudja olyan szépen hozni a mély-eget, mint a 150/750?
És ha igen, akkor miért nincsen arról kép? :/
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.14. 19:15

[quote="pakala"]Kicsit aggódok, mivel azt tervezem, hogy megveszem a 200/1200-as Dobson-t és eléggé szeretnék utánajárni, hogy ez lenne-e a legjobb választás. A felvetések között volt még a 150/750-es SW, de akárhogy keresek képet mély-égről, csak a 150/750esnél találok.
Ugye a 200/1200as is tudja olyan szépen hozni a mély-eget, mint a 150/750?
És ha igen, akkor miért nincsen arról kép? :/[/quote

Mert a 200/1200-as csövekkel általában nem fotóznak, túlságosan hosszú, fotózáshoz fényerőtlen kissé.
Miért nem tapasztalsz többet mielőtt egy ilyen felszerelést vásárolsz?
Néztél már a választott távcsőbe valaha?
Ki kellene valahol próbálnod, mozgatni, objektumra állni, stb.
De ha csupán nézelődni akarsz, akkor a 200/1200-as jó választás. A főtükör is jobb minőségű lesz, azt még talán a kínai szakik is ki tudják dörgölni.
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pakala » 2013.12.14. 19:25

Áhh, így már értem.
Volt már egy 50/700-asom, de nem igazán jött be, és úgy gondoltam, hogy akkor most veszek egy komolyabbat, amit sokáig tudok használni. Igen, kissé tapasztalatlan vagyok, megpróbálok utánajárni, hogy kipróbálhassam.
Amennyire tudok itthonról tájékozódok az előnyökről, hátrányokról, de igazad van, kell tapasztani is mielőtt vásárolok.
Köszönöm! :)
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.12.14. 19:36

A 200-asnak nagyobb az átmérője, több fényt gyűjt, több részletet mutat. Mivel ez egy 1200-es fókuszú tubus, már túl hosszú, hogy eq mechanikára tegyék, és képet készítsenek vele. Ezért nem találsz. (amúgy van, de nem sok)
A 150/750-es amúgy egy közkedvelt asztrofotós méret, így azzal sokan készítenek fotókat.
De ha csak nézelődni akarsz, és nincs tervben a fotózás, akkor a 200-assal jobban jársz.
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pakala » 2013.12.14. 19:45

Köszönöm Gábor! :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”