Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.15. 00:33

Ezt a csövet vásároltam ma, lencséje műanyag, 4 cm, de le is van szűkítve 2 centire rögtön a bemenet után, az okulár kihuzat kissé szűk, majd ráhúzok egy csövet, amibe belemenne az 1.25-ös pl., valami 4 cm akromátot bele lehetne tenni, ha lenne, kicsit feljavítva:

PICT1833_kicsi.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zjoni
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2014.01.14. 22:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zjoni » 2014.01.15. 00:49

kulizoli írta:Van 80/400-am és 102/500-am is. Ez utóbbi sokkal nehezebb, nagyobb, nem bírja el egy átlag fotóállvány, viszont 2"-os a kihuzata, és minden másban is lemossa a "kistesót".


Sziasztok!

Mint itt oly sokan kezdőként első távcső vásárlása előtt állok.
Fenti távcsöveket néztem ki, ezekkel kapcsolatosan lenne 1-2 kérdésem.
Jellemzően AZ3-as mechanikában gondolkodom, de német weboldalon EQ1T "asztali" állvánnyal is kapható a 80/400-as az alapfelszereltségen felül 2x barlow-val 36.000,- ft-ért.
Budapestről, Zuglóból családi házas környéken, kert végéből de forgalmas helyen észlelnék, lehetőleg mélyég, hold, bolygó (maximum Jupiter és holdjai) és átvonulózós témában. Később remélhetőleg kitelepülve is:)

És akkor a kérdések :)
-Külföldi behozatalról mik a tapasztalataitok (ha úgyis kint jársz, nem posta), garancia érvényesítése, stb. Árak sok esetben jóval olcsóbbak (itt korábban belinkelt prágai bolt 39 illetve 59 e Ft-ért adja a fenti csöveket AZ3-as állvánnyal, kiegészítőkkel!)
-EQ1T asztali állványról van valakinek tapasztalata? 102-es csövet elbírja? Fix asztalra vagy téglából emelt masszív "állványra" tenném a kertben. Ha ez a befutó, akkor fotóállvány vagy használt AZ3 lehet a túrázós állvány. Ez a szett esetleg bővíthető később EQ1-re való motoros követéssel.
-A sokat emlegetett színezés mennyire durva? Láttam természetfotós képeket és nekem nem tűnik durvának, sőt egyáltalán nem tűnik fel, sőt inkább brutál jó még a bokeh-je is (nyilvánvalóan le lehet rekeszelni nappal) http://szabobalint.blogspot.hu/2013/06/ ... esete.html 102/500-al készültek a képek.
-Jól gondolom, hogy fényszennyezett környezetből (Budapest és közvetlen környezete) a 102-es (a nagyobb átmérő miatt) fényesebb, szebb, részletesebb képet ad? Illetve 80-asra lerekeszelve sokkal szebb, színezésmentesebb, kontrasztosabb, stb a képe, mint a 80-asnak?
-Ehhez kapcsolódva, mélyegezésre fényszennyezett környezetből a 102-es (akár lerekeszelve vagy olcsóbb pl: narancs szűrővel) "annyival" jobb, hogy megérje az árát?
-Az AZ3-as állvány nagyobb newton távcsövet (130/650 - 150/1200 vagy max 200/1000) biztonsággal elbír? Akár nem kihúzott lábakkal székről észlelve.

Fentiekhez tartozik, hogy 70 e Ft fölött biztosan nem vennék kezdésnek szettet.

Előre is köszönöm a válaszokat!
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.15. 02:28

AA. Tobe 3.JPG
AA. Tobe 2.JPG
tobe_ írta:Ezt a csövet vásároltam ma, lencséje műanyag, 4 cm, de le is van szűkítve 2 centire rögtön a bemenet után, az okulár kihuzat kissé szűk, majd ráhúzok egy csövet, amibe belemenne az 1.25-ös pl., valami 4 cm akromátot bele lehetne tenni, ha lenne, kicsit feljavítva:

[attachment=2]PICT1833_kicsi.JPG


Szia Tobe!
A szívem csücske vagy.
Tobe! Magánlevélben add meg a postai címed és én a következőket küldöm neked:
Egy 60/600 -as akromáot, a hozzávaló csövet /matt fekete a belső felülete/
Egy 4 mm, és egy 20 mm okulárt. Valamint, egy 76/400-as Newton távcsövet komplette.
Látom, hogy nagyon szeretel barkácsolni ezért ajánlom fel neked ezeket.
No, meg ezekért a képért amit csatolok, valamint a szuper gitár zenédért.
Légy szíves valami saját zenét feltölteni.
Üdv Obszidián.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.15. 02:35

Obszidián írta:Látom, hogy nagyon szeretel barkácsolni ezért ajánlom fel neked ezeket.


Erre elég nehéz nemet mondani, de majd valamivel meghálálom, amiket tudok csinálni, elektronika, cnc-vel kimarás valami, és a többi, ha úgy megfelel. Ahogy fejlődök, fogok tudni érdekes dolgokat összehozni, remélem. Csak úgy kapni nem szeretek semmit. Valamivel viszonozni kell. :) Elküldöm a címemet emailben, üzenetben itt.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.15. 02:43

Rendes srác vagy Tobe!
Csodálom a lojalitásodat és a mentalitásodat.
Nem kérek semmit viszonzásul, csak annyit, hogy
ne vonulj mégegyszer önkéktes száműzetésbe :lol:
Az e-mail címem elküldöm magálevlélben.
/habár már többen ismerik/.
Tobe, bocsi, hogy az lőbb csatolt két képet a
PRÁGAI CSILLAGÁSZATI klub honlapjára is feltettem.
Nem fogod elhinni, de osztatlan sikere volt ;)
Obszidián.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2014.01.17. 20:59

Szia!

Ha már épp engem idéztél be, alant a saját véleményem mindenféle univerzális igazság kimondásának igénye nélkül:

Az AZ3 nem jött be, próbáltam régebben utazó mechanikának, de eladtam. Hajlamos hanyatt esni rajta a cső, ha lazábbra van állítva, ha pedig meghúzod, alig lehet függőleges irányban állítani (a vízszintes tengelyt meghúzni csak egy csavaranyával lehet, szerszámmal, igazából nem is láttam még ilyen eszement megoldást). EQ3 alatt nem gondolkodnék, most EQ5-ön ül a tízcentis (fotózás mián), így mérsékelt a rezgése.

A 80/400-at szintén eladtam már egy huszasért, mert a 102/500 sokkal jobban tetszik - ha jól emlékszem, 30E volt használtan. Színezés? Ízlések és pofonok, vagyis inkább pénztárcák és igényszintek. Ezek a képek a 102-essel készültek, ennyire színez (lsd. kék haló a csillagok körül): http://visiblenothing.blogspot.hu/p/fen ... riaja.html
Vannak nagyobb csöveim is, pl. 130/820 meg 150/750 is, de azoknak pláne nem való az AZ3.

Üdv, Zoli


zjoni írta:
kulizoli írta:Van 80/400-am és 102/500-am is. Ez utóbbi sokkal nehezebb, nagyobb, nem bírja el egy átlag fotóállvány, viszont 2"-os a kihuzata, és minden másban is lemossa a "kistesót".


Sziasztok!

Mint itt oly sokan kezdőként első távcső vásárlása előtt állok.
Fenti távcsöveket néztem ki, ezekkel kapcsolatosan lenne 1-2 kérdésem.
Jellemzően AZ3-as mechanikában gondolkodom, de német weboldalon EQ1T "asztali" állvánnyal is kapható a 80/400-as az alapfelszereltségen felül 2x barlow-val 36.000,- ft-ért.
Budapestről, Zuglóból családi házas környéken, kert végéből de forgalmas helyen észlelnék, lehetőleg mélyég, hold, bolygó (maximum Jupiter és holdjai) és átvonulózós témában. Később remélhetőleg kitelepülve is:)

És akkor a kérdések :)
-Külföldi behozatalról mik a tapasztalataitok (ha úgyis kint jársz, nem posta), garancia érvényesítése, stb. Árak sok esetben jóval olcsóbbak (itt korábban belinkelt prágai bolt 39 illetve 59 e Ft-ért adja a fenti csöveket AZ3-as állvánnyal, kiegészítőkkel!)
-EQ1T asztali állványról van valakinek tapasztalata? 102-es csövet elbírja? Fix asztalra vagy téglából emelt masszív "állványra" tenném a kertben. Ha ez a befutó, akkor fotóállvány vagy használt AZ3 lehet a túrázós állvány. Ez a szett esetleg bővíthető később EQ1-re való motoros követéssel.
-A sokat emlegetett színezés mennyire durva? Láttam természetfotós képeket és nekem nem tűnik durvának, sőt egyáltalán nem tűnik fel, sőt inkább brutál jó még a bokeh-je is (nyilvánvalóan le lehet rekeszelni nappal) http://szabobalint.blogspot.hu/2013/06/ ... esete.html 102/500-al készültek a képek.
-Jól gondolom, hogy fényszennyezett környezetből (Budapest és közvetlen környezete) a 102-es (a nagyobb átmérő miatt) fényesebb, szebb, részletesebb képet ad? Illetve 80-asra lerekeszelve sokkal szebb, színezésmentesebb, kontrasztosabb, stb a képe, mint a 80-asnak?
-Ehhez kapcsolódva, mélyegezésre fényszennyezett környezetből a 102-es (akár lerekeszelve vagy olcsóbb pl: narancs szűrővel) "annyival" jobb, hogy megérje az árát?
-Az AZ3-as állvány nagyobb newton távcsövet (130/650 - 150/1200 vagy max 200/1000) biztonsággal elbír? Akár nem kihúzott lábakkal székről észlelve.

Fentiekhez tartozik, hogy 70 e Ft fölött biztosan nem vennék kezdésnek szettet.

Előre is köszönöm a válaszokat!
Mészirobi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 02:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mészirobi » 2014.01.19. 23:12

Sziasztok!

Régi okulárok tisztítására mit ajánlotok ? (még sose csináltam ilyet)

Illetve érdekelne, hogy kitől tudnék olcsón venni egy finommozgató kart MEADE tökröstávcsőhöz

előre is köszi,
Mészirobi
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.01.20. 10:14

kulizoli írta:...
Az AZ3 nem jött be, próbáltam régebben utazó mechanikának, de eladtam. Hajlamos hanyatt esni rajta a cső, ha lazábbra van állítva, ha pedig meghúzod, alig lehet függőleges irányban állítani (a vízszintes tengelyt meghúzni csak egy csavaranyával lehet, szerszámmal, igazából nem is láttam még ilyen eszement megoldást). EQ3 alatt nem gondolkodnék, most EQ5-ön ül a tízcentis (fotózás mián), így mérsékelt a rezgése.
...
Üdv, Zoli


zjoni írta:
kulizoli írta:Van 80/400-am és 102/500-am is. Ez utóbbi sokkal nehezebb, nagyobb, nem bírja el egy átlag fotóállvány, viszont 2"-os a kihuzata, és minden másban is lemossa a "kistesót".


Sziasztok!

...
-Az AZ3-as állvány nagyobb newton távcsövet (130/650 - 150/1200 vagy max 200/1000) biztonsággal elbír? Akár nem kihúzott lábakkal székről észlelve.
...

Előre is köszönöm a válaszokat!


Szia,

Szubjektív véleményem: ha már tudod, hogy csillagászkodni fogsz, akkor AZ3-at csak akkor vegyél ha semmiképpen nem tudsz kiszorítani egy jobbat. Nekem is az van és egy 70/500-at tart. Zenit felé nagyon macerás, tulajdonképpen le kellene szerelni a baloldali finombeállító kart, mert folyton beakad a keresőbe és elnyomja (nem vagyok műszaki tehetség, lehet hogy valaki kitalált már rá vmi megoldást). A függőleges állítási lehetőség tényleg nem csillagászatra való (vagy túl szoros, vagy túl laza, ráadásul nem is biztos hogy úgy marad sokáig, amilyen feszességűre beállítottad...). Ezt az állványt tényleg inkább természetfigyelésre készíthették, ahol a horizont mentén csak kis magasságokat kell változtatni, arra pedig megfelel a finombeállítási lehetőség.
Én is gondolkodom a váltáson, csak előtte szeretnék kipróbálni nagyobb műszereket is, hogy lássam mennyire macerás a kézi követés nagyobb nagyításokon, ha például rajzolni szeretnék Jupitert vagy egy Hold részletet.
A 70/500-al egyébként nem tragédia a kézi követés az AZ3-on sem (ha egyébként más stimmel), pl. előre beállítom a finom mozgató karok szélső állapotát úgy, hogy a lehető legtovább követhessem az objektumot.
Tibor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.21. 22:13

"Zenit felé nagyon macerás, tulajdonképpen le kellene szerelni a baloldali finombeállító kart, mert folyton beakad a keresőbe és elnyomja (nem vagyok műszaki tehetség, lehet hogy valaki kitalált már rá vmi megoldást). "

Nekem is ez a gondom ezzel az állvánnyal. Lehetne segíteni rajta, ha a finommozgás flexibilis karja rövidebb, talán csak 8-10 cm hosszú lenne. De ilyen rövid kar nincsen forgalomban. A kart viszont nem házilag nem lehet megröviditeni. Persze lehet, hogy egy ügyes műszerész ezt elvégezhetné. Van valakinek ötlete? - BQ.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.22. 03:35

astrohist írta:A kart viszont nem házilag nem lehet megröviditeni. Persze lehet, hogy egy ügyes műszerész ezt elvégezhetné. Van valakinek ötlete? - BQ.



Hogy is néz az ki ? Kép van róla ? Nekem is a 76/700-on amit rátettem kereket motorosan mozgatni túl hosszan nyúlt ki, már levettem és levágom rövidebbre, mert magasabban a Jupiter mikor este után meg felfele, már nem tudom követni, persze ha az idő is engedné, már kitaláltam, meg kisebb kereket is kéne rá tenni, ez túl nagy, ami most van. Imre szokott volt ilyen mechanikai ötleteket adni, de mostanában nem látom , hogy írna.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”