Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.24. 19:25

Igen, már akkor megjegyeztem, mikor először leírtad. Csak lassú reagálású vagyok. :)

Közben elkészült a lencse a síkteszteléshez. Halad a projekt, sikerült egy nyomorúságos képet is csinálni, amin csak azért látszik a vonalakból valamennyi, mert szerény képfeldolgozó ismereteimet is latba vetettem. (Remélem, így is lesz akit érdekel) Azért bízom benne, hogy lesz még jobb is!
Körülmények: Hamarjában összedobált felszerelés, a lencse két lécen támaszkodik, enyhén összefogdosva, ahogy a tükröző üveglap is. Egy higanygőzlámpa fojtójával együtt csüng a csilláron, körötte egy IFA foncsora.
Az üveg egy mm víz alatt, feketére festett műanyagedényben, három M12-es anyán. A valóságban a vonalak elég erősen látszanak, de tervemben van egy zöld szűrő beiktatása is.
A kép eredetileg zöld árnyalatú. A 15 centis sík eddig nem olyan rossz, a bal oldalon követhetők legtovább a vonalak, de egyik se látszik végig. Jobbra fönt peremkopás látható. A vastag fekete csík a nyalábosztó üveglap széle, mert csak ekkorát találtam itthon.

(Most az jutott eszembe, hogy kéne nyitni egy síktükör készítése topikot is, ha van rá másnak is igénye.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.01.24. 21:49

Üdv!

Ilyen sűrű vonalaknál párhuzamosnak látszottak nálam is. De ha 4-5 csík maradt, akkor bizony meglepődtem.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.24. 22:10

Nálam akkor is párhuzamosak, csak a másik két korongon nem egyenesek. Van egy fél hullámnyi bennük. Egyébként a vonalak egyetlen pozícióban se hazudhatnak, de majd készül hozzájuk referenciavonal is. Amúgy meg ötven százalék polírozottságnál tőlem rossz is lehet.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.25. 01:56

Ha jól alakulnak a dolgok, holnap vagy utána nap kicsit tudok foglalkozni én is a tükörrel, a ráccsal is megpróbálok képet készíteni és egyebeket. No, meg az alakzatot tovább közelíteni az ideálishoz. Csak a hóesésben nehogy kinn rekedjek a hátsó kamrában, ha nagyon belefeledkezek és közben sok esik. :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.01.25. 20:51

Síktükör topik is nagyon kellene! / bár én jelenleg egy gömbnek is örülnék a monitor üvegből...:) /
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.25. 22:29

Jégből nehéz tükröt csinálni ? Pl. nappal napra is jó lenne lehet ... :) Mondjuk nem sokáig bírná lehet.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.01.25. 23:50

Egyszer én olvastam, hogy higanyból készítenének tükröt! Ha már szóbakerült itt elnézést :lol:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.26. 08:11

TZ írta:én jelenleg egy gömbnek is örülnék a monitor üvegből...:) /


Én sosem foglalkoztam a monitorüveggel, de igen vékonynak tűnik nekem. A Neten láttam, hogy az átmérőhöz képest vékony üvegből is csinálnak tükröket. Nem lehet, hogy ez azokhoz képest is vékonyka? Én a föntebbiekben említett lencsét 15 mm-es üvegből csináltam, mindössze kondenzor minőségben. A szerszám közepe és a lencse széle 5mm-re vékonyodott, és már csiszoláskor is csak egy másik korongra ragasztva kaptam gömböt. Így is políroztam ki. (Persze nem merném azt mondani, hogy nem lehet megcsinálni a tükrödet.) Én szerintem csinálnék a hátoldalára egy vastagabb gipszkorongot, majd ráragasztanám, és úgy próbálkoznék. De akárhogy is legyen, összejön, vagy nem, mindenképpen írd meg mi lett a vége!

Csillagos Pisti írta:Egyszer én olvastam, hogy higanyból készítenének tükröt! Ha már szóbakerült itt elnézést :lol:


Úgy emlékszem, hogy már volt itt szó róla, de ez nem házi körülményekhez való alternatíva. :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.01.26. 11:14

TZ írta:Síktükör topik is nagyon kellene! / bár én jelenleg egy gömbnek is örülnék a monitor üvegből...:) /


Így van ez! Ismered a mondást: ...fogd rá a nyuszira!

Ha nem jó a szurok, és nem boldogulsz, fogd rá az üvegre!

(Rossz a szurkod, hidd el. Ennyi!)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.26. 20:01

Sidius írta:A szerszám közepe ...


Kérdeznék egy olyat, hogy neked milyen típusú esztergád van, amivel már ilyen távcső alkatrészeket le lehet gyártani rendesen, ha egyszer eljutnék odáig én is akarnék valamilyent szermányolni. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”