Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.26. 21:12

Valahová pár éve feltettem róla egy képet. Lehet, hogy a távcsőépítésben, vagy itt? Már nem emlékszem. Nagyon régi gép, nagyapám fiatal korában is öreg volt, én tőle örököltem. (Még néhány szabadalmat is megért. :) A szerszámok egy részét is ezen élezem. Mindent ezen csinálok ami elfér, többek között az üvegfúró és csiszolószerszámokat is, de a csiszológép, meg a tubusok és kihuzatok mindegyike megjárja/megjárta a tokmányt. (Bővebben privátban, vagy a távcsőépítés topikban.)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.01.27. 12:42

"Rossz a szurkod"

Tudom. Nem fogom a nyuszira, amúgy is olyan vagyok, hogy elsőre magamban keresem a hibát. Mivel nem optikai szurokról van szó, hanem a tüzépen ragasztó bitumen, vagy mi volt a neve, itt is van egy hibalehetőség. A 100-as tükrömet políroztam vele elsőre kísérletképpen, az gyakorlatilag gömb lett, ezzel meg küzdök, mint a fene. Ill. most épp szünetelek.
Berente Béla tanácsolta, hogy csiszoljam át újból - igaza is van. A tanácsa után 5-6 órán át peremkopást javítottam, egész gömbszerű lett már az alakja is közben, bár kicsit mélyebb, amin egyelőre nem tudtam változtatni, de a perem volt amúgy is a cél. Odáig jutottam, hogy a peremétől kb.7mm az reménytelen, annyira lekopott. Mivel az üveg tényleg vékony, ráadásul semmi garancia nincs rá, hogy a csiszolás után gömb lesz, inkább elfelejtem a szélső 7 mm-t, majd letakarom és kisebb tükörként fog üzemelni. Ha majd lesz vastagabb alapanyagom, meg hát amúgy is a következőnél hangsúlyozottan oda fogok a fránya peremre figyelni. Sőt, olyan tükröt kellene csinálnom, hogy ne is legyen pereme, nehogy lekophasson! :)
/Az üveg eredetileg 18mm vastag volt, most a szélén 13,5 alatt van kicsivel, annyit próbálkoztam a csiszolásnál, hogy gömb legyen.../
Most az IF-en dolgozom, arról is leírok majd mindenfélét, mire jutottam.

"írd meg mi lett a vége"

Természetesen! :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.27. 14:21

Megjött a 800mm fókuszt produkáló görbület kicsiszoló acélkorong szerszámom. Ezzel 15 centiseket fogok készíteni, ez 200mm átmérőjű amúgy.

PICT1856_kicsi.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.01.27. 16:48

tobe_ írta:Megjött a 800mm fókuszt produkáló görbület kicsiszoló acélkorong szerszámom.

Így szemre nagyon szépet alkotott valamelyik kolléga. Most már akkor neki lehet esni komolyan! :)

TZ írta:a tüzépen ragasztó bitumen, vagy mi volt a neve


Én is vettem régen a tüzépről. Átlátszó nejlonba volt csomagolva, csonkagúla alakúra volt öntve. Adtam másoknak is belőle, de nem jó, csak esetleg kicsit folyósabbal összekavarva. Egyszeri lehetőség: felajánlok neked nagyon jó, nagyjából már tisztított szurkot, (helyesebben bitument) mert nekem elég sok van. Ülepíteni kell, meg felkeményíteni. Csak találd ki, hogy tudod elvinni. (Ha az is elfogyott, talán lesz még :)) (Ha szükséged van rá, a többit privátban.)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.01.28. 13:32

"Ha szükséged van rá"
Köszi szépen, jelentkezem!
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2014.01.28. 19:45

TZ írta:Az üveg eredetileg 18mm vastag volt, most a szélén 13,5 alatt van kicsivel, annyit próbálkoztam a csiszolásnál, hogy gömb legyen.../


Jópár éve attól tartottam, hogy elrontom az első tükrömet, de Ferenczi mester megnyugtatott, csak akkor rontom el, ha eltöröm, vagy -tette hozzá viccesen- ha elkoptatom az egészet :)
Jót derültem rajta, mondván annyit szinte nem lehet csiszolni, hogy így elvékonyodjon az üveg.

De látom kitartó munkával lehetséges ;)

Én is ilyen fanatikus vagyok, az sem számított néha, ha több száz órát öltem egy korongba, csakis a végeredmény számít.

Ha másra nem lesz jó, akkor is sokat tanultál a ráfordított idő alatt, és a következő korongnál már kamatoztathatod azt.

Üdv: Zs.I.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.28. 22:57

Ha valaki nem tud még tükröt csiszolni, itt van egy kis oktató videó. (Angol vizsga előtt is megteszi nyelv hallgatásnak).

http://www.youtube.com/watch?v=p0iyRgRhvLk
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.01.29. 13:56

"sokat tanultál a ráfordított idő alatt"

Köszönöm a bíztatást, én is így gondolom. Roppant tanulságos egy ilyen méretű tükör a 100-155-165-ös méretek után...
Közben persze vannak mélypontok, de aztán csak folytatom mindig lelkesen. :)
A tükörnek tényleg nem merek még egyszer nekiállni csiszolással, vagy csak akkor kellene, ha az extra vékonyból adaptív optikát tudnék csinálni...:)
Addig próbálkozom az IF-fel, ebből meg egy letakart peremű, de jó tükröt akarok csinálni.
Üdv.:
Zoli
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.02.02. 01:34

Feltettem a forgatóra az acél korongot, 160mm-es üvegpogácsám van, valami benéző üvegként működött ezelőtt, aminek a fókusza 800mm-re van tervezve, van egy PVC cső is hozzá pont olyan méret, amibe belemenne, innentől a csinálás híja van persze. :)

PICT1862_kicsi.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.02.02. 13:19

Ha az ellendarabot nem a nagyon kemény járólapból csinálnám, hanem valami "puhább" csempeféléből, az nagyon hamar elkopna ? Csak azért kérdezem, mert találtam piszok olcsón ilyen bontott csempefélét, illetve kimaradtat, de lehet nem olyan kemény, bár kipróbálni lehet érdemes lenne. Gipszem még van itthon egyelőre, ha ma a nagyját kicsiszolnám, holnap meg tudnék venni ilyen csempét, vagy ha az nem jó, keményebbet valami boltból. Most már sietni kellene, mert közeleg a Mars közelség is és valami használható csőnek elő kellene állnia.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”