Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2014.03.09. 21:59

Üdvözletem mindenkinek. Szeretnék segítséget kérni azzal kapcsolatban hogy kezdőként az eget csak alap fokon ismerve (néhány csillagkép) távcső vagy binokulár vásárlása a kézenfekvőbb? Volt már mind két ezköz a kezeim közt de úgy tünt az ég ismerete nélkül nem igazán boldogultam a távcsővel.A szemem is nagyon gyorsan elfárad.Az amelyikkel észlelni tudok. Sajnos az egyik szemem egy baleset miatt nem alkalmas észlelésre.Nagyon gyenge.A másik meg borzasztó hamar elfárad. Ezért kézenfekvőnek tűnik egy binokulár de tudom hogy annak erős korlátai vannak nagyítás téren. Tudom hogy a szemem miatt inkább binokulár lenne a jobb meg tanulni az égen való tájékozódást is az a célszerűbb Jelenleg egy 10x50 es scopium van kilátásban a narancs lencsés ,,rambó'' binó helyett.Itt is azt olvastam hogy már azzal a binoklival is sok mindent lehet látni.Vagy nem érdemes ilyen ,,kis'' binóval kezdeni? Szerintetek mi lenne a legjobb megoldás? Várom becses válaszaitokat. A körülményes leírásért elnézéseteket kérem.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.03.10. 09:19

Binokulár vagy távcső? Ezt nagy mértékben a lehetőségek és a körülmények határozzák meg. A körülmények alatt értem, hogy milyen környezetből, mennyire sötét vagy éppen fényszennyezett helyről tudsz észlelni.
1. Jó binokulárral nagyon szépen látszanak a fényesebb ködök, csillaghalmazok. Nyáron nagyon jól el lehet vele kalandozni a Tejúton. Viszont a Nap és Hold alaposabb nézegetésére nem nagyon alkalmas, a bolygók és kettőscsillagra egyáltalában nem használható.
2. Távcső. Itt az a lehetőőség szab határt, hogy mennyit tudsz rá áldozni, de még-inkább, hogy mennyire kell kivinned a szabadba, mozgatni? Egy jó fekvésű erkélyről (amit az utcai fények nem nagyon világítanak már meg), vagy egy ház hátsó frontján, kertjén egy közepes méretű távcső már sok mindent megmutat, és nagyon sokat bajlódni sem kell vele.
Én egy 70/500 vagy 80/400-as refraktor választanék, 2 okulárral, napszűrővel, esetleg egy 2x-es Barlowval. Ezekkel már Nap, Hold, bolygó, csillaghalmaz, köd, tágabb kettős egyaránt megfigyelhető.
Egyébként nekem a bal szemem megy szépen tönkre észlelni már nem tudok vele), de a 70/500-ast jobb szemmel nagyon jól tudom még használni.
De azért figyelj oda mások tanácsára is! - Üdvözlettel: Lajos
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2014.03.10. 15:32

Köszönöm Lajos bácsi az értékes segítséget.Vidéki lakos vagyok (Tiszaföldvár) de sajnos az utcai lámpák teljesen bevilágítják a kertet.Volt már Skywatcher 70/500as távcsövem de jelenleg csak 10x50 es binoklim van amolyan rambó narancssárga lencsés.Nagyon sötét hely tőlem olyan 20perces bringatúrányira van.Egyébként már úgy érzem jobb lesz megtanúlni alaposabban tájékozódni az égen és ha anyagilag is jobban alakulnak a dolgok mint most akkor jöhet ismét egy új 70/500as lencsés.
Kori 77
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2014.02.28. 10:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kori 77 » 2014.03.10. 16:21

btibor9891 írta:Egy kis zavart érzek a hangzatos képletek mögött:
A belátható égterületet csak a távcső fókusza, és az okulár távcső felőli végébe épített látómezőhatároló blende határozza meg. Ennek semmi köze ahhoz, mekkora szemlencsén kell belenézni. Mit jelent ebben a megfogalmazásban, hogy "belefér"?
Az okulár olyan, mint egy adott fókuszú nagyítólencse, amivel nem papírt, hanem annak a helyére a távcsővel vetített képsíkot vizslatjuk. Tűszúrásnyi lyukon keresztül is látnánk ugyanazt a területet, persze a fényhasznosítás egy másik kérdés.
Katalógusadatokból építkezve egy 42 mm-s oklinak lehet 46mm látómezőhatároló blendéje, de az eredeti kérdésből kiindulva ha ezt egy kis kihuzatra illesztjük, sose kapjuk meg az elméleti égterületet. Az a képsík nem fér ki a 31,7mm-s átmérőn.


Kedves Tibor!

A belátható égterületet csak a távcső fókusza, és az okulár távcső felőli végébe épített látómezőhatároló blende határozza meg


Ez így nem igaz. Szarka Levente a mai napon e-mailban ezt írta :

Az okulár által leképzett látómezőt megkapod, ha a látószögét elosztod a nagyításával. Az okulár nagyítását pedig megkapod, ha elosztod a távcső fókuszát az okulár fókuszával. Tehát tényleges LM = okulár látószög / (távcső fókusz / okulár fókusz). Egy 50 fokos 10 mm-es okulár egy 200/1000-es távcsőben tehát 50 fok / (1000/10) = 0.5 fok LM ad. Elméletileg.

Az okulárban lehet alul a mezőlencsénél a peremblende aminek a helyes méretezése lényeges: ha túl szűk, akkor az okulár látószögét (és ezáltal a vele elérhető látómezőt csökkenti. Ha túl nagy, akkor az okulár belső felületeiről visszaverődő fény bejutva a lencsékbe reflexiót okoz.
Üdvözlettel,
Szarka Levente - Makszutov.hu távcső és mikroszkóp bolt
1096 Budapest, Thaly Kálmán u. 34.
Nyitva: hétfő-péntek: 10:00 - 17:00
Web: http://www.makszutov.hu
Tel/Fax: 1/707-85-12
Mobil: 0630/337-36-20

Mint láthatod, mégis igaza volt Pitoczky Jozsfnek.
Csillagászati tácsövek.doc
[/quote]
Kori 77.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.03.10. 16:50

"Egyébként már úgy érzem jobb lesz megtanúlni alaposabban tájékozódni az égen és ha anyagilag is jobban alakulnak a dolgok mint most akkor jöhet ismét egy új 70/500as lencsés."

Ebben teljesen igazad van. A legtöbb most észlelni kezdő távcsövezőnél az a baj, hogy azt hiszik, ha van egy 15-20 cm-es vagy mégnagyobb távcsövük, akkor már mindent láthatnak. Közben azonban nem tudják megtalálni amit látni szeretnének, mert nem ismerik ki magukat az égen.
Mindenesetre jó, ha kéznél van egy binokli, meg egy csillagtérkép, azzal valóban megismerheted a csillagképeket, a halványabb csillagaokat is, és azokból kiindulva már sok mindent megtalálsz.. - Sok sikert: Lajos
Kori 77
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2014.02.28. 10:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kori 77 » 2014.03.12. 17:59

Elolvasva a sok-sok hozzászólást a témában, mégsem tudok dönteni, hogy
melyik távcsövet vegyem meg. Ez lesz az első csillagászati távcsövem.

http://www.csillagaszatitavcso.com/tavc ... 2-menettel
Erről a távcsőről az az általános vélemény, hogy főleg mélyégezni való az F/5 miatt.
Viszont, inkább bolygózni szeretnék. Ide pedig az f/10 a megfelelőbb távcső.
De találtam egy f/6,7 ugyancsak 150 mm-es átmérővel. Az ár gyakorlatilag ugyan annyi.

http://www.csillagaszatitavcso.com/tavc ... x-okularok
Ez majdnem félúton van az f/5 és f/10 között. Ezért talán ezt a távcsövet veszem meg.
Ha mégis a 150/750-est választom, akkor előbb vagy utóbb idővel veszek egy 90/900 SkyWatcher OTA csövet.
Ez tubusgyűrűkkel van okulárok és zenittükör nélkül. /csupán, csak egy zenittükröt kell megvenni hozzá/.
Érdemes ilyen anyagi költségbe belmenni, :?: vagy megfelel a 150/1000-es, f/6,7es távcső
mind a két célnak bizonyos kompromiszum árán?
A tanácsokat és javaslatokat előre megköszönöm.
Kori 77.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.03.13. 08:59

Fénygyüjtő képességben ugyanazt tudja mindkét távcső, tehát mélyég szempontjából mindegy. Viszont a 150/1000-es talán alkalmasabb bolygózásra, bár adatot nem találtam róla de valószinűleg kissebb segédtükör van benne mint a 150/750-esben(a 150/1200-asban biztos hogy kissebb), ha ez így van akkor egy kicsit jobb a kontraszt, és a hosszabb fókusz miatt könnyebb nagy nagyítást elérni. Vizuális használatra talán jobb választás a hosszabb tubus.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2014.04.03. 22:46

Sziasztok,

Egy kollégámnak és barátnőjének tartottam a múltkor egy kis csillagászati bemutatót 150/1200-es akromáttal. Régebb óta érdekli a csillagászat. A Jupiter, az Orion-köd, az M35 és az M81-82 páros fért bele városi körülmények között (fényszennyezés szempontjából). Odaadtam a 20x60-as binokulárt (akkor még azt hittem, hogy 20x-os), pásztázni a csillagokat. Kollégám arra jutott, hogy kezdetnek egy hasonló binokulár kellene neki az éggel való ismerkedésre. Pár napja szólt, hogy az egyik áruházban lesz most 10x50 Bresser binokulár 6000 Ft-ért, és mi a véleményem róla?

Sajnos nem ismerem a Bresser binokulárt. Van valakinek tapasztalata vele?

Azt elsőre nem mondhatom, hogy vegyen 20 ezerért egyet szakboltból. Ennyiért egy jó kis 60-as, vagy 70-es kis refraktort is lehet kapni szakboltban. Ahogy az ember tapasztal, finomodnak az igények. Ha nem lenne, most már én is áldoznék egy jó minőségű (bár kicsit nagyobb) binokulárra pl.15x70-es vagy 20x80-as méretben. Kezdőként azonban 20 ezerért inkább "távcsövet" szeretne az ember. :)

Bár osztom a véleményt, hogy áruházi távcsövet NEM veszünk, de kis binokulároknál már árnyaltabb a dolog a tapasztalatom szerint. Az enyémet is a piacon alkudtam 9 éve. 6 cm-es lencsékkel, nem tudom mekkora nagyítással, de elég jó a mai napig (pedig érte pár baleset használat közben). A dolog érdekessége, hogy rábukkantam az alábbi összehasonlításra:

http://www.mcse.hu/binokular-teszt/

A tesztben az egyik a 10x50 Bresser, a másikban, amire TAKO-ként hivatkozik a szerző, felismertem a sajátom. Csak SAKURA névvel. A látómező és a többi felirat stimmel (este megnéztem gyorsan, a Hold 11x fér bele a szálkereszt(minek bele?!) alapján). Bár egyszer egy 10x50 essel összehasonlítottam a SAKURA-t és a Hold, ill. a földi célpontokk is jelentősen nagyobbak voltak, mint a 10x50-ben. Tehát vagy nem 9x60-as, vagy a referencia 10x50-es volt tévedés...

Ha a 10x50-es Bressert megnézzük, és látjuk rajta, hogy ép, nem kotyog, lötyög, nem kettőz észrevehetően, és nappal viszonylag jó képet ad érdemes lehet megvenni egy kezdőnek?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.04.03. 23:39

Mindenképpen IGEN. De tényleg meg kell nézni, nem kettőz, stb.
Nekem is van, abszolút alkalmas a feladatra, nem az ilyenekre mondjuk, hogy áruházi gagyi. Én anno vagy tucatnyiból válogattam az enyémet, a Lidiben senkit nem érdekelt, hogy mit csinálok.
A képe jó, nyilván nem a tízszer olyan drága kategória, de bár ilyenem lett volna hajdanában :D
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.04.03. 23:53

A Bresser 10x50-ről

"Ha a 10x50-es Bressert megnézzük, és látjuk rajta, hogy ép, nem kotyog, lötyög, nem kettőz észrevehetően, és nappal viszonylag jó képet ad érdemes lehet megvenni egy kezdőnek?"

Nyugodt lelkiismerettel lehet ajánlani, és nem csak "kezdő távcső"-nejk. Magam jünéhány ezer változócsillag észlelst végeztem ezzel a távcsővel, Emellett, szórakozásból több tucat halmazt, ködöt uis felkerestem vele. (Persze bolygó és Hold észlelésre nem ez az ideális, de azok már más távcső kategóriákba tartoznak. Viszont egyik tagtársunk, az objektiv elé fabrikált fólia szűrőt használva még a szebb napfotokat is nézegeti ilyen féle binoklival.)
Amire vigyázni kell: a műanyag szemkagylo (az okulár végén) hajlamos arra, hogy idővel lis hasadások keletkeznek benne, és ilyenkor célszerű keskeny szig szalaggal megerősíteni. Még az üzletben ajánlatos kipróbűlni, hogy - távolabbi tárgyat szemlélve - nem ad-e kettős képet.
Ha megnő a használó igénye, amúgy is beszerez egy kisebb csillagászati távcsővet, és a Bresser ilyenkor is jó kisegítő műszer! BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”