Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2014.03.16. 10:47

Sidius írta:Először 158x-os volt, utána dupláztam, ekkor láttam meg a kísérőt. De direkt nem néztem meg a pozíciószöget előre, csak arra emlékeztem, hogy valamelyik égtájhoz van közel. A lényeg, hogy miután meglett, meg a légkör is még javult, simán elég volt 158x is, sőt, még kevesebb is elég lett volna.


Azért is kérdeztem, mert a héten, valamelyik nap én is megpróbáltam 234x nagyítással. De akárhogy meresztettem a szememet, nem sikerült észrevenni. Na persze, lehet, hogy az én távcsövem fénygyűjtőképessége még nem elég hozzá. Gondolom, a diffrakciós tüskék irányára is figyelni kell, mert ha pont abba az irányba néz, akkor könnyen elnyomhatja a kísérő fényét. Meg sajnos, nálam pont abba az irányban van egy nagyon erős fényű utcai lámpa is. :(
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.03.16. 13:22

A fénygyűjtés kevéssé lényeg itt, inkább a felbontóképesség, meg az optikai minőség a fontosabb. Meg persze a légkör, az égi háttérfényesség, átlátszóság, megfigyelési tapasztalat, vagyis mégiscsak egy sereg dolog felhozható még. Mindezek "fölött" pedig még a kitartás áll.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.04.07. 13:45

Szia Jani,

nagy grat a Sirius B-hez! :)
/és a távcsövedhez/
Én is hiába kerestem többször is, de talán legközelebb:)
Amikor én néztem, szép nyugodt idő volt, de a Hold fénye nagyon bezavart.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.04.07. 16:42

Re: Sirius-B. Elvben egy 12-15 cm-es távcsővel midig felbontható lenne a Sirius-rendszer, mert a látszó távolságuk 50 éves periódussal 3-12 ívmásodperc közt változik, a Sirius-B fényessége 8.3 mg. De nagyon nehéz felbontani, mivel a Sirius-B elvész a főcsillag (alfa CMa) fényében. Jelenleg közeledik a rendszer az apasztron helyzethez, amikor a legtávolabb vannak egymástól, 2019-ben lesz a látszó táv a legnagyobb.
Érdemes jó, nagyon nyugodt levegőnél 10-12 cm-es távcsővel próbálkozni. Én úgy tudtam először megtalálni, 20 cm-es refraktorral, hogy kivittem a Siriust a látómező peremén túl annyira, hogy éppen kívül legyen már (akkor is fényes volt még a látómező) és egyszerre csak megpillantottam a kis 8 mg-ós kísérőt. Mindenesetre többször is meg kellene próbálni. BQ.
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.04.07. 17:56

astrohist írta:Elvben egy 12-15 cm-es távcsővel midig felbontható lenne a Sirius-rendszer


Sőt! Ennél jóval kisebb csővel is felbontható lenne, ha csak a szeparációt vesszük alapul. De a valóságban valószínűleg a legnehezebben bontható kettősök egyike. Többen állítólag méteres optikákkal is megküzdöttek vele. Ha jól emlékszem, a Meteorban volt egy cikk egy csillagászról, aki a mai Horvátországban tevékenykedett, és azzal akart kitűnni, hogy kuriózum dolgokat emlegetett a megfigyelései között, pl. mikrométeres mérést eszközölt a kutyakölyök esetén talán 20 cm-es távcsővel. Sokan pedig jóval nagyobb műszerrel mégcsak nem is látták. (Nem emlékszem ki volt az illető, de szerintem BQ meg tudja mondani.)

TZ írta:nagy grat


Köszi, de csak a körülményeknek meg a felszerelésnek kell együtt lenni. Szerintem apasztron környékén 15, egyébként 20 cm körüli műszerrel összejöhet, ha máshogy nem, LM-n kívüli főcsillaggal. Többen a legjobb leképezés érdekében az optikai tengely közelében egy fekete (pl. kormozott) dróttal, vagy más egyébbel kitakarva látták meg a kísérőt. (Ezt több külföldi forrásban is olvastam.)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.04.07. 19:29

A Sirius-B csillagot először A. Clark vette észre véletlenül, egy 35 cm-es lencse próbája közben, 1862-ben. Azóta már kisebb objektívekkel is látták (én 20 cm-el), ebben közre játszott, hogy tudták, ott van, keresni kell. De ilyen nagy fényesség különbségek esetén az un. Dawes-formula (d = 12:D, ahol d a két csillag látszó szögtávolsága, D az objektív átmérő cm-ben) szorosan véve csak két, egyforma fényességű, kb. 6 magnitúdós pontszerű fényforrásra érvényes. Ha a két csillag fényesség különbsége jelentős, a felbontás mértéke fokozatosan romlik. Tapasztalati adatok és geometriai optikai számítások egybevetése alapján ha
két csillag különbsége 0 mg (egyforma) a felbontás 10 cm-es objektívvel 1,2', 20 cm-el 0,6 iv-mp
" " " 2 " " 10 cm " 1,9, 20 " 1,1 "
" " " 4 " " 10 cm " 2,6, 20 " 1,8 "

A Sirius-A és B különbsége közel 10 mg, ami azt jelenti, hogy elvben egy 10 cm-es távcsővel akkor láthatók külön, ha a távolságuk kb. 5-6 ívmp. De mindig figyelembe kell venni, hogy a főcsillag túlragyogja a kísérőt, ezért vélszerű a kitakarás. A feketített drót az okulárban jó gondolat, csak egy kicsit macerás (és nem minden okulárnál barkácsolható bele), a látómező remenére vinni egyszerűbb, de jó minőségű okulár kell hozzá, amely a peremen is éles leképezést ad.
Elképzelhető, hogy fényerős nagy tükrös távcsővel nehéz észrevenni az erős túlfénylés (és talán a segédtükör tartó diffrakciós képe) miatt. -. Az is tény, hogy magasabb északi szélességen a Sirius alacsony állása miatt a levegő sokat ronthat. - BQ.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.04.30. 23:40

Ma megfigyeltem a Spicat, ami tudtommal nem bontható kettőscsillag (vagy legalábbis a hatalmastól kisebb távcsövekkel gondolom). Szembetűnően szépen villódzó volt a fénye, a kék és a kicsit sárgább között (kifókuszálva még szembetűnőbben), az ég nem volt túl nyugodt, azt szeretném tudni hogy ez a villódzást helyesen észleltem vagy csak a légkör okozta...?
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.04.30. 23:49

szalasz87 írta:Ma megfigyeltem a Spicat, ami tudtommal nem bontható kettőscsillag (vagy legalábbis a hatalmastól kisebb távcsövekkel gondolom). Szembetűnően szépen villódzó volt a fénye, a kék és a kicsit sárgább között (kifókuszálva még szembetűnőbben), az ég nem volt túl nyugodt, azt szeretném tudni hogy ez a villódzást helyesen észleltem vagy csak a légkör okozta...?



Helyesen észlelted; légkör okozta.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.05.01. 00:12

Az alfa Virginis (Spica) negatív deklinációja miatt nálunk még deleléskor is alacsonyan áll, a fénye vastag légrétegen jut a talajszintig, ezért sokkal erősebben hat rá a légköri nyugtalanság (szcintilláció), erősen "pislog". Emellett a látóhatárhoz közelebb fokozottan fellép a légkör fénytörő prizma-hatása, és ezért egy kis színképet képez, amelyből a nyugtalanság miatt hol a kék-zöld, hol a sárga-piros sugarak jutnak a szemünkbe. Innen ered az, hogy a színe is gyorsan hullámzik. Színes fotóval jól megörökíthető, ha a fotógép kicsit rezeg, a csillag képe vonallá torzul, amelynek egyes részei hol pirosak, hol kékek. (Landy-Gyebnár Mónika készített is ilyen felvételt, nagyon szépen mutatja a jelenséget.) Innen magyarázható, hogy az ókori megfigyelők a Siriust (alfa Canis Maioris) pirosnak nevezték, holott valójában kékesfehér a színe. De az ókorban a felkelő és lenyugvó Siriust észlelték sürün!
A Spica a hunyorgása, pislogása miatt a magyar népi csillag nevek sorában "Leányszemű"-ként is szerepel. Tömörkény István egyik novellájában megmagyarázza: "Fényük ilyenkor csillog, reszket, játszik. Olyan, mint ha pajkosan kacsintana, hasonlítván ebben a menyecskeszemhez".
Bocsánat, ez voltaképpen nem a kettősökhöz tartozik, de itt jelent meg a kérdés. - BQ.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.05.01. 18:42

Lajos
Koszonom,en azt hiszem ide tartozik!
Ahol menyecskerol van szo ,biztosan egy parrol van szo,szoval kettosrol...


En egy csillagal tovab haladtam az Astronomical League Double Star Lista-val.
A Szigma Coronae Borealis-t eszleltem a 60x700 mm-es refraktoral.Mar a 42 mm TAL Akromatikus Huygens okularban 17x -es nagyitasnal latszot az asztigmatikus ,elnyult forma.Teljesen felbontota a Simetric Solid 12,8 mm-es okular 55x-es nagyitasal.Szep kettos de szeretnem latni a tobbi ket tagot is,mert ez egy negy tag rendszer.

Ujra eszleltem a Delta Herculis-t ,a 60mm refraktor nem mutata a halvany kiserot.De a 125 mm F/7 Dobson-ban jol latszot 68 x-as nagyitasnal /SS 12,8 mm okularban.Ez az okular harom ragasztot lencsebol van,vagyis csak ket levego-uveg felulet, ezert nagyon jo halvany kiserok felderitesnel.

Csak azal az alkalomal tovab kiprobaltam a 9 mm-es Galilei okulart a 125mm Dobson tavcsoben es a 60 mm-es refraktorban.
A Galilei okular joban mukodik a reflektorban mint a refraktorban,az utolsoban a fenyes objektumoknal szinez.
A 125 mm-es reflektorban viszont 192 x-es nagyitasnal tokeletesen felbontota az Epsilon Bootis kettost ,es pontos fokuszirozas utan,bontota a Iota Leonis kettost is.A pontos fokuszirozas nehezeb mint ahogyan hangzik ,a nehezseg nem csak a kicsi kepmezobol szarmazik hanem inkab mert nehez a kivant objektumot a tavcso tengelyre hozni.
De amikor minden sikerul mar nem csodalkozom miert kedveltek ezt az okulart olyan csillagaszok es tavcso epitok mint Hadley vagy Herschel.
Persze , akor a Televue, Baader vagy TMB boltok meg zarva voltak.

Udv,Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”