Üstökös észlelések

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.08.19. 08:53

Tegnap 23 óra után meglepően jó nyugodtság és átlátszóság mellett nekem is sikerült észlelni a szabadszemes láthatóság határán lévő C/2014 E2 üstököst. Igaz hogy ehez az is kellett hogy kifogjam a talán idei egyetlen olyan éjszakát amikor Dunakesziről, Budapest mellől szabadszemes volt a Persei ikerhalmaz és a Hattyúban Tejút is halványan felderengett. Teleobival készítettem pár képet, ha lesz közte értékelhető majd feltöltöm. A tegnapi éjszakát jól megjegyzem, valószinűleg sajnos nem fogok gyakran kifogni ilyen körülményeket Dunakesziről...
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2014.08.20. 17:53

Szia!

Segíts légyszíves:
nem tudom eldönteni a kérdést,hogy:
- Te vagy-e a nagy bagolyszem (aki sötétben is jól lát),vagy
- egyszerűen benéztél valamit?

Azért izgat a dolog,mert a nevezett üstökösről,a Te észlelésed napján készült ez a kép:

http://www.astronomie.be/alfons.diepven ... ew20a.html

Azt az üstit,amelyiket 20cm-es APO-cal,-20 fokra hűtött, csillagászati kamerával,40 perces,2x2 binninges expón lehet így látni,nem nevezném "szabad szemes"-nek,ha csak nem bagoly szeme van az illetőnek.
Ez esetben bocsánatodat kérem!

Zoli
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.20. 18:55

C/2014 E2

Halló Zoltán! Ezt írtad:
"nem nevezném "szabad szemes"-nek,ha csak nem bagoly szeme van az illetőnek.
Ez esetben bocsánatodat kérem
!".

Nem gúnyolódnál és fölésnyeskednél, ha elővv megnézted volna az eddigi fénybecsléseket! A legutóbbi adatok már 6-7 mg közt adják (nem látatlanban hadonászva, hanem megfigyelés alapján). Én ugyan nem nevezném szabadszemesnek, de az tény, hogy nagyon közel jár a láthatóság határához. Tessék utána nézni - ha lehet, sajátszeműleg -, azután csipkelődni. (Egyébként az előző levélben az áll, hogy "szabadszemes láthatóság határán" - vagyis ráadásul még eltorzitva is idézted.)
Ha Yoshidáék fénygörbéjének hitelt lehet adni, akkor kb. eléri a 6 mg-t, de ezt egy üstökösnél soha sem lkehet előre tudni. (Lásd: ISON hisztéria.) Viszont jó lenne mennél többször észlelni. Persze üstökösnél azt is figyelembe kell venni, hogy kiterjed fényfolt, ezért a fényessége nagyobb területen oszlik meg, mint egy pontszerű csillagé. (Ugyan ez érvényes a nagy látszó méretű ködökre is.) Kb. 4 mg alatt nem nagyon lehet puszta szemmel látni egy nagyobb üstököst. BQ
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2014.08.20. 19:57

Szia Lajos!

A "közel jár" -de mégse!-,vagy "fényes lesz majd" elég szubjektív fogalmak.
Szerinted,mit kellene látnom szabad szemmel,ha nem látható?
A fénygörbe szerinti majdani fényességéről annyit,hogy vagy bejön,vagy nem.Ha bejön és tényleg olyan fényes lesz -és az időjárás is engedi!- akkor MAJD lehet szabad szemes.

További képek itt:

http://www.astronomie.be/alfons.diepvens/cometimages/

Apropó: Te láttad már?

Honnan,mivel és milyen fényes?

Üdv: Zoli
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2014.08.20. 20:29

Rákerestem az üsti fénygörbéire a NET-en.
Hááááát....
Van szórás rendesen!
Egy azonban közös a görbékben: az üsti túl van a legfényesebb szakaszon...

Talán ennyi elég is a "majd lesz" reményekről...

Még annyit: nem egyedül én ismerek olyan embert,akinek a "bagoly szeme" olyant is lát,amit átlag ember nem.
Nem "szuperman",csak éppen az átlagosnál nagyobbra tágul a pupillája! :-)

Üdv: Zoli
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.08.20. 20:45

A pupillát nem lehet tágítani valami szerrel ? Ideiglenesen legalább, hogy többet lássunk. A szemészeten is van valami csepp, amitől kitágul, mintha úgy rémlene.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.20. 21:40

Tobe: az atropin tágítja a pupillát, de csak rövid időre, és ne próbáld ki. Az orvosok is csak alkalmanként és kis mértékben használják.

Re: sasszem: ha valamilyen jelzőt használunk azt helyesen alkalmazzuk! "Bagiolyszemű" - ez nem az éles vagy nagyon jó látásra illik, a görög-római kultúrában Héra (vagy Athéné) egyik jelzője volt, és azt jelentette, hogy szép nagy szeme van, de nem azt hogy éles. Az éles látású, jó szemű embert sasszeműnek nevezik! A bagoly és a sas között pedig van némi különbség.

Re: fényesség: Az elméleti számítás szerint most már lassan kellene lefelé menni a fényességnek. Ám de éppen azért kellene ÉSZLELNI (és nem kötekedni), hogy lássuk hogyan illeszkedik a tényleges érték a számítotthoz. A C/2013 E2 esetében pl. 3 mg-vel nagyobb volt a látszó fényesség az első észlelésből számítottnál, viszont úgy néz ki, hogy az újra számolt érték már jobban egyezik. Üstökösöknél a szórás mindig nagy, ezért is kell mennél több megfigyelés. Most eléggé fényes, lehet becsülni, majd utána kiszámítható lesz a valóságos menete a fénygörbének. - BQ
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.08.20. 21:53

Ebben a pillanatban néztem meg (párás, felhősödő égen) a Jacques-üstököst, 8,0-8,1 magnis. Elég diffúz folt, de a központi sűrűsödés jól látható DC=4. Szabályos kerek, sem megnyúltságot, sem csóvát nem mutat. Műszer: 90/500 refraktor, 25x nagyítás.

Bocsánat, tisztult az idő, jobban meg tudtam nézni, további adatok: DC=3, a mérete 5 ívperc. A fényesség annyi, amennyit írtam, 8,0-8,1 magnitúdó. Idő: 22:02 NYISZ.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.08.21. 08:26

Vizi Péter írta: A fényesség annyi, amennyit írtam, 8,0-8,1 magnitúdó. Idő: 22:02 NYISZ.


Akkor még szabadszemes. :D
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.08.21. 09:02

lESI FOTÓS írta:Szia!

Segíts légyszíves:
nem tudom eldönteni a kérdést,hogy:
- Te vagy-e a nagy bagolyszem (aki sötétben is jól lát),vagy
- egyszerűen benéztél valamit?

Azért izgat a dolog,mert a nevezett üstökösről,a Te észlelésed napján készült ez a kép:

http://www.astronomie.be/alfons.diepven ... ew20a.html

Azt az üstit,amelyiket 20cm-es APO-cal,-20 fokra hűtött, csillagászati kamerával,40 perces,2x2 binninges expón lehet így látni,nem nevezném "szabad szemes"-nek,ha csak nem bagoly szeme van az illetőnek.
Ez esetben bocsánatodat kérem!

Zoli

Valóban nagyon szép a 20cm-es APO-s kép. Nekem nincs ilyen felszerelésem amivel fotózhatnék, csak egy 350D 55-250-es obival és azzal is sikerült lefotózni egy nagyobb égterületet amin kivehető az üstökös. Igazából nem 40 perces volt az expo hanem 10 másodperc. Lehet hogy azért sikerült a fotó, mert nem csak nekem van bagolyszemem hanem a fényképezőmnek is(vagy ő is benézett valamit). De nem baj, megértjük egymást, kimegyünk észlelni, képzelődünk valamit, aztán leülünk a gép elé és megírjuk a fórumra a kitalált hülyeségeinket. Azért este felrakok egy képet a képzelt üstökös-észlelésemről. Ha majd a fotó készítésének adatait összeadod a számomra is hihetetlenűl kivételes körülményekkel amikről már írtam, akkor talán már te is elképzelhetőnek tartod hogy egy kis szemgúvasztással kivehető volt egy nagyon halvány folt ott, ahol az üstökösnek kellett lennie, ez nekem a szabadszemes láthatóság határát jelenti. Ha rosszúl tudom elnézést kérek, majd igyekszem tovább képezni magam. Egyéként ha nem tudom hogy ott van, természetesen nincs az az ember aki észrevette volna.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”