Üstökös észlelések

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2014.08.21. 22:35

20X80-as TS binokliban virít, a 10X50-es Meade-ban is szépen látszik az üstökös.
A 20x80-ban mérete az M22 GH-ra hasonlít, de halványabb annál.
Végre egy kistávcsöves üstökös!!!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.22. 11:09

Jacques C/2014 E2,
Végre elkaptam, bár az án Budapest-városi légköröm mellett már csak a láthatóság határán volt (70/500 + 23x-al zenit körül a határmagnitúdóm 8,5!)
Aug. 21, 21:25 UT. Kb. 5 ivperces kerek folt, kicsit mint ha sürüsödne a közepe felé, a pereme elmosódott. Csóva nem látható. Fényeség 7,8 mg. (összehasonlítók 7,5-8,1 mg, extrafokális módszer)
Aug. 21. 23:45 UT (NyISz-ben aug. 22. 1:45). Kerek folt a láthatóság határán, fényesség 7.9 mg.
A 10x50-es binoklival is látszik, da nagyon pici kóma. Feltűnő a sajátmozgás a környező csillagokhoz képest,. - Az első észlelés idején 42 fok magasan állt, a másodiknál időnként pára pamacsok homályosították az eget, a városi fény állandóan zavart. - Majd meglátjuk mit csinál a továbbiakban, csak legyen derült ég.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2014.08.23. 11:27

Sziasztok!

Kérlek Benneteket, hogy egy egyszerű keresőtérképet tegyetek fel!

Előre is köszi, üdv.: Szilárd
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.08.23. 11:47

Ha a 2014 E2 Jacques-re gondoltál akkor tessék:
http://www.heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2014%20E2&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=UCT&cul=en
Az oldalon megtalálhatod a többit is...
Üdv,
L.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.23. 12:15

Kérlek Benneteket, hogy egy egyszerű keresőtérképet tegyetek fel!

Az előbbi levél jó felkeresési lehetőséget ad.
Szerintem jól teszed, ha beütöd a googliba a Heavens abova home-t. A bal oldali menüből kiválaszthatod azt a tárgykört, amit megnéznio szeretnél. Sok hasznos infformációt találsz ott.
De ajánlom, hogy először a két legfelső rovat alapján jelentkezz be, és add meg a földrajzi helyedet. (A térképen is jól kinagyítod Magyarországot, akkor könnyn beállíthatod bármely országrészre). Akkor minden adatiot a te helyedre fogja felrüntetni (ai pl. műholdaknál fontos). - BQ.
Stella_209
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2009.09.21. 13:16

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Stella_209 » 2014.08.24. 13:38

Kedves Amatőr Barátaim!

2014-08-22/23 éjszaka az időjárás végre megkegyelmezett. Lehetővé tette, hogy megejtsem életem első "módszeres" üstökös fotózását. Csak annyit tűztem ki célul, hogy rajta legyen legalább egy felvételen a Jacques.
A pozíció adatokat több forrásból is be lehet szerezni, mégis a legjobban használhatónak a TheSkyLive weblapot találtam:

http://theskylive.com/planetarium?obj=c2014e2

Ennek alapján már a 3. felvételen feltünt a sarokban a zöldes-szürkés gombolyag. Az éjszaka folyamán 22-e 23:30 és 23-a hajnali 3 óra között sorozatfelvéteket készítettem 30 és 60 sec. expozíciókkal ISO 1600 érzékenységgel. (SW ED APO 80/600 primer fókuszban Canon EOS 400D).

Jacques_elso.jpg


TAPASZTALATOK

Az észlelés sorozat készítésekor szinte minden hibát elkövettem.
1. A laptopom óráját nem szinkronizáltam egy pontos idővel.
2. Nem azonos expozíciós időkkel fotóztam.
3. A képek fedésbe hozásakor derült ki, hogy az egyes felvételek között nagy elcsúszások vannak, így nehéz volt GIF animációt készítenem utólag.
4. Nem volt vezetés a felvételek alatt.
5. Ja, és nem azonos időközönként készültek a felvételek. (Egy ilyen gyors mozgású üstökös esetén pontosan 10-20 percenként kellene egy-egy kép!)

Tehát: Te ezeknek a hibáknak tedd az ellenkezőjét.

A (fél)kész animációt itt találod: http://www.asztrofoto.hu/galeria_image/1408872472

Legközelebb sokkal felkészültebben kezdek hozzá. Egyébként letöltöttem a Comets.dat fájlt az alábbi linkről és beintegráltam a Cartes du Ciel programba.
Így online kapcsolat nélkül is azonnal meg fogom lelni a kicsikét.

Üstökösök: CAT\PLANET\COMETES.DAT

http://www.minorplanetcenter.net/iau/Ephemerides/Comets/Soft06Cmt.txt

Jó észlelést: Agócs László
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2014.08.24. 19:29

Szia Stella!

Nem olyan reménytelen a dolog!
Először az expókat kellene 3 csillagra összeigazítani (a képek forgatása és eltolása).
Utána lehetne jó animációt készíteni,vagy az expókat az üstökösre igazítva összegezni.

Én az IRIS progit ajánlanám (én ezt használom),de megoldható más progikkal is.

Grat!

Zoli
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2014.08.25. 09:05

Kedves Stella!

Létezik egy APT (Astro Photography Tool) nevű progi amelyik a Canon gépeket képes vezérelni USB- n keresztül, még demo verzióban is!
Mindent megadhatsz, (exp. idő(bulb is), ISO, fehéregyensúly stb.), sőt képes előre meghatározott terv szerint készíteni a felvételeket egymás után, amennyit akarsz. Mind egyforma értékekkel készül, még az időközöket is beállíthatod. Élőképes funkciója nagyon segít az élesre állításban, mert jó nagy a monitoron megjelenített képe.
Persze a progi sok funkciója (pl. autoguiding) csak fizetős módban érhető el,
de szerintem érdemes kipróbálni a demo-t .

Üdv
Gábor
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.08.25. 20:56

C/2014 E2 üstökös.

Ez az üstökös egy 8*25-ös kis binokulárral meglátható vajon ? Most elég tiszta lett az ég úgy látom, még talán képes is lennék kimenni a hűvösbe, ha van rá esély, mostanában amúgy se láttam semmit. Nagyobbat még sajnos nem tudtam venni eddig. Pedig jó lenne ilyenkor néha.

Helyesbítek, 10x25-ös, közben kimentem és a Stellariumban megnéztem elvileg most hol van, aztán az derült ki, hogy a Cassiopea csilagkép fényesebb csillagai körüli halványabbakból mi az amit még észreveszek normálisan, az nálam megállapítottam most, hogy vagy 5-10 perc sötét adaptáció után ezzel a binokulárral 7 magnitúdó, ilyen az én szemem, ettől sokkal halványabbakat már biztos nem látok meg, ha kinn vagyok egy óráig se szerintem, ami látványosan fényesedne még amiatt. Úgyhogy ezzel nemigen fogok én látni üstököst. Viszont most legalább megállapítottam a kis csillag alakzatokból miket látok meg, ezt egy képen lehetne is ábrázolni, ami a Stellariumban megjelenik, abból a fényesebbek közül miket látok meg még nem csak sejtve hogy van ott valami. Azért is akartam régebben is jó nagy tükröt csinálni, hogy a szemem gyengeségét kompenzáljam és lássak is valamit. Viszont most így hogy tudom kb. mi a határ 7 magnitúdóig levő csillag alakzatok, attól fényesebb gömbhalmazok stb. jöhetnek szóba a nézelődésnél csak, legalábbis nem extrém körülmények közt, lehet ha sokáig még sötétebb helyen bámulkodnék, többet is láthatnék, de ahhoz ki kéne valamerre menni városból is lehet.

Kimentem egy idő után megint és véletlenül valaki telefonon hívott, kb. félóra után, felnézve, megtaláltam a kis bolyhot, a jelzett helyen kb., az ezelőtt 7 magnitúdós csillagok is fényesebbek lettek, a lényeg, hogy jól látható ezzel a műszerrel is, nem csak éppen dereng, hanem látszik tisztán, aránylag elég nagynak néz ki 10 -szeres nagyításban is, érdemes felkeresni, most már azt tudom mondani, és örülök is neki, nem láttam régen ilyet, ezzel a kis binokulárral még sose, amúgy sem. A 7 magnitúdós csillagok ezzel így rendesen kis tüzes pontoknak látszanak, erőlködés nélkül láthatóak, még ha ki is lenne támasztva az okulár még jobb lenne. Az üstökös pedig igaz halványabb, mint egy 7 mg csillag, de nagyobb kiterjedésű és a sötét égi háttérben simán feltűnik, nagyon jó.

Mindez kb. 20 ezres vidéki városon belülről nézve egy város széléhez közeli utcáról érhető el.

Még egy kellemes élményem is van , kiderült hogy ez a Stellarium program lefagyasztja a laptopomat is ...

Azt hiszem egy 10x50-es binokulárral csodákat látnék, ha már meglenne. Viszont a kis 76mm-es csövemmel is lehetne ezt látni, csak meg kellene keresni vele, de az állványom most nem jó, meg a másikat odaadtam a húgomnak a gyerekek hagy nézelődjenek mikor ráérnek.

Közben eszembe jutott hogy a haveromnak meg van egy 7x35-ös binokulárja holnap elkérem tőle, nála úgyis csak ott porosodik, azzal fantasztikus látvány lesz, tudom előre.
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2014.08.25. 22:42-kor.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2014.08.25. 21:52

Köszönöm szépen a hasznos válaszokat!

Üdv.: Szilárd
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”