Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.02.09. 11:33

Sidius írta:Üdv!
Most, hogy kerestem a képeket, néhány még előkerült. :)
Íme a segédtükör Ibad 97 bevonattal, amelyiknek az interferogramját már bemutattam:


Ha jól emlékszem, akkor ezt az ellipszist te vágtad ki. Nagyon szép lett az alakja. (a felülete is :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.02.09. 11:40

tobe_ írta:
Ilyenkor mérni úgyse kell, egyébként ennek a halvány parabola alakját is ha közepet meg szélet megnézem, hogy mennyi a fókuszkülönbség, annyi elég is, ha megvan a megkövetelt érték, ilyen kicsi deformáláskor annyira nem nagyon tudnak sokkal másabbak lenni a középső zónák, ha nem valami hülye módon jön létre a gömbből.

Ezt kellene majd valami legjobb módszerrel csinálni, hogy ott már ne legyen semmi gond.


Üdv!
Én már érdemben nem tudok hozzászólni ezekhez az eszmefuttatásokhoz, de felajánlom, hogy ha készen vagy a tükörrel, és elküldöd nekem, akkor megnézem, és visszaküldöm, vagy ha van még jelentkező, akkor annak eljuttatom. Azt, hogy mit láttam, csak neked írom meg, ha akarod megosztod másokkal is. A múltkor kerestél öt embert öt földrészről egy ilyen teszthez. :D
Így kiderül, hogy egyformán látjuk-e a dolgokat.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.02.10. 09:38

Arra gondoltam majd ha lesz több tükröm kész úgy egyben lealuzva hátha olcsóbb ha mind befér a nagy aluzó kemencébe. Van kisebb, nagyobb ami készülget.

A TV képcsövek amúgy milyen fajta üvegből vannak ? Gondolom nem Pyrex. Most nézegettem, hogy milyen árakon vannak Pyrex korongok és úgy látom olyan 50 dollár körül van Pyrex 6" vagy valami attól kicsit jobb hőtágulású is. Majd annyi, mint egy kész tükör bealuzva.

Összeöntést is látok, aki csinál, elektromos kemencében, vékonyabb korongokból, ilyet nem próbáltatok még, van annak értelme ?

Hó deszt víznek jó ? Ezüstözésnél.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2015.02.10. 09:55-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.02.10. 09:45

Nem olcsóbb.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2015.02.10. 15:42

Arra gondoltam majd ha lesz több tükröm kész úgy egyben lealuzva hátha olcsóbb ha mind befér a nagy aluzó kemencébe. Van kisebb, nagyobb ami készülget.

A TV képcsövek amúgy milyen fajta üvegből vannak ? Gondolom nem Pyrex. Most nézegettem, hogy milyen árakon vannak Pyrex korongok és úgy látom olyan 50 dollár körül van Pyrex 6" vagy valami attól kicsit jobb hőtágulású is. Majd annyi, mint egy kész tükör bealuzva.

Összeöntést is látok, aki csinál, elektromos kemencében, vékonyabb korongokból, ilyet nem próbáltatok még, van annak értelme ?

Hó deszt víznek jó ? Ezüstözésnél.


Kedves amatőrtársam, valahogy az az érzésem, hogy Te szándékosan teszteled a fórumozók idegrendszerét a fentiekhez hasonló hozzászólásaiddal. Igaz, hogy irigylem határtalan elkötelezettségedet, hogy saját tükröt csiszolj, de miért nem kérdezed meg az itt fórumozó mestereket, hogy hogy is kell egyet csiszolni...
Magyarországon nem sok olyan amatőr van, aki f/4 - alatti tükörbe bele mer fogni, de úgy látom kedves Béla, neked az sem akadály. És persze elsőre... Gondolod azok akik elsőre kisméretű és fényszegény tükörrel kezdték azok gyávábbak voltak? Nem,hanem bátran, és alázatosan felvállalták, hogy nem ők teremtették a spanyol viaszt.

A fenti kommenteid pedig ( ha hiszed, ha nem ) nem méltó egy ilyen szakmai fórumhoz.

" Hó deszt víznek jó"? Hogy lehet ilyet kérdezni? Sőt a többi kérdésed sem arra való, hogy ennek a fórumnak a
szakmai színvonalát emeld. Látod hányan kívánnak válaszolni rá?

Remélem nincs sértődés

Tisza Csaba
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2015.03.04. 11:28

Hogyan készül házilag egy főtükör?

Szívvel, lélekkel! (Russel W. Porter szerint!)

RUSSEL_W_PORTER.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.03.07. 07:08

Nem tudom, hogy ki ismeri vagy nem ezt az oldalt?

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... ysicist%27

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2015.03.08. 16:51

Sziasztok!

Rég jártam itt, gondoltam benézek.
Visszaolvastam az utolsó hsz-em óta eltelt bejegyzéseket is, ami nem kevés. Hát sírok, meg nevetek is :)
Eszembe is jutott az Animal Cannibals közelmúltban aktuális slágere: "Minden változik, de a lényeg nem..."
És szerintem ez több ponton is igaz:
Pl:
-Az optikakészítésnek vannak írott és íratlan szabályai.
-Tobe ezeket nem akarja-nem tudja értelmezni, pedig sok infó itt sem kevésszer vagyon leírva.
-Kurucz Jani nagyon ügyes.

Szerintem fél év alatt nem sokból maradtam ki, de élvezetes volt átolvasni a történéseket :)


Ha minden igaz két és fél évnél is több időt csesztem el a most (talán) befejezett 357/1450-es koronggal. (persze közben elkészül 17 másik is ) Tegnap legalábbis jó csillag és Jupi képet adott gőzöletlenül. Ez az első tükör, amit végig hátán fektetve csiszoltam, és rohadtul megszenvedtem vele. De muszáj volt a hátára tennem, mert ilyen könnyűszerkezetes szendvics anyaga van, amitől kutyanehéz :)

Úgyhogy van esélyed Tobe, csak kitartás!
Nyáron meg úgysincs hó... (erről meg egy másik, egészen régi, idióta zeneszám jut eszembe. Az idősebbek értik :) )

Üdv: Zs. István
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.03.09. 17:09

Zs. Istvan írta:-Kurucz Jani nagyon ügyes.

Mondjuk inkább, hogy ügyesebb, mint amilyen szép. :lol: De azért köszi!

Zs. Istvan írta:Ha minden igaz két és fél évnél is több időt csesztem el a most (talán) befejezett 357/1450-es koronggal.

Ez tényleg igazi derbi lehetett! Ekkora átmérővel ilyen fényerőt még nem sokan csinálhattak, legalábbis nem sokszor hallani róla. Mit is mondjak, hogy változatos is legyen...?
Megvan! Te is ügyes vagy! :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.03.10. 09:45

Szia István!

Rákérdezhetek, hogy a hátára fektetett tükörnél miféle furcsaságokkal találkoztál és hogy oldottad meg?
A monitor üvegeket ugyanis a vékonyságuk miatt én is főleg fektetem - és szívtam is velük, meg fogok is még...:)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”