Motoros fokuszírozó

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.05. 03:33

Felszereltem egy motort a fókuszírozómra, holnap meg is mozgatom a vezérlővel, aztán meg ha jön egy jó tiszta ég ki is lehet próbálni élesben. A motor egy Nema17 méretű 2A-es erős motor, meg se fog neki kottyanni egy kis forgó mozgás:

PICT2721_kicsi.JPG


Egy A4988 féle kis vezérlő fogja hajtani 16 mikrolépéssel, úgy 3200 lépés egy motor fordulat, a távolság, amit megy így okulár 30mm nagyjából, azaz saccra 0.01 mm, körül van egy lépés. Ez az 150/1250 tubusnál szerintem elég pontosság.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.06. 03:04

Most sikerült a PICGoto vezérlővel a fókuszírozást beüzemelni, a kis léptetővezérlő A4988 működik és a PIC processzorból is jön a Step-Dir léptetőjel, csak a jelek fordított logikával jönnek, így a Step jel és a vezérlő közé egy 1 tranzisztoros fázis fordítót eszkábáltam és úgy jó lett.

Viszont kiderült, hogy a szervósítás nem fog menni, mert mindig mikrostep lépés kombinációkat ad ki a vezérlő, így a léptetőmotornak még adnom kell egy áttételt, hogy a rezgése lecsökkenjen, 1:5 talán már jó lesz, igaz így nem lesz gyors az egész, de egyelőre annak fogok örülni, ha csak követ egy égitestet, majd később valami másikat kinézek és azt valósítom meg, ha többet nyújt, mint ez a mostani.

Másik gondolatom, hogy valami gumis puhább kuplungon kéne átadni a hajtást, hogy a rezgést letompítsa, inkább erre hajlanék, mert akkor aránylag gyors is maradna a mozgatás.

Lehet, hogy a hajtószíjnak oldalról kellene valami tompító anyagot odatámasztani, ami elnyelné a rezgést.
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.09.07. 11:53

A FET-ek Gate-jébe berakott RC-tag is adhat megoldást.
A gumi pont a rugalmassága miatt nem lesz nyerő,Egy parafa dugó viszont jó lehet! :-)
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.09.07. 11:54

lESI FOTÓS írta:A FET-ek Gate-jébe berakott RC-tag is adhat megoldást.
A gumi pont a rugalmassága miatt nem lesz nyerő,Egy parafa dugó viszont jó lehet! :-)


A képen látható motorrögzítés csak viccnek jó...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.08. 00:06

Ez az RC tag ez lehet nem rossz ötlet, hogy a motor a fázisaiból ne hirtelen menjen át, viszont gyors mozgást így nemigen lehet csinálni, bár lehetne még valamivel kapcsoltatni is ezt az RC tagot és akkor mikor gyors mozgást érzékelne, azt kiiktatná.

Most nekem tranzisztoros végfok IC van ami unipolárisan hajtja egy 470Ohm ellenálláson keresztül a meghajtó darlingtonokat, ha a 470 Ohm után tennék egy 10uF kondit vagy valami hasonlót, lehet megoldódna, illetve valahogy ezt rákapcsolhatóan odabiggyesztve, mikor követek egy égitestet, akkor rákapcsolni ezt a tagot.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.08. 18:55

Köszönöm a tippeket, megnézem a megoldási lehetőségeket, hátha valamelyik segít annyit, hogy a kép ne remegjen a jelenlegi felszerelésben.
Sidius

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.09.08. 20:54

Én annak idején, mikor elkezdtem a léptetőmotor projektet -nekem csak az óragép elektronikus- kipróbáltam RC taggal tompítani a lépéseket, de legfeljebb kielégítőnek mondható eredményt értem el.
Jött egy másik, fapados ötlet is! :idea: :arrow: Newton nevében egy ugyanolyan, de ellentétes irányba lépegető motort is felszereltem tengely irányban. Ezzel gyakorlatilag megszűnt a mechanikus rángatás, a lépésköz meg puhább lett az RC-től. Végül is működött, de ez csak óragép volt, nem változtatható sebességgel.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Motoros fokuszírozó

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.09. 16:10

Tegnap viszont megint volt egy ötletem, a mikrolépés táblázatot át lehet írni a kezelő felületen, így, ha feléig 0-t írok, másik felén pedig 255-öt, akkor megszűnik a mikrolépés elvileg és a diszkrét jelekből viszont csak át tudom alakítani szervónak a jeleket elvileg, ha ma lesz időm kipróbálom. A szervónál pedig a PID paramétereket be tudom úgy állítani, hogy ne legyen túl agresszív, így az nem fog nagyokat keményen ugrani. Erre nagyon kíváncsi vagyok.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”