Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2015.03.15. 13:42

Furcsaságokkal nem találkoztam, karcokkal annál többel.
Ha a szerszám van alul, akkor egy esetlegesen bepottyanó, vagy a szennyezett polírporból származó szemcse általában eltűnik a kockák közötti rések útvesztőiben, belesüpped a polírozó anyag és víz alkotta elegybe. Onnan már nem nagyon jön fel, hogy jól összekaristolja a tükröt. De mikor a tükör van a hátán, a gravitáció akkor is lefelé húzza a szennyeződést, ami így folyamatosan a tükör és a szerszám között mozog, és addig karcol, amíg el nem kopik.
Hiába minden gondosság, valahonnét csak oda kerül előbb-utóbb egy porszem, ami csúnya nyomot hagy.

A peremkopás veszélye is nagy, sikerült is párszor beszednem. Mire kipolírozom, addigra a felület messze nem ideális :)

Ráadásul nekem nem áll rá a kezem a 3, 5 , 7, 10, 15, 20 cm-es szerszámmal való maszatolásra.
A peremkopás melletti magas zóna megjelenésétől meg egyenesen lúdbőrzik a hátam. Mire kisimogatnám olyan hullámos a tükör, mint a háborgó tenger.

A 20 cm-es szerszám annyira nagy már, hogy nem lehet vele készre mélyíteni a tükröt, nem veszi át az alakját. 10-15 centissel meg eléggé nehézkes egységes parabola felületet alkotni.

Hirtelen ennyi.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.09. 09:44

Sziasztok!
Itt egy kis motiváció. Nincs semmi hókuszpókusz. Csak szakértelem, és minőség.

https://www.youtube.com/watch?v=_zTfms3SJO4
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.06.09. 10:19

Érdekes videó. Engem az lepett meg, hogy sok helyen puszta kézzel kenik a kulimászt, gondolom ez manapság nem így megy.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.06.25. 17:02

Lehet, hogy a gyárakban nem így megy, de én ma is ecsettel kenem a polírozóanyagot, meg kiskanállal, "sózó" mozdulatokkal a csiszolóport. :)

Rég volt itt mozgás, így szinte kötelező jelleggel megkérdezem: Mi van veletek optikusok? Jómagam hónapok óta nem nyúltam az üveghez. A holnapi nappal kitörő szabadság ígéretére is csak a viszkis üveget nézegetem, pedig vár rám egy 295-F/5, kettő darab 250-F/4, valamint egy 200-F/3 ellipszoid -ez utóbbi saját célra-, de előtte befejezendő még egy 55-ös domború hiperboloid is.
Remélem a nagy csendben azért kopik az üveg rendesen! :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.25. 19:51

Sidius írta:Lehet, hogy a gyárakban nem így megy, de én ma is ecsettel kenem a polírozóanyagot, meg kiskanállal, "sózó" mozdulatokkal a csiszolóport. :)

A holnapi nappal kitörő szabadság ígéretére is csak a viszkis üveget nézegetem


Nem találok szavakat. Nekem még van egy hét. :(

Ha csak nézed az üveget, akkor is jobb lesz, mint ez:

https://www.youtube.com/watch?v=O1QRjIQSFIA

Főleg egy üveg után. :D
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.06.25. 21:19

Hogy lehet láthatóvá tenni azokat a vonalakat?
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.06.25. 21:20

A viszkis üveg fenékig, utána az alját kitöröd és megcsiszolod ?

Nekem meg valami 20 centis alapanyag kéne amiből egy tükröt csiszolnék, de hogy honnan szerezzek, valakinek, akinek lenne esetleg, valami normális ... nincs mit csiszolnom, az idő is mindig rossz ami van azt se nagyon tudom használni emiatt. Pedig ráérnék szerintem.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.25. 21:34

Stefi írta:Hogy lehet láthatóvá tenni azokat a vonalakat?


Már egy energiatakarékos égővel is látszik.
Csak sajnos kell még hozzá egy referencia sík is. :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.06.26. 05:58

mizar írta:jobb lesz, mint ez:


Elég bátor az illető, mert úgy látom simán egymásra tette az üvegeket. Ennek mondjuk oka is van, merthogy így tudjuk a legkontrasztosabb vonalakat "kicsikarni". A referenciát mindig nagyon óvni kell, a segéd meg polírozással javítható lenne, de így meg sajnos nem sokáig ússzák meg a mélyszántásokat.
Különben az általam eddig vizsgált segédtükrök nagyon hasonló eredményt mutattak. Egy 35 mm-es volt jó, a többi négy éppen használható, egy pedig katasztrofálisan rossz.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.06.28. 15:35

Hát én is nagyon lassan haladok szabadidő hiányában. Nekem is jövő hét után szabadság.
A 200/1000-es tükröm polírozás alatt van. Az utolsó bejegyzés a jegyzetben: 2014. december 28.
Nem most volt. Akkor jártam 5 óra polírozásnál, egyenletes felülettel. Ideje lenne folytatni és befejezni.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”