Miért tudunk tapsolni???

santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.24. 16:40

Kirami írta:Biztos, hogy van köze hozzá, a már említett elektromágneses kölcsönhatásnak. Amikor egyik kezem atomjait közelítem a másik kezem atomjaihoz, akkor az elektronok közötti taszítás a közeledéssel négyzetesen növekszik. (de adok 10%-ot arra, hogy nem is, mert köbösen). És ez a taszítás nem csak az atomok közvetlen környezetét érinti, hanem a közöttük levő részt is, mert elektromos vezető lévén bennem az elektronok szabadon elmozdulhatnak. Ilyesfajta taszítás nincs a galaxisok ütközése esetében. Szerintem.


Kirami megfejtése tökéletes.
Az atomokat elektronfelhő veszi körül, és az atomok egymáshoz közeledve taszítják egymást (negatív-negatív). Az elektronok azért viselkednek így, mert a kvantummechanika törvényei alapján nem lehet megmérni egyszerre a helyüket és a töltésüket. Így valójában az elektronok valószínűségi hullámai alkotnak felhőt a mag körül, az elektron bárhol lehet.

snt
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: dgy » 2009.10.07. 15:08

Sziasztok!

A szilárd anyag stabilitásának magyarázata a Pauli-elv. Az elektronok nem az elektromos kölcsönhatás miatt taszítják egymást (ez leárnyékolható), hanem a Pauli-elv tiltja meg két elektronnak, hogy azonos helyen legyenek. A részletek bonyolultak, de ez a lényeg. Ezért nem hatolnak át egymáson a szilárd testek.

A galaxisok nem szilárd testek, hanem olyanok, mint egy szúnyogfelhő - vidáman behatolhatnak egymásba.

A folyadék és a gáz részecskéi pedig oldalirányban ki tudnak térni egymás elől, ezért keveredhetnek. A szilárd anyag atomjai fix helyen vannak, köztük ott az elektronfelhő. Ebbe egy másik hasonló felhő nem hatolhat be.

Ha az elektronok nem feles spinű részecskék lennének, hanem nulla spinűek (mint pl a negatív pionok) – ezekre nem vonatkozik a Pauli-elv -, akkor az így felépülő szilárd testek vidáman egymásba csusszanhatnának. Pontosabban szólva nem is léteznének szilárd testek, hiszen azok puszta létét is épp ez az effektus, a Pauli-elv teszi lehetővé.

Ajánlott irodalom: Asimov: Az istenek is… Itt a más anyagból álló, más fizikának engedelmeskedő értelmes lények teste szex és társadalmi élet közben egymásba hatol, egyesül, ezáltal egy új, saját öntudattal bíró lény jön létre (aki olykor homlokegyenest eltérő elveket vall és más célokat követ, mint „alkotórészei”).



dgy
Pcjay
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.02.13. 20:30

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Pcjay » 2010.02.13. 20:59

Sziasztok! Nagyon új vagyok itt,és jó régen nem írt ide senki,de beleolvastam a témába és jó.Tetszik.
Maga a kérdés is.Ha megengetitek válaszolnék,amennyire logikám lehetővé teszi.
Matematikailag nem is tudunk tapsolni.Ha tenyereink távolságát megmérjük,és folyamatosan felezzük ezt
a távot ,tehát osztjuk 2-vel vagy ahánnyal csak akarjuk,akkor az osztás törvényét figyelembe véve a te-
nyereink soha nem érnek össze.Egy osztásnak ugye soha nem lehet nulla az eredménye.
De a lényeg:Azért tudunk tapsolni,mert az egész világegyetemben nincs az a két találkozó galaxis,melyekben
több égitest vagy anyag ütközhetne,mint ahány atom van a tenyereinkben.
A másik elmélet.Két tenyerünket célzottan ütjük össze.Ugyanez már nem igaz akkor,amikor futás közben
egy Marathoni futó a célvonal közelében lepacsizik a nézőkkel.Ezesetben minden 3. pacsi pontos. :)
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.02.18. 06:57

Törölve!.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2010.03.12. 22:35-kor.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.02.19. 13:17

Pcjay írta:Ha megengetitek válaszolnék,amennyire logikám lehetővé teszi.
Matematikailag nem is tudunk tapsolni.Ha tenyereink távolságát megmérjük,és folyamatosan felezzük ezt
a távot ,tehát osztjuk 2-vel vagy ahánnyal csak akarjuk,akkor az osztás törvényét figyelembe véve a te-
nyereink soha nem érnek össze.


Valóban, ez egy olyan sorozat, aminek a határértéke pont a másik tenyerünk, azt csak a végtelenben érné el. Csakhogy :!: tf.h. állandó sebességgel mozog a kezünk: akkor az adott feles távolságot is fele idő alatt teszi meg a kezünk. Az idő is egy bizonyos ponthoz konvergál, és azért nem találkozik a kezünk, mert ezzel a gondolkodással ezen az időponton túl nem vizsgáljuk az eseményeket. Akhilleuszt futóversenyére is ez az igaz. (A teknős kikéri magának: nem vagyok béka :lol: ). Amint túllépünk ezen az időponton, elkezd a két kezünk egymásba hatolni... izé, azt nem, csak deformálódni és lelassulni, miközben elcsattan a pofon hangja (vagy tapsról volt szó eredetileg? :D ) És atomos anyagok is egymásba hatolhatnak: közismerten az alien nyála átette magát az űrhajó szerkezetén ;).
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.02.19. 13:51

Törölve!.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2010.03.12. 22:37-kor.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.02.19. 14:03

Na, magamra haragítottam a forráshoz utolsó betűig hűek táborát... Én is számos forrásból olvastam a példázatot, mindenütt teknősbékát emlegettek. Nem egészen komolynak szánt megjegyzésemmel csak arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy a teknősök és a békák rendszertanilag igencsak eltérő csoportba tartoznak, biológiailag ezért helytelen az amúgy elterjedt teknősbéka kifejezés, a teknős a hivatalos megnevezés. Biológiailag korrekt leírásokban mindig mint teknősök említtetnek meg, l. pl. http://hu.wikipedia.org/wiki/Tekn%C5%91s%C3%B6k, az oldalon egyáltalán nem szerepel a béka szó. A teknős jogosan kikérheti magának, hogy ő nem béka, még akkor is, ha sokszor a vitatott megnevezést használják rá.
De ez már OFF. Az is, hogy Budapesten élek - hogy jön ez ide? Szóval nem tudok magyarul? És a matematikai, fizikai tudásom, ha hiányosnak tartod, akkor kifejthetnéd, hogy a határérték-számításos levezetésnél mi hibádzik...
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.02.19. 14:21

Törölve!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2010.03.12. 22:38-kor.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.02.19. 14:44

Megnyugodtam, a teknősbarátként is :D .
Én pont azt írtam, amit Te: ha mindig felezzük a távolságot, egy olyan sorozatot kapunk, amely csak ebben a gondolatmenetben - a hozzá tartozó, adott időponthoz konvergáló időpontig - egy fix ponthoz tart. De ezzel a gondolkodásunkból kizártuk az ezen időpont utáni eseményeket.
Pcjay
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.02.13. 20:30

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Pcjay » 2010.02.21. 19:52

Közben eltöprengtem Thalesz egyik gondolatán,miszerint az általunk emlegetett tapsra szomjazó kezek nem is
közelítenek egymás felé. :D A kilőtt nyílvesszőre gondolok.Mennyi idő is kell,hogy az adott hosszúságú nyílvessző
megtegye a levegőben saját hosszát. Nulla,mert a saját hosszát eleve "tartalmazza".Tehát önmagához viszo-
nyítva az elejétől a végéig ,nulla idő kell a távolság megtételéhez. :D Ezek szerint kezeink Nulla sebességgel is megteszik a távolságot egymás közt. :DD
Egy picit vissza kanyarodva a teknőshöz.Szerintem a béka,csak népi ráruházás.Úgymond a valamikori embere-
ket nem-igen érdekelte a morfológia.Hát zöld is,csúnya is,kétéltű is.Legyen akkor béka. :D
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”