Napfoltok

Napészlelők fóruma
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2016.03.31. 22:51

Szia Imola, igen a 2x barlowal 182x nagyítást kapsz, de nem biztos, hogy kitudod használni (biztos, hogy nem), szét fog esni a kép, bár jó égről esetleg. Milyen okulárjaid vannak (bárium)? Amúgy a D-i folt ott volt, az É-i valóban kiment.
Imola
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2016.03.30. 12:32

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Imola » 2016.04.01. 14:39

Jelenleg két bárium, igen, 10 és 25 mm-esek, a távcső alaptartozékai, ha jól tudom, plusz egy 2x-es Barlow. Eléggé mosódott lett Barlow-val, bár gondolom a gyenge fátyolfelhők is zavarták az eget.

Ma reggel nem tudtam megnézni, túl borult volt. Hátha holnap...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.04.01. 17:15

Az a baj, hogy a fő optikai tag felbontóképessége adott, ha túlságosan nagyítjuk a képet, már éles nem lesz, egyre homályosabb. Nekem is a Barlow-val már sosem éles a kép, azt inkább a kamerázáshoz próbálom használni csak, hátha kicsit jobb képet tudok csinálni, de tavaly óta úgy eltűntek, hogy még most is azt keresem, amúgy is elég gagyi minőségű volt mind a kettő.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2016.04.04. 09:37

tobe_ írta:Az a baj, hogy a fő optikai tag felbontóképessége adott, ha túlságosan nagyítjuk a képet, már éles nem lesz, egyre homályosabb. Nekem is a Barlow-val már sosem éles a kép, azt inkább a kamerázáshoz próbálom használni csak, hátha kicsit jobb képet tudok csinálni, de tavaly óta úgy eltűntek, hogy még most is azt keresem, amúgy is elég gagyi minőségű volt mind a kettő.


Bocsánat az offtopic-ért, de Barlow-nál tipikus hiba, hogy lencsés távcsőnél a zenittükör elé teszik. Ekkor viszont többet nyújt, mint a névleges értéke, ez pedig a képalkotásra nincs túl előnyös hatással. A gyári tartozék műanyag Barlow pedig a Galilei-élményhez megfelelő, úgy rémlik, hogy amikor szétszedtem eléggé meglepődtem milyen minimalista optikai felépítése van.
A Barlow-t a zenittükör és az okulár KÖZÉ kell tenni. De a legjobb a felszerelés fejlesztésénél valami rövidebb fókuszú okulár, egy ortho vagy egy Planetary, a Barlow-t pedig kamerázáshoz használni.
A Nap pedig különösen kényes a nagy nagyításra, illetve az egyes optikai elemek belső tükröződésére.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.04.04. 15:24

Ápr. 4. Egy kicsit megélénkült a Nap! ÉNy-en megy kifele a nagyobb folt. Ettől ÉK-felé, de már az ÉNy-i részen egy apró folt (valószínűleg egy mégkisebb kíséretében), az északi centrálmeridiánnál egy nagyobb foltocska, apró követővel. Mindkettől tegnap óta keletkezett, az utóbbi csoport nyoma mint ha 3-án délután már látszott volna, de 7 cm-essel biztosan nem láttam ott foltot.
A keleti peremen néhány kisebb de fényes fáklya is van. BQ.

Megjegyzés: T. előttem levelezők! Ez a topik napfoltokról szól. A barlow-rendszerek megvitatására az "Okulárok, Barlowok, Szűrők" topikot lehetne használni. - BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.04.05. 12:04

Ápr. 5.
A nagy, tartós folt már a Ny-i peremen van, nagyon szép Wilson jelenséget mutat. Az É-i félgömbön a tegnap kialakult kis csoport még él (én két foltocskát látok)de a tegnap alig látható kis csoport ÉNy-on már el is tűnt (legalább is az én távcsövemben.) Eléggé lekonyult az aktivitás. BQ.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2016.04.05. 22:13

Én úgy láttam, hogy a vezető folt egy kicsit halványodott, a követő meg több kicsi folttal bővült. Sajnos én is csak egy 90/1250-es MC-vel néztem 100x-on (állvány nélkül, mert szétesett), nem tudom mikor, mert a telefonom/órám is szétesett, de a nagy folt már nem látszott.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.04.09. 21:08

Ápr. 9. Tegnap (8-án) a vékony felhő fátyolon át pár percre kivillant a Nap, és jól látszott, hogy az ÉK-i peremen egy nagy folt jelent meg. Az Ény-i foltocska is mint ha még látható lett volna.
Ma, 9-én du. kis időre egész szépen kivillant a Nap, látszik ÉK-n egy nagy foltcsoport, jókora vezetővel és utána 3-4 kis követő. Az ÉNy-i kis folt viszont ez én távcsövem számára ltünt. Látta valaki esetleg nnagyobb műszerrel? - BQ.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2016.04.10. 21:17

Én is csak a nagy foltot láttam, meg is lepődtem, mert csak kiakartam próbálni a megmákolt állványt (kell még rá egy kis szigszalag), utána már a Napot sem. Már annak is örültem, hogy nem esik az eső.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.04.11. 13:52

Ápr. 11. - Váltakozó felhőzet, időnként tisztul, napkép eléggé tiszta, éles.
A nagy folt - ha nem esik szét, vagy zsugorodik össze - a centrálmeridián táján talán még szabszemmel is látható lesz. De a magja máris kezd szétszakadni, 10:35 UT.kor egy éles fehér csík vágta ketté. ÉNy-on, a CM közelében reggel óta egy új, egyelőre apró folt keletkezett! A K-i egyenlítő táján egy nagyon szép, raszteres fáklya mező jött be. Szóval semmi vész, működik még a Nap. BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”