Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2015.12.06. 07:42

Amit nem említettem még, hogy vizuálisan használnék benne egy közepes refraktort AZ4 mechanikán acéllábon, nem fix oszlopon, szóval alapvetően nem egy túl magas szerkezet.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2015.12.06. 22:10

Napközben tervezgettem. Még nincs teljesen kiforrva a dolog, de a lényeg a következő lesz:

Kijelölök a kert közepén egy 2x2 méteres területet. Néhány cm mélyen kiszedem a talajt, majd folyami homokkal töltöm fel, amire 60x40-es betonrács kerül. Ez lesz a talapzat. Lehet meggyűlik majd néhányszor a bajom a ráccsal, ahogy ráteszem a háromlábat, de annyi baj legyen! Ha sima térkő lenne, vagy betonkocka, akkor sokkal jobban sugározná ki magából a meleget, mint így a rácsos szerkezet. Egyébként a legjobb megoldás 5-10 cm vastag fakarika lenne, meglátom tudok-e venni valahol vagy vennem kell hozzá láncfűrészt és kuglizott tüzifát, esetleg rönköt. Szép is, természetes is, zavaró hőt sem fog sugározni nyáron. A négy fal kerete 4 db 2 méter hosszú, 5x5 cm-es oszlop lesz, amit 50 cm mélyen beások a talajba, majd körbe betonozom. A 4 oszlop tetejére csavarozok merevítésnek további 4 hasonló oszlopot. Így kapok egy 1.5 méter magas kockát, ahol a ki nem húzott lábak mellett ülve kényelmesen ellehetek a távcső mellett, védve a széltől. Közvetlen fény nincs, így arra nem kell gondolnom. A szélfogó falak még nem tudom miből lesznek. OSB lap vagy valamilyen fatelepi léc lesz valószínűleg. Kap egy időtálló festést az egész hóbelebanc, és gyakorlatilag kész. Ám továbbgondoltam, és mivel régóta álmom egy természetvédelmi farakás, veszek hozzá vagy 1.5 m3 kuglis tüzifát, és szépen körberakom az egészet vele. Ültetek köré pár alacsony cserjét, virágot, kap majd egy madáretetőt, marárodút is. Így egyaránt okoz örömet nekem, mind csillagászati, mind esztétikai téren, és okoz örömet sok-sok madárnak, egérnek, békának, gyíknak, süninek, rovaroknak, lepkének, stb, stb... Jövő nyárra szeretném ha kész lenne. Szerintem 50e Ft a maximum + a láncfűrész ha kell. Publikálni fogom.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: BZd » 2016.03.27. 22:30

Amcsüdv!

Röviden összefoglalnám idei nagy vállalkozásom, az észlelőteraszom építésének történetét.
Újpest kertvárosi részén lakom, városi amatőrcsillagászként ritkán merészkedek otthonról a Naprendszer határán túlra. Évek óta a garázs előtt a kocsibeállóról észlelek. Előnyös, mert könnyű kipakolni, le van betonozva és amióta megjelöltem hova kell tenni a mechanika lábait, egész pontosan sikerült eltalálni a pólust is. Hátrányai is vannak a helynek, elég rossz a kilátás, még nyáron is este 6 körül lement a Nap a garázs mögé, télen meg jóformán elő sem bújt a szomszéd háza mögül, így Napot észlelni csak hétvégén tudtam, télen meg szinte egyáltalán nem.
mini-WP_20151231_14_13_49_Pro.jpg


Elkezdtem gondolkodni, hogy mit lehetne tenni, hol lehetne jobb kilátással, kényelmesebben észlelni a birtkon. A kertben máshol is hasonló problémák lettek volna, viszont megakadt a szemem a garázs tetején... Huszonkét négyzetméter kiaknázatlan szűz terület, csak némi limlom van a tetején, ami lentről nem is látszott:
mini-WP_20151229_13_55_38_Pro.jpg


A szigetelése egyébként szurok, és a látszattal ellentétben tökéletes, de azért már megérett a felújításra. Mint kiderült, szerencsére egy masszív vasbeton-födém van rajta. Hosszas tervezgetés kezdődött, hogy hogyan lehetne csillagászati célból hasznosítani. Csillagdát nem akartam építeni, inkább egy kényelmes észlelőteraszban gondolkodtam. Számos variációt végiggondoltam (vasbeton, bádog, OSB) , végül a vörösfenyő teraszburkolat mellett döntöttem. Még ennél is fontosabb kérdés volt a leendő távcsőoszlop. Hogy nézzen ki, mihez csatlakozzon, stb. Először 113mm átmérőjű szabvány csőből, vagy hasonló méretű zártszelvényből és táblalemezből szerettem volna elkészíttetni, de kiderült, hogy ezekből meg kéne vennem egy teljes szálat / táblát. Kétségbeesésemben elmentem egy ócskavastelepre is, ott mosolygott rám a Tökéletes Alapanyag, de azt is megtudtam, hogy magánszemély nem vásárolhat onnan semmit, így szomorúan távoztam azzal, hogy sosem fogom elfelejteni a "nem szabad az államot meglopni" mondatot és a miliő kontrasztját, amiben elhangzott... Így végül 50*50*5mm-es zártszelvényből és 50*50*5-ös L-acélból terveztem egy oszlopot. Méretre is vágták nekem a vastelepen.
mini-WP_20160207_11_19_54_Pro.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára BZd 2016.03.27. 23:24-kor.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: BZd » 2016.03.27. 22:33

folyt...

Megérkezett a faanyag is:
mini-WP_20160222_10_13_19_Pro.jpg

Az oszlopot először a jószakin kinézett, jó ajánlásokkal rendelkező lakatossal szerettem volna megcsináltatni, de ő hamar az agyamra ment a primadonna stílusával. Szerencsére eredeti szakmáját tekintve a szomszéd is lakatos, így végül ő csinálta meg nekem. Ezúton is hatalmas köszönet neki, pénzt ezúttal sem volt hajlandó elfogadni, cserébe befoltoztattam a garázsa tetején pár megfáradtnak tűnő pontot, amikor az enyémet szigetelték.
Az oszlop is elkezdett hát alakulni:
mini-WP_20160222_17_23_50_Pro.jpg

mini-WP_20160228_16_41_22_Pro.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára BZd 2016.03.27. 23:43-kor.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: BZd » 2016.03.27. 22:48

folyt...

Elérkezett a szigetelés napja. Előző nap kellemetlen szeles, esős idő volt, de a nagy napra megkegyelmeztek az égiek. Egy réteg 45-ös bitumenes lemez és rá keresztben egy réteg palaszórt bitumenes lemez került.
mini-WP_20160302_17_37_45_Pro.jpg


Közben az oszlop is készült tovább. Az oszlop tetején egy tálca van, ami 4db M14-es csavarral csatlakozik a törzshöz, ennek a célja, hogy a tálcát tökéletesen vízszintbe lehessen állítani. A tálca az L-vasból készült, benne 18mm-es rétegelt lemez van. A tálca és a mechanika közötti kuplungot Rózsika gyártotta. Nem is került sokba és Rózsika nagyon türelmesen és lelkiismeretesen viselte, ahogy az alkotási folyamat során kb. 612 variáció után eljutottam a végleges változathoz.
mini-WP_20160304_20_34_35_Pro.jpg


A terasz alapját gyalult, impregnált és bitumennel bekent gerendák adják, erre kerültek a párnafák:
mini-WP_20160313_11_10_19_Pro.jpg


A távcsőoszlop rögzítésén sokat gondolkoztam. Hogyan rögzítsem, szereljem-e fel már a szigetelés előtt? Végül arra jutottam, hogy az lesz a legjobb, ha a szigetelés után fogom felszerelni. M10-es horgonycsavarokkal rögzítettem a födémhez, a lukakat nagyon aprólékosan fúrtam ki, majd kiöntöttem őket bitumennel és ebbe ütöttem bele a csavarokat, majd ismét kiöntöttem kátránnyal. Az oszlop alá tettem egy 3mm-es rozsdamentes lemezt, hogy az oszlop egyenletesebben terhelje a szigetelést. A horgonycsavarok meneteit sapkás anyákkal zártam le, illetve minden csatlakozó részt lekentem bitumennel.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára BZd 2016.03.27. 23:26-kor.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: BZd » 2016.03.27. 23:23

Folyt...

Az alapszerkezet elkészítése után a burkolás következett. A teraszlécek monopoly-házikóra emlékeztető műanyag rögzítőkkel vannak felszerelve. Ez jó, mert nem látszik a csavarozás, de viszont csak a végéről bontható, ezért minden 10. lécet csavarral rögzítettem, ne kelljen az egészet felszedni, ha valami gond van.
Korlátot is építettem két oldalra. A déli oldalon nincs leesésveszély, meg kell is a horizont, oda jelképesen csak kötelet feszítettem ki.
mini-WP_20160320_07_54_15_Panorama.jpg

Feljutás a garázs oldalához toldott tároló helység (régen WC) tetején keresztül egy lépcsőn lehetséges.
Vettem egy 2*1m alapterületű szerszámtárolót is, amiben elfér az észlelőszék, meg néhány kevésbé féltett kellék, stb.
Sokat gondolkodtam, hogy az oszlopot és a rászerelt mechanikát hogyan óvjam az időjárás viszontagságaitól. Eleinte valami letolható fakabátban gondolkodtam, de ezt nehézkesnek és nehezen kivitelezhetőnek éreztem. A távcsőoszlopos építési naplókat böngészve valahol láttam, hogy valaki szimplán egy esővíztárolót tett a sajátjára fejjel lefelé. Én egy 300L-es példányt találtam megfelelőnek a célra.
Az oszlopra szerettem volna egy asztallapot is, amin elfér a laptop, illetve ez a lap zárja le a hordó alját. A hordót az asztallap aljára szerelt 4 tolózár rögzíti. Még lehet, hogy lefestem.
mini-WP_20160327_09_12_26_Panorama.jpg


Kicsit tartottam tőle, hogy az oszlopra szerelt asztallap rossz ötlet, de szerencsére elég masszív az oszlop és van az asztal tartójában annyi csillapítás, hogy nem zavaró az a rezgés, ami átkerül a távcsőre. A teraszról pedig normál mozgás esetén semmi sem kerül át.
A kuplung durva pólusbeállítása izgalmas probléma volt. Rózsika sajnos nem tudta megcsinálni jusztírozhatóra a kuplungot, mert nem volt olyan hosszú marófeje, így amennyire csak lehetett pontosan szerettem volna felszerelni a felső tálcára. Eredetileg azt terveztem, hogy átvezetek a középpontján egy M10-es csavart és a csillagászati délben a csavar árnyéka kijelöli majd az északi irányt. Természetesen addigra zárult a felhőzet. Kénytelen voltam kitalálni, hogy más időpontban hogyan lehetne ugyanezt megtenni, végül rájöttem, hogy amint derült lesz bejelölöm az árnyékvető árnyékát a tálcán és Stellariumban kinézem a nap azimutját ehhez az időponthoz. (pl. 252°) Ebből 180°-ot levonva megkapom azt a szöget, amilyen távol van az árnyék az északtól, nincsen tehát más dolgom, mint az árnyék által kijelölt egyenesre az adott szöget bejelölni és megvan az északi irány. Erre beforgatva a kuplungot kifúrhatóak a lukak a rögzítőcsavarjainak.
A kézivezérlőt használaton kívül tépőzárral lehet rögzíteni az oszlopra.
Természetesen van villany is, egy kapcsolható elosztó és 12V DC táp a mechanikának az oszlopon, vörös fényű lámpa a szerszámtárolón és a a lépcsőt is megvilágító, lentről is kapcsolható "rendes" világítás.
mini-WP_20160327_18_06_56_Panorama.jpg


Összességében 13 napot dolgoztam rajta, nem számolva a tervezéssel eltöltött időt és a párom számolatlan festegetéssel és egyéb csinosítgatással töltött idejét.
A költségek nagyjából 600 000 Ft-ot tettek ki, de ebben benne vannak olyan járulékos elemek is, mint a garázs újrafestése, az ereszcsatorna, oldalsó tároló és előtető felújítása, lépcső, stb.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Török Tünde
Hozzászólások: 93
Csatlakozott: 2013.09.16. 20:40

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Török Tünde » 2016.03.29. 10:25

Bánfalvy Zoli, nagyon szép lett. Gratulálok :)

TT
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.29. 10:43

Zoli, ritkán találkozom itt ilyen izgalmas történettel. Meg a képek. Öröm volt olvasnom is...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.05.21. 11:51

Sziasztok. A legfrisebb Meteor újságban van egy hírdetés,amiben egy Kepler mikro-obszervatórium nevű kis csillagdát hírdetnek. Nektek mi a véleményetek róla? Ami nekem elsőre nem szimpatikus a leírásban,hogy kezeléséhez két felnőtt szükséges. Gondolom a kupola leemeléséhez van szükség két emberre.
bdavid
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.05.23. 09:15

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: bdavid » 2016.05.23. 19:00

Sziasztok!
Nekem is feltűnt a Meteorban ez a mikro-obszervatórium, és ez a két emberes megoldás nekem sem tetszik. Megnéztem a honlapon és a német nyelvű oldalon a méreteket is megtaláltam az egyik ábrán: http://www.astrometallique.hu/keplerd
Ez az sms küldő berendezés, amit írnak hozzá egyik ábrán sem látszik, nem sok minden van róla.
A cég kontakthoz csak rákereséssel akadtam rá, a honlapon belül nem sikerült megtalálni (csak e-mail címet) végül is kiderült hogy az alábbit kell beírni: http://www.astrometallique.hu/contact

Én is kiváncsian várom a véleményeket, mert első blikkre nekem is tetszett, nem kell nagy hely neki. Igaz én egy betonozott oszloppal tudnám elképzelni, mert azért egy háromlábat kerülgetni egy szűk helyen még a csillagda nyitott állapotában is :?
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”