Építési szándék

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2016.05.24. 16:34

Nem azért mondom,de ennek a valaminek "obszervatórium" nevet adni,finoman szólva is túlzás (mit ne mondjak:a vásárló megtévesztése)...
Ugyan a szövegben "távcső tároló" a titulusa. És valóban: ennyi és nem több!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.05.24. 18:31

Az előző levelezőknek bizony igaza van. Emellett éppen nem "betörés biztos", a jelenlegi közbiztonsági helyzet mellett szinte kínálja a megrongálást, ellopást. (Ma még az ennél stabilabb, zárt építmények sincsenek biztonságban.) BQ.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.05.24. 20:47

Tudjàtok, nem egyszer tünödtem hasonlon. Fix hely - kert - fix beverödö fények. Valami paravànféle fény, vilàg elszigetelön. A szomszédok miatt is. Ez a hullàmlemez még össze is tekehetö ha muszàly, talàn praktikus is, még ha ronda. Végeredményben nem rossz ötlet. Hàrom évet egy ponyvatetö is kibir, egy ember is felteszi, tapasztalat. Akkor miért ne, az egészet ponyvàbol. De aki màr gyakorolta, tudja egy harmattol nedves ponyva kezelése nem gyerekjàték, ha a szerkezet csak alkalmi. Ezt a mini izét ilyen eszelösöknek talàltàk ki, lesz rà vevö, mint a mini goto Newtonokra. Ezek jutottak eszembe, a hirdetést nézve. Van egy gyanum, hàzilag ezt itt többen tervezgetik màr megcsinàlni.... ha kész jelentkezzetek àm!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.03.30. 09:55

Az ember vágya a fix házonkivűli megfigyelőhely - jó esetben a kertjében. Még a legegyszerűbbek is sokat jelenthetnek, mint a fenti "bolondság". Ebbe éppen találtam egy legegyszerűbbnek tűnő széket. http://www.aokswiss.ch/d/zub/stuhl/stuhl.html
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: chip » 2017.04.04. 15:51

géza írta:Az ember vágya a fix házonkivűli megfigyelőhely - jó esetben a kertjében. Még a legegyszerűbbek is sokat jelenthetnek, mint a fenti "bolondság". Ebbe éppen találtam egy legegyszerűbbnek tűnő széket. http://www.aokswiss.ch/d/zub/stuhl/stuhl.html


Kedves Géza! Én vettem egy észlelőszéket, pontosabban amit én vettem, az egy vasalószék. Kb az észlelőszék árának tizedébe kerül, mert nem kell kifizetni a drágahobbiadót. Talán 2x használtam összesen, aztán rájöttem, nekem nagyobb nyűg, mint amekkora haszon. De ettől még biztosan sokaknak jó választás. Viszont szerintem eléggé behatárolható, mihez érdemes használni: vagy Dobson távcsövekhez, vagy bármilyen távcsőhöz aminek a "fenekéből" jön ki a kihuzata (RC, MC, refraktorok). EQ állványon lévő newton távcsövekhez viszont nagyon sok esetben nem jó, ha olyan nyakatekert helyre kerül a kihuzat, ami széken ülve (különösen nagyobb átmérőjű tubusnál) használhatatlanná teszi. Aki hosszasan vizsgálja ugyanazzal az okulárral ugyanazt az objektumot, és hátfájós, pláne ha nem kell térképpel bajlódnia GoTo miatt, annak biztosan hasznos.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.08.01. 10:39

Meglévő műszerem fix kitelepítése kapcsán kérnék segítséget. Egy 200 mm átmérőjű, 3500 mm hosszúságú acélcső lebetonozása kapcsán kérném azok véleményét, akik már építettek csillagdát. Az acélcsövet egy 1500x1500x2000 mm-es gödörbe állítanám le. Úgy terveztem, hogy 500 mm magasságban homok, sóder és kavics ágy lenne a gödör alján. Erre egy vékony kb 100 mm vastagbeton menne, bevasalva. Amikor ez meghúz annyira, hogy terhelhető legyen erre állítanám rá a 200 mm átmérőjű vascsövet, aminek az alját bevakolnám ill. a csőre 3 db lábat hegesztenék föl a stabilitás végett, hogy ne tudjon a betonba a cső elmozdulni. Ezt követően a föld felszínéig kiönteném betonnal. Az acélcsőt meg homokkal tölteném meg. A lebetonozott cső betonrétegére meg egy 200 mm vastag földréteget tennék a remegések elnyelése végett. Ez szerintetek jó lenne ez így?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.08.02. 10:13

Tavaly Bánfalvy Zoltán (BZd) fényképekkel illusztrálva beszámolt az építési munkáiról. Az elmúlt egy év alatt milyen tapasztalatokat szereztél a állvánnyal kapcsolatban. A stabilitás ellenére remegést tapasztalsz e nála?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.03. 15:17

Szerintem elég stabil lesz, inkább az a kérdés, hogy a föld milyen, hogy hosszabb távon mozdul-e majd a cső, de ilyen mélyen lerakva nem hiszem.
Nekem egy félbevágott rácsos villanyoszlop van lebetonozva 1 m mélyen, a távcső 2,5 m-rel a föld felett van, csaknem 100 kg össztömeggel. Itt állandóan száraz a föld, 50 centin már csak a csákánnyal lehet ásni. Az oszlop 5 éve nem mozdul semerre, igaz, még esővíz se jut oda.
Határozott kézi nyomásra mozdul a kép, ütésre 1-2 másodpercre remeg, de a tubushoz véletlenül hozzáérve, vagy jól odanyomva a szemet, semmi sem történik, pedig 5m fókusz van.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.08.03. 17:49

Sidius írta:Szerintem elég stabil lesz, inkább az a kérdés, hogy a föld milyen, hogy hosszabb távon mozdul-e majd a cső


Töltött, laza szerkezetű a talaj. A Fekete Körös egykori holt medre. Pár éve mikor alapot ástunk az udvarban egy építménynek, akkor kénytelenek voltunk lemenni 140 cm mélyre, hogy ne morzsás földet ássunk fel.Másokkal beszélve ezzel kapcsolatban, azt javasolták, hogy a kavics rétegtől jobb volna eltekinteni, mert azon a vasalt beton nem biztos, hogy stabilan fog megállni a laza talajszerkezet miatt. Mechanika tartó oszlop topikban Ferenczi Imre 2012. március 4., vasárnap 22:53 és 2012. március 7., szerda 6:05-kor vázol két elképzelést. Sajnos statikus nem vagyok, hogy melyik gondolatmenetben menjek tovább.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Építési szándék

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.03. 17:55

Ehhez inkább építész (vagy egy jó kőműves) kellene, mert a talajszerkezetekhez ők tudnak jobban hozzászólni, nekik van tapasztalatuk, hogy milyen föld milyen tulajdonságokkal bír, erről én vajmi keveset tudok. A statikát tudom, de az a fix rögzítésű, nem rendíthető támaszponti szerkezetekről szól. Neked most a támasz stabilitása kérdéses.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagdaépítés”