"Áruházi" távcsövek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

"Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.07.05. 17:43

Üdvözlet! Gondoltam nyitok egy ilyen témát, ahol mindenki leírhatja élményeit aki látott már hajmeresztő dolgokat az ún. "áruházi" távcsövek világában. Néha elképesztő, mit rá nem akarnak (és sokszor tudnak) sózni az emberekre.
Hátha így sikerül kicsit igazságot tennünk, vagy segítenünk a következő ártatlan áldozatnak! :)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.07.05. 17:57

A minap jártamban-keltemben belebotlottam egy híres (optikai berendezésekkel is nagyban foglalkozó) áruházunkban egy csillagász távcsőre. Gondoltam szemrevételezem.

Érdekes volt látni, hogy a feltüntetett 1000 mm fókusztávolság ellenére a távcső maga alig volt 500mm hosszú.

Ezen a kezdeti problémán fel sem akadva láttam, hogy az apertúra 114mm, melynek értelmében a feltüntetett maximális nagyítás több mint 330x-os. :) Sajnos már a 228x is használhatatlan, de üres-nagyításban verhetetlen az árú akkor is.

A keresőtávcsövét nyugodtan ki lehetett volna cserélni egy sörösüveg aljára, kb. az is hasonló képet ad.

Mindezek mellett közel 40 E forintot vesztegettek érte, miközben max. 20-at ha ér.

Szóval, vigyázat kedves vásárlók! :)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.05. 18:41

Asszem tudom, melyikrol van szo.
A rovid tubus meg a fokusz meg onmagaban nem lenne baj, vannak osszehajtott rendszerek, igaz, ez valoszinuleg nem az volt. Itt szerintem az okularkihuzat elott volt egy barlow nyujtotag... (persze a kepminoseg is nyilvan olyan lett volna).
De igazad van, ezeket ajanlatosabb messze elkerulni.

--mpt
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.07.05. 19:17

Atis írta:A minap jártamban-keltemben belebotlottam egy híres (optikai berendezésekkel is nagyban foglalkozó) áruházunkban egy csillagász távcsőre. Gondoltam szemrevételezem.

Érdekes volt látni, hogy a feltüntetett 1000 mm fókusztávolság ellenére a távcső maga alig volt 500mm hosszú.

Ezen a kezdeti problémán fel sem akadva láttam, hogy az apertúra 114mm, melynek értelmében a feltüntetett maximális nagyítás több mint 330x-os. :) Sajnos már a 228x is használhatatlan, de üres-nagyításban verhetetlen az árú akkor is.

A keresőtávcsövét nyugodtan ki lehetett volna cserélni egy sörösüveg aljára, kb. az is hasonló képet ad.

Mindezek mellett közel 40 E forintot vesztegettek érte, miközben max. 20-at ha ér.

Szóval, vigyázat kedves vásárlók! :)


Szia! :)

Tudom melyikről van szó :) már én is láttam több helyen is, egy barlow tag van beépítve ennél a típusnál az oksi kihuzatba :) minőségileg nem tudom milyenek ezek a csövek, de nekem is nagyáruházi távcsövem van és kiváló a minősége :)

üdv.:Csaba
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.07.06. 11:43

Hát a Budapesti Távcső Centrum is egy "áruház", tehát lehet áruházban is jó távcsövet kapni. :)
Persze félre a tréfát, ha van kellemes élmény, kellemes csalódás egy-egy kínai távcső kapcsán, azt is nagyon szívesen várom. Ezt elfelejtettem írni. :) Ez is adhat jó ötleteket a kezdő távcsövezőknek.

Ami sokszor bánt inkább, hogy nem írnak rá sok mindent, néhány (amúgy fontos) dologról nem adnak tájékoztatást, vagy nem mondanak igazat és mindezt túl drágán kérik meg. Így könnyű becsapni olyan vásárlókat, akik még nem kupálódtak ki az internet előtt vagy a megfelelő könyvekből.
Másrészt, ha egy becsapott ember csalódik első látásra amikor belenéz a csőbe és nem látja a "lobogó zászlókat" :) ugye a Hold felszínén, vagy az ide integető űrhajósokat, és a Szaturnuszról sincs meg a csőben az amúgy a csomagoláson szereplő Hubble kép, akkor félredobja a műszert. Ezzel eldobva egy nagyszerű időtöltést! Szóval hideg-meleg egyaránt jöhet :!:
Inkább segíts minthogy kötözködj.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.07.06. 11:56

Atis írta:Ami sokszor bánt inkább, hogy nem írnak rá sok mindent, néhány (amúgy fontos) dologról nem adnak tájékoztatást, vagy nem mondanak igazat

Atis mi az ami számodra fontos dolog egy távcső kapcsán és nem találod meg általában termék leírásban? Mi az amiben úgy érzed nem mondanak igazat? Nagyon sokat segítenél ezzel mivel ennek megfelelően tudnám alakítani a termék leírásaimat. Köszönöm.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.06. 12:07

Én pontosan így jártam. Egyszer bementem a teszkóba, és láttam 7990 forintért egy Concorde 50mm-es apertúrájú refraktort. Persze akkor még nem tudtam, h így hívják. Azimutális állványon(?) volt, de ezt sem tudtam még akkor.

Nagy boldogan megvettem, hiszen ide visszahozhatom, ha még sem lenne jó. Előtte láttam pl. newton-rendszerű csöveket is, de eleve elrendeltem magamban, hogy azok semmit nem érnek, biztos nem is lát benne semmit az ember, hiszen nem a végén van a "benézőkéje" :)

Ahogy vonultam ki a teszkóból, többen megbámultak kezemben a flinces-flancos Jupiter, és Szaturnusz képeket ábrázoló dobozzal. Na, mondtam magamban... pupákok, én ma este csillagászom!

Hát óriásit tévedtem... Bár hozzá kell tegyem, maga a minőség nem volt annyira egetverően rossz. De az az "állvány" remegett, mint szűzlány az első aktus előtt, és képtelen voltam normálisan odaállítani, ahova szerettem volna. Néhány órás próbálkozás után összecsomagoltam, és elhatároztam, hogy visszaviszem másnap.

Nekiültem az internetnek, és elkezdtem olvasgatni a releváns magyar oldalakat, ahol is rávilágítottak arra, hogy a newtonok miért jók, és mennyire, és hogyan. Meg hogy milyen össze az, amit érdemes rákölteni a távcsövekre ahhoz, hogy élményben is legyen része az embernek. Úgy gondoltam, 20-30 ezret rászánok a dologra.

Ezután a MM-ban akciósan (50 ezer) tudtam venni egy Celestron Astromaster 90EQ-t, ami fantasztikusnak hatott azután a vicces kis Concorde után, de hosszabb távon rájöttem, hogy annak is remeg az állványa, ha fókuszálni akarok. Azt is visszavittem, és végül 120 ezer körül vettem egy 150/750 Black Diamondot EQ5-tel (először EQ3-mal, de nem vált be...)

Azóta már körülbelül fél millióm van benne különféle cuccokban. Persze nagyon sokat buktam a dolgokon. És mint mondják, kétszer megvett távcső a legdrágább. Hát én már jóval többször vettem meg a távcsöveimet.

Szükség volna egy olyan átfogó, elérhető irományra, ami igazán részletesen leírja egy kezdőnek, aki szeretne megismerkedni az éjszakai égbolt szépségeivel, hogy mire számíthat adott műszereknél. Olyan fotókra volna szükség, amiket egy kezdő lát, amikor belenéz egy kezdő távcsőbe. Értem ezalatt, hogy láttam már 80/900-as refraktorral olyan Jupiter-fotót, hogy húúú, de azt persze nem írták oda, hogy fókuszreduktorral, barlow-val, webcam-mal készült sokezer kép átlaga, meg ilyenolyan szűrők elöl-hátul. Mert minden a marketing, hogy eladható legyen a cső. Amikor viszont az átlagember, aki több szeretne lenni a csillagászat által belenéz egy ilyen csőbe, és jóformán észre sem veszi a Jupitert, mert annyira pici világító pöttyöcske, igen hamar átverve érzi magát.

Talán így kevesebben vesznek távcsövet, mert rájönnek idővel, hogy 100-150 ezer alatt nem érdemes belevágni, de a kiegészítők mégegyszer ennyibe kerülhetnek, de sokkal kevesebb, a csillagászatban, és a távcsövekben csalódott ember lenne. Én többször akartam feladni az egész hobbit, mert még ez, vagy az kellett volna, és már nem volt pénzem, és ha az nincs, akkor az egész eddigi több száz ezres befektetés értelmetlen, de valahogy mindig továbbcsináltam. Van, aki hamar elfordul, és a beleölt pénzt soha nem kapja vissza. Rengeteg ilyen hirdetést látni mindenütt: "Fiamnak szülinapra/karácsonyra/ballagásra vásárolt ilyenolyan távcső goto állványon eladó. 2-szer volt használva." És jóval olcsóbban adják el, mint amennyiért vették...

Bocs, sokat írtam... Szaktudást mindenhova, és mindenkinek! :)
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.06. 12:09

SzarkaLevente írta:
Atis írta:Ami sokszor bánt inkább, hogy nem írnak rá sok mindent, néhány (amúgy fontos) dologról nem adnak tájékoztatást, vagy nem mondanak igazat

Atis mi az ami számodra fontos dolog egy távcső kapcsán és nem találod meg általában termék leírásban? Mi az amiben úgy érzed nem mondanak igazat? Nagyon sokat segítenél ezzel mivel ennek megfelelően tudnám alakítani a termék leírásaimat. Köszönöm.


Azt hiszem, tudtomon kívül (még írtam a postot, amikor te is a tiédet) válaszoltam a kérdésre...
Nekem pl. a 120 ezres távcsövem megvásárlása után mondták el, hogy nem fogok látni olyan szép színes mélyég-képeket, mert azok hosszú expozíciós képek.

Akkor gondolkodtam, hogy sztornóztatom az egész dolgot, de nem volt hozzá pofám...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.06. 12:18

Franky írta:Szükség volna egy olyan átfogó, elérhető irományra, ami igazán részletesen leírja egy kezdőnek, aki szeretne megismerkedni az éjszakai égbolt szépségeivel, hogy mire számíthat adott műszereknél. Olyan fotókra volna szükség, amiket egy kezdő lát, amikor belenéz egy kezdő távcsőbe.


Van ilyen: pl. Vizi Péter Kisatlasza. Épp azért szeretem, mert _rajzok_ vannak benne, amik ráadásul sokszor nem is a legnagyobb műszerekkel készültek. Való igaz, hogy a digitális világ még a kis csöveknél is csodákra képes.

Én egyébként csak mosolyogni szoktam, mikor meglátom a M**rkt és a hasonló E**ld üzletekben felállított, egyébként ekvatoriális mechanikát altazimut-szerelésbe kényszerítve - ebből már látszik, hogy pontosan nulla ilyen helyeken a hozzáértés. Sajnos.

--mpt
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.07.06. 12:44

SzarkaLevente írta:
Atis írta:Ami sokszor bánt inkább, hogy nem írnak rá sok mindent, néhány (amúgy fontos) dologról nem adnak tájékoztatást, vagy nem mondanak igazat

Atis mi az ami számodra fontos dolog egy távcső kapcsán és nem találod meg általában termék leírásban? Mi az amiben úgy érzed nem mondanak igazat? Nagyon sokat segítenél ezzel mivel ennek megfelelően tudnám alakítani a termék leírásaimat. Köszönöm.


Kedves Levente!

Félreértés ne essék, a Makszutov ill. BTC kiváló távcsőáruházak, ha félreérthető lett volna amit írtam, akkor ezúton is bocsi. Nagyon korrekt, hiszen részletes a leírás a tartozékokról, összehasonlító progi is van az oldalon, illetve képgaléria is rendelkezésre áll szinte minden távcső kapcsán. Így tudjuk mivel mit érdemes szemlélni, és korrekt a vásárlókkal szemben.

A gondok ott kezdődnek amikor az apuka kicsit naivan bemegy pl. a Tacskóba :) vagy más üzletekbe venni a gyereknek valamit és a következők fogadják: (ez a kölcsönbe kapott távcsövem leírása)

40/500 refraktor. A dobozon szép Hubble felvételek kecsegtetnek természetesen :)
Látható a Szaturnusz hatalmas gyűrűje, ill. több spirálgalaxis is állításuk szerint. Persze minden 100% műanyag, az okulárok szétesnek, az objektív lencse eleve karcos volt, 10 cm hosszú az állvány lába stb... Mindez volt vagy 20-30 E Ft, ami állítólag akciós és rendkívül jutányos ajánlat. :) Persze mi nem dőlünk be ilyennek, csak sokan mások igen, és emiatt lehet egy kellemetlen élményük a csillagászattal kapcsolatban.

Ez a család is így járt és elképzelni sem tudták, hogy mit tudhat egy normális tubus, hiszen ez amit adtak "mindent" tud. :) Megígértem nekik, ha lesz egy jó műszerem észlelünk egyet, és mivel soha nem néztek még teleszkópba, szerintem el sem fogják hinni mit látnak :)

Ami nem korrekt szerintem a hozzá nemértő boltok részéről:
- a nagyítással csalogatni a gyanútlan áldozatokat (pl. egy 50 mm apertúra esetén ráírni 300x mert ilyet is láttam)
- ha van beépített elem ami ronthatja a képet, azt illene feltüntetni
- irreális dolgokat nem kellene ráírni ( 30mm apertúra, Androméda-köd)
- nem kellene eleve hibásan, törötten, karcosan adni a terméket
- fel kéne tüntetni, hogy kicsit érteni is kell az Égabroszhoz, vagy egy kis tájékoztatást adni róla mert ha valamit nem találunk arról nem a távcső tehet
- a laikus nem is sejti, hogy a legjobb távcső sem lát át a felhőkön
- mindezekért reális árat kellene kérni (egy 40/500 kínai műanyagért kb. 2-5 E Ft)

Ennyi tisztelet szerintem minden vásárlónak jár bár lehet kicsit idealista vagyok! :)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”