Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.23. 09:45

Tegnap szoros kettősökön vizsgáztattam a ventiátorokat. Régebben azért legalább fél órán keresztül meresztettem a szememet, hogy egy 0,6"-es kettős között lássam a fekete rést, most ez azonnal megtörtént; kényelmesen, 600x-os nagyításban!
Egyre jobban örülök ezeknek a ventiknek :P

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.28. 19:21

Lovász András írta:
2020.04.17. 19:53

A tapasztalatom az, hogy több fok különbség esetén is jobb képet kapok AZONNALI bevetés esetén ventilátorokkal, mint passzív hűtéssel másfél óra után!!! Ugyanis sikeresen szétmorzsolják a határréteget. Viszont az is igaz, hogy 75 perc ventilátoros hűtés után is megjelenik a határréteg, ha leállítom azokat!!! Tehát a becsült 15 perc nem helytálló, hiszen közben folyamatosan hűl a levegő.

Üdv, András
Teljesen igazad lett András!
A múlt héten volt egy remek észlelési éjszakám, pazar seeinggel és nagyon sötét éggel, és végre kipróbáltam a hűtést és az új hőmérőt, amivel tizedfokos pontossággal mérem a tükör oldalát illetve a tubus belsejét a tükör felett kb 2 centivel.
Kicsomagoláskor 23,3 fokos volt a tükör és 21,8 fokos a levegő.
A levegő a tubusban nyilván pár perc alatt lehűlt a környezet 12-13 fokos hőmérsékletére.
Amikor bekapcsoltam a ventilátort, akkor a tükör is elkezdett intenzíven hűlni és kb. 30 perc alatt lement 13-14 fokra - csak közben a levegő is lement 11 fokra.
A levegő folyamatosan hűlt egész éjszaka (hajnalban már 5 fok körül volt), és a tükör sosem érte utol: ha nem ment a hűtés akkor, akár 2-3 fokot is "lemaradt", de még a ventilátor folyamatos, közepes teljesítményű működtetésével is mindig maradt 0,3-0,7 fok különbség. (Otthon, napközben kipróbáltam az ellenkezőjét is: a folyamatosan melegedő levegőt sem tudta sosem teljesen utolérni a tükör, hiába ment folyamatosan a venti...) Az a tapasztalatom, hogy a tükör és levegő hőmérseklete 1-2 tizedfok pontossággal csak akkor tud kiegyenlítődni, ha a levegő hőmérséklete egy jó ideig többé-kevésbé állandó. Ha megy hűtés akkor rövidebb ideig kell állandónak lenni, ha nem megy, akkor sok órán keresztül - de folyamatosan változó hőmérséklet esetén egy ilyen sok kilós tükör sosem kerül termikus egyensúlyba a tubusbeli levegővel.

Az előtte-utána teszt sajnos több okból most sem működött igazán: A hőmérő érzékelőinek beapplikálásához még otthon kivettem a főtükröt a tükörtartóból, és úgy tűnik, hogy visszaszereléskor az egyik rögzítőbakot kicsit túlhúztam - pont annyira, hogy a csillagteszt diffrakciós képe már nem volt körszimmetrikus és a fényesebb csillagok képe is kicsit megnyúlt. (Kint a pusztában nem mertem szétszedni a távcsövet és megigazítani a rögzítést - mélyégobjektumokat néztem, ezt a kis képi hibát bőven ellensúlyozta a zseniálisan sötét ég.)
Másrészt sikerült leejtenem a mobiltelefon tartót, amiről letörött az egyik rögzítőpecek, ezért nem tudtam lefényképezni a csillagtesztet.

Viszont a csillagteszten az azért egyértelmű volt, hogy minél kisebb volt a levegő és a tükör hőmérsékletkülönbség, annál tisztábban látszottak a diffrakciós gyűrűk.
Legközelebb torzításmentes tükörrel megyek, és a kijavított mobiltartóval igyekszem lefényképezni is az eredményt.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.29. 08:48

Kicsomagoláskor 23,3 fokos volt a tükör és 21,8 fokos a levegő.
A levegő a tubusban nyilván pár perc alatt lehűlt a környezet 12-13 fokos hőmérsékletére.
Nem írtad el véletlenül? Először 21,8 fokot írsz a levegőnek, utána rögtön 12-13 fokot. :?

Milyen volt a csillagteszt? Mármint az elfókuszált képen mit vettél észre, ha ki-be kapcsoltad a ventilátort? Nálam a három, fújó venti miatt pörög a levegő, ezt látom is a diffrakciós kép szélén, ahogy körbe forog lassan. Viszont szép "feszes", fókuszban pedig csak a nyugodtságot látom - persze ha a seeing is úgy akarja. Szóval arra lennék kíváncsi, hogy már a bekapcsolás után összetöri-e a határréteget ez a szívó rendszer, amit építettél? (Amúgy gratulálok hozzá, sokkal szebb lett, mint az enyém! :D :oops: )
...úgy tűnik, hogy visszaszereléskor az egyik rögzítőbakot kicsit túlhúztam - pont annyira, hogy a csillagteszt diffrakciós képe már nem volt körszimmetrikus és a fényesebb csillagok képe is kicsit megnyúlt.
Nem biztos, hogy túlhúztad! Az egész alapból túl szorosan fogja oldalról az üveget! A főtükör foglalatáról érdemes ledobni minden második karmot és filcet és csak azokat hagyni meg, amelyek a kollimációs csavaroknál vannak. A filceket tanácsos elvékonyítani. A karmok gumialátétjeit is érdemes mellőzni. 0,2 mm-es kotyogást szoktam "engedélyezni" a karmok alatt. Lényeg, hogy tudd könnyedén körbeforgatni 2 ujjal a foglalatban a főtükröt!

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.12. 09:04

Hogy muzsikál Tamás a tükörhűtésed?
Gondolom szereztél azóta tapasztalatokat...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.08.16. 21:27

Egy újabb lépés a tubusban kondenzálódó hő megelőzésére! A régebbi tükörfoglalással ellentétben, már a tükör pereme is szabadon van. Azt várom ettől a megoldástól, hogy az amúgy is vékonyabb tükör, elvileg sokkalta szabadabban, akadálymenessen szabadul meg a hőtől. A tükör a tubuson kivülre való helyezése, már hatékony megoldásnak bizonyult eddig is de tovább "bőrözve", csak jobb lehet. :)
DSC_5834.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.08.17. 00:11

gyuri17 írta:
2020.08.16. 21:27
... A tükör a tubuson kivülre való helyezése, már hatékony megoldásnak bizonyult eddig is de tovább "bőrözve", csak jobb lehet. :)
Nekem a kollimálási stabilitása nem tűnik valami sziklaszilárdnak, de lehet, hogy tévedek...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.08.17. 05:12

Igen, jól gondolod Attila. A rugóka ki kell cseréljem 6-os anyákra, hogy a kellő beállításnál rögzíteni lehessen.
Gyuricza István
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.19. 09:34

Lovász András írta:
2020.08.12. 09:04
Hogy muzsikál Tamás a tükörhűtésed?
Gondolom szereztél azóta tapasztalatokat...
Teljesen jól - legalábbis így nyáron: elég gyorsan lehül, és az alacsonyabb sebességgel járatva végig tudja tartani a levegő és a tükör közötti minimális különbséget.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.20. 10:11

Értem. Sokkal jobb lett a kép, mint a hűtés előtt volt? Körül tudnád írni?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.20. 10:18

gyuri17 írta:
2020.08.16. 21:27
Egy újabb lépés a tubusban kondenzálódó hő megelőzésére! A régebbi tükörfoglalással ellentétben, már a tükör pereme is szabadon van. Azt várom ettől a megoldástól, hogy az amúgy is vékonyabb tükör, elvileg sokkalta szabadabban, akadálymenessen szabadul meg a hőtől. A tükör a tubuson kivülre való helyezése, már hatékony megoldásnak bizonyult eddig is de tovább "bőrözve", csak jobb lehet. :) DSC_5834.JPG
István, nekem nagyon tetszik ez a megoldás!
Én még raknék 2 pici ventilátort a szélére és akkor nincs ellenfél! 8-)

Persze a kontraanyával még jobb lesz...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”