Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2020.11.01. 21:07

Attila írta:
2020.11.01. 19:37
Pitya78 írta:
2020.11.01. 18:57
Igen van extra- és intrafkális kép, fókusz is de nagyon elmosódott a látott kép. Azóta sajnos nem volt alkalmam tesztelni, de addig is valami egyszerű módszerrel pl. elemlámpával átvilágítva meg lehet tudni valami közelebbit?
Szerintem túl sokat nem.

Esetleg próbálj meg egy tiszta fültisztító pálcikát beledugni alulról az okulár alsó nyílásán annyira, hogy az okuláron átnézve élesen (és persze nagyítva) lásd a vattaszálakat. Fordulj az okli aljával egy lámpa felé, hogy a kezed mellett kapjon fényt a pálcika vége.

Ezt meg tudod tenni? Magyarul: mintha lupénak használnád, kapsz éles képet, vagy így is elmosódottak a pálcika végén lévő vattacsomó szálai a fókuszban is?
(Fordítva is megteheted, úgy talán még kényelmesebb is: tehát a pálcikát teszed az okulár szem felőli oldalára, és alulról nézel át az oklin.)

MDA
A toldóval amiben egy kis lencse van, nem tudtam éles képet faragni. Anélkül volt éles kép, ha szemem 20 cm-re volt az optikától.
SW 90/900 , Scopium 10*50
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.02. 10:07

A lupés kísérletet a következőképpen tudod elvégezni (például):

- először is - ha még nincs - beszerzel okulártisztító készletet. Én a Baader Optical Wonder-t használom (https://tavcso.hu/termek/Clean4 ; https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... itokeszlet#) és nagyon elégedett vagyok vele. Érdemes mellé beszerezni gyógyszertárból steril PAMUT vattát, ez nem karcol. Fültisztító pálcikáról szoktam ledobni a vattát és helyette ezt tekerem rá.

- megfelelően nyugodt körülmények között bemész az okulárral - és a tisztító kellékekkel - a legtisztább helyiségbe (pl. fürdőszoba) és lecsavarod az okulár hordóját, amely a barlow nyújtót tartalmazza (a kis lencse).

- minden lencsefelületet, amit épp nem vizsgálsz, azonnal mindig lekupakolsz, vagy beteszel zárható tiszta edénybe, hogy ne porosodjon.

- elvégzed az Attila által leírt lupés kísérletet úgy, hogy közelről nézel a szemlencsébe és azt figyeled, a látómező közepén tűéles-e a kép. A széle nem érdekes, mivel az nem vesz részt a leképezésben. Ha nem éles a látott kép, akkor az egyik lencse valószínűleg ferdén helyezkedik el, vagy esetleg fordítva. Ha éles, akkor a nyújtótaggal lehet a probléma.

- ha a nyújtótag - vagy beépített barlow, kinek hogy tetszik - a ludas, akkor az okulár eddig "vallatott" részét teszed zárt edénybe/kupakolod le és a hordóját veszed elő (ez tartalmazza a barlow-t). Megnézed úgy a kis lencsét, hogy a lámpák fényét lásd visszatükrözve rajta. Ezt megteszed úgy, hogy az okulár oldaláról nézed meg és fordítva is, tehát a távcső felőli oldalról is. Meg fogod látni, hogy nem egyformák lesznek a lámpák. Mindkét oldalon fognak tükröződni egyszerre nagyobb és kisebb méretű lámpák, mivel a lencse mindkét felületéről egyszerre fog érkezni a szemedbe reflektált fény, csak épp különböző méretűnek fogod látni a lámpák fényét, mert a két oldalán más-más a lencse görbülete. Ha megfordítod a hordót, akkor a lámpák méretének aránya más lesz és ez a lényeg. Ez azért van, mert a nyújtótag egyik oldalán a felület görbülete "laposabb", mint a másikon. Ha észlelted a különbséget, akkor fel kell jegyezni milyennek látod, hogy tudd, most hogyan áll. (Én ezt egyszer elmulasztottam és a távcsőbolt eladóit kellett faggatnom telefonon, hogy ők milyennek látják a lámpákat. Ez alapján raktam össze és jó lett. :idea: )

- ezután ha felkészültnek érzed magad a lencse kitekerésére és megfordítására (a szükséges szerszámok birtokában), akkor hajrá! Arra figyelj, hogy megjegyezd, hogyan állt eredetileg és arra, hogy mire teszed le a "meztelen" lencsét. Vagy vattára, vagy optikatörlő kendőre...

- összerakásnál pedig ügyelj arra, hogy ne álljon ferdén a lencse, valamint ne maradjon por a lencsék belső felületén. Ehhez jó világítás kell. Nem baj, ha van egy zseblámpád, amivel súroló fényben meg tudod vizsgálni a lencsék felületét.

Én a helyedben, mielőtt ennek a műveletnek nekiállnék, biztosan megnézném, milyen képet ad az okulár a távcsővel egy minél közelebbi objektumon és mindezt reggel, hogy kiszűrjem a a levegő turbulenciáit.

Valamint érdemes megrázni is az okulárt, mert árulkodó jel lehet valamelyik lencse rossz állására a kotyogás, lötyögés.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2020.11.02. 10:25

Lovász András írta:
2020.11.02. 10:07
A lupés kísérletet a következőképpen tudod elvégezni (például):

- először is - ha még nincs - beszerzel okulártisztító készletet. Én a Baader Optical Wonder-t használom (https://tavcso.hu/termek/Clean4 ; https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... itokeszlet#) és nagyon elégedett vagyok vele. Érdemes mellé beszerezni gyógyszertárból steril PAMUT vattát, ez nem karcol. Fültisztító pálcikáról szoktam ledobni a vattát és helyette ezt tekerem rá.

- megfelelően nyugodt körülmények között bemész az okulárral - és a tisztító kellékekkel - a legtisztább helyiségbe (pl. fürdőszoba) és lecsavarod az okulár hordóját, amely a barlow nyújtót tartalmazza (a kis lencse).

- minden lencsefelületet, amit épp nem vizsgálsz, azonnal mindig lekupakolsz, vagy beteszel zárható tiszta edénybe, hogy ne porosodjon.

- elvégzed az Attila által leírt lupés kísérletet úgy, hogy közelről nézel a szemlencsébe és azt figyeled, a látómező közepén tűéles-e a kép. A széle nem érdekes, mivel az nem vesz részt a leképezésben. Ha nem éles a látott kép, akkor az egyik lencse valószínűleg ferdén helyezkedik el, vagy esetleg fordítva. Ha éles, akkor a nyújtótaggal lehet a probléma.

- ha a nyújtótag - vagy beépített barlow, kinek hogy tetszik - a ludas, akkor az okulár eddig "vallatott" részét teszed zárt edénybe/kupakolod le és a hordóját veszed elő (ez tartalmazza a barlow-t). Megnézed úgy a kis lencsét, hogy a lámpák fényét lásd visszatükrözve rajta. Ezt megteszed úgy, hogy az okulár oldaláról nézed meg és fordítva is, tehát a távcső felőli oldalról is. Meg fogod látni, hogy nem egyformák lesznek a lámpák. Mindkét oldalon fognak tükröződni egyszerre nagyobb és kisebb méretű lámpák, mivel a lencse mindkét felületéről egyszerre fog érkezni a szemedbe reflektált fény, csak épp különböző méretűnek fogod látni a lámpák fényét, mert a két oldalán más-más a lencse görbülete. Ha megfordítod a hordót, akkor a lámpák méretének aránya más lesz és ez a lényeg. Ez azért van, mert a nyújtótag egyik oldalán a felület görbülete "laposabb", mint a másikon. Ha észlelted a különbséget, akkor fel kell jegyezni milyennek látod, hogy tudd, most hogyan áll. (Én ezt egyszer elmulasztottam és a távcsőbolt eladóit kellett faggatnom telefonon, hogy ők milyennek látják a lámpákat. Ez alapján raktam össze és jó lett. :idea: )

- ezután ha felkészültnek érzed magad a lencse kitekerésére és megfordítására (a szükséges szerszámok birtokában), akkor hajrá! Arra figyelj, hogy megjegyezd, hogyan állt eredetileg és arra, hogy mire teszed le a "meztelen" lencsét. Vagy vattára, vagy optikatörlő kendőre...

- összerakásnál pedig ügyelj arra, hogy ne álljon ferdén a lencse, valamint ne maradjon por a lencsék belső felületén. Ehhez jó világítás kell. Nem baj, ha van egy zseblámpád, amivel súroló fényben meg tudod vizsgálni a lencsék felületét.

Én a helyedben, mielőtt ennek a műveletnek nekiállnék, biztosan megnézném, milyen képet ad az okulár a távcsővel egy minél közelebbi objektumon és mindezt reggel, hogy kiszűrjem a a levegő turbulenciáit.

Valamint érdemes megrázni is az okulárt, mert árulkodó jel lehet valamelyik lencse rossz állására a kotyogás, lötyögés.
Kedves András!
Köszönöm, hogy ennyire szájbarágós voltál! :shock:
Elkövetkező napokban reflektálok.
István
SW 90/900 , Scopium 10*50
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.02. 10:49

Pitya78 írta:
2020.11.02. 10:25
Kedves András!
Köszönöm, hogy ennyire szájbarágós voltál! :shock:
Elkövetkező napokban reflektálok.
István
Bocsi, nem tudtam mennyire vagy kezdő, a biztosra mentem... :oops: :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2020.11.02. 10:55

Abszolut a kezdő kategóriában vagyok, kb 20 észleléssel.
Hálás vagyok, hogy így kifejtetted! :|
-A Lacerta tisztító szett is jó a BTC oldalán?
-Milyen eszközök kellenek a szétszedéshez?
Köszönöm
SW 90/900 , Scopium 10*50
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.11.02. 11:56

Továbbra is erősen óvlak az okulár szétszedésétől.
Próbáld bele egy másik távcsőbe, bármilyenbe, ott alkot-e éles képet.
És a Holdat se nézted még meg vele, ha ott sem éles a kép, akkor tényleg az okulárral lesz baj.
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2020.11.02. 12:14

Vizi Péter írta:
2020.11.02. 11:56
Továbbra is erősen óvlak az okulár szétszedésétől.
Próbáld bele egy másik távcsőbe, bármilyenbe, ott alkot-e éles képet.
És a Holdat se nézted még meg vele, ha ott sem éles a kép, akkor tényleg az okulárral lesz baj.
Rendben hallgatok rád. Először a holdat célzom meg, ha nem jó akkor mindenképp szétszedem, mert így nem akarom tovább adni, ahogy kaptam... :twisted:
Tisztínaom is kell a motyót, tehát jó ez a Lacert szett, vagy a Baaderhez ragaszkodjak?
https://tavcso.hu/termek/CleanSetLa

Köszi Péter!
SW 90/900 , Scopium 10*50
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.11.02. 12:38

Jó hát, de azt tudnod kell, hogy az objektívet - hacsak valaki össze nem fogdosta - bőven elegendő a körtepumpával lefújni. Hiszen csak por lehet rajta. Azt mondtad, nem használtad agyon a távcsövet, szerintem még poros sem lehet. Pár tucat porszem NEM SZÁMÍT!
Nem tudsz egy képet feltenni az objektív koszosságáról?
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2020.11.02. 12:57

Vizi Péter írta:
2020.11.02. 12:38
Jó hát, de azt tudnod kell, hogy az objektívet - hacsak valaki össze nem fogdosta - bőven elegendő a körtepumpával lefújni. Hiszen csak por lehet rajta. Azt mondtad, nem használtad agyon a távcsövet, szerintem még poros sem lehet. Pár tucat porszem NEM SZÁMÍT!
Nem tudsz egy képet feltenni az objektív koszosságáról?
Pár napon belül tudok fotót feltenni róla, egyébként az obijektív tényleg csak poros egy kicsit. Az okulárok szemlencséi maszatosak a pilláimtól ill egy kicsit porosak. Jól elzárva de a padláson tartom az egész felszerelést.
SW 90/900 , Scopium 10*50
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.02. 13:35

Én abból indultam ki, hogy a 10 mm-es Barium+2x barlow éles képet adott, a Planetary pedig - jóllehet talál fókuszt és azonos a nagyításuk - nem. Ebből következtettem, hogy csak az okulárral lehet baj.
Persze még közbe jöhetnek olyan "apró" befolyásoló tényezők, hogy valaki (nem István :D ) az egyikkel ablaküvegen át próbálkozik, a másikkal a szabad ég alatt, vagy éppen amikor az egyikkel próbálkozik, egy kémény fölé ér az objektum és a forró levegő mindent elmos...
Pl. az utóbbi miatt javasoltam egy minél közelebbi földi tereptárgyat teszt céljából...

Mindenki érzi, mekkora a kézügyessége/műszaki érzéke egy okulár szétszedéséhez.
Ha nincs, akkor pl. Rózsikát kell meglátogatni... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”