Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.21. 14:30

Ankalimon írta:
2020.11.21. 13:00
Most lett időm újraendezni az elmúlt fél éves beszerzésekkel kialakított okulár-készletet is:
Tamás!

Tudnál némi véleményt írni a kofferban látható rövid binoklihoz?
Milyen a képe, LM-je, mennyire kényelmes a használata, mennyire torzít, a kilépő pupilla menyire passzol (nem passzol), mire használod leginkább, stb.
Komolyan érdekelne...

Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.11.21. 15:53

Ankalimon írta:
2020.11.21. 13:00
Autó hiányában továbbra is itthon rendezgetem a korábbi észleléseket, tisztítom a műszereket, tervezgetem az eszközpark optimális használatához szükséges kiegészítőket.
Most lett időm újraendezni az elmúlt fél éves beszerzésekkel kialakított okulár-készletet is:
20201029_125519_b.jpg
Gratulálok .
Szép készlet.
Látom hogy Nagler zoom, meg ES68/24-es
is van.
Meg azt is látom hogy az ES100/25-ös más
méretkategória :).
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.11.22. 00:30

Attila írta:
2020.11.21. 14:30
Tudnál némi véleményt írni a kofferban látható rövid binoklihoz?
Milyen a képe, LM-je, mennyire kényelmes a használata, mennyire torzít, a kilépő pupilla menyire passzol (nem passzol), mire használod leginkább, stb.
Komolyan érdekelne...
Ez egy nagyon furcsa cucc - valójában egy igényes kialakítású, jó optikai elemekből összerakott színházi távcső: az optikai elrendezése Galilei-féle, a nagyítása csak 2,1x. Ennek ellenére én nagyon szeretem, bizonyos típusú nagylátómezős megfigyelésekhez remek eszköz.
A kérdéseidre a válaszok:
A képe szép, a csillagok a látómező közepén élesek, tiszták. Azonban érzékelhető disztorzió (párna-elhajlás) látható a széleken, bár a nagylátómezős megfigyeléseknél ez nem olyan zavaró.
A látómező hatalmas, elvileg 26 fok - nagyjából belefér az egész Nagy Medve, a Cygnus vagy az Orion. Vagy a Tejút tekintélyes darabja.
A kilépő pupilla trükkös - ennek itt nincs igazán jelentősége. (A Galileai rendszerű távcsőben a látómező mérete, és a távcső kilépő pupilla értéke valójában csak virtuális: a kép az okulár és az objektív között található, és a látható kép szélét nem az okulár blendéje, hanem az objektív nyílása határozza meg, ezért nincs határozott széle a látómezőnek és a kép szélein jelentős a vignettálás - viszont az emberi pupilla mérete már nem korlátozza a képet.)
Viszont a fénygyűjtő-képesség sem az objektív átmérővel arányos, hanem a nagyítással (a nagyítás négyzetével). Vagyis a 42 mm-es objektív ez esetben egy kepler távcsőhöz képest sokkel kevesebb, mindössze kb. 4,5x több fényt gyűjt, mint az emberi szem. Ezzel együtt, így is 1,5 magnitúdót ad hozzá a természetes látáshoz.

Ez nagyjából meg is mutatja, hogy mire használható: nagy égterületeket lehet vele belátni - a látvány elsőre nem sokban különbözik a szabad szemes égtől. De sokkal több csillag látszik (4-5-ször halványabb csillagok is feltűnnek), illetve a szabad szemes észlelés határán mozgó mélyegek is mind tisztán látszanak a hatalmas csillagmezőben (pl: M6, M7, M8, M20, M23, M25, M16, M17). Igazából sötét égen jön elő a nagy élmény: olyan mintha az eget néznéd szabad szemmel, 7-7,5 Hmg mellett...

Nekem most nyáron volt alkalmam egy 21,5 SQM (kb. 6,5 szabadszemes Hmg) mellett nézegetnem a Tejútat ezzel az eszközzel, és elképesztő élmény volt a Scutum és a Skorpió közötti rész hihetetlen gazdagsága - soha nem láttam hasonlót még. Sem rendes távcső, sem egy korlátozottabb látómezejű binokli nem hozza ezt a látványt, szerintem.

Van még egy fontos feature . 2"-es mélyégszűrők becsavarhatók az objektív elé (szabványos M42-es menetek vannak itt). Ezt is kipróbáltam már egyszer-kétszer, de itt még kellene többet kísérletezni vele: a széles-sávú szűrők (CLS, SkyGlow) nem igazán segítenek, a keskeny sávú szűrők (UHC, OIII, HBeta) meg annyira elsötétítik az eget, hogy hiába jelenik meg néhány ködfölt fényesebben, az egész látvány kevésbé izgalmas. Ki kellene próbálni sötét égen, nyári Tejúton úgy, hogy csak az egyik oldalon van mélyég-szűrő, és hagyni, hogy az agy kombinálja össze a két képet...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.11.22. 00:42

Mozdonyos írta:
2020.11.21. 15:53
Gratulálok .
Szép készlet.
Látom hogy Nagler zoom, meg ES68/24-es
is van.
Meg azt is látom hogy az ES100/25-ös más
méretkategória :).
Köszönöm!
A két Naglert meg az ES68/24-et használtan sikerült beszereznem. Az ES68/24 még bejáratós - majd kialakul hogy mennyit lesz használva, hiszen a látómezeje nem olyan sokkal nagyobb, mint a Nagler 16mm-esé. De az az előnye, hogy sokkal kisebb macera használni, mint átszerelni a 2"-os ES100/25-öst az RFT akromátról a nagy Newtonra.

Egyébként a 100 fokos ES valóban méretes darab - kénytelen voltam egy külön ellensúlyt feltenni a kedvéért a távcsőre...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.11.27. 01:48

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.27. 09:46

Ankalimon írta:
2020.11.22. 00:30
Attila írta:
2020.11.21. 14:30
Tudnál némi véleményt írni a kofferban látható rövid binoklihoz?
Milyen a képe, LM-je, mennyire kényelmes a használata, mennyire torzít, a kilépő pupilla menyire passzol (nem passzol), mire használod leginkább, stb.
Komolyan érdekelne...
...a 42 mm-es objektív ez esetben egy kepler távcsőhöz képest sokkel kevesebb, mindössze kb. 4,5x több fényt gyűjt, mint az emberi szem. Ezzel együtt, így is 1,5 magnitúdót ad hozzá a természetes látáshoz...
Van még egy fontos feature . 2"-es mélyégszűrők becsavarhatók az objektív elé (szabványos M42-es menetek vannak itt)...
Tehát az elmélet megint csak megegyezik a gyakorlattal. :D A "kilépő pupilla-nagyítás-objektívátmérő" matekja itt is működik.
Gyakorlatilag emberi szemmel a kihasználható objektív-apertúra mintegy 1-másfél cm. Mindazonáltal nagyon jó ötletnek tartom a felcsavarható szűrőt, bár bőven elegendő lenne egy 1,25"-es szűrő fogadására alkalmas menet az elején, az is még a kihasználható méret duplája lenne (objektívátmérőt tekintve).

Nagyon letisztult és értékes készleted van, Tamás! Gratulálok hozzá! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.27. 11:16

Ankalimon írta:
2020.11.22. 00:30
Ez egy nagyon furcsa cucc ...
Nagyon köszönöm a részletes leírást!
Kíváncsivá tettél...
Ha ismét találkozhatunk valamikor majd egy közös kukkeres nézelődésre, jó lenne, ha el tudnád hozni ezt a cuccot is, és belepillanthatnék.

Előre is kösz és üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.11.27. 11:19

A szemész barátom azt mondta, felnőtteknél nem látott még 7 mm-es pupillát. A pupillatágító folyadékkal maximális méretre tágul a pupilla, azt szokta nézegetni.
Maradjunk számolásnál a 6 mm-es maximális átmérőnél, ennyi is ritkán jön össze. Ha fél órája nem néztél semmilyen fényforrásba és tök sötét helyen vagy, akkor lesz 6 mm.
Én a magam részéről praktikusan 5 mm-rel számolok. Az biztosan működik a gyakorlatban.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.11.27. 12:07

Vizi Péter írta:
2020.11.27. 11:19
A szemész barátom azt mondta, felnőtteknél nem látott még 7 mm-es pupillát. A pupillatágító folyadékkal maximális méretre tágul a pupilla, azt szokta nézegetni.
Maradjunk számolásnál a 6 mm-es maximális átmérőnél, ennyi is ritkán jön össze. Ha fél órája nem néztél semmilyen fényforrásba és tök sötét helyen vagy, akkor lesz 6 mm.
Én a magam részéről praktikusan 5 mm-rel számolok. Az biztosan működik a gyakorlatban.

Ott a pont!
Remélem Mozdonyos figyel.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.11.27. 12:54

D.Laci írta:
2020.11.27. 12:07
Vizi Péter írta:
2020.11.27. 11:19
A szemész barátom azt mondta, felnőtteknél nem látott még 7 mm-es pupillát. A pupillatágító folyadékkal maximális méretre tágul a pupilla, azt szokta nézegetni.
Maradjunk számolásnál a 6 mm-es maximális átmérőnél, ennyi is ritkán jön össze. Ha fél órája nem néztél semmilyen fényforrásba és tök sötét helyen vagy, akkor lesz 6 mm.
Én a magam részéről praktikusan 5 mm-rel számolok. Az biztosan működik a gyakorlatban.

Ott a pont!
Remélem Mozdonyos figyel.

D.Laci
Figyelek :) .
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”