Binokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2010.05.23. 23:55

Sziasztok!Kérdésem volna a binó szakértőkhöz.
Több gyártó is ad ki hosszabb tubussal kisebb nagyítású,ráadásul kisebb látómezejű távcsövet.Miért van ez? Például a 10X40 Agfának szép nagy a látómezeje,elég fényerős és 15 cm a hossza.Ehhez képest adtak ki 7X50-est,ami több mint másfélszer akkora,kicsi látómezővel,és semmivel sem jobb képminőséggel.Akkor meg mire jó?
Ma volt alkalmam kipróbálni egy 7x50 Tentót,sajnos csak nappali fénynél.Nem akarom lehúzni,de a Bresser-re sem cserélném el.Ahogyan az előbb leírtam:kicsi látómező,hosszabb tubus...stb.Ami mellette szól a stabil mechanika,na meg hogy a piacos kínaitól jobb képet ad.A barátom a nyolcvanas években vásárolta.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.05.24. 00:35

Azért nem biztos, hogy korrekt dolog egy 20-30 éves binoklit egy maival összehasonlitani, gondolom autók esetében sem tennéd meg ...

Miért jó a 7x50 mondjuk a 10x40-hez képest? Kézből stabilabban megtartható, ill. szürkületben - elméletileg - világosabb képet ad. (Bár ez utóbbi nagyban függ attól is milyen bevonatok vannak a lencséken.) Vadászok, mezőőrök ezért szeretik.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2010.05.24. 20:10

Rendben,a hosszabb tubust értem,biztosabb tartás.Csak a szűk látómezőt nem tudom hová tenni.Nem csak mai binóval hasonlítottam össze,az Agfa is legalább 25-30 éves,és ezek a hosszabbak nem fényerősebbek nála.A Tentón kívül még két típust próbáltam régebben,de azokkal is ez volt a tapasztalatom.Mégegyszer mondom,nem lehúzni akarom az öregebb "csöveket",csak nem értem ezt az elrendezést.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.05.25. 13:11

Nekem is van egy olyan jó 30-40 éves binoklim (lásd előző oldalon a képeken), még annó nagyapámé volt. Ez a 7x35-ös Ambassador egész jó kis képet ad, de a látómezeje.... nem mértem még meg de írtózatosan nagy csőlátása van. Nincs meg lehet még az egy fok sem! Hát erre én azt szoktam mondani hogy: R.I.P. :!:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.05.25. 15:50

Gépirtónak: a korábbi gyártmányoknak technikai és költség okai (is) vannak. A rövid fókuszü objektívek felületének görbülete eléggé bonyolult a leképezés érdekében, ezért előállításuk is nehézkesebb,. több a hibaforrás is. Másrészt rövid gyújtótávolságú objektívhez a nagyobb nagyítás (mondjuk 10-12-15-szörös) rövid fókuszű okulár kell. Azoknál pedig, ahhoz hogy a peremig jó képet adjon, már 3-4 tag is kell. Ez megint megdrágítja az előállítást.
A régi Zeiss, Leitz, stb. 6x30-as binokliknak egy jól kiszámolt kéttagú okulárjuk volt (ill. három tag: egy akromatikus és egy sima lencse) Még egy tényező növelte a csőhosszt: a régi binoklik fordító rendszere két szögprizmából állt, vagyis a fókusz alig rövidült. A modernebb penta- és egyéb prizmákban hosszabban tekereg a fény, rövidebb lesz a cső. Az is számított, hogy amíg el nem terjedtek a reflexmentesítő bevonatok, az optikai elemek számát mennél kisebbre kellett venni, hogy elkerüljék a flényvesuteséget. A gyártó cégeknek meg kellett találni az egyensúlyt az előállítási költség és a gyakorlati kivitel közt, mert hiszen az volt a cél, hogy mennél többen vegyék meg a binoklikat. A háború alatt azután a katonaságnál pénz nem számít, hát elkezdték a bonyolultabb optikai összetételeket gyártani. Ezekből alakult ki a mai műszerek gyakorlata. Hát kb. ez a magyarázat az eltérésekre. BQ.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2010.06.07. 23:14

Köszönöm a tájékoztatást!
A reflex mentesítő rétegekről is szeretnék kérdezni.Pontosabban:miért jó a vörös vagy a narancs?Nyolc éve láttam először binokli prospektusban,majd később a piaci műanyag binókon is megjelent.Bár a piacival nem lehet összehasonlítani,mert irreálisan sok fényt ver vissza,irreálisan vörös és irreálisan kékes színű képet ad.
A régi bevonatok lilás szinűek voltak,az újak is,vagy pedig kékek.Gondolom a bevonat színe függ a felgőzőlt anyagtól és annak vastagságától is.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.06.07. 23:26

Gépirtó írta:Gondolom a bevonat színe függ a felgőzőlt anyagtól és annak vastagságától is.


Itt olvashatsz róla bővebben: http://makszutov.hu/cikk/bevonatok.php
kisszecso
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2010.04.07. 19:07

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: kisszecso » 2010.06.28. 17:27

Én ezekkel fürkészem
Fotó614.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.23. 13:01

Amcsüdv!

Van egy 10x50 Bresser binokulárom(pont olyan amit az MCSE tesztelt és a honlapján van fenn róla egy cikk, lsd. :arrow: http://www.mcse.hu/a_tavcsovek_vilaga/20100404-binokular-teszt.html illetve http://www.mcse.hu/a_tavcsovek_vilaga/20071024_meses_kelet.html) ami kábé egy hete kettőz... Próbáltam megcsinálni (lecsavartam az okulárokat, majd vissza) de még mindig ugyanúgy kettőz... A kérdés: ezt hogyan lehet házilag megjavítani? Vagy házilag nem lehetséges?

Üdv, Ferenc
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.07.23. 13:41

gaster95 írta:Van egy 10x50 Bresser binokulárom (...) ami kábé egy hete kettőz... A kérdés: ezt hogyan lehet házilag megjavítani? Vagy házilag nem lehetséges?

Ha még garanciális a távcső, akkor juttasd vissza a vásárlás helyére, hogy állítsák be. Ha magad akarod elvégezni, ismerni kellene a felépítését. Vszleg azonban alkalmazható az itt olvasható leirás: http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”