Vélemények, ötletek

A közösségi honlap, a fórum, a levelezőlisták, a blogmotor és a Csillagváros egyéb funkcióival kapcsolatos észrevételek, hibák, kérdések fóruma.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vélemények, ötletek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.11.14. 00:25

cbo írta:
2018.11.13. 23:38
Én máshogy látom. Attila egy nagyon, de nagyon megváltozott világban vezet egy nem is rosszul működő csillagászati szervezetet
évtizedek óta. Ti vezettek ilyet? Ja nem. Akkor meg mit dumáltok itt, csináljátok utána jobban.

Van fogalmatok róla, csak kicsit is, hogy mi munka egy ilyet összehozni? Tudjátok mekkora nyomás van kb ezerféle oldalról, hogy az amit csinál jó legyen?
Sikerül megfelelni mindenkinek? Kötve hiszem.
...
Jaj-jaj, Zsolt, ez nagyon "egyszerű" megközelítése a problémának...

1. Attól még, hogy valaki nem tud tojást tojni, azért még 100%-os biztonsággal meg tudja állapítani, hogy egy tojás záp-e vagy sem, és engedjük is meg számára ezt a fajta véleménynyilvánítást.

2. Egy szervezet vezetése sohasem egyemberes feladat; lehetetlen is volna. Feladat-megosztással és delegálással működik minden cég.

3. MZS Attila érdemeit - legalábbis jómagam - sohasem vitattam el, fantasztikus dolog, amit már évtizedek óta tol itthon. Ráadásul kb. egy időben húztunk surranót, és nem hiszem, hogy nagyot tévednék, amikor azt mondom, hogy nélküle vagy nem is lenne MCSE, vagy töredéke lenne a mostaninak. Épp ezt ismerték el - szerintem - a közelmúltban az IAU-s tiszteletbeli tagságával. Gratulálok hozzá ezúton is!

4. A szervezet gazdálkodását - egyszerű tagként - nyilvánvalóan nem látom át, de nem hiszem, hogy dúskálna a költségvetésben... Épp ezért önkéntes alapon szerveződik sok minden (mint pl. régen a Meteorok postázása, amiben talán egy-két alkalommal a 80-as években, még az elmúlt évezredben magam is részt vettem, amikor épp Pesten - pontosabban Budán... - voltam), így viszont nem számonkérhető senkitől semmi, csak megköszönni lehet, ha csinálja, és ez már annyira nem jó. Az MCSE mégiscsak egy egyesület, alapszabállyal, felelősségekkel, stb. Ettől kezdve a "ha csinálja valaki, örülünk, ha nem akkor nem" már nem egy elfogadható megközelítés. Ráadásul egyre kevesebbeknek van feláldozható szabadideje, mivel pénzt kell keresnie; ez is teljesen érthető. Nem akarok okoskodni, mert nem könnyű a helyzet, és e miatt nem is irigylem Attilát, de a "ha van lángos eszünk, ha nincs, akkor éhezünk" működhet a Pál utcai fiúk-béli gittegyletnél, de egy cégbíróságon bejegyzett egyesületnél már nem. Magam sem tudom, mi a jó, vagy egyáltalán működőképes megoldás; talán több pénzt kellene összekalapolni valamelyik minisztériumból...

5. Végül: a Facebook egy profil nélküli információs (és népszerűsége okán kiváló adathalász...) csatorna, nem több. Ha felhasználói csoportot hozol létre benne, akkor dettó (vagy inkább majdnem) ugyanolyan, mint a Csillagváros. De: Csillagváros = MCSE, Facebook = f@szomtudjami (vagy cukorhegy), de ettől még lehet használni a FB-ot is. Én semmiképp sem vagy-vagy alapon tekintek a két csatornára. Ráadásul külföldi amatőrökkel történő kapcsolatépítésre és kapcsolattartásra sokkal alkalmasabb a FB (sokkal nagyobb nemzetközi ismertsége miatt), mint a magyar nyelvű Csillagváros. Ugyanakkor a Csillagváros a miénk! Miénk, azaz a hazai amatőrcsillagászoké. Akikkel találkozunk, sörözünk, beszélgetünk minden Perseida meg egyéb táborban. Legalábbis én így érzem (de lehet, hogy ezzel már egyedül vagyok...).


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.11.14. 00:34-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vélemények, ötletek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.11.14. 00:33

Az MCSE jol mukodik sztem.

A forumunk meg nem tud lepest tartani a kor megvaltozott igenyeivel. Ez nem a forum hibaja. Masra lett igeny.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vélemények, ötletek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.11.14. 00:35

cbo írta:
2018.11.14. 00:33
A forumunk meg nem tud lepest tartani a kor megvaltozott igenyeivel. Ez nem a forum hibaja. ...
Valóban nem a fórum hibája, hanem az üzemeltetőé, aki jelenleg jól láthatóan nem látható (nincs).

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2641
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vélemények, ötletek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.11.14. 08:01

Az emberek már csak olyanok, hogy inkább a FB-ot használják a Csillagváros helyett, mert MINDEN másra is ma már azt használják. Kapcsolattartás a legkevesebb, onnan szerzik az infókat, eseményekről értesülnek, táplálkozási tanácsokat olvasnak és vicceket nézegetnek. :D
Magam részéről minden lehetőséget megragadok arra, hogy ecseteljem a népek előtt, mekkora átvágás és veszély, illetve a hatalomgyakorlás legújabb, legátláthatatlanabb eszköze a face, ergo nem kéne használni - de hiába. Ahogy a környezetszennyezést is mindenki leszarja, a hülyítés ellen sem ágáll a nagyon nagy többség. Mert a lustaság talán a legnagyobb úr.
Másrészt van a face-nak értelmes arca, ha az ember tudatosan használja. De erről itt sem írok, mert a Nagy Tesó mindent figyel. Nem, nem vagyok paranoiás, csak vannak ismereteim.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Vélemények, ötletek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.11.14. 09:49

cbo írta:
2018.11.13. 23:38
Én máshogy látom.

Attila egy nagyon, de nagyon megváltozott világban vezet egy nem is rosszul működő csillagászati szervezetet
évtizedek óta. Ti vezettek ilyet? Ja nem. Akkor meg mit dumáltok itt, csináljátok utána jobban. Én biztos nem tudnám.

Van fogalmatok róla, csak kicsit is, hogy mi munka egy ilyet összehozni? Tudjátok mekkora nyomás van kb ezerféle oldalról, hogy az amit csinál jó legyen?
Sikerül megfelelni mindenkinek? Kötve hiszem.

A felgyorsult és egyben felhígult értékrendű világunkban változnak a dolgok. Gyerekként én se okostelefonnal a kezemben születtem. De megéltem számtalan
változást a csillagászat és más területeken. Fel kell venni a sebességet, alkalmazkodni kell. Ha akartok. Ha meg nem, akkor meg próbáljatok meg önbcsülésből kimaradni
a változó világ előny/hátrány duójából. Mindenki maga mérlegel.

Hogy csak egy példát mondjak a saját területemről.
Gyakorlatilag olyan, hogy meteoritikai ismeretterjesztés SOHA nem létezett Magyarországon. Önálló, világítótoronyszerű emberek voltak akik csináltak vmi hasonlót pl. Szaniszló,
Lajos bácsi, Tepi, stb, de igazán ez nem volt összefogva.

Pár éve pont itt a fórumon egy jól működő meteoritos szekciót indítottunk be páran. Egy darabig működött (ha csináltuk..) de aztán elhalt. Az ilyen külföldön már régen Facebook-on szerveződött, gondoltuk (jobb híján) kipróbájuk mi is. Baromi nagy meló volt. Ismeretlenek jelentkeztek, problémák voltak. De beindult.
Csak ezen a keveseket érintő téma mára egy több, mint 410 fős aktív társasággá verődött össze, napi többszöri posztokkal. Megvan az előnye és hátránya is. Előny, hogy más területekről is jönnek az érdeklődők nemcsak a csillagászatból. Ha valakit moderálnunk kell, azt kb 1-2 órán belül rendbe és/vagy kiteszi a 3 admin valamelyike. ÉS mindezt ingyen csináljuk, nem kell rendszergazda.
Hátrány: sokszor a FB jellege miatt egyes témák hátrébb sorolódnak.
Valószínűleg nem ezzel a rendszerrel megyünk nyugdíjba, de most működik. Ugyanekkor én ezt a fórumfelületet is használom, papír és bit alapú cikkeket is írok, előadásokat tartok, stb stb.
Én jól elvagyok ezzel. De ez én vagyok.

Ezt a kört már párszor lefutottuk ... egy országos egyesület működésképtelen az önkéntes munkákkal . A fórum lenne az a platform , ami összekötné , szervezné , napi kapcsolatban tartaná a tagságot . Egyszerűen csak működtetni kellene , fiatalos naprakész funkciókkal . No ehhez kellene valaki aki csinálná némi pénzért . A netes jelenlétnek kellene a legfontosabbnak lenni manapság , hamár országos szervezetről beszélünk .
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vélemények, ötletek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.11.14. 10:44

Olvasom, de sajnos még mindig nem tudom, hogy mi a válasz. Az eredeti kérdés az volt, hogy:
"A forum atalakitasa ota a foto es rajzok album jellegu feltoltese megszunt itt, legalabbis en nem talalok lehetoseget ra. Kerdesem annyi lenne, hogy ez a funkcio vegleg meg lett szuntetve, vagy kesobbiekben lesz ra lehetoseg ismet? ? Gondolom, hogy a válasz nem lesz, nincs, és ne is várjuk, ha jól sejtem. Vagy? Szerintetek?
Ha már ötletek is ennek a helynek a címe, akkor azt javaslom, hogy vegye a fáradságot valaki, és állítsa át a látogatottságnak megfelelően az utoljára megjelenített "Uj hozzászólások" lejárati idejét, mert így aki fél nappal késöbb látogat csak ide, az már semmiről nem tud semmit, mert nincs, azaz nem látható egyetlen "Új hozzászólás" sem. Talán erre még van egy hozzáférő valakinek kapacitása. Ez csak egyszerű javítás, és rettenetesen sokat használna! Nem ütközik semmiféle rendszabályba, nem fed fel semmi személyes titkot stb. Régebben az volt, hogy az utolsó kb. húsz érintett téma megjelent, és mindig látható volt, hogy melyek forognak! Lehet apróbb is a betű, akkor egy lapra bőven elfér.

Attilának: Az írásodat feltehetnéd, mondjuk egy "Attila blogja" címen nyitott témahelyre! Ígérem, hogy semmit nem írok bele, és mást is arra kérek - a maradék egy tucat látogatót - hogy NE tegye, mert az csak a sajátod lesz! (Persze egy jó fórumon ezt is be lehetne állítani, hogy ki írhatja és törölheti. A létrehozója minden hozzászólást törölhet, még a témahelyet is! Akkor rendet tudna tartani, és talán ezen a módon lehetne a saját témahelyének moderátora, nem jó megoldás? ) Kérdés, hogy ezt ki tudja megoldani? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Vélemények, ötletek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.11.14. 11:04

Ezt itt is be lehet állítani szerintem, csak az tudja, aki hozzáfér, mint gazda gondolom.
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: Vélemények, ötletek

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2019.01.01. 14:49

Elnézést hogy újra visszahozom a témát, de több szempontból is érintettként (informatikus, csillagászat-kedvelő, MCSE tag) nem tudom szó nélkül hagyni a fentebb leírtakat.

1: Azért azzal legyünk tisztában, hogy a régi Csillagváros nem egy Fórum volt, hanem egy roppant testreszabott Közösségi portálrendszer, aminek csak az egyik része volt a Fórum. Elkészült 2009-ben, de aztán eljárt felette az idő. Funkcióiban véleményem szerint megfelelt a mai kornak is, de tele volt problémákkal, hibákkal, sérülékenységekkel, és ez pont az egyedi volta miatt nem volt könnyen orvosolható. Amikor beléptem az MCSE-be 2016 elején, felmerült bennem, hogy szívesen beszállnék (egyszer még talán szóba is került a Polarisban MZS-vel és JAT-tal) de sajnos mivel nem pont ez a területem nem tudtam volna annyi időt szánni rá, ami szükséges lett volna. A GDPR megjelenése válaszút volt, mert a portál abban a formában nem maradhatott. Így aztán maradt belőle a Fórum.

2: Jómagam főleg inkább passzív tag voltam az oldalon korábban is, de az utóbbi időben (több másik oldallal együtt) ide se volt alkalmam felkukkantani. (És egyúttal sajnos a Polaris életében se tudtam annyira közreműködni, mint szerettem volna.) A Facebookon ott van minden (ennek minden hátrányával együtt) így gyorsabb volt az ottani releváns csoportokban szétnézni, mint minden oldalt külön-külön végignézni. Én se vagyok nagyon aktív facebookozó, de ha valaki megfelelően használja, ott is tud értékes információkhoz jutni, akár értékesen része lenni a közösségnek. Vegyük tudomásul hogy (ha tetszik ha nem) a fiatalabb generációnak mások a média-fogyasztási szokásai. Felgyorsult a világ, midenki mindent, és azonnal akar. Ezt ne széthúzásként éljük meg, megvan mindkét platformnak a helye. Épp ezért az "átkényszerítésnek" incs értelme, mert nem összehasonlítható a két felület célja.

3: Nem tudom van-e folyamatban/tervben további fejlesztés, vagy megmarad a Csillagváros fórumnak. Az eredeti portálnak voltak olyan funkciói, ami már "elhalt" (gondolok itt a különböző csoportokra) míg mások (Blog, Galéria) azért pörögtek. Tessék felkeresni Attilát (akár email-en, de a Polaris is nyitva áll mindenki előtt) és elbeszélgetni vele, szívesen vesz minden építő jellegű ötletet, segítséget, illetve első kézből tud informálni.
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Vélemények, ötletek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.01.14. 19:22

Mivel jó eséllyel, nem lesz átalakítva a fórumunk színvilága retina barátra, ezért kutakodtam kicsit:

https://www.techworld.com/download/syst ... 4-3330523/

Azt hiszem ez megoldja a helyzetet.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Vélemények, ötletek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.01.14. 20:49

Azért én látok több lehetőséget erre. :)

- egy piros átlátszó fóliát kell a monitor elé tenni, papírboltban valami 100 Ft lehet talán
- a VGA monirtorban a kék és zöld jelet a csatlakozónál a tüskéket kitörjük, így szép piros lesz.

Hirtelen ez a kettő jutott eszembe. :)
Válasz küldése

Vissza: “Hibabejelentés, fejlesztési javaslatok”