A Csillagváros megújítása

A közösségi honlap, a fórum, a levelezőlisták, a blogmotor és a Csillagváros egyéb funkcióival kapcsolatos észrevételek, hibák, kérdések fóruma.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.01. 20:12

Kedves Kollégák!

Tüsi (Tóth Csaba), jelenlegi moderátor ötlete és nagylelkű felajánlása (ingyenes időráfordítása és szaktudása) alapján - amit magam is szerény lehetőségeimmel támogatok - ma összeültünk a Csillagváros MCSE-s gazdáival a Polarisban, hogy megbeszéljük a webhely megújításának lehetőségeit, ugyanis a GDPR szabályozás megjelenése miatt kényszerűségből átszervezett változat jelentősen szerényebb képességekkel bír a korábbinál. Mindezt egyelőre mindenféle kötelezettség és határidő nélkül.

Mindannyian egyetértettünk abban, hogy nem a FB-os fórumokkal akarunk versenyezni, és nem is ahhoz hasonlítanánk a Csillagvárost. Azaz nem noname kiber-felhasználók szabad szájtépésének szeretnénk mindenki számára nyitott fórumot fenntartani (ezzel természetesen nem azt állítva, hogy a FB-on csak ilyenek lennének...), hanem igyekeznénk az Egyesület szándékaihoz méltó ismeretterjesztő keretet biztosítani egy saját magukat felvállaló érdeklődők közösségének számára - még akkor is, ha e miatt többen nem regisztrálnának. Ennek érdekében a regisztráció valamilyen formában történő "nehezítése" is a célunk; tehát pl. aki nem akarja felfedni valós személyét, azt nem invitáljuk... Hogy ezt hogyan és milyen eszközökkel lehet elérni, még nem tudjuk, de pl. jó lenne, ha mindenki a saját fotóját használná a regisztrációhoz. Így az esetleges személyes találkozások alkalmával (pl. az MTT-n is) könnyebben megismerhetnénk egymást.

Nagyon hiányzik pl. egy sokkal jobban használható blog-tér, vagy a saját profil közlésének lehetősége is, ahol mindenki - egy két kötelező adat mellett - megadhatna egy sor egyéb információt magáról (de továbbra is a GDPR szabályozásnak megfelelve), mint pl. az amatőr-csillagászaton belüli érdeklődési köre, műszerei, stb., de csak önkéntes módon. Ezek ráadásul kereshetők lennének, hogy ha egy kezdő műszert venne, vagy már vett, rákereshetne, hogy kinek van ugyanolyan műszere, hogy tapasztalatokat kérhessen tőle. Vagy egy bolygók után érdeklődő kezdő könnyebben rátalálhasson pl. a gyakorló bolygófotósok "szub-közösségére".

Nem csak MCSE tagok regisztrálhatnának, de több lehetőségük lenne a használat során. Regisztráció nélkül is olvasható lenne az oldal, hasonlóan a jelenlegi változathoz.
Természetesen a fentieket még "jogi szűrön" is keresztül kell majd engedni.

Stb.

A fenti gondolatokat vitaindítónak vagy brain-storming felvezetésnek szánom, és Tüsivel közösen várjuk az ötleteiteket, elképzeléseiteket, de akár kritikátokat is a következő hetekben.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.02.02. 08:24

Nagyon örülök annak, hogy felvetődött ez az elgondolás a fórum megújításával kapcsolatban.
Magam részéről sokkal jobban szerettem a régi változatot, informatívabbnak találtam.
Nincs kritikai észrevételem, a felmerült gondolatokkal egyetértek, benne a felhasználói arcképekkel és a saját műszerpark adatainak megadásával, ami korábban is hasznos dolognak bizonyult.
Csak üdvözölni tudom és köszönet érte Nektek!
"Türelmesen" várom!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.02.02. 15:36

Meg vagyok hatva! Végre lesz egy informatívabb fórum, ahol a tagok önkéntes alapon nyilvánosságra hozhatnának olyan adatokat, amelyek visszaélésre nem adnak okot, de rengeteg hasznos információval szolgálnának az érdeklődők részére. Úgy tudom, hogy a szabályzat engedi az adatok gyűjtését, tárolását és nyilvános használatát amennyiben a tulajdonosa hozzájárul. Természetesen örvendetes, hogy mindenki csak a saját arcképével jelenhet meg, illetve saját néven regisztrálhat, amely természetesen többlet jogosítvánnyal jár. A blogok olvasását és a csatolt képeket bárki megtekintheti, ezzel értelmesebb is lesz a blog, illetve jobban kereshető is, ha a nemlétező linkek, képek törlődnek majd. Javaslom a csak 1-2 hozzászólást tartalmazók egybegyűjtését, és egy vegyes csoportban történő további megtartását. Ki tudja, hogy milyen haszna lesz még egy-egy megkezdett témának. Ezzel természetesen a többi forgó téma kerülne előnyösebb helyzetbe. Rendezni lehetne pl. a Bolygók-ban - Bolygók és hasonló duplázásokat is! Vénusz átvonulás, Napfoltok és hasonló témák esetében is rendet kellene tenni. És még egy fontos dolog. Évenként zárni kellene a futó témát is, és egyúttal egy tartalomjegyzéket csatolni hozzá utolsónak, hogy jobban legyen áttekinthető. Pl. emlékszem, hogy néhány éve valahol szó volt egy részemre most érdekes témáról, és azt is tudom, hogy kb. mikor, de a keresővel nem találom sehol. No ilyenkor lenne hasznos az az évenkénti tartalomjegyzék, amit gyorsabban át tudok nézni, és utána azonnal a keresett oldalra tudok lépni belőle. Persze tudom, hogy nagy munka, de egyáltalán nem sürgős, nem hajt a tatár senkit. A fórumok képekkel legyenek nyilvánosak, de új témát nyitni csak fizetős tagok tudjanak továbbra is. Röviden ennyi, és részemről támogatom az elképzelést, ha jelentős javulással jár, és nem egy eszméletlenül nagy munkát jelent a vállalkozóknak. Sok sikert, és ha helyhiány lenne, akkor átnézem a régi bejegyzéseimet, és az érdekteleneket majd javaslom törölni. Van több olyan, amit egyes kollégák teljesen félrevittek, és nem arról szól, amiért nyitottam! Abból is ki kellene venni az eredeti nyitó hozzászólást, a többinek a megfelelő másik helyen kellene lennie. Ezeket a kisebb rendezéseket akár azonnal meg lehetne kezdeni. Nagyon sok a hasonló témával foglalkozó rovat is, ezeket lehetne egyesíteni? Egyesítés után ha túl hosszú, akkor évenként tartalmat készíteni hozzá, és úgymond lezárni? Az a GDPR hasznos dolog, de véleményem szerint a célja nem az, hogy megnehezítse a csillagászatot kedvelő amatőrök egymás közti adatcseréjét, beszélgetését stb. Nem banki adatokkal dolgozik ez a hely, tehát nyugodtan közölhetik azokat az adatokat, ami mondjuk a távcsövem méretére, vagy a csillagdámra - ha lenne - vonatkozik. Én ügyelek, hogy ne kerüljön ki visszaélésre alkalmas adatom az internetre, de hogy egy arcképem, bajt okozna itt ezen a fórumon, azt el sem tudom képzelni. A regisztrált tagok természetesen viszonossági alapon címemhez, telefonszámomhoz, lakhely címemhez, email címemhez, és más adataimhoz is hozzáférhetnek. Eddig még egyetlen amatőr sem élt vissza adataimmal, és biztos vagyok benne, hogy nem is fog. Miért is tenné? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.02.03. 10:46

Sziasztok!

Hétköznapi életemben informatikai tanácsadóként dolgozom nagy IT rendszerek tervezésében és kivitelezésében, privátban meg egy meglehetősen nagy forgalmú egyesületi oldalnak vagyok az egyik üzemeltetője, adminja.

Mivel még csak egy éve vagyok MCSE tag, biztosan nem én vagyok az aki értő módon meg tudja mondani, hogy milyen tartalomra, illetve funkciókra van szüksége a közösségnek. De egy új közösségi felülettel, illetve beszélgetős, fórumozó eszközrendszerrel szembeni követelmények rendszerezésébe, funkcionális megtervezésébe, és technológiai kialakításába szívesen részt vennék, ha van rá igény.

Meglehetősen sok, különböző, eltérő filozófiájú és működésű eszköz áll rendelkezésre a fenti célok elérésére. Ezek nagy részénél gond nélkül lehetne átvinni a fórum mostani tartalmát egy összetettebb, több funkciójú közösségi felületbe.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.02.03. 12:10

Ankalimon írta:
2020.02.03. 10:46
Sziasztok!

Hétköznapi életemben informatikai tanácsadóként dolgozom nagy IT rendszerek tervezésében és kivitelezésében, privátban meg egy meglehetősen nagy forgalmú egyesületi oldalnak vagyok az egyik üzemeltetője, adminja.

Mivel még csak egy éve vagyok MCSE tag, biztosan nem én vagyok az aki értő módon meg tudja mondani, hogy milyen tartalomra, illetve funkciókra van szüksége a közösségnek. De egy új közösségi felülettel, illetve beszélgetős, fórumozó eszközrendszerrel szembeni követelmények rendszerezésébe, funkcionális megtervezésébe, és technológiai kialakításába szívesen részt vennék, ha van rá igény.

Meglehetősen sok, különböző, eltérő filozófiájú és működésű eszköz áll rendelkezésre a fenti célok elérésére. Ezek nagy részénél gond nélkül lehetne átvinni a fórum mostani tartalmát egy összetettebb, több funkciójú közösségi felületbe.
Ez jól hangzik! Amennyiben van kapacitásod beszélni, ötletelni a dologról, felkereshetünk Téged is, szívesen meghallgatnám a szerinted fejlődést jelentő opcionális lehetőségeket.
Mi alapvetően és első körben maradnánk a PHPBB fórum motornál, legalábbis az MCsE vezetése úgy láttam efelé hajlik. Ehhez írnánk saját beépülő modulokat (plugineket, ha úgy tetszik), amik kiterjesztenék a fórum lehetőségeit.

Persze azt is lehet, hogy olyan koncepcióval állunk elő (de azt akkor be kell mutatni, mint referencia), ami gyökerese eltér ettől.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.02.03. 13:12

Ez is egy működőképes dolog lehet - de ehhez fejleszteni kell. Nekem az a tapasztalatom, hogy elég nehéz nem túl drágán egyedi fejlesztőket találni php platformra, ilyen kisebb munkákra.

Én inkább azt javasolnám, hogy legyen bevezetve egy kifejezetten közösségi keretrendszer platform, amit jól, kész komponensekkel lehet integrálni a phpBB-vel. Ezek egy része ugyan fizetős, de még azok sem drágák - szinte biztos, hogy sokkal olcsóbb ezzel dolgozni, mint fejleszteni. Ilyesmikre gondolok:
https://www.joomlapolis.com/community-builder (ez ingyenes)
https://stackideas.com/easysocial
https://www.jomsocial.com/features

A Community Builder-nek van magyarítása is: https://www.joomlapolis.com/downloads/l ... 5ndWFnZXM=



Persze az is lehet, hogy elég lenne a phpBB mögé tenni egy rendes portál platformot (mondjuk joomla-t), és annak a profil és jogosultságkezelése már elegendő volna.

A phpBB integrációra talán ez a legjobb eszköz: https://alterbrains.com/joomla-extensio ... pbb-bridge
De viszonylag problémamentesen át lehet migrálni a fórumot a könnyebben integrálható Kunena fórummotorba is: https://www.kunena.org/


(Az érvelésem persze nem áll, ha az MCSE érdekkörében van hadra fogható, lelkes php fejlesztő (csapat).)



Mindenesetre az ilyesmit nem feltétlenül a konkrét eszközök mérlegelésével kellene kezdeni, hanem előtte el jobb lenne összegyűjteni, listázni és rendszerezni a követelményeket, elvárásokat - mind a felhasználók, mind az üzemeltetők, mind az egyesület oldaláról.


Egyébként keressetek nyugodtan - az MCSE adatbázisában elvileg minden kontakt adatom megvan, de privátban is szívesen elküldöm, ha az segít.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.03. 19:38

Én is örülök, Tamás, minden segítségnek.

Örülnék, ha tudnánk személyesen is egyeztetni a témában valamelyik hétvégén (kivéve a mostanit).
Javaslom, pontosítsuk magánban, Csabával együtt.


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.02.04. 07:39

ok
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.02.05. 19:57

Február 15. délutánig várjuk a fejlesztési javaslatokat még, aznap szeretnénk valami koncepciót alkotni, konkrét megvalósítási tervvel.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.02.06. 01:14

Tüsi írta:
2020.02.05. 19:57
Február 15. délutánig várjuk a fejlesztési javaslatokat még, aznap szeretnénk valami koncepciót alkotni, konkrét megvalósítási tervvel.


Szerény fejlesztési javaslatom: legyen RSS elérése is a jövendőbeli csv fórumnak. :)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Hibabejelentés, fejlesztési javaslatok”