A Csillagváros megújítása

A közösségi honlap, a fórum, a levelezőlisták, a blogmotor és a Csillagváros egyéb funkcióival kapcsolatos észrevételek, hibák, kérdések fóruma.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.10. 20:19

Szojának válasz a "Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !" topic-ban feltett kérdésére:

Természetesen nem lenne feltétel a személyes ismeretség a fórumozók között; ennek nem is lenne realitása.
De az igen, hogy beazonosíthatatlan nick-ekkel szereplő okostojások ne osszák az észt, és ne befolyásolják a társalgási stílust...
A hozzáférés nem lenne korlátozva semmilyen szempontból; olvasni a weblap oldalait bármiféle regisztráció nélkül is lehetne, ahogy most is.

Tehát csak annyi lenne az elvárás, hogy minden regisztrált, és ily módon hozzászólásra, új topic nyitására jogosult illető vállalja fel a saját személyazonosságát.
Aki árnyékból szeret bekiabálni a pálya széléről, az menjen a Facebook-ra.

Hogy ez pontosan hogyan működne, azt még nem tudjuk, de ez a szándék. Ugyanis szeretnénk a Csillagvárost egy valóban hiteles szakmai fórummá tenni; elvégre mégis csak az MCSE "hivatalos" fóruma ez.
Ez persze nem azt jelenti, hogy csak ezeréves tapasztalattal rendelkező amatőrcsillagászok regisztrálhatnának, sőt; az a cél, hogy a kezdők is minél nagyobb számban jöjjenek ide, mert itt "hiteles" válaszokat kaphatnának a feltett kérdéseikre.
S ha valaki téved, az sem tragédia, mert a többiek javítják, korrigálják. De az eszetlen bekiabálásokat, dilettáns noname "szakértőket" szeretnénk kizárni innen.

Kb. ennyi a lényeg ebben a témában; de ez is csak az én véleményem.
Még semmi sincs eldöntve; ahogy Tüsi is írta: örömmel várunk mindenféle ötletet, javaslatot, és akár kritikát is (kulturált hangnemben ;) ).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2020.02.10. 20:38

Hát, a "Mutsd a távcsöved" topic utolsó néhány hozzászólsa miatt nekem az lenne a javaslatom hogy egymás kölcsönös tisztelete legyen az alapja a fórumnak. Néha már tényleg úgy néz ki mintha néhány nagytudású(-nak magát gondoló) ember magánbeszélgetésébe belekotyogna pár ember aki hülyeségeket kérdez. Szerintem nem azért tartja fenn az MCSE a fórumot hogy pár ember tudjon egymásnak tudományosan okosakat mondani. Érdemes szem előtt tartani hogy egy "hülye" is lehet valamiben jobb nálam. Hiszen egy zseniális agysebész is hív kőművest mert ahhoz meg Ő hülye. Szóval, a javaslatom tisztelet és türelem és le a magas lóról. Nem okoskodni akartam, csak egy vélemény, a fent leírt okok miatt én is egyre kevesebbszer nézek rá a fórumra. Nekem ez lenne a javaslatom a Csillgváros megújításához.
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.02.10. 20:44

Zsolti82 írta:
2020.02.10. 20:38
Hát, a "Mutsd a távcsöved" topic utolsó néhány hozzászólsa miatt nekem az lenne a javaslatom hogy egymás kölcsönös tisztelete legyen az alapja a fórumnak. Néha már tényleg úgy néz ki mintha néhány nagytudású(-nak magát gondoló) ember magánbeszélgetésébe belekotyogna pár ember aki hülyeségeket kérdez. Szerintem nem azért tartja fenn az MCSE a fórumot hogy pár ember tudjon egymásnak tudományosan okosakat mondani. Érdemes szem előtt tartani hogy egy "hülye" is lehet valamiben jobb nálam. Hiszen egy zseniális agysebész is hív kőművest mert ahhoz meg Ő hülye. Szóval, a javaslatom tisztelet és türelem és le a magas lóról. Nem okoskodni akartam, csak egy vélemény, a fent leírt okok miatt én is egyre kevesebbszer nézek rá a fórumra. Nekem ez lenne a javaslatom a Csillgváros megújításához.
Ez tök jó dolog, de technológiai oldalról ezzel nem tudunk mit kezdeni. :) A kölcsönös tiszteletadásban pedig egyetértünk. Én mondjuk szeretem (de ez egyéni ízlés és tűréshatár dolga), ha valaki nem köntörfalaz cirkalmas mondatokban, hanem tömören leírja amit gondol. A súlyosabb esetekre pedig itt vagyok én, mint moderátor, ha valaki átlépné a nem kőbe vésett határt, de erre mostanában nemigen van alkalom, ha mégis, jelenthetők a hozzászólások, hogy az arcomba jöjjön mikor feljövök ide.

Néma gyereknek anyja sem... de Te most pont szóvá tetted, szóval köszi ezt is.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.10. 20:51

Zsolti82 írta:
2020.02.10. 20:38
... Nekem ez lenne a javaslatom a Csillgváros megújításához.
Abszolút egyetértek, de sajnos ez kevésbé a rendszergazdán múlik, sokkal inkább a tagságon.
És valóban, a szakértelem nem kisajátítható, bár akinek a szakmája, az általában azért felkészültebb egy amatőrnél (de még ez sem feltétlenül igaz minden esetben).

Ezért vitatkoztam, és nem értek egyet - az egyébként általam mélységesen tisztelt és őszintén nagyra tartott - Bartha Lajos azon, itt idézett mondásával, hogy "amatőr ne gyártson elméletet".
De igen, nyugodtan gyártson. Legalább fejlődik a gondolkodása. Aztán majd a gyakorlat úgyis megcáfolja (vagy nem ;) )


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.02.10. 20:59

Erről eszembe jutott a srác, aki megsértődött a távcső seggébe feldugós mondaton, azt hiszem pont Attila írta, ő meg magára vette és hozzászólásokon át problémázott ezen, közben teljesen félreértette az egészet.

Egy szó mint száz, a betűkből nem jönnek le hangsúlyok, arckifejezések, nem tudhatod pontosan, hogy aki írta milyen értelemben írta, amit. Vagy mennyire komolyan. Ezért hát a túlzott önérzettel megáldott tagjainknak azt tanácsolom, kicsit legyenek toleránsabbak az itt leírtakkal, hiszen ahogy én láttam, a "nagy tudásúak" sem azért járnak ide, mert örömüket lelik a kevesebb ismerettel rendelkezők lealázásában, hanem mert segíteni szeretnének, vagy ők is egymástól tanulni.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: szoja » 2020.02.11. 12:52

Köszönöm, Attila a válaszod. Nekem vegyes érzelmeim vannak ezzel kapcsolatban, több okból is. Megértem azt a szándékot, hogy hasznos tud lenni, ha valaki névvel és arccal is vállalja magát, de bevalom őszintén, hozzám közelebb áll a nicknév használata. Amit mondasz, hogy a neten hajlamos az ember elidegenített, személytelen, sokszor támadó vagy trollkodó viselkedést produkálni, szerintem független attól, hogy anonim vagy nevesített módon teszi. Nyilván egy teljesen kontroll nélküli felületen az ismeretlenként tett megnyilvánulások gyakoribbak, de pont erre találták ki a moderátori rendszert. Mióta világ a világ és megjelentek az első ilyen szolgáltatások, fórumozok, csetelek (akkor még IRC), stb. Sose éreztem, hogy gond lenne, minden esetben amikor valaki nem oda való módon viselkedett, ki lett moderálva, rendre lett utasítva, végső esetben pedig törlésre került az accountja. Szerintem ez a dolgok rendje, az internet ilyen és nem is fog változni. Hogy milyen egy közösség, mennyire barátságos, befogadó vagy ellenséges, elsősorban az önszervező erején múlik, nem pedig a bürokratikus működési keretein. Ellenben egy túlzottan szigorú elvárásokat megfogalmazó rendszer mindig is el fogja riasztani a felhasználókat, és látva az amúgy is megcsappant aktivitást, szerintem nem engedhetjük meg magunknak azt a luxust, hogy ilyen szabályokkal tovább erősítsük ezt a hatást.

Egy másik érv az anonimitás mellett, hogy ez egy szakmai fórum, és a tapasztalatom az, hogy az ilyen helyeken sokkal kevesebb a nem odaillő viselkedés, mint egy teljesen nyitott, általános fórum esetében (pl. Index fórum, stb). A Cloudy Nights és a Stargazers Lounge is kiválóan működik, minőségi szakmai diskurzus folyik ott, pedig ott is nickname-et használ szinte mindenki. Nyilván itt is kell valamifajta szabályzat, amire lehet hivatkozni, és a moderátorok ez alapján tudják az értelmes párbeszédet támogatni. Alapvető elvárás és úgy gondolom az minden felhasználótól elvárható, hogy itt is, mint a való életben, ne kötekedjen, ne trollkodjon, ne zaklasson, stb. De túl sok javulást én nem várnék, a Facebookon is rengeteg a troll, akár a saját neve alatt akár álnévvel regisztrál. Ellenőrizni meg végképp nem lehet a személyazonosságot - vagyis de, viszont akkor én egészen biztos, hogy el fogok pártolni innen, ugyanis a fentiek tükrében szerintem mindenki számára világos az álláspontom. És nem azért mert bunkó módon akarok viselkedni, hanem mert indokolatlannak tartom egy nyílt fórumon az ilyen jellegű megkötéseket.

Viszont látom az előnyét a nevesített felhasználóknak is (amennyiben a fentiek alapján ez csak egy opció lesz a felhasználók számára). Ezek a felhasználók egyfajta power userként vagy mentorként lehetnek jelen, a saját ismertségüket, szaktekintélyüket felhasználva erősítenék a fórum hitelességét. Sőt, akár létre is lehetne hozni különböző kategóriákat is: szakcsillagász, kereskedő, mérnök, Meteor-szerkesztő, csak hogy néhány tippet adjak. A külföldi fórumokon is vannak vendor, sponsor stb. besorolású felhasználók. Bár ennek igazán akkor lenne értelme, ha a jelenleginél sokkal többen lennénk - sajnos Magyarország kicsi, és mi Csillagváros-felhasználók sem vagyunk sokan. GDPR szempontokat figyelembe véve a személyes adatokat viszont én célszerűen csak a regisztrált fórumozók számára tenném hozzáférhetővé, külső látogatók számára nem.

Várom a véleményeteket.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára szoja 2020.02.11. 17:06-kor.
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.02.11. 13:22

szoja írta:
2020.02.11. 12:52
Várom a véleményeteket.
Így is van pontosan, egy fórum élhető voltát a moderátorok tevékenysége, meg a szabályok, illetve azok betartása és -tartatása fogja adni, ennyi. Aztán hogy kit hogy hívnak, meg hol lakik, meg hogy néz ki... irreleváns.
Meg aztán munkaidőben is netezget az ember, mondjuk saját telefonról, ha kínosan ügyel a dolog titkos voltára, és van, ahol ebből problémázik az unatkozó főnök. Nicknév, és ennyi.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.02.11. 17:25

Én csak azt nem értem , hogy az amatőrcsillagászok saját fórumán miért olyan ciki a saját név meg egy kép közzététele , amikor a facéra meg a társaira az emberek feltolják a teljes életüket közszemlére bocsájtva :?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.11. 17:39

Végh Zoli írta:
2020.02.11. 17:25
Én csak azt nem értem , hogy az amatőrcsillagászok saját fórumán miért olyan ciki a saját név meg egy kép közzététele , amikor a facéra meg a társaira az emberek feltolják a teljes életüket közszemlére bocsájtva :?
Nekem is ez az érthetetlen. Nem látom az ellenérvekben a logikát.
Pl. a főnököm ne lássa, hogy munkaidőben fórumozok: én sem örülnék, ha a beosztottam állandóan a neten lógna meló helyett, de koncentrálni sem lehet folyamatosan 8-10-12 órán keresztül. Ha 10 perc cigarettaszünet belefér, akkor 10 perc "netszünet" miért nem fér bele? (Persze nem a cigi 10 perce mellé, hanem a helyett...) Ráadásul én még olyan főnököt nem láttam, aki lenyomozza a kollégáját, hogy hová levelezik; egyszerűen látja, hogy nem azt csinálja, amit kellene...

De nem is ez a lényeg; én sem értem, hogy ez miért ekkora probléma... Ha bemegyek egy szobába, és társalogni kezdünk, akkor bemutatkozással kezdjük. Itt ez miért ennyire ellenjavalt??? :shock:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: A Csillagváros megújítása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.02.11. 17:40

Végh Zoli írta:
2020.02.11. 17:25
Én csak azt nem értem , hogy az amatőrcsillagászok saját fórumán miért olyan ciki a saját név meg egy kép közzététele , amikor a facéra meg a társaira az emberek feltolják a teljes életüket közszemlére bocsájtva :?
Tudod Zoli ez olyan, mint a foncsoros szemüveg.
Mindig kételyeim vannak a viselője jellemét illetően. ;)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Hibabejelentés, fejlesztési javaslatok”