Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.11.07. 21:13

Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok, most szeretném megvenni az első távcsövemet.
Hosszú kutató munka és szakirodalom böngészés után úgy döntöttem, hogy veszek egy 63/840-es zeiss refraktort a hozzá tartozó eredeti mechanikával.Már csak egy nyitott kérdésem maradt, erre szeretnék választ kapni.Bonyolult probléma lesz e a mechanikát a makszutov.hu-n kapható óragéppel összehozni?

Erről a mechanikáról van szó:
Kép



A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv!

Norbi
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.07. 22:08

Norbi írta:Teljesen kezdő vagyok, most szeretném megvenni az első távcsövemet.
Hosszú kutató munka és szakirodalom böngészés után úgy döntöttem, hogy veszek egy 63/840-es zeiss refraktort a hozzá tartozó eredeti mechanikával.Már csak egy nyitott kérdésem maradt, erre szeretnék választ kapni.Bonyolult probléma lesz e a mechanikát a makszutov.hu-n kapható óragéppel összehozni?

Igen, elég macerás összehozni akármelyik óragéppel. Mindenesetre a 63/840-es Zeiss beszerzését nagyon fontold meg. Egyrészről nem fogsz tudni kiegészítőket kapni hozzá - pl. ha az okulárjai gyárilag 0.96"-esek, akkor ilyen méretű, de jó minőségű okulárokat alig-alig találni a piacon, azokat is meglehetősen drágán. Emiatt - meg a drága áruk miatt - inkább gyűjtőknek javaslom ezt a "kis" Zeisst - első távcsőnek kevéssé.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.11.07. 23:01

SzarkaLevente írta:
Norbi írta:Teljesen kezdő vagyok, most szeretném megvenni az első távcsövemet.
Hosszú kutató munka és szakirodalom böngészés után úgy döntöttem, hogy veszek egy 63/840-es zeiss refraktort a hozzá tartozó eredeti mechanikával.Már csak egy nyitott kérdésem maradt, erre szeretnék választ kapni.Bonyolult probléma lesz e a mechanikát a makszutov.hu-n kapható óragéppel összehozni?

Igen, elég macerás összehozni akármelyik óragéppel. Mindenesetre a 63/840-es Zeiss beszerzését nagyon fontold meg. Egyrészről nem fogsz tudni kiegészítőket kapni hozzá - pl. ha az okulárjai gyárilag 0.96"-esek, akkor ilyen méretű, de jó minőségű okulárokat alig-alig találni a piacon, azokat is meglehetősen drágán. Emiatt - meg a drága áruk miatt - inkább gyűjtőknek javaslom ezt a "kis" Zeisst - első távcsőnek kevéssé.


A következők miatt döntöttem a fenti távcső mellett.Sajnos nincs más alternatíva kis távcsőben.Elég régóta fotózok azzal a jelszóval, hogy nincs isten csak Nikon!Egy fotós barátom megkért, hogy rendeljek neki egy nikon 55-200 vr objektívet az Ebay-en.A barátom elküldte az első képeket nagy örömmel.Mivel nekem is van egy ilyen obim egyből láttam, hogy valami nem oké a képekkel.Elkértem az objektívet, hátha ő töketlenkedik.Már az első pillanatban láttam, hogy gagyi az objektív.A színe pár árnyalattal sötétebb mint az enyém.A teszt fotók is ezt igazolták sajnos.Azóta nem bízok a kínaiakban, valamint ezért nem akarok olyan eszközt venni amit többféle márkajelzéssel árulnak.
Tisztába vagyok vele, hogy a márkás termékek nagy részét Kínában gyártják.Csak az nem mindegy, hogy jogtulajdonos megrendelésére minőség ellenőrzéssel, vagy lopva mennyiség ellenőrzéssel:-)))Ezek a paraméterek a termékek árán is tükröződnek.


Üdv!

Norbi
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.08. 01:17

Norbi írta:A következők miatt döntöttem a fenti távcső mellett.Sajnos nincs más alternatíva kis távcsőben.Elég régóta fotózok azzal a jelszóval, hogy nincs isten csak Nikon!Egy fotós barátom megkért, hogy rendeljek neki egy nikon 55-200 vr objektívet az Ebay-en.

Azért egy dolgot ne felejtsük el: az ebay egy bolhapiac annak minden előnyével és hátrányával. Hozzánk (és a többi távcsőboltba) minden esetben közvetlenül a gyárból esetleg európai/hazai disztribútortól - de a lényeg - hogy hivatalos úton érkeznek a termékek. Ezzel gyakorlatilag kizárható, hogy ne "valódi" terméket kapj és még a garancia is rendelkezésedre áll.

Olyan ez, mintha utcai árustól márkás parfümöt vennél a bolti ár felénél és otthon lepődnél meg hogy csak az üveg a valódi, a tartalom vizezett kölni. Ekkor is úgy gondolod, hogy többet ilyen parfümöt nem veszel, vagy inkább azt, hogy nem utcán veszel parfümöt?!

Mindegy, a döntés a tied. Ha nem vagyok túl indiszkrét, milyen összeg áll rendelkezésedre távcsővásárlásra?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.11.08. 04:04

Szia Levente!

A közelmultban egy távcsőszaküzletből rendeltem
egy Sky Watcher 90 / 900-ast, EQ 2 állványon.
A távcső tubusán van egy címke az
okulárkihúzat előtt, a következő felírattal :
D = 90 mm, F = 910 mm. A fotókkal már egyszer
rákérdeztem, hogy aki tud érdemben válaszolni
az írja meg, hogy mi a helyzet a 910 mm-es fókusszal?
http://www.panoramio.com/user/4984741
Lehet, hogy engem is átvertek?!
Üdv : Tóni.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.08. 09:16

Tóni írta:Szia Levente!

A közelmultban egy távcsőszaküzletből rendeltem
egy Sky Watcher 90 / 900-ast, EQ 2 állványon.
A távcső tubusán van egy címke az
okulárkihúzat előtt, a következő felírattal :
D = 90 mm, F = 910 mm. A fotókkal már egyszer
rákérdeztem, hogy aki tud érdemben válaszolni
az írja meg, hogy mi a helyzet a 910 mm-es fókusszal?
http://www.panoramio.com/user/4984741
Lehet, hogy engem is átvertek?!
Üdv : Tóni.

Egészen biztosan nem vertek át. Minden 90/900-as tubusára F=910 mm van írva. A gyártó kissé "nagyvonalúan" bánik a számokkal. Tudtad pl. hogy a 200/1000-es newton ténylegesen 203 mm átmérőjű, mig a 150/750-es 147 mm? (Plusz a fazetta.)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.11.08. 10:07

SzarkaLevente írta:
Mindegy, a döntés a tied. Ha nem vagyok túl indiszkrét, milyen összeg áll rendelkezésedre távcsővásárlásra?


50000Ft. körül áldoznék rá.

Üdv!

Norbi
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.11.08. 10:20

Nagyon szépen köszönöm Leventének a megnyugtató
válaszát. Így, már nyugodtabban fekszek le ma éjjel aludni.
Rövidesen elkészül a távcsövek teljesítőképességével
kapcsolatos munkám. Remélem, hogy az elmúlt 30 év
alatt összegyűjtöttem a legfontosabb informácíókat,
vitákat stb. Pl. miért jobb a tükrös távcső, mint a
lencsés, illetve fordítva. Hogyan kell kiszámolni a
távcső felbontóképességét, legkisebb alsó nagyítását,
legkisebb hasznos nagyítását stb. stb...
Üdv Tóni.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.11.08. 15:14

Helló Norbi!

Ez a távcső dolog kicsit másabb mint egy objektív. Nekem is a fényképezőről a Nikon jut eszembe. Vettem is egy Nikon gépet és hozzá használtan egy gyári AF nélküli Nikon 70-300 obit. Elsőre csalódott is voltam, mert a kézi fókusz nem volt egyszerű, és a színezés az meg főleg nem jött be. (pedig az japán cucc volt) A lényeg hogy ne fotós szemmel nézd a távcsőt amit venni szeretnél, mert gondolom nem akarsz fotózni vele, ha már Zeiss 63/840 akarsz venni. Nekem is a kínai távcsövem van mint az emberek 90%-nak, mert ár/érték arányban veretlenek. Ha csak vizuálisan szeretnél észleni, akkor egy Skywatcher vagy Celestron akromatikus is tud nagyon szép képet.
Szerintem menj el valamelyik távcső boltba pl. Szarka Leventénél és próbálj ki egy pár távcsövet és akkor saját szemeddel láthatod melyik mennyivel jobb mint a másik.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2010.11.08. 16:50

Norbi írta:Sziasztok!
Teljesen kezdő vagyok, most szeretném megvenni az első távcsövemet.
Hosszú kutató munka és szakirodalom böngészés után úgy döntöttem, hogy veszek egy 63/840-es zeiss refraktort a hozzá tartozó eredeti mechanikával.Már csak egy nyitott kérdésem maradt, erre szeretnék választ kapni.Bonyolult probléma lesz e a mechanikát a makszutov.hu-n kapható óragéppel összehozni?


Egy szavazat a Zeiss mellett!

Nem fotózásra, de vizuális észlelést tekintve ez a cucc bolygókra, holdra, kettősre kiváló, ezek amúgyis a nagyvárosi észlelők első számú célpontjai. Még az 50/540-esnek is micsoda képe van!!

(Továbbá ha van egy esztergagép az ismeretségi körben, akkor a tartozék okulárok hiánya... hogyismondjam.. minden csak találékonyság és egy kis műszaki érzék kérdése: ))

Én a Zeiss-t venném, ha az általam említett objektumok érdekelnek.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”