Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
balassav
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.09.29. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: balassav » 2010.11.21. 16:27

SkyWatcher 114/900 Newton jó választás volt, nagyon meg vagyok elégedve vele, igaz élesben még nem próbáltam, a Jupitert sikerült befognom Budapestről, az is a szerencsén múlott. "Felszíni megfigyelési" tesztjei eddig nagyon jók! Várom a kedvezőbb időjárást! 8-)
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2010.11.21. 17:55

Üdv!
Péntektől én is telescope tulajdonos lettem nagy örömömre!
130/900 SW, ajándékba kaptam hozzá az Amatőrcsillagászok kézikönyvét, aminek is nagyon örülök.
Pénteken összeraktam a műszert, remélem jól, nekem még kicsit kínai, mit hogy, de majd belejövök. Még nem tudtam kipróbálni, mert éjszakás voltam, ma meg ocsmány idő van sajna. A vaterán hirdetett csövet vettem meg. Tapasztalatok:
A műszer zsír új, bár már pár éve dobozban volt, de még a gyári fóliák és a zsírozás is hiánytalannak tűnik. Teljesen karcmentes, a tükör ránézésre nem koszos, nem poros. Jó nehéz, masszív darab. Ezt cipelni öröm lesz :)
Anyagminőségéről annyit, hogy jól van összerakva, a műanyag részek jó minőségű sztem ABS anyagúak. A mechanika is elég masszív, bár még nem igen volt időm kikisérletezni a beállításokat. A festése a tubusnak metál kék. Nekem a Celestron jobban tetszik külsőre, de ez valóban használhatóbb lesz a hozzá kapott kiegészítőkkel.

Ha valaki írna pár sort, hogy összeszereléskor mire kellett volna figyelni, ill következő lépésnek mi ajánlott (ha esetleg jól raktam össze), minek hogy célszerű állnia, annak örülnék.

Konklúzió: Nekem nagyon bejön eddig, bár mondom, még nem használtam, csak belekukkoltam, de az ablakon át nincs nagy kilátásom. A gyári jusztírozás jónak tűnik, ha belenézek minden középen van, gondolom ennek így kell lennie.

Na majd még zaklatlak titeket, addig is ha vaklaki pár sort írna, miket ajánl beállításhoz. 8-)

Üdv!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.21. 18:05

pontshow írta:Ha valaki írna pár sort, hogy összeszereléskor mire kellett volna figyelni, ill következő lépésnek mi ajánlott (ha esetleg jól raktam össze), minek hogy célszerű állnia, annak örülnék.

Nem tudom kaptál-e leirást hozzá, ha nem itt van a magyar nyelvű: http://makszutov.hu/download/refr_refl_eq1_eq2.pdf Ha eszerint szerelted össze, nagy hibát nem követtél el.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2010.11.21. 20:39

Köszi, ezt kerestem mert már láttam régebben, de nem találtam most. Megnézem, h így lett e összerakva.
Na kivittem a csövet az udvarra, mert néha előtűnt a felhők közül a hold. Nagyon tetszik! Kipróbáltam mindkét okulárt, a 25mm-est simán és barlowal is, a 10mm-est csak a barlowal, na az teliholdra nem igazáz jó, de a 25-ös kíváló. Csináltam képeket is egy fullkompakt géppel:

Ilyen volt simán fényképezővel:
Kép

És ilyen 25mm+2xbarlow:
Kép

Üdv!
czrobi
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.11.22. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: czrobi » 2010.11.22. 19:17

Sziasztok!
Nemrég kezdett el foglalkoztatni a csillagászat, kb hónapja. Teljesen kezdő vagyok, ám annál lelkesebb:D Jelenleg az amatőrcsillagászok kézikönyvét forgatom, sok hasznos információ van benne.
Tulajdonképpen azért írok, mert arra gondoltam meglepném magam karácsonyra egy távcsővel:D Utána is olvastam a témának több helyen, többek között itt a fórumon is. Valójában ehhez kellene nekem egy kis segítség/útmutatás... A távcső, amit kinéztem: SW 200/1000 Newton :D még mielőtt bárki összehúzná a szemöldökét: tudom, olvastam több helyen is, hogy nem érdemes elsőként hatalmas távcsöveket venni. Ez valahol logikus, de... ...én úgy vagyok vele, hogy ha már veszek egyet, akkor ne legyen az hogy 1 év múlva kinövöm és vehetek másikat.. Anyagilag sem tudnám megoldani.(tanuló vagyok, elég hosszú idő alatt tudok nagyobb összeget elővarázsolni) Legyen egy, de az tuti. Szerintem. Amit még elfelejtettem: az asztrofotozás is érdekel, tehát a leendő távcsövet ilyen célokra is szeretném használni. -tudom, ez sem olcsó mulatság,..
Az is eszembe jutott, hogy érdemes lenne kipróbálni különböző távcső típusokat, ha esetleg ebben valaki tudna segíteni, megköszönném.
Mindent egybevetve nem szeretném elkapkodni a dolgot! Köszönettel várom az esetleges véleményeket/tanácsokat!
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.22. 20:14

Kedves Róbert!

Hogy ki mekkora távcsővel kezdjen, az nincs kőbe vésve. A távcsövekkel kapcsolatban az említett könyv elég bő útmutatást nyújt, de pl. a hazai távcsőboltokban segítenek is a választásban.
Sokak jelmondata, hogy "távcsövet a távcsőboltból". A magam részéről osztom ezt a véleményt, mert oda később is visszatérhetsz és tanácsot is adnak, ha kell.
Az asztrofotózás elég széleskörű téma, fontos, hogy pontosan mit szeretnél fotózni. Értem ezalatt ,hogy a Hold és bolygók, vagy mélyég, esetleg meteorok fotózása stb. a célod, mert -legalábbis részben- mindhez más-más készségekre van szükség. Egy jó Newton kiváló választás lehet szinte minden területen, de a nagy kiterjedésű objektumok fotografikus leképezése (pl.mélyég) még plusz befektetést igényel majd. Hogy fotózni is meg nézelődni is melyik az ideális műszer? A lencsések minden területen jól állják a sarat, de az áruk is ennek megfelelő. (Most biztos megköveznek néhányan, de -főleg fotografikusan- én nem vagyok meggyőződve a lencsések feltétlen fölényéről.)
Egy !!!tényleg jó!!! Newtonnak nincs szégyenkeznivalója a világ legjobb távcsöve mellett sem. Ha teheted szerintem vedd meg a 200-as Newtont. Persze adott pénzösszegből ugyanúgy lehet egy kisebb (de nagyon jó) lencsés távcsövet is venni, a végső döntés a tiéd kell legyen. Minden szempontra ezen keretek között (meg egyébként is) lehetetlen rávilágítani, mert az a Háború és Béke terjedelmét is elérné már a bevezetőben : ).
A legfontosabb tanács, hogy bármilyen távcső is van előtted, mindig tudd, hogy reálisan mit várhatsz tőle. Ha teheted, nézz meg minél több típust, ha van lehetőséged menj el közös észlelésekre, úgy biztosan jó döntést hozol. Ne "hagyd magad" csalódni, mert az ég alatt egy sem fogja mutatni azokat a színes fotókat, amik reklámanyagokban, vagy áruházi távcsövek dobozán virítanak. A fotó más mint a vizuális látvány! Mikor Néhány óra után kezdesz jól látni a távcsővel, majd később ez már készséggé fejlődik, akkor bármelyik cső örökké hű barátod lehet.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.22. 20:30

czrobi írta:A távcső, amit kinéztem: SW 200/1000 Newton :D még mielőtt bárki összehúzná a szemöldökét: tudom, olvastam több helyen is, hogy nem érdemes elsőként hatalmas távcsöveket venni. Ez valahol logikus, de... ...én úgy vagyok vele, hogy ha már veszek egyet, akkor ne legyen az hogy 1 év múlva kinövöm és vehetek másikat.. Anyagilag sem tudnám megoldani.(tanuló vagyok, elég hosszú idő alatt tudok nagyobb összeget elővarázsolni) Legyen egy, de az tuti. Szerintem. Amit még elfelejtettem: az asztrofotozás is érdekel, tehát a leendő távcsövet ilyen célokra is szeretném használni. -tudom, ez sem olcsó mulatság,..

Mély-ég fotózásra a reális minimum szerintem egy 150/750-es newton EQ-5 goto mechanikán. Vezetéssel együtt alsó hangon 300e Ft összegre számítsál (plusz a tükörreflexes fényképezőgép és a notebook). Tehát ha a lehető leghamarabb szeretnél fotózni, akkor inkább egy 150/750+EQ-5 goto irányba indulj el. Ha esetleg fokozatosan szeretnéd bőviteni a műszerparkot és csak a későbbiekben fotózni, akkor a 200/1000+EQ-5-tel érdemes kezdeni és később gotositani a mechanikát valamint a vezetést megoldani.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.11.23. 08:37

Szia!

Honnan fogod használni a távcsövet?
Ez a 200/1000-es Newton elég univerzális műszer,egyik barátomnak van, és nagyon jó képet ad, mélyégre is kiváló a rövidebb fókusz miatt. Az amatőrök sokszor kisebb távcsövet is - legtöbbször egy 7-10 cm-es rövid fókuszú, jó leképezésű refraktort - választanak a nagyobb távcső mellé, mert egy ilyen kis távcső mindenhová elvihető - táborokba, illetve expedíciókra. Egy városi amatőrnek ez különösen fontos, mert nem mindenki tud a nagy távcsővel kitelepülni. Másrészt egy rövid fókuszú, nagy látómezejű távcsővel egészen más égitesteket látsz, vagy máshogyan látod, mint a 20-assal. 2-3 fokos gázködöket nem fog a 20-as megmutatni, mert egyszerűen nem elég nagy a látómezeje. Egy kisrefraktornak hiába kisebb az optikája, a kis nagyítás, hatalmas LM miatt a nagy ködök, tejútfelhők élesen kirajzolódnak. Hasonlóképp, egy fényesebb üstökös is nagyobb látómezőkben mutat igazán jól, látszik a maga teljességében. Ezen kívül egy binokulár is ott lapul a legtöbb amatőr tarsolyában.
A kis távcsöveket egyébként nem fogod kinőni 1 év alatt, én 5 évig észleltem egy 50/350-es refraktorral, és 5 évig 114/500-as Newtonnal. Azon múlik, hogy mennyit ismersz az égből: mindig találhatsz új és új célpontokat. Még egy 7-8 cm-es távcsővel is. Ez amúgy is létkérdés: egy 20-assal már láthatsz kvazárokat, szupernóvákat, ütköző galaxisokat, stb., de mellette több ezer "kommersz" mélyég-objektumot, a választás tehát nehezebb. Persze ha van egy elképzelésed, hogyan kezdd az ég megismerését, akkor ezzel semmi gond, mert 5..10 év múlva eljutsz addig, hogy már a szupernóvákra vadászol. :))) Amiért tehát a legtöbben kisebb távcsövet ajánlanak kezdésre: hogy aki még nem biztos az érdeklődésében, ne érje túl nagy "veszteség", ha mégsem jön be a dolog. És hogy a választék kisebb legyen, hogy először ismerje meg az eget. Szerintem vágj bele bátran, és esetleg próbálj ki egy kisrefraktort (70/500-ast ajánlom!), egy binoklit (10x50 BTC-Albatros), ezeket akár később be is szerezheted.

Konklúzió (a sok szöveg végére): vedd meg nyugodtan a 200/1000-est, remek műszer, fotózni is tudsz vele esetleg a Levente által javasolt összeállításban, de azt tudd, hogy egy szinte kimeríthetetlen csuporba nyúlsz, ezért ne állj meg esetleg a fényesebb, kommerszebb objektumoknál (bolygók, Messier-objektumok...), hanem vadássz 13m-s NGC galaxisokat akár, vagy 11-12m-s üstökösöket. Mert egy 20-as erre simán képes. Még város széléről is.

Snt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.11.23. 09:01

A legfontosabb szerintem: hacsak van lehetőséged, nézz bele többféle átmérőjű távcsőbe is, newton-ba is, refraktorba is, mielőtt döntesz. Csak úgy látod meg köztük a különbséget.
Nem könnyű kinőni akár egy 8 centis lencsést sem :) azzal is életed végéig elegendő mélyeget vadászhatsz. A kérdés tényleg az hogy mennyit ismersz ill. akarsz megismerni az égből, szerintem. De addig is, szerezz be egy binokulárt :)
Hadházi Györgyi
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2010.09.03. 17:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Hadházi Györgyi » 2010.11.23. 10:01

czrobi írta:A távcső, amit kinéztem: SW 200/1000 Newton még mielőtt bárki összehúzná a szemöldökét: tudom, olvastam több helyen is, hogy nem érdemes elsőként hatalmas távcsöveket venni. Ez valahol logikus, de... ...én úgy vagyok vele, hogy ha már veszek egyet, akkor ne legyen az hogy 1 év múlva kinövöm és vehetek másikat..


Nyugodt szívvel ajánlom neked a 200/1000-est, ezzel kezdtem én is, gyönyörű, halvány (akár 13 magnis)mélyég-objektumokat is le tudsz vele vadászni, de bolygózni is szépen lehet vele. Viszont ami fontos, a mechanikán ne spórolj! Egy EQ5 , de véleményem szerint inkább HEQ5 mechanika már "rezzenésmentesen" elbírja, főleg ha fotózni szeretnél. Tehát ha fotózásra adnád a fejed (jelen pillanatban én is ebben a cipőben járok), akkor feltétlen érdemes az erősebb mechanikát megvásárolni.
Ami a távcső kezelését illeti, nálam nem volt egyszerű, de minden megtanulható, csak kitartás kell hozzá. Ne keseredj el, ha sok időbe telik majd elsajátítani a keresés-célzást, gyakorolni kell, csinálni kell, és a végeredmény kárpótol. 3 hónapnyi keserves célzás-tanulás után jutottam el odáig, hogy végre be tudom lőni a keresett halvány objektumot (mivel Goto-m nincs-még, pont azért, hogy ne unatkozzak:), és nagyon nagy élmény, amikor megveregeted a saját válladat, és a látottakban fürdőzöl. Szóval ez egy elég komplett távcső, a finommotoros mozgatás nagy segítség, ugyanakkor később -ha nemcsak vizuális észlelésre használod- muszáj elkezdened a felspékelést :) Nagyon sok lehetőség van benne, szerintem.
Ami hátrány, hogy elég nehézkes az utazás vele, mint mondjuk egy kisebb refraktorral, de ez is megoldható, addig is binokli, vagy majd később egy utazótávcső beszerzése a megoldás.

santage írta:Konklúzió (a sok szöveg végére): vedd meg nyugodtan a 200/1000-est, remek műszer, fotózni is tudsz vele esetleg a Levente által javasolt összeállításban, de azt tudd, hogy egy szinte kimeríthetetlen csuporba nyúlsz, ezért ne állj meg esetleg a fényesebb, kommerszebb objektumoknál (bolygók, Messier-objektumok...), hanem vadássz 13m-s NGC galaxisokat akár, vagy 11-12m-s üstökösöket. Mert egy 20-as erre simán képes. Még város széléről is.

Ez nagyon fontos, város széléről is tudja produkálni, tapasztaltam :)

üdv,
Györgyi
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”