Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.03.04. 22:06

Bocsi!
Én, főleg kvantumfizikával foglalkozom, és itt vagyok otthon.
De, ne soroljam fel azokat az alapvető optikávak foglalkozó
könyveket, amelyek a könyvtáram polcán "porosodnak" !
Talán olvassátok el, mint az égre rácsodálozó amatőrök :
Dr. Bernolák Kálmán - " A fény " című könyvét.
Ez egy csodálatos köny a könyvtáramban. Ez, egy alapvető
mű, ugyanúgy, mint ahogy már a multkor említettem
Marik Miklós könyvét : Csillagászat.
Nem akarom megnevezni a hozzászólót, aki azt írta,
hogy : valóban magyar nyelven ez az alfa és omega,
de ideje lenne felújitani.
A neved nem írom ide, mert neked könnyű ugrálni,
hogy több nyelven olvashatod az adott témával kapcsolatos
információkat.
Sajnos, hogy a magyarnyelvű szakirodalom nem nagyon
foglalkozik a kozmolókiával.
Tóni.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.03.04. 22:45

Na ezt nem értem.

Hülyeséget mondtam volna az imént?
Ha igen, ne kímélj.
90/900 refraktor
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.03.05. 08:55

Szia Pape.
Nem írtál hülyeséget. Én azt nem értem, hogy az ISS, vagy más
műholdak miért nem produkálják a felvillanást?
A Stelláriumben előre megnézem a fényesebb műholdak
áthaladásának időpontját. Ezek közzül egy sem villan fel!
Pedig, a logika azt diktálja, hogy az ISS, vagy valamelyik
műhold az átvonulás során olyam pozicíóba kerül, hogy
felvillan. De, a nagyon sok megfigyelés alkalmával ez
egyszer sem tötént meg.
Üdv Tóni.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2011.03.05. 11:26

Atis írta:Szerintem biztos élvezhetőbb lenne. Minél magasabbra állítjátok amúgy, annál jobban remeg. Próbáljátok meg fél magasságban, úgy tömörebb az alátámasztás. Még ami segíthet: ha 1 ellensúly van, akkor fel lehet rakni még egyet, de kicsit bentebb kell tolni őket, hogy az összsúly azonos legyen. Így még stabilabb lehet.

Az én álmom egy 120-as refraktor, az már mély-egezéshez is döfi! ;)

A nagy Dobson milyen részletes bolygókra? Gondolom a mély-egek világítanak benne.


A stabilitás növeléséhez ajánlották még a lábak feltöltését homokkal. Esetleg a mechanikán belül tudtok valamilyen módosítást, amivel akár csak hangyányit is, de stabilabbá tehető? Úgy értem hogy szétszedni, átkenni valami jobb kenőanyaggal, esetleg kicserélni alkatrészeket, ha lehet. Erről van valakinek tapasztalata, vagy valamilyen netes irodalma?

A 120-as már alattomosan nagy lehet, mondom én a 90-esen is meglepődtem, mekkora. :)
Jupiter a 250-essel szinte már képi részletességgel jön, Szaturnusz is gyönyörű, csak sajnos nagy nagyításokat dobsonnal nemigen érdemes elérni. :) Többi bolygót még nem néztem vele.
Mélyég meg ugye ennek az asztala. :)
Bficok
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2011.01.04. 20:01

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bficok » 2011.03.05. 13:04

A műholdak napelemei a Nap felé fordítódnak mindig, az Iridium antennái viszont a Föld irányába. Előbbi esetben vajmi kevés esélye van a nagy felületről a Föld felé tükröződnie a Napfénynek, szemben az utóbbival.
shmiasrael
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.05.12. 23:35

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: shmiasrael » 2011.05.14. 09:14

Sziasztok!

Van egy binokulárom, de nem tudom az adatait
az van ráírva:
21-260x60
142FT/1000YDS AT 21X
47M/1000M AT 21X

Mit kell róla tudni? nagyítás meg ilyesmi érdekelne...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.15. 19:13

shmiasrael írta:Sziasztok!

Van egy binokulárom, de nem tudom az adatait
az van ráírva:
21-260x60
142FT/1000YDS AT 21X
47M/1000M AT 21X

Mit kell róla tudni? nagyítás meg ilyesmi érdekelne...


A binokliknál az a hallgatólagos szabvány, hogy az első számjegy a nagyítást, a szozójel utáni második az objektív átmérőjét jelenti mm-ben. Pl.10x50 = 10x-es nagyítás, 50 mm-es objektivek.
A második két sor azt mutatja, hogy egy adott távolság-egységről mekkora területet fog át a látómező. A Te esetedben:
1000 yard távolságból 147 láb (feet) kiterjedésű területet látsz át, ill. alatta ugyen ez méter mértékben:
1000 méterről 47 m-es kiterjedésű a látótered. A 21-es azt mutatja, hogy 21-szeres nagyítás mellett ekkora a látótér.
Hanem az első sorban a 21-260x60-at nem értem, mert az világos hogy az objektiv átmérője 60 mm, és az is, hogy a 21 az nagyítást jelent, de a "260" nem világos. Ha a nagyítást jelentő első két számjegy közt kötőjel van, az azt jelenti, hogy a távcsöved nagyítása változtatható, és az első szőám a legkisebb, második a legnagyobb nagyítást jelenti (pl. 15-40x50 = 50 mm-es objektívű távcső, a legkisebb nagyítás 15x, a legnagyobb 40x. De olyan változtatható nagyítással még nem találkoztam, ahol a legkisebb nagyítás 21x-es, a legnagyobb 260x-os. Milyen az okulárod? Változtatható-e a nagyítása 21-től 261-ig? BQ.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.06.02. 13:59

A leírásod alapján találtam egy hasonlót az e-bay-en.


http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... FBKio%253D

Ilyesmi a binokulárod?
HunMazsi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.06.12. 13:37

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: HunMazsi » 2011.06.12. 13:52

Sziasztok!

Mi még teljesen újak vagyunk csillagászat ügyében, eddig csak szabad szemmel bámultunk az égre, de most vásároltunk egy König KN - SCOPE 40es eszközt, amivel tegnap este máris csodálatos "felfedezéseket" tettünk (a Holdról.. :) )

Viszont lennének kérdéseink:

A keresőlencse valamiért fejjel lefelé mutat mindent, aminek egyszerűen nem tudunk rájönni az okára... Vagy ez így "jó"? :) Valakinek van véleménye erről a kukkerról, vagy esetleg félrevásároltunk?

Előre is köszi,
üdv,

Dolli és Gergő
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.06.12. 14:14

Hello,

udv az amatorok kozt! :)

Minden tavcso fejjel lefele allo kepet ad, az rendben van. A foldi celpontokra gyartott muszerekben kepfordito rendszer (prizmak vagy lencsek) vannak, amik talpraallitjak a kepet.

Nem ismerem ezt a muszert, a guglin talalt oldalakon emlegetett 350x-es nagyitast helybol el lehet felejteni, egy ekkora lencsetol ez biztosan tulzas (arra tippelek, hogy 40mm-es az objektivlencse a leiras alapjan, egy ekkora muszer elmeleti maximalis nagyitasa is 80x korul van).

Amugy cipot a cipoboltbol! ;) egyebkent biztos, sok szepet fog meg mutatni nektek az egbol.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”