Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.26. 18:48

xyfree írta:Nos nekem SW 90/900 van. Szerintem az a kis plusz pénz megéri azt az egy centit. Merem ajánlani, ahogy szerintem a 80is ugyanolyan jó minőségű. Azért ez sem fém mindenhol, de összességében a müanyag is talán minőségibb már ezeken. Stabil, gyönyörű képet ad, kontrasztos 180x en kissé szinez. A kereső szerintem nagyon jó. Nekem fordított képet ad, de lehet kapni egyenes állásút is hozzá. Már megszoktam nem zavaró a bal jobb csere. Viszont természetre szerintem ahohy olvasgattam a neten a refraktor határozottan jobb mint a newton. Az eq1 ill 2 stabilitás szempontjából nem mindegy. A kettes stabilabb jobban terhelhető. Viszont ha csak vizuális észlelés szempontjából nézem a sajátomat akkor határeset180x en. Éppen hogy elég a 90 es alá. Fotózásnál már bizony elég a 135x is. Az eq1 az csak kistávcsövek alá jó meg tényleg csak vizuális észlelésre. Szűrők szerintem azonnal nem kellenek. Inkább az árukkal pótolj a csőbe és a mechanikába. Hidd el anélkül is lesz mit látni :) persze vannak előnyeik, jó ha van. Meg egy napfólia is.


Milyen érdekes, hogy első benyomásom az volt a fórumon, hogy szinte mindenki tükröst használ, de már jópáran írtak akik lencséset és azt is részesítik előnyben... Ide-oda ugrálok egész nap, hogy tükrös vagy lencsés legyen... Mindegyiknek van előnye és hátránya, de valahogy csak választani kellene...

Tükrösben fejjel lefelé látom a képet?
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.26. 18:54

igen, de ez nem fog zavarni, mivel nem fentről lelógó fákat meg fejjel lefelé repülő madarakat nézel majd vele. az apró kis galaxisoknak meg tökmindegy, hogy hogy állnak :)

ha nagyjából leírnád, hogy merre laksz, lehet, hogy akadna valaki, aki szivesen megmutatná neked a távcsövét, és így szerezhetnél némi tapasztalatot legalább kezelhetőség szempontjából.

ja igen, mégegy pluszpont a dobsonra rakott newtonoknak: az okli mindig egész kényelmes helyen lesz.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.26. 19:41

sq írta:igen, de ez nem fog zavarni, mivel nem fentről lelógó fákat meg fejjel lefelé repülő madarakat nézel majd vele. az apró kis galaxisoknak meg tökmindegy, hogy hogy állnak :)

ha nagyjából leírnád, hogy merre laksz, lehet, hogy akadna valaki, aki szivesen megmutatná neked a távcsövét, és így szerezhetnél némi tapasztalatot legalább kezelhetőség szempontjából.

ja igen, mégegy pluszpont a dobsonra rakott newtonoknak: az okli mindig egész kényelmes helyen lesz.


Eddig Ok, de pl ha tájékozódni szeretnék, és absz kezdő vagyok tehát nem kellene megnehezítenem pluszban a dolgom... :)
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.26. 19:48

therussian írta:Eddig Ok, de pl ha tájékozódni szeretnék, és absz kezdő vagyok tehát nem kellene megnehezítenem pluszban a dolgom... :)


nem nehezíted meg. 30x+ nagyításnál már nem szokott tájékozódni az ember, ott már inkább keresgél. a térképnek úgysincs olyan léptéke, hogy ne a keresőt használd tájékozódásra, az meg többnyire szintén össze-vissza forgatja a képet, hacsak nincs vmilyen képfordító alkalmatosságod hozzá.

nem kell túlparázni a dolgot, nem emiatt fogsz eleinte órákon át hiábavalóan keresgélni objektumokat ;)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.26. 20:11

sq írta:
therussian írta:Eddig Ok, de pl ha tájékozódni szeretnék, és absz kezdő vagyok tehát nem kellene megnehezítenem pluszban a dolgom... :)


nem nehezíted meg. 30x+ nagyításnál már nem szokott tájékozódni az ember, ott már inkább keresgél. a térképnek úgysincs olyan léptéke, hogy ne a keresőt használd tájékozódásra, az meg többnyire szintén össze-vissza forgatja a képet, hacsak nincs vmilyen képfordító alkalmatosságod hozzá.

nem kell túlparázni a dolgot, nem emiatt fogsz eleinte órákon át hiábavalóan keresgélni objektumokat ;)


Akkor még egy praktikai kérdés: tisztántartás, karbantartás? Egy newton esetében be kell nyúlni a csőbe és letisztítani tükörröl port és ami rákerül? Vagy hogy megy ez? Lencsésnél gondolom letörlöm az objektívet és kész...
Tükör mennyire mozdul el? Kertben nem hagyhatom a szabad ég alatt a távcsőt, tehát vagy becipelem a garázsba a sarokba, vagy fel az emeletre ahol van egy tetőablak is. Tehát relatíve azért pakolgatni kellene ide-oda....
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.26. 20:37

Ezekkel a távcsövekkel kb mi az ahogy tudom látni a Szaturnuszt? Mennyire lenne látható?
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.26. 20:39

therussian írta:Akkor még egy praktikai kérdés: tisztántartás, karbantartás? Egy newton esetében be kell nyúlni a csőbe és letisztítani tükörröl port és ami rákerül? Vagy hogy megy ez? Lencsésnél gondolom letörlöm az objektívet és kész...
Tükör mennyire mozdul el? Kertben nem hagyhatom a szabad ég alatt a távcsőt, tehát vagy becipelem a garázsba a sarokba, vagy fel az emeletre ahol van egy tetőablak is. Tehát relatíve azért pakolgatni kellene ide-oda....


hát, alapvetően ne töröld le se az objektívet, se a tükröt. szárazon meg főleg ne! az első tisztítást ráérsz majd megejteni az első évfordulótokon, addig ne is foglalkozz a kérdéssel.

amúgy szerintem a tükör talán kicsit levésbé hajlamos a koszolódásra, mint a lencse, legalábbis nekem úgy tűnik, hogy a legtöbb makacs pötty akkor keletkezik, mikor kicsit már lepárásodik az üveg, és emiatt rácementálódik egy kosz a felületre.

a tükör hacsak nem ütöd neki véletlenül az ajtófélfának a tubust, nem fog nagyon/gyakran elmozdulni. nem kell túl gyakran jusztírozni.

a tetőablakot szerintem ne erőltesd, hacsak nem élvezed a kavargó levegő okozta szépen táncoló csillagok/bolygók látványát.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.03.26. 20:54

Ide-oda ugrálok egész nap, hogy tükrös vagy lencsés legyen... Mindegyiknek van előnye és hátránya, de valahogy csak választani kellene...

Én is ugyanígy voltam! :D Ezért vettem egy 15x70-es binokulárt.
Jó mondjuk egy komolyabb fotóállvánnyal már ott van árban, mint egy kistávcső, DE ehhez is össze lehet szedni egy olyan észlelési tervet, amely akár hónapokra lefoglalja az embert.
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.26. 21:29

sq írta:
therussian írta:Akkor még egy praktikai kérdés: tisztántartás, karbantartás? Egy newton esetében be kell nyúlni a csőbe és letisztítani tükörröl port és ami rákerül? Vagy hogy megy ez? Lencsésnél gondolom letörlöm az objektívet és kész...
Tükör mennyire mozdul el? Kertben nem hagyhatom a szabad ég alatt a távcsőt, tehát vagy becipelem a garázsba a sarokba, vagy fel az emeletre ahol van egy tetőablak is. Tehát relatíve azért pakolgatni kellene ide-oda....


hát, alapvetően ne töröld le se az objektívet, se a tükröt. szárazon meg főleg ne! az első tisztítást ráérsz majd megejteni az első évfordulótokon, addig ne is foglalkozz a kérdéssel.

amúgy szerintem a tükör talán kicsit levésbé hajlamos a koszolódásra, mint a lencse, legalábbis nekem úgy tűnik, hogy a legtöbb makacs pötty akkor keletkezik, mikor kicsit már lepárásodik az üveg, és emiatt rácementálódik egy kosz a felületre.

a tükör hacsak nem ütöd neki véletlenül az ajtófélfának a tubust, nem fog nagyon/gyakran elmozdulni. nem kell túl gyakran jusztírozni.

a tetőablakot szerintem ne erőltesd, hacsak nem élvezed a kavargó levegő okozta szépen táncoló csillagok/bolygók látványát.


nem feltétlen a tetőablakból akarok nézelődni, csak amikor nem a szabad ég alatt van a távcső akkor valahova tenni kell. ami vagy a garázsban vagy az emeleten valósulhat meg. máshol nincs neki nagyon hely... és ha már emelet akkor gondoltam, hogy tetőablak elé teszem :)
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.26. 21:30

m4k3r írta:
Ide-oda ugrálok egész nap, hogy tükrös vagy lencsés legyen... Mindegyiknek van előnye és hátránya, de valahogy csak választani kellene...

Én is ugyanígy voltam! :D Ezért vettem egy 15x70-es binokulárt.
Jó mondjuk egy komolyabb fotóállvánnyal már ott van árban, mint egy kistávcső, DE ehhez is össze lehet szedni egy olyan észlelési tervet, amely akár hónapokra lefoglalja az embert.


Ja... állvánnyal együtt már nem éri meg, kézben meg a 8x42t is elég megtartani egy csillagon... :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”