Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.29. 16:35

a kihuzat eq és dob szerelés esetén is változó helyre kerül, szóval a hajlongás/nyújtózás egyiknél sem kerülhető el. a dobnak csak az az előnye, hogy legalább a betekintés mindig ugyanott lesz, nem kell pl a távcső alá bújni vagy föléhajolni. rajzolás közben ez pl kifejezetten kényelmes dolog szerintem.

ha hosszasan ugyanazt nézegetjük, szerintem jól jön egy észlelőszék. a tápcsőboltban 30e-be kerülő széket a sarki közértben vasalószék néven tizedáron meg lehet venni (én konkrétan pont 3e-ért vettem), ha nem ragaszkodsz a fekete ülőkéhez, hanem kiegyezel a kisvirágos-pink színvilággal. persze sokkal trendibb dolog "igazi" észlelőszéket venni, ahogyan a 3x6ft-os csavarbolti csavarok helyett is jobb a 2eft-os kollimációs műszerszettet venni meg.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.29. 17:42

sq írta:"igazi" észlelőszéket venni, ahogyan a 3x6ft-os csavarbolti csavarok helyett is jobb a 2eft-os kollimációs műszerszettet venni meg.

Jah, csak próbáld meg azokat a csavarokat kézzel állítani finoman mozgatni. Na ugye ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.29. 17:55

SzarkaLevente írta:
sq írta:"igazi" észlelőszéket venni, ahogyan a 3x6ft-os csavarbolti csavarok helyett is jobb a 2eft-os kollimációs műszerszettet venni meg.

Jah, csak próbáld meg azokat a csavarokat kézzel állítani finoman mozgatni. Na ugye ...


azért a csavarboltban nem csak facsavart lehet ám kapni, hanem még csomó minden mást is. (bocs, a 2eft-ot tényleg elrontottam)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.03.29. 18:06

xyfree írta:Más: Egy kérdés. Nézegetem az AZ állványokat a távcsövemhez. Nyári természetre könnyebben mozgósíthatónak látszik ha felkocsikázok a bükkbe. Nem tudom elég lenne e egy 3mas, de azt hiszem igen. Arra minden kieg nélkül simán áttehető a tubus?


Az AZ-3 elbírja, van rajta finommozgatás is, hogy tudd követni az objektumokat. Nem kell külön kieg. Viszont a durva (kézi) mozgatás csak a vízszintes tengelyen megoldható, a függőlegesen nem. Ez zavaró lehet bizonyos esetekben.

Az AZ-4 alu lábon is még könnyű de erős, sokkal jobban mozgatható szerkezet, amennyivel drágább szerintem annyival jobb is. (13 cm-es távcsővel 200x nagyításon is simán követhető a bolygó) Viszont ide kell egy prizmasín a felfogatáshoz, de az sem vészes árban.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
prosky
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2012.03.27. 11:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: prosky » 2012.03.29. 19:31

Hát én "The russian"-nál sokkal nagyobb gondban vagyok.
Vonzódok a csillagászathoz ezzel nincs baj. Eddig egy 15X60-as spektívvel kémleltem néha az eget. Ezzel a Jupiter holdjaiból négyet lehet nyögvenyelősen észlelni(tűhegynyi pontok).
Nem vagyok biztos magamban,hogy egy 150X1200-est kihasználnék. Úgy értem attól tartok,hogy néhányszor használnám és megszoknám-megunnám a dolgot és ellaposodna.
Abban kellene megerősítsetek, ha ebbe belenézek -dobok egy hátast- az elém táruló új világtól és nem tudnám megunni mert annyira érdekes,hogy rákattannék.
Vidéki ég, legszélső utca aztán végeláthatatlan sötét puszta. Ilyen szempontból minden optimális. Köszi
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.03.29. 20:11

Errol magadat kell meggyoznod(meggyozodnod), hogy vonz-e annyira a csillagaszat, ezt mas nem dontheti el helyetted.
Erdemes lenne ellatogatni egy kozelben lako amatorhoz, vagy egy bemutato csillagvizsgaloba, hogy sajat szemeddel tapasztald meg, mit lehet latni.
Meg az amatorcsillagaszaton belul is szamtalan terulet van, amit lehet muvelni, nehanyhoz meg (az egyebkent irinylesre melto) videki, sotet eg sem kell.

--mpt
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.29. 20:36

prosky írta:Eddig egy 15X60-as spektívvel kémleltem néha az eget. Ezzel a Jupiter holdjaiból négyet lehet nyögvenyelősen észlelni(tűhegynyi pontok).
Nem vagyok biztos magamban,hogy egy 150X1200-est kihasználnék. Úgy értem attól tartok,hogy néhányszor használnám és megszoknám-megunnám a dolgot és ellaposodna.


mikor megláttad a jupiter holdjait, örültél vagy elkeseredtél? ha előbbi, akkor vedd csak meg azt a 150-est, hidd el, még ha kiderül, hogy melléfogtál, valószínűleg nem ez lesz életed legnagyobb tévedése. ;)

jó ég alatt pedig nehéz csalódni. hullámvölgyek biztosan lesznek, de ha megpillantod a virgo galaxisait (és a 150-es azért jópárat megmutat közülük), vagy az m81/82-t, esetleg a leo trió-t, oriont, az auriga nyílthalmazait, az ikerhalmazt... (jézusom mennyi jó kistávcsöves célpont van :D) stbstbstb, szóval az minden alkalommal meg fogja dobogtatni a szived, és akkor nem fogsz arra gondolni, vajon jó döntés volt-e.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.03.29. 21:43

ha használod el is felejted ezt a sok fejtörést,hogy melyik is a jó:)
Tiszta eget neked,az új "csőhöz" :)
90/900 SW
Marci
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.10.24. 22:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Marci » 2012.03.29. 23:53

Én tavaly nyár végén, az ősz elején vettem a csövet .... előtte nem néztem egybe se :)

Kb. két nap múlva szereltem össze ... párhuzamosítottam egy fenyőfa csúcsán :D aztán vártam az estét

Aztán elsőre csak ismerkedtem, tekergettem, állítgattam néztem az eget :o rengeteg a csillag ....
a jupiterhez érve, néztem néztem (gyári oksival 100x nagyítás) hát nem akartam jól látni, egy kis gombóc azt annyi. /gondoltam vettem egy vacak csövet/ De ahogy nézem nézem csak csak megláttam a sávokat, be bevillanni. És tényleg ott voltak. A "látást" meg kell szokni/tanulni. Egy héten belül mentem további 2 oksiért ( a távcső fele a cső, a másik a mechanika, a harmadik az oksi ) , aztán még egy körbe még oksiért :) így már elég jó a helyzet. A mai napig megnézem a jupitert, mert egyszerűen szép. ... na jó néha a holdjait is :D

Szerintem ha már spektívvel nézegeted az eget, akkor a csövezés is érdekelni fog. Szerintem mindenhol vannak amatőrök és tartanak is bemutatót. Menj el valahova és nézz bele egy - két csőbe.

;)
SkyWatcher 120 / 1000 refraktor EQ3
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2012.03.30. 01:24

"the russian" így már érthető, hogy ki miatt lett felhős az ég ;)
örülök, hogy sikerült végre megtalálni a megfelelő műszert...nem volt semmi ahogy itt emésztetted magad :D mintha magamat láttam volna....dettó ugyanez volt a szitu, én is hetekig agonizáltam míg megvilágosodtam

majd számolj be az első észlelés kapcsán a tapasztalatokról, benyomásokról

off: ты русский?
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”