Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.12.19. 07:07

Sziasztok.
Én úgy érzem azzal kezdtem ami a legjobb az egemnek meg a céljaimnak. 90/900 refraktor. Talán az eq2ő helyett lenne jobb a 3 mas, de vizuálisan, rajzolgatni ez is megfelel. Idővel inkább bővíteném a műszerparkot, de nem vállnék meg tőle. Nagynak ugyan nagy, de kezdőknek is egyszerű, jó értelemben igénytelen távcső, tudásban is korrekt egy kezdőnek. Szerintem ami fontos egy jó atlasz. Igaz később de gyorsan beszereztem a műszer után. A Vizi atlasz szerintem tökéletes.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2012.12.19. 08:36

Bocs Lajos, de félreértettél.

Én arra akartam utalni, hogy a karácsony után "felszabaduló" távcsövek nagy része feleslegesen, hozzáértés nélkül kerül megvásárlásra, esetleg olyannak veszik, aki eljátszik vele egy-két hónapot, aztán megúnja és eladja.
Egy hozzánemértő pedig azt sem tudja, hogy léteznek kifejezetten távcsőboltok, tehát nem ott vesz távcsövet. (kérdezz meg tíz vadidegen embert, hogy ha távcsövet akarna venni, hova menne. szerintem jó estben egy fotósboltot mondana. (ez nem légbőlkapott kitaláció, a feleségem ilyen helyen dolozik és hát mesélget ezt-azt))
No én ezekre gondoltam.
Ha valaki - mint pl. Gábor - be akar szerezni egy jóminőségű távcsövet és ezt szakboltban teszi meg, akkor miért akarna megválni tőle egy hónap múlva, hiszen azért vette, hogy használja.
Én csak magamból indulok ki, jól megrágnám az ügyet, olyan eszközt vennék amit nem akarok egy hónap múlva eladni.
Az pedig, hogy szakboltokban vásárolt távcsövek eladásra kerülnek szerintem nem karácsonyspecifikus.

Üdv.
Gábor
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gvm57 2012.12.19. 12:49-kor.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2012.12.19. 09:31

Szisztok, ismét mindenkinek köszönöm az értékes hozzászólásokat! Lehet, hogy egy kicsit túloztam a fényszennyezéssel kapcsolatban, mivel én Tolna megyében nőttem fel, és a nyarak jelentős részét egy olyan helyen töltöttem, ahol 3 darab ház volt, a legközelebbi falu is kilóméterekre, nagyobb város (kb 40 000-es) pedig 15 km. Hát nekem innen (és akkorról, gondolom az elmúlt 20 évben romlott a helyzet) vannak képek a kis agyamban a Tejútról... Szóval lehet, hogy látszik innen is valamelyest, csak épp nem sűrűn néztem az égre, mivel a Budapest belvárosában leélt 8 év alatt eléggé beégett a narancssárga csillagmentes égbolt látványa. A Polaris mintegy 30 km-re van tőlem légvonalban, akkor inkább az ellenkező irányba indulok, bebújok a Gödöllői dombvidék mögé, ott már csak találok valahol sötét eget :) A karácsony utáni dologgal én is úgy vagyok, hogy akkor inkább csak a rossz minőségű tévedésekből lehet majd sokat kapni, jó műszer semmivel sem lesz több. Rendes helyen 5 év garit adnak, így ha én majd mondjuk 2 év múlva nagyobbra akarom cserélni és eladósorba kerül, akkor papírostul, még három év garival adnám tovább, na ilyen hirdetéseknek nyomát sem láttam. Persze lehetnék türelmes, bizonyára előbb-utóbb felbukkan egy jó vétel, csak hát ugye... :)

Többen ajánlottátok, hogy lencséset vegyek, és lehet jobban is tenném, de ezt már a legelején elvetettem, tisztán érzelmi megfontolásokból, így észérvekkel nem is tudtok hatni rám :| A Vizi Péter féle atlaszt már megvettem, kiolvastam, barátkoztam a most észlelhető objektumokkal, Meteor évkönyvem is van már, Stelláriumot is nyúzom egy ideje, szóval fejben már igen sokat észleltem...

Most ez a terv, ami viszonylag véglegesnek látszik: MIRA 130/650 (EQ2, Starpointer, 25 és 10 mm-es Bárium) + hozzá még 5mm-es Planetary okulár, Napfólia foglalatban.

Később még mindenképp fejleszteném egy óragéppel, meg majd okulárokkal, ha szükséges.

Felejtettem ki még valami fontosat, vagy van ami felesleges?

Köszi mindenkinek:

Gábor
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.12.19. 10:30

Szia Gábor!
Én is azt venném. Nagy átmérő, rövid, hordozható tubus, remek optika. Mindenre használható általános műszer. Ha ki kell települnöd, még nem olyan vészes. Ár, teljesítmény, hordozhatóság szempontokból a legjobbnak tűnő választás neked.
Ha a boltban veszed, akkor ott remélhetőleg beállítják. Utána néha-néha ellenőrzöd, és korrigálsz kicsit ha kell.
Én nem költenék kollimációs okulárra. A távcsőhöz adnak egy kupakot, azzal is pontosan be lehet állítani a távcsövet. Évente kétszer ellenőrzöm, és állítok kicsit a főtükrön.
De készíthetsz is egyet majd, az egyik kolléga remek leírása alapján.
http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=33&t=2182
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.19. 10:45

Tomasz írta:Szia Gábor!
Én is azt venném. Nagy átmérő, rövid, hordozható tubus, remek optika. Mindenre használható általános műszer.


Ennyi pénzért, garanciálisan, újonnan ez a legjobb összeállítás. Sajnos így kompromisszumot kell kötnöd, de minden észleléshez megfelelő lesz.
misi80
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.24. 16:35

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: misi80 » 2012.12.19. 17:16

Szerintem jól döntöttél Gábor,én is akartam 130/650-est venni a nagy Dobson mellé,mert szerettem volna
egy könnyen hordozható fényerős távcsövet ami gyorsan bevethető.Sajnos az embernek nem mindig van
ideje hogy várjon majdnem egy órát mire a főtükör kihűl,meg ekkora átmérőnek már nyugodt légkör kell,
ami elég ritka.Legtöbbször inkább a kis refraktort viszem csak ki mert az gyorsan alkalmazkodik.Amit még
beszereznék talán az egy kollimációs okulár,és egy uhc szűrő,nekem segít még sötét égen is.Ezt a távcsövet
és a hozzá tartozó kiegészítőket nagyon sok évig tudod majd használni.Azt azért még hozzá tenném hogy
a nagyobb tükrös távcsöveket ritkábban lehet használni,de nyugodt sötét ég alatt esetleg egy binokuláris benézővel leesik az ember álla ha belenéz.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.12.19. 23:32

Kaszás Gábor írta:... indulok, bebújok a Gödöllői dombvidék mögé, ott már csak találok valahol sötét eget :) ...


Pl ide: http://sacse.hu/sacse.php?g=hirek van nékik észlelő telkük is.
De volt néhány kiruccanás Nagytarcsa feletti dombokra: http://makszutov.hu/forum/viewtopic.php?p=34410#p34410 , nem is tudom mi van Shad-al meg SzLala-val...

sp.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2012.12.20. 09:54

Hello mindenki, immár mint boldog távcsőtulajdonos jelentkezem! :) Nagyon köszönöm mindenki véleményét, sokat segítettetek ebben a nehéz döntésben! Este fél 11 körül nekiálltam összerakni a szerkezetet, és bár a leírás nem sokkal volt színvonalasabb, mint egy svéd áruház skiccei, azért elbodogultam vele. Rám egyáltalán nem jellemző szerencsének köszönhetően felszakadozott a felhőzet, így gondoltam akkor ki is megyek az udvarra, megpróbálok legalább egy csillagokcskát behozni, hogy valamit látni-e egyáltalán, nameg hogy ismerkedjek a kezelőszervekkel. Az ég nem volt sokkal jobb, mintha felhős lenne, az Orion csillagai éppcsak derengtek, tisztán láttam mindenféle világítás nélkül... Betettem a 25 mm-es okulárt, kinéztem egy fényes csillagot, ráálltam, és némi tekergetés után megvolt a kép! Mondjuk a háttér fehér volt, csillag alig látszott, de az a fényes nagyon, sőt mintha kiterjedése lett volna. Kicseréltem az okulárt a 10-esre, és hopp, hirtelen a Jupitert láttam két egyértelmű sávval, holdacskákkal! Komolyan nem hittel el, hogy mekkora mákom van, még csak öt perce voltam kinn, és rögtön olyan sikerélményem volt, aminek semmi esélyt nem adtam volna. Ennek örömére az 5 mm-es Planetaryt is beraktam, és még az iszonyatosan rossz körülmények ellenére is gyönyörű volt a Jupiter, két vastag erős sávval, az "alsó" felén (elnézést, de nem mernék égtájra tippeni... :oops: ) még egy vékonyabb sáv látszott egyértelműen, a pólusok sötétebbek voltak, és néha egészen gömbszerű formát öltött. Ennél több részletet nem láttam, ezeket is csak akkor, amikor épp nem hullámzott a kép, de nekem már ez is egy csoda volt. Ennek örömére beállítottam a Starpointert, amitől teljesen feleslegesen féltem, ha ezután azon keresztül álltam rá a Jupiterre, az még a 130x-os nagyításon is a látómező közepe környékére került. Nyilván halványabb objektumok esetén ez nehezebb lesz, de így elsőre nagyon jó barátságot kötöttünk. Később még kissé vakmerően megpróbáltam 26x-os nagyításon az orion köd környékén nézelődni (úgy, hogy szabadszemmel nem tudtam belőni a helyét, mert még a csillagok sem látszottak egyértelműen). Néha láttam valamit :)

sp. írta:Pl ide: http://sacse.hu/sacse.php?g=hirek van nékik észlelő telkük is.


Hát ez kiválóan hangzik, kb. 15 percnyi útra van tőlünk. A honlap úgylátom nem túl aktív, a fórumon is nyáron volt utoljára hozzászólás, de majd felveszem velük a kapcsolatot. Persze csak jövőre, mivel az év legsűrűbb része van még hátra :)

Üdv!
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2012.12.20. 09:56

Egy jó tanács: -2 fokban ne észlelj papucsban, fázni fog a lábad :D
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.12.20. 10:36

Jó olvasni, hogy elégedett vagy. És ez még csak a kezdet. Van egy csomó remek objektum ami nagyon látványos. Nyílthalmazok, gömbhalmazok, Nap, Hold ...
Csak legyen szép ég.
Jó távcsövet vettél.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”