Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
borkaa
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2012.02.23. 09:48

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: borkaa » 2012.11.28. 20:30

Sziasztok!

Olvasgattam többfelé a csillagok keletkezéséről és bele-bele futottam abba, hogy a mi Napunkat hol 2. hol pedig 3. generációs csillagnak írják.
A kérdésem az, hogy van e értelme a második generáció után további generációkról beszélni?
Abban gondolom elég biztos a tudomány, hogy a Nap nem első generációs (tehát legalább 2. :) ), de vajon tudhatjuk e azt biztosra bármilyen mérésből vagy megfigyelésből esetleg számításból, hogy hány csillagrobbanás kellett a Nap létrejöttéhez?
Vagy azt mondhatjuk, hogy sacc per kábé 2-3-ik generációs csillag?

üdv

Adam
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.11.28. 21:19

Szia,

inkább a 3. generációs csillakok közé sorolják, és igen, megkülönböztetnek 2. és 3. generációt.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.12.20. 13:24

Üdv mindenkinek a Csillagvárosban.

2010 január 17-én a barátom hívta fel a figyelmemet erre a fórumra.
Azóta rendszeresen olvasgatom a bejegyzéseket.
Lehet, hogy valamikor már szóba került a téma, amiről kérdezek,
de én nem találkoztam vele.
Mostanáig még sehol sem találkoztam azzal, hogy a kereső távcsőre
milyen napszűrőt kell használni.
Mivel, a Baader szűrőt foglalatban rendeltem, ezért a keresőre
12-es hegesztő szemvédő üvegből készitettem szűrőt.
Úgy vélem, hogy megfelel a célnak.
Használhatom ezt az üveget korlátlan ideig?
Esetleg cseréljem ki Baader fóliára?
A választ, illetve a tanácsot előre megköszönöm.
Derült eget.
Bogáncs.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.12.20. 13:36

Szerintem korlatlan ideig hasznalhato.

Azt nem ertem, hogy a keresotavcsore minek napszuro? Ugyis azzal a fomuszerrel eszlelesz, amin a kereso van.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.20. 15:02

Kedves Márton! Elvileg a Nap annyira fényes, hogy könnyen ráállítható a távcső, nem szükséges keresőt használni. Ám lehet, hogy fotózáskor rászereled a gépet, szépen élesre áltítod, s elmozdul a beállítás. Nos ilyenkor már a visszaállításhoz jól jön a fóliával ellátott kereső. Különben ha négyzetes fóliát rendelsz, akkor a sarkokból telik a binokulárra és a kereső elé is, de azt neked kell elkészíteni! Nem állítható, hogy nincs rá szükség, és az sem hogy feltétlnül szükséges. Ez olyan, mint a zenittükör. Nem kell, de jó, ha van! Én nem használtam, de jól jött volna, amikor a Vénusz átvonulást fényképeztem, csak nem volt. A fotoelektromos vezetésre használtam volna, ha van, mert függetleníthető a fényképezett képtől a vazetés, amit a keresővel is meg lehet oldani a Nap esetében. - Kinek a pap, kinek a papné! - Kereső elé szerintem jó a hegesztő előtét darabja. Magának a hegesztésnek lehet sokkal nagyobb a fényereje annál, mint amit a kereső összegyűjt a Napból, csak az a kérdés, hogy látod-e tisztán élesen a Napot vele. Az, hogy esetleg elszínezi, lényegtelen, de NE felejtsed el mindig azonnal rátenni a Nap megfigyelésekor! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.12.20. 15:21

Kedves Márton!
Nyugodtan használhatod a hegesztő-szürőt napszürőnek. Ha megnézed egy villanyhegesztés fényét (de azért ne nézz bele) jócskán fényesebbnek látod, mint a Nap (puszta szemmel), és bőven ontja az ibolyántúlit is, tehát a hegesztő munkásnak is éppen úgy kell védenie a szemét, mint a napészlelőnek. Az egyetlen probléma, hogy a hegesztő szemüvegek felúlete nem mindig planparallel, előfordulhat, hogy egyik-másik (de nem mindegyik) ront a képminőségen. Én egyébként éveken át használtam a 40/400-nél objektív előtti hegesztő üveget, és nagyon szép finom részleteket láttam.
De gondolom, Te nem észleléshez, hanem beállításhoz haszálnád, akkkor pedig a kép tökéletes mindősége nem követelmény, csak az, hogy lássad a napkorongot.
A Baaderék 99-ben nagy reklámát folytattak a hegesztő üvegek ellen, de ez elsősorban üzleti érdek volt, hadd fogyjon az ő fóliájuk. Valamikor az 50-es évejkben néhai Szimán Oszkár az Optikai Kutatóban kimérte nekem a különböző, akkor használt színszűrők áteresztési karakterét, és úgy emlékszem, hogy az akkor hasznáált hegesztő üvegek mindenben megfeleltek a kívánt védelemnek. A legnagyobb hibájuk, hogy könnyen törnek (leejtve).
És Kellemes Karácsonyt, erdeményes Boldog Új Évet kivánok: Lajos
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.12.20. 15:49

Én nem vagyok különösebben ügyes kezű, de 10 perc alatt elkészítettem az un. " Egyszeres nagyítású Napkereső távcsövet".
Öt perc arra ment el, hogy kitaláljam ezt a hangzatos nevet...
Egy csövet ragasztottam a tubusgyűrűhöz,tehát garantáltan párhuzamos a tubussal, egy fekete karton lapocska kivetítőnek és kész!
A képek magukért beszélnek. Amíg az árnyékot nézed addig biztosan biztonságban van a szemed!
Én nem piszkálnám a keresőtávcsövet ha már egyszer jól bepárhuzamosítottam...

Kép
Kép
Üdv,
L.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.12.20. 20:21

Dlajos írta:Én nem vagyok különösebben ügyes kezű, de 10 perc alatt elkészítettem az un. " Egyszeres nagyítású Napkereső távcsövet".
Öt perc arra ment el, hogy kitaláljam ezt a hangzatos nevet...
Egy csövet ragasztottam a tubusgyűrűhöz,tehát garantáltan párhuzamos a tubussal, egy fekete karton lapocska kivetítőnek és kész!
A képek magukért beszélnek. Amíg az árnyékot nézed addig biztosan biztonságban van a szemed!
Én nem piszkálnám a keresőtávcsövet ha már egyszer jól bepárhuzamosítottam...


Üdv,
L.


Megköszönöm a tartalmas és hasznos hozzászólásokat.
Nagyon szellemes és pofon egyszerű a cső használata
napkeresőként. Külön megköszönöm a csatolt képeket.
mpt : természetesen NEM a keresőtávcsővel nézegetem a
napfoltokat! A keresőt csak a Nap " becélzásához " használom.
Csupán azt akartam megtudni, hogy a hegesztőüveggel a
Napba nézve károsodik-e a látásunk.
Kellemes ünnepeket kívánok mindenki számára.
Üdvözlettel : Budjács Márton, Bogáncs.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2013.01.03. 08:08

Szia Csák Balázs!

Ebben a pilanatban ment egy műsor a Viasat Exploreren.
Sajnos, csak a hangot hallottam odadkint a konyhában.
Arról volt szó többek közt, hogy egy ingyenes weboldalt
nyitnak a jelenleg fentlévó űrtávcsövek adatbázisához.
A weboldal címe talán WWT. De, ezt csak a konyhából
hallottam. Nagyon örülnék, ha más is tudna érdemben
a témához hozzászólni.
Mindenkinek boldog Új évet!
Üdv Bogáncs.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.01.26. 15:23

Az milyen réteg légréses akromátnál, amikor csak a homorú lencse kihuzat felőli oldalán van réteg? Úgy értem, nem kellene a domború lencse ég felé néző oldalán is lennie? A távcső hivatalosan multi coated.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”