Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2013.02.21. 17:39

Lajosbá!
Rám vagy kihegyezve piszkélódzás szempontjából :?: :!:
Nézd meg, hogy Szarka Levente milyen inteligensen válaszolt kérdésemre.
Enyhe célzást tettem arra, hogy szeretnék többet megtudni a sedédtükör
nemkívánatos hatásairól! Ez olyan nagy baj? Ha írritál a hozzászólásom
egyszerűen ignoráld.....
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.21. 18:09

Sziasztok!

Bocsánat, hogy megzavarom ezt a beszélgetést, de nekem lenne a csillagászattal kapcsolatos kérdésem. Van egy Celestron Astro Master 130/650 es távcsövem aminek stairpointer keresője van. Az lenne a kérdés, hogy milyen távolságból kell belenézni és hogyan??? Elég nehéz kereső nélkül tájékozódni az égen nekem ezért kéne a válasz :)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.02.21. 19:08

Földi Péter írta:Bocsánat, hogy megzavarom ezt a beszélgetést, de nekem lenne a csillagászattal kapcsolatos kérdésem. Van egy Celestron Astro Master 130/650 es távcsövem aminek stairpointer keresője van. Az lenne a kérdés, hogy milyen távolságból kell belenézni és hogyan??? Elég nehéz kereső nélkül tájékozódni az égen nekem ezért kéne a válasz :)

Ez elég egyszerű kérdés: olyan távolról nézz bele, ahonnan kényelmes és úgy ahogy kényelmes. :) Nekem kb 40-50 cm vált be.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.21. 19:45

De ez egy fix starpointer és elvileg nem kéne egybeesni a pontoknak amikor belenézek?? (csak az 1. üvegben levő pont világít és a másik nagyon halvány)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.21. 20:50

Bogáncs írta:Lajosbá!
Rám vagy kihegyezve piszkélódzás szempontjából :?: :!:
Nézd meg, hogy Szarka Levente milyen inteligensen válaszolt kérdésemre.
Enyhe célzást tettem arra, hogy szeretnék többet megtudni a sedédtükör
nemkívánatos hatásairól! Ez olyan nagy baj? Ha írritál a hozzászólásom
egyszerűen ignoráld.....
Kicsit több tiszteletet érdemel az, aki segít, és válaszol! /szerintem/

Különben a fórum kezdőlapjára belépsz, és a keresőbe annyit írsz, hogy "segédtükör" és máris 600 feletti bejegyzést kínál fel, amiben ez szerepel. Tovább szűkítheted, egy másik szóval, pl. "kitakarás" és máris helyben vagy, olvashatsz bőven a témáról, sőt a megfelelő témaközeli helyen fel tudod tenni a kérdést, ha még egyáltalán van olyan, ami nem fordult elő. Nem csak a Csillagvárosban lehet keresni, vannak nagyon jó ismertetések erről más helyeken is, lehet, hogy nem magyarul, hanem angolul, de ez gondolon nem jelent problémát! Nekem is írhatsz privátban, vagy akár Szarka Leventének is, sőt a Makszutov fórumon is érdeklődhetsz, vagy a Távcsőcentrum oldalain is. Ott is van magyar nyelvű leírás erről a témáról! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.02.21. 21:04

Földi Péter írta:De ez egy fix starpointer és elvileg nem kéne egybeesni a pontoknak amikor belenézek?? (csak az 1. üvegben levő pont világít és a másik nagyon halvány)

A halvány foltot hagyd figyelmen kivül. A világosabbikra koncentrálj.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.02.22. 11:57

Földi Péter írta:De ez egy fix starpointer és elvileg nem kéne egybeesni a pontoknak amikor belenézek?? (csak az 1. üvegben levő pont világít és a másik nagyon halvány)


Szia!

Úgy próbálj belenézni, hogy a fényes pont az üveg közepén legyen, bár ez néha nagyon kényelmetlen pozícióból lehetséges csak. Én őszintén szólva nem nagyon szerettem a starpointert, be is került a fiókba, helyébe egy amici prizmás 9x50-es kereső állt, amit viszont imádok :)

Üdv,

Gábor
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: zozee » 2013.02.22. 12:30

Kaszás Gábor írta:
Földi Péter írta:De ez egy fix starpointer és elvileg nem kéne egybeesni a pontoknak amikor belenézek?? (csak az 1. üvegben levő pont világít és a másik nagyon halvány)


Szia!

Úgy próbálj belenézni, hogy a fényes pont az üveg közepén legyen, bár ez néha nagyon kényelmetlen pozícióból lehetséges csak. Én őszintén szólva nem nagyon szerettem a starpointert, be is került a fiókba, helyébe egy amici prizmás 9x50-es kereső állt, amit viszont imádok :)

Üdv,

Gábor


Szerintem onnan indul ki a starpointer-rel kapcsolatos negatív vélemény, hogy nem tudják, hogyan kell használni. Ahogyan te írod, úgy tényleg kényelmetlen lehet.
A használatának a lényege az, hogy az egyik szemünkkel a starpointeren keresztül nézünk, a másik szemünkkel pedig a pointer mellett közvetlenül az égre. Tehát mind a két szemünk nyitva van - így nem kell hunyorogni - , ezáltal olyan a látvány, mintha a piros pont az égre lenne vetítve. Teljesen mindegy, hogy milyen szögben nézünk bele a starpointerbe.
Szerintem az egyik legjobban használható eszköz.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.02.22. 13:24

Kaszás Gábor írta: Én őszintén szólva nem nagyon szerettem a starpointert, be is került a fiókba, helyébe egy amici prizmás 9x50-es kereső állt, amit viszont imádok :)


Ha nem hasznlod a starpointert, én szívesen rárakom a 70/500-asomra, pont erre lenne szükségem.
Adok érte cserébe egy PC-s asztali hangszórót. Na?
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.02.22. 14:17

zozee írta:Szerintem onnan indul ki a starpointer-rel kapcsolatos negatív vélemény, hogy nem tudják, hogyan kell használni. Ahogyan te írod, úgy tényleg kényelmetlen lehet.
A használatának a lényege az, hogy az egyik szemünkkel a starpointeren keresztül nézünk, a másik szemünkkel pedig a pointer mellett közvetlenül az égre. Tehát mind a két szemünk nyitva van - így nem kell hunyorogni - , ezáltal olyan a látvány, mintha a piros pont az égre lenne vetítve. Teljesen mindegy, hogy milyen szögben nézünk bele a starpointerbe.
Szerintem az egyik legjobban használható eszköz.


Jogos, nem írtam le pontosan, de én is így csináltam. Nem mondom, hogy használhatatlan, de nekem még annyiban nehezített a helyzetem, hogy rossz a szemem, szabad szemmel szemüveggel/lencsével sem látok tökéletesen, viszont a keresőben igen. Amici prizmással meg sokkal kénylemesebb, nagyon örülök, hogy egy kedves úriember rábeszélt az üzletben (nem az eladó :))

Kukac írta:Ha nem hasznlod a starpointert, én szívesen rárakom a 70/500-asomra, pont erre lenne szükségem.
Adok érte cserébe egy PC-s asztali hangszórót. Na?


Hmm. Hát még azért tartogatnám a fiókban valamennyit, hátha használom mégis valamire. Nagyon sűrgősen kellene, vagy tudsz várni valamennyit?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”