Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2010.06.21. 15:52

Jani120 írta:Sziasztok!
Lehet, hogy sokan megkérdezték már előttem, de nincs időm most visszaolvasni a fórumot. Távcső vásárláson gondolkozon, de szinte egyáltalán nem értek még hozzá, kinéztem egy Optus 76/700-as távcsövet és azt szeretném megkérdezni, hogy milyen lenne ez egy kezdő számára, és mit lehet ezzel látni. A válaszokat előre is köszönöm.


Bár ennél a műszernél sokkal kisebb már nem sok létezik, de nem reménytelen a helyzet. A Hold krátereit láthatod, Jupiter holdjainak a mozgását a végtelenségig lehet vele követni, jópár fényesebb kettőscsillagot, Szaturnusz gyűrűjét, napfoltokat (a megfelelő szűrővel) pár fényesebb mély-ég objektumot könnyedén megfigyelhetsz vele, utóbbit sötét égről, előbbiekhez még a városi viszonyok is megfelelőek.

De egy lehetséges alternatíva, ha leírod, mennyi pénzt szánsz rá, hátha van jobb megoldás.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.06.22. 10:22

Egy ilyen távcsőnek jó alternatívája egy binokulár, pl. 12x60-as (már csak azért is, mert nekem is ilyen van :) ), amit még könnyű kézben tartani (nem kell alá állvány), de az ember pupillájánál sokkal több fényt tud összegyűjteni.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.06.22. 20:07

Sziasztok!

Én is távcsővásárlás előtt állok s meg szeretném kérdezni, hogy 30ezer Ft körül milyen távcsövet ajánlotok amivel például a Hold krátereit vagy éppen a Szaturnusz gyűrűjét illetve az egyéb bolygókat vizuálisan meg lehetne figyelni. Nézegettem honlapokat s nekem eddig a SkyWatcher 70/900 refraktor(http://www.makszutov.hu/termek/sw_70r_eq1), a Celestron FirstScope 70EQ refraktor(http://www.makszutov.hu/termek/cel_70r_firstscope), illetve a Luna 70 Skywatcher refraktor(http://www.tavcso.hu/kistavcsovek.php) tetszett meg...
Kertes házban lakom így a súly nem számít mert a kertben bárhol fel tudom állítani...

Előre is köszönöm a segítséget, Balogh Ferenc
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.22. 20:18

gaster95 írta:Sziasztok!

Én is távcsővásárlás előtt állok s meg szeretném kérdezni, hogy 30ezer Ft körül milyen távcsövet ajánlotok amivel például a Hold krátereit vagy éppen a Szaturnusz gyűrűjét illetve az egyéb bolygókat vizuálisan meg lehetne figyelni. Nézegettem honlapokat s nekem eddig a SkyWatcher 70/900 refraktor(http://www.makszutov.hu/termek/sw_70r_eq1), a Celestron FirstScope 70EQ refraktor(http://www.makszutov.hu/termek/cel_70r_firstscope), illetve a Luna 70 Skywatcher refraktor(http://www.tavcso.hu/kistavcsovek.php) tetszett meg...
Kertes házban lakom így a súly nem számít mert a kertben bárhol fel tudom állítani...

Előre is köszönöm a segítséget, Balogh Ferenc


Amcsüdv!
A Skywatcher 70/900 refraktor és a Luna 70 ugyanaz a műszer, csak egy másik oldalon nézted. Én egy ilyet vettem pár hónappal ezelőtt, nagyon elégedett vagyok vele! A szettben 2 okulár és egy barlow-lencse is van, így 4féle nagyítás érhető el vele. Nagyon szépen látszanak a Hold kráterei és a Szaturnusz gyűrűje is, bár a befelé fordultsága miatt most egy ideig még nem lesz túl látványos...
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.06.22. 20:21

Arpstronomer írta:Amcsüdv!
A Skywatcher 70/900 refraktor és a Luna 70 ugyanaz a műszer, csak egy másik oldalon nézted. Én egy ilyet vettem pár hónappal ezelőtt, nagyon elégedett vagyok vele! A szettben 2 okulár és egy barlow-lencse is van, így 4féle nagyítás érhető el vele. Nagyon szépen látszanak a Hold kráterei és a Szaturnusz gyűrűje is, bár a befelé fordultsága miatt most egy ideig még nem lesz túl látványos...


Szia!

Köszi a gyors választ;)
Akkor úgy gondolod egy olyan műszerrel tökéletes lenne elkezdeni a bolygók felkutatását?
Te hol vetted a távcsövet és mennyiért?
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.22. 20:38

gaster95 írta:
Arpstronomer írta:Amcsüdv!
A Skywatcher 70/900 refraktor és a Luna 70 ugyanaz a műszer, csak egy másik oldalon nézted. Én egy ilyet vettem pár hónappal ezelőtt, nagyon elégedett vagyok vele! A szettben 2 okulár és egy barlow-lencse is van, így 4féle nagyítás érhető el vele. Nagyon szépen látszanak a Hold kráterei és a Szaturnusz gyűrűje is, bár a befelé fordultsága miatt most egy ideig még nem lesz túl látványos...


Szia!

Köszi a gyors választ;)
Akkor úgy gondolod egy olyan műszerrel tökéletes lenne elkezdeni a bolygók felkutatását?
Te hol vetted a távcsövet és mennyiért?


Mindenképpen :) de ne várj egész látómezőt betöltő, hatalmas, éles bolygóképeket. Minél jobban növeled a nagyítást, annál nagyobb területre jut ugyanannyi fény, a kép homályosabb lesz. Erre érzékeny a műszer, de szerintem ebben az átmérőben mindenképpen jobb, mint egy newton-távcső. A Szaturnusz viszont még a maximális nagyításnál is szépen kivehető (ekkor kb. 1cm átmérőjű a látómezőben), a Vénusz fázisa szépen látszik, a Mars most nagyon messze van, így pontszerű, a Jupiter pedig kicsit nagyobb, mint a Szaturnusz. Erre tökéletes.
Persze van olyan eltántoríthatatlan elvetemült, aki ezzel a szettel és mechanikával akar bolygós asztrofotós lenni, lásd jómagam :D , de ezt nem kell alapul venni.
;)
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.06.22. 20:42

Arpstronomer írta:
Mindenképpen :) de ne várj egész látómezőt betöltő, hatalmas, éles bolygóképeket. Minél jobban növeled a nagyítást, annál nagyobb területre jut ugyanannyi fény, a kép homályosabb lesz. Erre érzékeny a műszer, de szerintem ebben az átmérőben mindenképpen jobb, mint egy newton-távcső. A Szaturnusz viszont még a maximális nagyításnál is szépen kivehető (ekkor kb. 1cm átmérőjű a látómezőben), a Vénusz fázisa szépen látszik, a Mars most nagyon messze van, így pontszerű, a Jupiter pedig kicsit nagyobb, mint a Szaturnusz. Erre tökéletes.
Persze van olyan eltántoríthatatlan elvetemült, aki ezzel a szettel és mechanikával akar bolygós asztrofotós lenni, lásd jómagam :D , de ezt nem kell alapul venni.
;)


Én valójában nem szeretnék még fotózni bár a későbbiekben akár az is szóba jöhet...
Amúgy fel tudnál rakni képet valahova az asztrofotóidból?? Szívesen megnézném mit tud a masina...
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.24. 19:07

gaster95 írta:Én valójában nem szeretnék még fotózni bár a későbbiekben akár az is szóba jöhet...
Amúgy fel tudnál rakni képet valahova az asztrofotóidból?? Szívesen megnézném mit tud a masina...


Nagyjából így fest egy nagyon kezdő felvétel a Vénuszról:
http://picasaweb.google.hu/aarpoeg/Astr ... 8037847922

Ha a képet kinagyítod, akkor látod nagyjából akkorának a bolygót, mint én, a fényképezőgép nézőkéjében. A fázis azért elég szépen látszik, és az, hogy ez nem egy csillag, de a részletek természetesen nem. A nagyítást sajnos nem tudom, 900mm-es fókusszal készült a kép.
A mélyég-kutatás most szünetel, itt a Hold, szeretnék pár fotót készíteni a hétvégén, reméljük az égiek is segítenek.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.06.24. 19:18

Köszi a képet... Azért tud ez a masina ;)
Amúgy lehet mégse ilyen csövet veszek mert valószínüleg sikerül beszereznem egy használt skywatcher 76/900 newton-t... Gondolom azzal se lesz sokkal rosszabb a kép... Vagy tévedek???
Gergő
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.07.01. 10:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gergő » 2010.07.01. 11:59

Sziasztok!
Én távcsővásárlás előtt állok, a kiszemelt: SW 90/900 refraktort. De mivel én még FULL KEZDŐ VAGYOK, érdemes-e nekem ezt a távcsövet megvenni? A zseton elvileg meg van rá. Általános kérdések: mit láthatok vele, milyen a kezelhetősége, könnyű-e szállítani stb...Ja és még annyit, hogy természetmegfigyelésre is használnám! Előre is köszönöm a válaszokat.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”