Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2021.06.23. 14:43

D.Laci! Nagyon köszönöm a "A FÉNY REJTÉLYES ÚTJA A VILÁGEGYETEMBEN" linkjét! Valóban sokkal jobban el tudtam magyarázni - középiskolás szinten - viszonylag egyszerűen, bizonyíthatóan a problémát. Ám ebben sok mindenre választ talál új tagunk is, ezért ajánlom átolvasni a teljes cikket! Ezen túlestem szerencsésen, de van hasonló kérdése is fiatal barátomnak: Hogy van ez a mágnesekkel? Ott azok az elemi kis mágnesek, miért maradnak meg, ha felmágnesezzük azt a mágnest? Benne voltak az anyagban, vagy a mágnesezéskor keletkeztek? Remélem, hogy több kérdés nem lesz, de erre sem tudtam kapásból a választ! A kérdés érdekes, mert ha egy másik mágnessel taszítottan közelítek, akkor sem tudom lemágnesezni, azaz szétforgatni azokat a szabályosan átrendezett elemi mágneseket. A villanymotorok állómágnese sem gyengül le, ha forog a motor. Sőt a hangszóró sem, pedig folyamatosan mozgatja a membrán tekercsét. Hogy nem fogy el belőle az a mágnesség? Ugyan miért? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.06.23. 15:43

Imre írta:
2021.06.23. 14:43
D.Laci! Nagyon köszönöm a "A FÉNY REJTÉLYES ÚTJA A VILÁGEGYETEMBEN" linkjét! Valóban sokkal jobban el tudtam magyarázni - középiskolás szinten - viszonylag egyszerűen, bizonyíthatóan a problémát. Ám ebben sok mindenre választ talál új tagunk is, ezért ajánlom átolvasni a teljes cikket! Ezen túlestem szerencsésen, de van hasonló kérdése is fiatal barátomnak: Hogy van ez a mágnesekkel? Ott azok az elemi kis mágnesek, miért maradnak meg, ha felmágnesezzük azt a mágnest? Benne voltak az anyagban, vagy a mágnesezéskor keletkeztek? Remélem, hogy több kérdés nem lesz, de erre sem tudtam kapásból a választ! A kérdés érdekes, mert ha egy másik mágnessel taszítottan közelítek, akkor sem tudom lemágnesezni, azaz szétforgatni azokat a szabályosan átrendezett elemi mágneseket. A villanymotorok állómágnese sem gyengül le, ha forog a motor. Sőt a hangszóró sem, pedig folyamatosan mozgatja a membrán tekercsét. Hogy nem fogy el belőle az a mágnesség? Ugyan miért? Üdv. Imre
Sokkal erősebb mágneses térrel magneseznek, mint ami használat közben éri a mágnest, de egyébként van lemagnesezodes. Sztem
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.06.23. 16:35

Igen, a mágnesezetséget erős térben kapja meg a vasmag utólag, de idővel el is veszti (kb400 év) - persze használttól fűggően. A mágnesességhez gondolom az elektronok spinjeinek lehet köze, mert ezek egy pályán a polaritásuknak megfelelően semlegesen helyezkednek el. Valószínű, hogy ezért is veszítti el a mágnesességét az anyag, mert mint az entropia, a rendezetlenség felé haladva semlegessé lesz.
Gyuricza István
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2021.06.26. 07:32

Köszi a válaszokat! Akkor pontosan mi is az az "elemi mágnes" ami rendeződik a külső nagyon erős tér hatására? Az benne van, vagy akkor alakul csak ki, avagy valami mást kell elképzelni? Mitől mondhatunk egy anyagot mágnesezhetőnek, avagy nem mágnesezhetőnek? Az attól függ, hogy mennyi ideig tartja meg az erőtérben kapott rendezettségi állapotát? Ezek a nagyon erős mostani mágnesek ereje attól függ, hogy mekkora erősségű térrel mágnesezték fel, vagy nagymértékben függ az anyaguktól is? Gondolom, hogy valami speciális ötvözet, de vajon a mágnességet megtartó tulajdonság időbeli hossza mitől függ? Spinje minden elektronnak van, de vajon számít-e annak az elektronnak a pályája is? Mitől tartja meg az egyik 400 évig, a másik anyag meg néhány tízed másodpercig a mágnességét? Érdekelne az is, hogy ezeket vajon mivel mágnesezik fel, és egyáltalán hogyan lehet akkora nagy darab mágneseket úgy felmágnesezni, hogy tonnányi vasat fel tudnak egy kisebb kockával emelni? Ezekben a ma használatos motorokban is ilyenek vannak, és kis légréssel iszonyatos vonzó vagy taszító erővel hatnak az áramjárta tekercsre. Képzelem, hogy milyen erős lehet egy mágneses tér mondjuk a mi Napunkban. Vajon a töltött részek áramlása erősebb, vagy gyengébb teret tud létesíteni, mint egy ilyen mesterségesen felmágnesezett kockamágnes? Milyen arányban van a két mágnes erőssége? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2021.06.29. 16:56

Sziasztok,
lenne egy kérdésem a GoTo használókhoz. Ebben a műfajban kezdő vagyok, és arra lennék kíváncsi, hogy a Time Zone beállításánál +01:00 a mi értékünk, vagy +02:00 a nyári időszámítás miatt? Biztos buta kérdés, de elbizonytalanodtam ;)
Köszönöm,
Robi
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.06.29. 17:45

stephanus írta:
2021.06.29. 16:56
Sziasztok,
lenne egy kérdésem a GoTo használókhoz. Ebben a műfajban kezdő vagyok, és arra lennék kíváncsi, hogy a Time Zone beállításánál +01:00 a mi értékünk, vagy +02:00 a nyári időszámítás miatt? Biztos buta kérdés, de elbizonytalanodtam ;)
Köszönöm,
Robi

Szia!
Alapvetően +01:00, de nekem külön kérdezi, hogy nyári időszámítás? Ha igen a válasz, rögtön helyesbít az SW SynScan.
A Meade Autostar II a beépített GPS vevő jelével dolgozik, ott ez nem kérdés.
Nem tudom milyen a GoTo-d.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2021.06.29. 18:00

D.Laci írta:
2021.06.29. 17:45
stephanus írta:
2021.06.29. 16:56
Sziasztok,
lenne egy kérdésem a GoTo használókhoz. Ebben a műfajban kezdő vagyok, és arra lennék kíváncsi, hogy a Time Zone beállításánál +01:00 a mi értékünk, vagy +02:00 a nyári időszámítás miatt? Biztos buta kérdés, de elbizonytalanodtam ;)
Köszönöm,
Robi

Szia!
Alapvetően +01:00, de nekem külön kérdezi, hogy nyári időszámítás? Ha igen a válasz, rögtön helyesbít az SW SynScan.
A Meade Autostar II a beépített GPS vevő jelével dolgozik, ott ez nem kérdés.
Nem tudom milyen a GoTo-d.

D.Laci
Szia,
köszi, SW Synscan, nálam is kérdezi a nyárit, amit mindig leokézok. V
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2021.06.29. 18:15

stephanus írta:
2021.06.29. 18:00
D.Laci írta:
2021.06.29. 17:45
stephanus írta:
2021.06.29. 16:56
Sziasztok,
lenne egy kérdésem a GoTo használókhoz. Ebben a műfajban kezdő vagyok, és arra lennék kíváncsi, hogy a Time Zone beállításánál +01:00 a mi értékünk, vagy +02:00 a nyári időszámítás miatt? Biztos buta kérdés, de elbizonytalanodtam ;)
Köszönöm,
Robi

Szia!
Alapvetően +01:00, de nekem külön kérdezi, hogy nyári időszámítás? Ha igen a válasz, rögtön helyesbít az SW SynScan.
A Meade Autostar II a beépített GPS vevő jelével dolgozik, ott ez nem kérdés.
Nem tudom milyen a GoTo-d.

D.Laci
Szia,
köszi, SW Synscan, nálam is kérdezi a nyárit, amit mindig leokézok. V
No, csak azért jutott eszembe megkérdezni, mert van két appom, amelyekkel a polaris helyzetét figyelem, mindkettő ugyanazt az állást mutatja, de a synscan goto kézivezérlője, ha +01:00-en hagyom, és bár leokézom a nyári időszámítást, rendre egy órányival előrébb mutatja a polaris helyzetét. Viszont ha +02:00-re állítom, és ugyanúgy leokézom a nyári időszámítást, akkor ugyanazt az értéket mutatja, mint a két app. Pusztán kíváncsi voltam, most akkor mi van :)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.06.29. 20:44

stephanus írta:
2021.06.29. 16:56
Sziasztok,
lenne egy kérdésem a GoTo használókhoz. Ebben a műfajban kezdő vagyok, és arra lennék kíváncsi, hogy a Time Zone beállításánál +01:00 a mi értékünk, vagy +02:00 a nyári időszámítás miatt? Biztos buta kérdés, de elbizonytalanodtam ;)
Köszönöm,
Robi
+1 az időzónánk és a NYISZ-t is be kell állítani mostanában. Télen persze nem.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2021.06.29. 21:08

SzarkaLevente írta:
2021.06.29. 20:44
stephanus írta:
2021.06.29. 16:56
Sziasztok,
lenne egy kérdésem a GoTo használókhoz. Ebben a műfajban kezdő vagyok, és arra lennék kíváncsi, hogy a Time Zone beállításánál +01:00 a mi értékünk, vagy +02:00 a nyári időszámítás miatt? Biztos buta kérdés, de elbizonytalanodtam ;)
Köszönöm,
Robi
+1 az időzónánk és a NYISZ-t is be kell állítani mostanában. Télen persze nem.
Kedves Levente, köszönet!
üdv,
Robi
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”