Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.05.30. 12:23

Perseus84 írta:
lona33 írta:Sziasztok

Kezdőként távcsövet szeretnék vásárolni és ebben szeretném véleményeteket ,tanácsotokat kérni .

A választásom erre esett : SkyWatcher 90/900 refraktor delux + EQ-2

http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... -refraktor


Üdv! Én is egy 90/900-as használok lassan 2 éve. Véleményem szerint Jól működő szerkezet, viszont szerintem fölösleges a delux változat felára. Csillagászati szempontból kb lényegtelen milyen tájolásban látja az ember az objektumot, de ha földi megfigyelésre is használja az ember beszerezhető hozzá amici prizma is.

Azt hiszem valamit rosszul tudsz. Delux változatban a keresőtávcső egyenes állású, az alap áltozatban fordított. Egy rutinos észlelőnek valószínűleg nem túl nehéz feladat egy fordított állású keresőtávcsőben látott képet megfordítani, hogy az "egyenes állású" csillagtérképpel "fedésbe hozza", de egy kezdőnek ez nem annyira triviális.....
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
dm1970
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.30. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dm1970 » 2015.05.31. 10:38

Sziasztok!
Használt távcső vásárláshoz szeretnék egy kis segítséget kérni. Elsődlegesen dobson távcsőben gondolkodom.
Egy "nagyon egyszerű" ;) (remélem megválaszolható) kérdésem lenne: milyen buktatói lehetnek (vannak) a használt távcsöveknek, mi az amire oda kell figyelni, s egy laikusnak érdemes-e ebbe belevágni?

Köszi dm
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.05.31. 12:50

dm1970 írta:Sziasztok!
Használt távcső vásárláshoz szeretnék egy kis segítséget kérni. Elsődlegesen dobson távcsőben gondolkodom.
Egy "nagyon egyszerű" ;) (remélem megválaszolható) kérdésem lenne: milyen buktatói lehetnek (vannak) a használt távcsöveknek, mi az amire oda kell figyelni, s egy laikusnak érdemes-e ebbe belevágni?

Köszi dm


Szia!

Mindenképpen érdemes belevágni a használt távcső vásárlásba. Én vizuális használat esetén tükör és dobson párti vagyok. De elsőre lebeszélnélek erről. Nagyon sok buktatója lehet, akár a kedved is elmehet az egésztől. És itt nem csupán a berendezés minőségére gondolok, hanem az észlelési lehetőségek, egyéb körülmények, kihasználtság, stb.
Ha ez az első távcsöved, akkor szerintem egy 7-8 cm-es lencsésben érdemesebb gondolkodni.
Ha nem ez az első, és régebb óta észlelsz, és ideálisak az észlelési körülmények, akkor 20 cm-től érdemes dobsont venni.
Buktatók:
1. Rossz optika (főtükör, segédtükör) ezt nappal nem lehet észrevenni, igazán csak bolygóészleléskor derül ki.
2. Jó optika, de régi bevonat. (Ez orvosolható, de nem olcsó)
3. Kotyogós rossz fókuszírozó.
4. Nehezen mozgó "tapadós" dobson zsámoly (Csapágyon forgóval könnyebb az észlelés)
5. Nehezen jusztírozható, rossz segédtükör tartó.
6. Gyenge anyagú tubus
7. Gyenge fékezés, kókadó tubus
8. Ritka hiba, de nem lehetetlen, a régóta erősen meghúzott és már anyagában eltorzult tükör
Ezek a hibák bosszantóak tudnak lenni, de a legtöbb javítható.
dm1970
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.30. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dm1970 » 2015.05.31. 18:14

mizar írta:
Szia!

Mindenképpen érdemes belevágni a használt távcső vásárlásba. Én vizuális használat esetén tükör és dobson párti vagyok. De elsőre lebeszélnélek erről. Nagyon sok buktatója lehet, akár a kedved is elmehet az egésztől. És itt nem csupán a berendezés minőségére gondolok, hanem az észlelési lehetőségek, egyéb körülmények, kihasználtság, stb.
Ha ez az első távcsöved, akkor szerintem egy 7-8 cm-es lencsésben érdemesebb gondolkodni.
Ha nem ez az első, és régebb óta észlelsz, és ideálisak az észlelési körülmények, akkor 20 cm-től érdemes dobsont venni.
Buktatók:
1. Rossz optika (főtükör, segédtükör) ezt nappal nem lehet észrevenni, igazán csak bolygóészleléskor derül ki.
2. Jó optika, de régi bevonat. (Ez orvosolható, de nem olcsó)
3. Kotyogós rossz fókuszírozó.
4. Nehezen mozgó "tapadós" dobson zsámoly (Csapágyon forgóval könnyebb az észlelés)
5. Nehezen jusztírozható, rossz segédtükör tartó.
6. Gyenge anyagú tubus
7. Gyenge fékezés, kókadó tubus
8. Ritka hiba, de nem lehetetlen, a régóta erősen meghúzott és már anyagában eltorzult tükör
Ezek a hibák bosszantóak tudnak lenni, de a legtöbb javítható.


Köszi a választ!
Bíztam benne, hogy nem ilyen választ kapok. Sajna nekem ebből az jön le, hogy egyedül ne nagyon vágjak bele a használt dobson távcsövek világába. Ahogy nézem a használt piacot egy 200-s dobson 70 körül van, s ha sikerül belefutnom egy rossz darabba, akkor az tényleg elég nagy bukó. Ha marad ez az irány, akkor inkább érdemes szerintem gyűjteni újra. Viszont találtam még elfogadható áron egy ilyet: SW 80/600 ED APO. A két cső közül melyik a nagyobb tudású? Az ilyen használt apo távcsöveknél mire érdemes odafigyelni, itt mik lehetnek a buktatók? Vizuális használathoz milyen mechanikát érdemes venni alá?
Aztán az elejére válaszolva, kb 3 éve használok egy SW70/500-as távcsövet, mellé szeretnék egy kicsit komolyabbat.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.05.31. 20:18

dm1970 írta:
mizar írta:

Köszi a választ!
Bíztam benne, hogy nem ilyen választ kapok. Sajna nekem ebből az jön le, hogy egyedül ne nagyon vágjak bele a használt dobson távcsövek világába. Ahogy nézem a használt piacot egy 200-s dobson 70 körül van, s ha sikerül belefutnom egy rossz darabba, akkor az tényleg elég nagy bukó.


Üdv.

Egy kicsit félreértetted a dolgot. A távcső nem használt autó, ahol pár év alatt is le lehet amortizálni mindent.
Egy új korában jó, megkímélt 200-as dobson, több év elmúltával ugyan olyan jó marad. És a hibák nagy része azonnal látható. Egy 7 centiről 8 centire váltás nem fog hozni jelentős változást még akkor sem, ha APO. Jobb lesz ugyan a képminőség, de nem fogja "rommá" bontani az M13-at.
lona33
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.05.28. 12:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lona33 » 2015.06.01. 08:21

Sziasztok

Köszönöm mindenkinek a válaszokat , tanácsokat . Hasznos volt .
dm1970
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.30. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dm1970 » 2015.06.01. 09:03

mizar írta:
Üdv.

Egy kicsit félreértetted a dolgot. A távcső nem használt autó, ahol pár év alatt is le lehet amortizálni mindent.
Egy új korában jó, megkímélt 200-as dobson, több év elmúltával ugyan olyan jó marad. És a hibák nagy része azonnal látható. Egy 7 centiről 8 centire váltás nem fog hozni jelentős változást még akkor sem, ha APO. Jobb lesz ugyan a képminőség, de nem fogja "rommá" bontani az M13-at.


Szia!
Megértettem én, csak abba gondoltam bele, hogy laikusként vidéken (borsod) mit tudok kezdeni egy "ekkora" távcsővel, ha megveszem és kiderül gondok vannak vele, szervizelni, esetleg javítani kell. Igazából ettől tartok a leginkább. Mint írtam én is a dobson felé hajlok, akkor marad ez az irány, nézelődöm a használt piacon vagy ha tudok pótolni jöhet az új. Még egy gyors kérdés, a BTC-n és a Makszutovon (és persze a szokásos hirdető oldalakon) kívül merre érdemes még szétnézni használt távcső ügyben?
Atakhan
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015.06.06. 12:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atakhan » 2015.06.06. 13:46

Sziasztok!

Tanácsra lenne szükségem. Kezdő vagyok, annak ellenére, hogy időnként binokulárral szoktam nézelődni. Régóta terveztem egy távcső beszerzését, amire most lehetőségem is van. Az árkategória 50-75e közötti sáv lenne.
Utánaolvastam a technikai dolgoknak és a neten is körbenéztem távcső ügyben.
Néztem új és használt távcsövet is. Jelenleg 3 db használt közül kellene választanom.

A lehetőségek:
1. Opticon Star Rider csillagászati teleszkóp 39.000 ft
Optikai kialakítás: refraktor (lencsés teleszkóp)
Nagyítás: 100x, Átmérő [mm]: 80 mm Fókusztávolság [mm]: 400 mm
Fényerő: f/5 Felbontás: 1,35" Okulárkihuzat: 1,25"
Szerelék típusa: Parallaktikus Súly: 6300 g
Tripod magassága [cm]: 130 cm Javasolt megfigyelések: Hold és kráterei, Tejút, nagyobb égitestek
Lencsék: Kellner 6 mm, Kellner 25 mm
Barlow lencse: Barlow 2 x
Keresőtávcső: 5 x 24 mm
A termék teljesen új, eredeti, gyári csomagolásban kerül átadásra.

2. Skywatcher 90/900 refraktor deluxe + EQ-2 csillagászati távcső 50.000 ft
Tartozékok:2x Barlow lencse,Plössl 10mm és 25mm-es okulár,6x30 keresőtávcső,zenittükör + 2db színszűrő.
Keveset használt.

3. Celestron Astro Master 90" 40.000 ft
3 különböző okulárral, max 200-szoros nagyítás, mozgató motor szerelhető rá. Használt.

Szeretném kikérni a véleményeteket, hogy melyik legyen, lehet-e használt. Ha lehet, akkor mire figyeljek.
Válaszaitokat előre is köszönöm!

Ata
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.06.06. 15:04

Atakhan írta:Sziasztok!

Tanácsra lenne szükségem. Kezdő vagyok, annak ellenére, hogy időnként binokulárral szoktam nézelődni. Régóta terveztem egy távcső beszerzését, amire most lehetőségem is van. Az árkategória 50-75e közötti sáv lenne.
Utánaolvastam a technikai dolgoknak és a neten is körbenéztem távcső ügyben.
Néztem új és használt távcsövet is. Jelenleg 3 db használt közül kellene választanom.

A lehetőségek:
1. Opticon Star Rider csillagászati teleszkóp 39.000 ft
Optikai kialakítás: refraktor (lencsés teleszkóp)
Nagyítás: 100x, Átmérő [mm]: 80 mm Fókusztávolság [mm]: 400 mm
Fényerő: f/5 Felbontás: 1,35" Okulárkihuzat: 1,25"
Szerelék típusa: Parallaktikus Súly: 6300 g
Tripod magassága [cm]: 130 cm Javasolt megfigyelések: Hold és kráterei, Tejút, nagyobb égitestek
Lencsék: Kellner 6 mm, Kellner 25 mm
Barlow lencse: Barlow 2 x
Keresőtávcső: 5 x 24 mm
A termék teljesen új, eredeti, gyári csomagolásban kerül átadásra.

2. Skywatcher 90/900 refraktor deluxe + EQ-2 csillagászati távcső 50.000 ft
Tartozékok:2x Barlow lencse,Plössl 10mm és 25mm-es okulár,6x30 keresőtávcső,zenittükör + 2db színszűrő.
Keveset használt.

3. Celestron Astro Master 90" 40.000 ft
3 különböző okulárral, max 200-szoros nagyítás, mozgató motor szerelhető rá. Használt.

Szeretném kikérni a véleményeteket, hogy melyik legyen, lehet-e használt. Ha lehet, akkor mire figyeljek.
Válaszaitokat előre is köszönöm!

Ata


Szia Attila!

Az én véleményem a következő:Jó választás a 90/900-as ,én azt ajánlom mindenképp!!
Van egy másik 90/900 -as refraktor a jófogáson,ahol gondolom az 50.000-est nézted.
Az 59.000 ft, és van hozzá óragép,tehát követi a beállított objektumot ha beállítottad és tudsz vele korrigálni is menet közben,ha kell.
Sokkal kényelmesebb vele az észlelés ,megéri inkább azt venni,mert az óragép nagyobb érték,mint a színszűrők és az okulárok,amit a másikhoz adnak. Megéri kicsit többet adni érte!
És,ha jól látom van még hozzá egy Planetary okulár és egy napszűrő is!!!???
Ezekre kérdezz rá,hogy így van-e,hány mm-es az okulár,pontosan mit ad hozzá??
Ha ez így van,akkor szerintem ez egy jó ár ezzel a felszereltséggel.
Lehet még egy pici alku is belefér.......
Aztán már csak 1-2 kiegészítő kell: okulár,szűrő stb. igény és lehetőség szerint,de azt később is ráérsz fejleszteni.

Szóval én ezt ajánlom! De hallgasd meg ,hogy mit mondanak mások.
Ha kérdésed van írj!

Üdv:Laci
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.06.06. 15:14

A háromból mindenképpen a SW 90/900. Minden szempontból.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”