Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.02. 12:12

A föntebb említett távcsövet nem ismerem testközelből, de leírom amit a fénytan törvényeiből következik.

lencsejo írta:- Igaz az, hogy mivel ez alapvetően egy nem túl kis fényerejű távcső, ezért a bolygómegfigyelésre csak korlátozottan alkalmas?


Egyértelműen nem igaz. A bolygókhoz szükséges jó kontrasztú leképezés követelménye teljesen független a tükrös távcső nyílásviszonyától. Ez az előbbi egy elég elterjedt nézet, de abból ered, hogy a fényerős tükörnek igazi jó felületet készíteni igen nehéz, vagyis ugyanolyan felületi pontosság mellett a hosszabb fókuszúnak jobb képe lesz. (Általában emiatt tényleg jobb képe van, de nem törvényszerűen.)
Egyedül az akromatikus lencsék esetén átmérőtől is függően feltétel legalább 8, de inkább 10-12 F/D viszony, az APO-k sokkal fényerősebbek is lehetnek.

lencsejo írta:- Igaz, hogy a Newtonokkal a színek kevéssé jönnek mondjuk egy Apokromáthoz képest?

Igaz, de a különbség akár szinte észrevehetetlen is lehet, ugyanis azonos minőségi szint mellett kizárólag a kitakarásbéli különbség nyilvánulhat meg, az meg tervezésfüggő, és ez sem elsődlegesen a színeket érinti. A Newton teljesen színhelyes képet alkot, a lencsések pedig nem, de az APO esetén ez nem látszik, olyan kicsi mértékű. A fotós szemével más a helyzet, pláne, ha nem vizuális tartomány is szerepel a repertoárban.

A távcsövek felhasználási terület szerint más-más értékelést kapnak. Az APO egy majdnem teljesen univerzális műszer, nagy égterületet képez le szépen. A Katadioptrikusok azért születtek, hogy a nagyobb égterület ott is hibamentes legyen -szerintem így értik, hogy vetekszik vele-. A Bolygók esetén kizárólag az optikai tengely menti leképezés a mérvadó, nincs is szükség nagy látómezőre.
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2017.01.02. 12:27

lencsejo írta:Nagyon sok olvasás, kérdezősködés, tájékozódás és tanulmányozás után kinéztem egy 190/1000 SkyWatcher Makszutov-Newton távcsövet.


Szia!

Ezt a hirdetést láttad?
http://tavcso.hu/?o=apro&id=3534

Bár kisebb az átmérője, de állítólag prémium optikájú.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.02. 12:49

lencsejo írta:... Távcsővásárlással kapcsolatosan szeretnék itt egy-két speciális kérdést feltenni. ...


Szia Józsi!

Mindenek előtt üdv a klubban, és gratulálok a láthatóan átgondolt kérdéseidhez!!!
Az ilyenekre igazán hálás dolog válaszolni... :D

lencsejo írta:... - Igaz az, hogy mivel ez alapvetően egy nem túl kis fényerejű távcső, ezért a bolygómegfigyelésre csak korlátozottan alkalmas? ...


Rövid válasz: nem feltétlenül igaz.

Hosszabb válasz: az igaz, hogy a bolygók megfigyeléséhez nagy nagyítás szükséges, amit könnyebb elérni egy hosszabb fókuszú távcsővel; ráadásul a hosszabb fókuszú, kis fényerejű (ill. nyílásviszonyú) távcsöveket általában (de nem mindig!) jobb optikai minőségben meg is kaphatod, mivel a nagyobb tűrési tartományok miatt könnyebben és olcsóbban gyárthatók.
Ugyanakkor egy jó optikájú, de fényerősebb műszert (nem SW F/5-ös akromátot...!!!) egy szintén jó optikájú Barlow-val (pl. TeleVue Powermate) gyakorlatilag képminőség-romlás nélkül lehet nyújtani akár 4-5x mértékig is (saját tapasztalat, de ez tényleg nagyon minőség-függő, és többlet-beruházást igényel).


lencsejo írta:... - Igaz, hogy a Newtonokkal a színek kevéssé jönnek mondjuk egy Apokromáthoz képest? (Hallottam ilyen véleményt már valakitől, de ellentmondásos, mert állítólag ha egy Newtonnak jóval nagyobb nyílásviszonya van mint egy Apokromátnak, akkor a színek is jönnek majdnem olyan jól.) ...


Ezzel szerintem arra akarhattak utalni, hogy még egy minőségi Newton is - a központi kitakarás miatt - gyengébb kontrasztot produkál (bármilyen fényerő mellett), mint egy minőségi APO. A bolygómegfigyeléshez pedig talán a legfontosabb paraméter a kontraszt.
Másrészt a fényerő vizuális megfigyelés esetén tök közömbös, mivel ott a kép fényességét adott átmérőjű távcső esetén a kilépő pupilla határozza meg. Csak fotózáshoz fontos a minél nagyobb fényerő, hogy ne kelljen órákat exponálni.

lencsejo írta:... - Ha igen, még akkor is igaz, ha ez egy Makszutov-Newton?
(Erről azt olvastam, hogy vetekszik egy Apo-val) ...


A Makszutov-Newton-t (a MN-t) szokták a szegény ember APO-jának is hívni, utalva ezzel a valóban kivételesen jó képminőségére. De ehhez egyfelől kis központi kitakarásos változatot érdemes választani, továbbá egy MN gyártását is el lehet baltázni... Az említett összehasonlítás alapja egy Intes gyártmányú cucc volt, nem egy szkájvacser (ami persze még lehet jó, ha belenyúlsz).

Összefoglalva: szerintem egyáltalán nem rossz választás egy MN, de én ellenőriztetném az optikáját interferogrammal, mielőtt kifizetem az árát (főleg, ha Made in PRC van ráírva... :mrgreen: ).


Sok sikert és élvezetet,
MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.01.02. 13:03-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.02. 12:57

ruszatti írta:... Ezt a hirdetést láttad?
http://tavcso.hu/?o=apro&id=3534

Bár kisebb az átmérője, de állítólag prémium optikájú.



Hehehe, pont erről írtam az alább... 8-)

Józsi, erre szerintem repülj rá, de azért ne csukott szemmel...
Ha ismered a csillagtesztet, akkor vásárlás előtt csillagteszteld le az ég alatt!
(Perszer a SW is lehet jó...)

FYI: a blog-omban olvashatsz néhány alapvetést a csillagtesztről, ha még nem hallottál róla (XII. fejezet):
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_myblog&show=a-csillagaszati-tavcsoevek-es-mechanikak-oekoelszabalyai-kezdk-szamara.html&Itemid=93




MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
lencsejo
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2017.01.02. 11:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lencsejo » 2017.01.02. 22:58

Szervusztok!

Nahát, ez igen!
Fantasztikus, hogy ennyi szakértő hozzászólást kaptam, és ilyen gyorsan, nagyon köszönöm! :)
Az utolsó szóig számításba veszem a leírtakat, mielőtt vásárolnék.
Azt hiszem, az amatőrcsillagászatban, illetve a tagjaiban is jó társaságra leltem, ezt is külön köszönöm! :)

Kedves Attila!

Köszönöm a tippet, megnéztem a hirdetést.
Biztató ez is, megfontolom, mert ha a SW 190/1000-es rosszabb minőségű, akkor érdemes lehet egy ilyet megcéloznom.

A köv. lépésem az lesz, hogy az elérhető összes tesztet begyűjtöm a SW-ről, és azok lesznek a döntők.

Szokott lenni egyébként lehetőség arra, hogy valamiféle tesztet (mint ahogy írtad, csillagtesztet) vagy bármilyen vizsgálatot (pl interferogram) lefuttassunk vásárlás előtt?
A Távcsőcentrumban szeretném megvásárolni egyébként, ott láttam ezt a távcsövet.
Azt feltételezném elsőre, hogy vásárlás előtt nem engednek hozzányúlni, utána pedig olyan indokkal nem vihetném vissza, hogy az általam támasztott igényeknek nem felelt meg...

Emiatt imádkozom, hogy valakinek legyen ilyen távcsöve, és vele jó tapasztalata! :)

Üdv: J.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.03. 09:19

Sidius írta:... Egyértelműen nem igaz. A bolygókhoz szükséges jó kontrasztú leképezés követelménye teljesen független a tükrös távcső nyílásviszonyától. Ez az előbbi egy elég elterjedt nézet, de abból ered, hogy a fényerős tükörnek igazi jó felületet készíteni igen nehéz, vagyis ugyanolyan felületi pontosság mellett a hosszabb fókuszúnak jobb képe lesz. (Általában emiatt tényleg jobb képe van, de nem törvényszerűen.)
Egyedül az akromatikus lencsék esetén átmérőtől is függően feltétel legalább 8, de inkább 10-12 F/D viszony, az APO-k sokkal fényerősebbek is lehetnek. ...


Szia Jani!

A fenti bekezdésed Newton-okra vonatkozó részét azért árnyalni kellene, úgy gondolom.

Ugyanis a nyílásviszony növekedése a Newton (és minden segédtükrös) rendszer esetében törvényszerűen magával hozza a kitakarás méretének arányos növekedését, ami viszont igen nagyon durván beszól a kontrasztnak...
(Az akromátos megállapításoddal viszont teljesen egyetértek.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
lencsejo
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2017.01.02. 11:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lencsejo » 2017.01.03. 20:35

Üdv mindenkinek!

Találtam egy tesztet a MN 190/1000 SkyWatcher-ről németül:
http://www.nightsky.at/Art/Skywatcher_190MN/

Ugyan nem készült róla itt csillagteszt, ezek alapján mégis nagyon sok jót lehet olvasni róla.
Kicsit bátrabb lettem ebbe az irányba mozdulni. :)

Olvastam az Intesről is, melyet ketten is ajánlottatok nekem az apróban. (Intes MN-61 150/900)
Emiatt aztán komolyan el is gondolkoztam ezen a hirdetésen is.
Utána olvastam, és valóban prémium minőséget kínál a gyártó, ráadásul a SW-hez hasonló paraméterben határozott összeggel drágábban lehet hozzájutni.
Pont emiatt részben a nagyobb átmérő/ár és talán nem annyival rosszabb kivitelű SW egyelőre még picivel többet nyom a "mérlegemen".
lencsejo
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2017.01.02. 11:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lencsejo » 2017.01.03. 20:51

Az állvánnyal kapcsolatosan is volna kérdésem.
Ehhez ajánlanak vizuális nézéshez EQ-5ös mechanikát, későbbi fotózáshoz H-EQ-5öt, vagy EQ-6-ot.
Mivel annyi pénzem most nincs, hogy a fotózáshoz is megfelelő Mech-t vásároljak, és úgyis csak jóval később fogok fotózni, az EQ-5 megfelelő lehet megfigyeléshez, ha felruházom még léptetőmotorokkal?
Később tudom fejleszteni, hogy elérjen egy HEQ-5 ös szintet, vagy a majdani fotózáshoz nem úszom meg a cseréjét?

Előre is köszönöm a válaszokat, Üdv: J.
lencsejo
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2017.01.02. 11:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lencsejo » 2017.01.03. 20:55

Kedves Attila,

Olvastam a csillagtesztről, meg persze nem bírtam ki, hogy ne olvassak még pár témáról!
Nagyon köszönöm, igazán hasznos olvasmány, olyan kulcsokat ad egy magamfajta lelkes amatőrnek,
aminek hatására szinte látom magam előtt a leírtakat.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.04. 00:48

lencsejo írta:Olvastam a csillagtesztről, meg persze nem bírtam ki, hogy ne olvassak még pár témáról! ...


Szia Józsi!

Örülök, ha hasznosnak tartod az irományomat (már ha a blog-omra utaltál).

Az orosz optikákról köztudott, hogy átlag fölötti optikai minőségűek, egyik-másik valóban elérheti még a "prémium kategóriát" is. Az orosz (korábban szovjet) binoklikkal sok hozzám hasonló korú amatőrcsillagász kezdte pályafutását. Optikailag tehát megbízható minőség - bár a mechanikai kivitelezése szintén amolyan "oroszos"... :D

A 40mm átmérőkülönbséget szerintem csak akkor éri meg a SW, ha minőségben is hozza az Intes szintjét, ami azért elég magas léc. Ki kellene próbálni.

Fogalmam sincs, hogy a városmajor utcai boltból, vagy Levente a pesti üzletből ad-e ki távcsövet tesztelni vásárlás előtt, de tudomásom szerint az eladás után x napon belül kötelesek visszavenni, ha nem vagy elégedett a termékkel, bármilyen szempontból is. Érdemes lehet valami jogásszal ezt tisztázni.

Az EQ5 biztosan elegendő vizualizáláshoz (sőt, akár EQ3 is), csak valami komolyabb láb kellene alá. (Erről is írtam néhány sort a blog-omban.)

A fotózás viszont extra követelményeket jelent; ahhoz én már majd inkább lecserélném az EQ5-öt (vagy EQ3-at) pl. egy AzEQ6-ra. De a Celestron-boltban is érdemes lehet körülnézni, mert - saját tapasztalatom szerint - azok a mechanikák valamivel jobbak a SW EQ sorozatnál.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”