Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.24. 21:40

santage írta:
Tarjánban fogunk tartani külön kezdőknek rajzos gyakorlatot, melyet nappali foglalkozások egészítenek ki, de ezek tartalma legyen meglepetés!

Snt


Szia, sajnos Tarjánba családi okok miatt nem tudok eljutni, de az azutáni táborokba szívesen elmennék ha nem jön közbe semmi...

santage írta:
Ne csak akkor küldd el, ha jól sikerül, hanem akkor is, ha nem, tudunk segíteni abban, hogy fejleszd a képességeid. Sokan csak az égbolttal való ismerkedés közben rajzolnak, de van, akinek megtetszik, és profi, művészi mélyég-rajzokat készít.

Snt


Rendben, amint készül rajz beküldöm. Sajnos nálunk ma is felhős az ég, úgyhogy nem tudom mikor jutok ki a szabad ég alá... Amúgy tervben a Jupiter szemrevételezése is és ha látok rajta részleteket arról is próbálok rajzolni... De amúgy lehet, hogy holnap délután próbálgatok képekről rajzolni, bár tudom, hogy valójában nem azt fogom látni de legalább gyakorlok egy kicsit...

santage írta:Kedves Feri!

Örülök, hogy szépen ismerkedsz az égbolttal. Csak egy dolgot szeretnék javasolni. AZ NGC 869-884 párosát Ikerhalmaznak vagy Perseus-Ikerhalmaznak, esetleg Khi-h Perseinek nevezik (egyébként helytelenül, de erről majd máskor :), nem Persei-Ikerhalmaznak, hiszen a Persei kifejezés a Perseus birtokos esete, a csillagkép neve Perseus, de a Béta Per már Persei! :)

Jó észleléseket!

Gábor


Rendben, legközelebb ügyelek erre, csak most azért ezt írtam mert az MCSE által A Magyarországról látható CSILLAGOS ÉGBOLT címmel megjelentetett térképbe khi-h Persei Ikerhalmaz néven van feltüntetve...

Üdv, Ferenc
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.25. 11:04

Kedves Snt,
Köszönöm/köszönjük a kiegészítéseket! Így van ez jól, hiszen ezzel tanulnak a kezdők. A Cr 399 azért is marad kedves számomra, mert ez volt az egyik olyan első objektum, amit utólag, atlasszal sikerült beazonosítanom. Átjárja az embert ilyenkor a siker. :)
Aszterizmus, az tehát egy olyan objektum, ami úgy néz ki, mintha az lenne, mégsem az? :)

A Kígyótartó engem azért tévesztett meg, mert tőlem a gyár irányában látszik, így a legfényesebb csillagait is alig lehet kivenni. De már mindenre elmondható, hogy majd Tarjánban, nemsokára! :)

Sajnos az égbolt olyan-amilyen, de amint lehetőségem lesz rá, újra kimegyek és megírom a tapasztalatokat. A telihold mellett kettősökre, nagyobb nyílthalmazokra talán lesz esély.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.25. 13:34

Rendben, legközelebb ügyelek erre, csak most azért ezt írtam mert az MCSE által A Magyarországról látható CSILLAGOS ÉGBOLT címmel megjelentetett térképbe khi-h Persei Ikerhalmaz néven van feltüntetve...

Üdv, Ferenc[/quote]


Igen, és ott helyesen is használják, hiszen előtte ott a khi-h megjelölés. Ezt elhagyva azonban a Persei alak értelmetlenné válik a latinban (bocs a szőrszálhasogatásért).

Reméljük, jövő hétre kiderül az ég és távcsövezhetünk egy jót.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.25. 13:38

Arpstronomer írta:Kedves Snt,
Köszönöm/köszönjük a kiegészítéseket! Így van ez jól, hiszen ezzel tanulnak a kezdők. A Cr 399 azért is marad kedves számomra, mert ez volt az egyik olyan első objektum, amit utólag, atlasszal sikerült beazonosítanom. Átjárja az embert ilyenkor a siker. :)
Aszterizmus, az tehát egy olyan objektum, ami úgy néz ki, mintha az lenne, mégsem az? :)

A Kígyótartó engem azért tévesztett meg, mert tőlem a gyár irányában látszik, így a legfényesebb csillagait is alig lehet kivenni. De már mindenre elmondható, hogy majd Tarjánban, nemsokára! :)

Sajnos az égbolt olyan-amilyen, de amint lehetőségem lesz rá, újra kimegyek és megírom a tapasztalatokat. A telihold mellett kettősökre, nagyobb nyílthalmazokra talán lesz esély.


Az aszterizmus minden olyan csillagalakzat, ami érdekes alakú, pl. hasonlít valamire: Nagygöncöl (ez ugyebár nem az egész csillagkép!), Teáskanna (ez sem a teljes Sgr), Északi Kereszt (Cyg része), de van sok távcsővel látható, pl. Kemble-kaszkád, Mini Cassiopeia (Kemble 2), és még sorolhatnám. Vannak olyan aszterizmusok, amik nyílthalmaznak látszanak, és igazából egyelőre nem dönthető el műszeres mérések hiányában, hogy nem azok-e véletlenül! Napjaink aszterizmus-vadászainak egyre több csillagcsoportjáról derül ki, hogy valójában laza nyílthalmazok!

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.25. 13:40

És viszont: sok régebben halmaznak gondolt alakzatról kiderül, valójában nem tartoznak össze. A legismertebb a Vállfa, de a tőlünk nehezen látható NGC 2451 (Pup) is ezek közé tartozik. Ráadásul ez elég sűrű is. Itt azonban van némi mozgástér, mert ez az aszterizmus két mozgási halmaz és néhány háttércsillag egymásra vetült képe.

Ősszel Montenegróból a hajnali égen már megfigyelhető lesz.

Snt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.25. 14:00

Aszterizmus a hivatalos csillagászati nevezéktárban nem létezik. Főleg amerikai amatőrök szórakoztak azzal, hogy az eget böngészve, kis nagyítással, vagy éppen binokliban a látómezőben éppeen elférő, jellegzetes kis csoportokra bukkantak, éás ezeket elnevezgették. Néhány csoportosulásról kitűnt, hogy erősen szórt, csillagszegény galaktikus halmazm mások térben egymástól aránylag távoli, de egy irányba mozgó (feltehetőleg közös "fészekben" kialakult) egykorú csillagok, nagyon sok pedig egymástól téljesen független, véletlenszerűen nagyjából azomnos irányban látszó csillagok. Hanem egy-egy ilyen csoport kis távcsővel lehet szép, megragadó látvány, különösen ha eltérő színűek. Érdemes ezek átbömgészni. (Voltaképpen a Pleiadok és a Hüádok is nevezhető "aszterizmus"-nak, csak hát ezeket régóta bejegyezték.)
Akinek ban kedve, szeme hozzá, maga is alkothat aszterizmusokat.
Perseus-ikerhalmaz: már az antik görögség ismerte, a kettőt egybelátva "ködösségnek" tartották. Ptolemaiosznál (Kr.sz. II. sz.) "Perseus jobb kezénél levő felhősödés". As Sufinál (X. sz.) "Aerseus első csillaga, a Kis felhő", tőle vette át Ulug bég a XV. sz-ban "A démon fejét hordozó"-nak nevezte, ill. a "Pleiadok8hoz hasonló) csukló"-nak. Johannes Bayer 1603-as híres térképén - amelyen a csillagok görög kisbetűs jelölését elúőször alkalmazta" a görög khi és a latin h betűvel jelölte, azóta is ezek a jelzések használatosak. (Katalogizálni idősebb Herschel alapján NGC 869 és 881-ként szokás). Az Ikerhalmaz elnevezés a magyar nyelvű irodalomban terjedt el, szerintem igen helyesen, az angolszász "kettős-halmaz" és a "Deppel-haufen" átültétéséből. Igen jó, találó megnevezés, használjuk csak.
Kettőscsillagok: már Ptolemaiosz is használlta ezt a megnevezés (görög "diploné) az éta Sagittarii jelölésénél. Pontos, egyértelmű definiciójukat nem találtam. (Az persze nem definició, hogy azok a kettősök, amelyek katalógusban vannak, hiszen sok ilyen kettősről hosszú idő, vagy távolság mérés után kidrül, hogy nem tartoznakk össze, más csillagok pedig kettősök, csak nem fedezték még fel ezeket. Ez olyan, mintha az mondam, hogy azok budapesti lakosok, akik benne vannak a telefonkönyvben.) Többnyire kettősnek mondják azokat a csillag-párokat, amelynek két összetevője igen közel, a környezet átlagos látszólagos csillag-sürüségénél közelebb vannak egymáshoz, különösen ha az egymás melleti csillagok fényessége kiemelkedik a környezetből. Azt, hogy összetartozók, csak hosszabb asztrometriai méréssel lehet kimutatni.
No, ezeket csak azért írtam, hogy a borult időre is legyen min elmélkedni. - BQ.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.07.26. 21:44

Sziasztok, még nagyon kezdő vagyok azt szeretném kérdezni, hogy miket érdemes észlelni amiket biztos megtalálok és valószínűleg további kedvet ad az észleléshez.Szóval kezdőknek ajánlható objektumokat szeretném ha megosztanátok velem.Ja egy egyszerű binokulárom és egy elég komolytalan 50mm-es reflaktorom van.
Előre is köszi,
Bence
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.26. 21:50

Bence írta:Sziasztok, még nagyon kezdő vagyok azt szeretném kérdezni, hogy miket érdemes észlelni amiket biztos megtalálok és valószínűleg további kedvet ad az észleléshez.Szóval kezdőknek ajánlható objektumokat szeretném ha megosztanátok velem.Ja egy egyszerű binokulárom és egy elég komolytalan 50mm-es reflaktorom van.
Előre is köszi,
Bence


Szia!

Nekem is ugyanilyen műszerek vannak, és én elsőnek kettőscsillagokat észleltem, de ami igazán nagy kedvet adott az az volt amikor hajnali 1-kor megláttam a Persus ikerhalmazt valamint az Andromeda-galaxist. Amúgy milyen az észlelési helyed? Sok a zavaró fény? Minden égtájra egyformán rálátsz?

Üdv, Ferenc
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.07.26. 22:04

gaster95 írta:
Bence írta:Sziasztok, még nagyon kezdő vagyok azt szeretném kérdezni, hogy miket érdemes észlelni amiket biztos megtalálok és valószínűleg további kedvet ad az észleléshez.Szóval kezdőknek ajánlható objektumokat szeretném ha megosztanátok velem.Ja egy egyszerű binokulárom és egy elég komolytalan 50mm-es reflaktorom van.
Előre is köszi,
Bence


Szia!

Nekem is ugyanilyen műszerek vannak, és én elsőnek kettőscsillagokat észleltem, de ami igazán nagy kedvet adott az az volt amikor hajnali 1-kor megláttam a Persus ikerhalmazt valamint az Andromeda-galaxist. Amúgy milyen az észlelési helyed? Sok a zavaró fény? Minden égtájra egyformán rálátsz?

Üdv, Ferenc


Helo, köszi a tippeket.
Keleten kívül nagyjából minden irányba egész jó kilátásom van, közvetlen zavaró fény kevés van mert külváros, de azért van fényszennyezés mert közel van Budapest(Érden lakom).
Bence
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.26. 22:16

Bence írta:
gaster95 írta:
Bence írta:Sziasztok, még nagyon kezdő vagyok azt szeretném kérdezni, hogy miket érdemes észlelni amiket biztos megtalálok és valószínűleg további kedvet ad az észleléshez.Szóval kezdőknek ajánlható objektumokat szeretném ha megosztanátok velem.Ja egy egyszerű binokulárom és egy elég komolytalan 50mm-es reflaktorom van.
Előre is köszi,
Bence


Szia!

Nekem is ugyanilyen műszerek vannak, és én elsőnek kettőscsillagokat észleltem, de ami igazán nagy kedvet adott az az volt amikor hajnali 1-kor megláttam a Persus ikerhalmazt valamint az Andromeda-galaxist. Amúgy milyen az észlelési helyed? Sok a zavaró fény? Minden égtájra egyformán rálátsz?

Üdv, Ferenc


Helo, köszi a tippeket.
Keleten kívül nagyjából minden irányba egész jó kilátásom van, közvetlen zavaró fény kevés van mert külváros, de azért van fényszennyezés mert közel van Budapest(Érden lakom).
Bence


Szia!

Van valamiféle csillagászati atlaszod? Ha nincs az sem baj(nekem sincsen még), a legegyszerűbb megoldás, ha a Stellariumban megnézed, melyik csillagkép objektumai lennének neked megfelelőek(pl. olyan helyen van amit könnyű megfigyelni)majd aztán interneten utánanézel(pl. wikipedia), hogy abban a csillagképben milyen kettőscsillagok, vagy milyen binoklival észrevehető mély-ég objektumok vannak. Én is így csináltam csak én még hozzá rajzoltam egy "térképet" amin a nagyobb fényességű csillagokat feltüntettem, valamint a tervezett objektumok helyét a csillagokhoz viszonyítva. Én így észleltem néhány kettőscsillagot. Amúgy itt van két link amit ha figyelgetsz találhatsz objektumokat amit te is látni fogsz:
http://evkonyv.mcse.hu/jelenseg/masidopont.cgi
http://www.mcse.hu/eszlelesi_ajanlat/20 ... arium.html
De a Stellariumot mindenképpen töltsd le, nagy segítség lesz(letöltés:http://www.szoftverbazis.hu/szoftver/stellarium-free-v0-10-2--magyar--MC10.html)

Szép eget, Ferenc
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”