Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.07.26. 22:22

Szia!

Van valamiféle csillagászati atlaszod? Ha nincs az sem baj(nekem sincsen még), a legegyszerűbb megoldás, ha a Stellariumban megnézed, melyik csillagkép objektumai lennének neked megfelelőek(pl. olyan helyen van amit könnyű megfigyelni)majd aztán interneten utánanézel(pl. wikipedia), hogy abban a csillagképben milyen kettőscsillagok, vagy milyen binoklival észrevehető mély-ég objektumok vannak. Én is így csináltam csak én még hozzá rajzoltam egy "térképet" amin a nagyobb fényességű csillagokat feltüntettem, valamint a tervezett objektumok helyét a csillagokhoz viszonyítva. Én így észleltem néhány kettőscsillagot. Amúgy itt van két link amit ha figyelgetsz találhatsz objektumokat amit te is látni fogsz:
http://evkonyv.mcse.hu/jelenseg/masidopont.cgi
http://www.mcse.hu/eszlelesi_ajanlat/20 ... arium.html
De a Stellariumot mindenképpen töltsd le, nagy segítség lesz(letöltés:http://www.szoftverbazis.hu/szoftver/stellarium-free-v0-10-2--magyar--MC10.html)

Szép eget, Ferenc[/quote]


Köszi szépen minden tanácsot, még annyit hogy érdemes valamilyen jegyzetet vagy hasonlót vezetni az észlelésekről?
Bence
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.26. 22:28

Bence írta:Köszi szépen minden tanácsot, még annyit hogy érdemes valamilyen jegyzetet vagy hasonlót vezetni az észlelésekről?
Bence


Szia!

Nincs mit!
Persze, hogy jegyzetelj, sőt inkább kötelező jegyzetelned :). Sőt ha teheted rajzolgass is. Gondolj csak bele, milyen jó lesz majd hónapok, vagy évek múltán megnézni, hogy akkor mit hogyan láttál, hogyan jegyzeteltél le és majd összehasonlíthatod a későbbi észleléseiddel is.

Én is most odakint rajzolgatnék, csak ez a felhőzet az egész égboltot eltakarja... :evil:

Üdv, Ferenc
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2010.07.26. 23:38

Bence írta:Sziasztok, még nagyon kezdő vagyok azt szeretném kérdezni, hogy miket érdemes észlelni amiket biztos megtalálok és valószínűleg további kedvet ad az észleléshez.Szóval kezdőknek ajánlható objektumokat szeretném ha megosztanátok velem.Ja egy egyszerű binokulárom és egy elég komolytalan 50mm-es reflaktorom van.
Előre is köszi,
Bence


Helló Bence!

Bár mindenki úgy szeret kezdeni, hogy "ide nekem az oroszlánt is", de én mégis másra hívom fel a figyelmedet. Az amatőrcsillagásszá válás első lépése szerintem az kell legyen, hogy megismerje az égboltot, a csillagképeket, hogy tájékozódni tudjon. Ehhez én azt csináltam anno, hogy az 1 Ft-ért(!) kapható teljes égbolt térképpel (1 lap, kb. 35x35cm) és egy elemlámpával kimentem az udvarra...
Mivel ilyen térkép már nem kapható, két javaslatom lenne.
A Polarisban a legolcsóbb, kimondottan kezdőknek való A Magyarországról látható csillagos égbolt, Vizi péter műve. Egy baja van, hogy 100 Ft-os ára miatt csak a helyszínen vásárolható meg.
A másik lehetőség egy magyar csillagtérkép program, az Ursa Minor (az évkönyv térképei is ezzel készülnek).
http://www.ursaminor.hu. Ezzel tudnál magadnak térképet nyomtatni, és akkor megismerkedni a csillagképekkel - közben vagy utána jöhet az "észlelés".
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.07.27. 08:17

Amcsüdv kedves Bence!

Nekem is ilyen távcsövem van! :D Lapozgass vissza a fórumban és meglátod én eddig miket észleletem vele. Nem "komolytalan távcső", te is el leszel vele még egy jó darabig! ;) :twisted:

Szebb és derűsebb eget kívánok mindenkinek!
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.07.27. 09:57

Porrima írta:
Bence írta:Sziasztok, még nagyon kezdő vagyok azt szeretném kérdezni, hogy miket érdemes észlelni amiket biztos megtalálok és valószínűleg további kedvet ad az észleléshez.Szóval kezdőknek ajánlható objektumokat szeretném ha megosztanátok velem.Ja egy egyszerű binokulárom és egy elég komolytalan 50mm-es reflaktorom van.
Előre is köszi,
Bence


Helló Bence!

Bár mindenki úgy szeret kezdeni, hogy "ide nekem az oroszlánt is", de én mégis másra hívom fel a figyelmedet. Az amatőrcsillagásszá válás első lépése szerintem az kell legyen, hogy megismerje az égboltot, a csillagképeket, hogy tájékozódni tudjon. Ehhez én azt csináltam anno, hogy az 1 Ft-ért(!) kapható teljes égbolt térképpel (1 lap, kb. 35x35cm) és egy elemlámpával kimentem az udvarra...
Mivel ilyen térkép már nem kapható, két javaslatom lenne.
A Polarisban a legolcsóbb, kimondottan kezdőknek való A Magyarországról látható csillagos égbolt, Vizi péter műve. Egy baja van, hogy 100 Ft-os ára miatt csak a helyszínen vásárolható meg.
A másik lehetőség egy magyar csillagtérkép program, az Ursa Minor (az évkönyv térképei is ezzel készülnek).
http://www.ursaminor.hu. Ezzel tudnál magadnak térképet nyomtatni, és akkor megismerkedni a csillagképekkel - közben vagy utána jöhet az "észlelés".


Sajnos a letölthető demó verzióban nem megengedett a térképnyomtatás.De azért köszi,majd próbálok valahonnan térképet keríteni.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.07.27. 11:04

Bence írta:Sajnos a letölthető demó verzióban nem megengedett a térképnyomtatás.De azért köszi,majd próbálok valahonnan térképet keríteni.

Próbáld ki az ingyenes Cardes Du Ciel-t. (Diákoknak ráadásul adnak még 50% kedvezményt is a vételérból! :)) Nem olyan modern a kinézete, mint az Ursa Minor-e, de akár 16,5 magniig képes megjeleniteni és nyomtatni térképet. Tud magyarul is.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.27. 11:19

Nohát, Barátaim, tisztázzunk valamit! Nem ismerek olyan fogalmat, hogy "komoly" és "komolytalan" távcső!
Idéztem már Konkoly Thegét: "Nincs rossz távcső, csak rossz észlelő", és hozzá tehetem - amit Konkoly idézett egy német csillagásztől: "Minden távcsőnek megvan a maga égboltja". Könnyű lenne arra hivatkozni, hogy a változócsillag-kutatás megalapozója, John Goodricke egész életében csak egy kis szinházi látcsővel meg a kisebb fajta "kihúzós" tengerész távcsővel észlelt, a modern változó-észlelés megindítója, Friedrick Wilhelm Argelander, a bonni egyetem ttanára, észlelések százait végezte egy gyöngyház berakásos szinházi látcsővel. A poarciumbeli tagtársunk, Kósa-Kiss Attila változó észlelések ezreit végzi évente egy binokulárra!De inkább "flangel" megjegyzéséhez csatlakozom: aki látni valót kres az égen, akár egy "komolytalan" 5 cm-essel is sok mindent megláthat - ha igazán örömét, kedvét keresi a csillagok nézegetésében. Más meg jókora összegekért beszerez egy "komoly" 20, vagy akár 30 cm-est, amely azután hetekig ott díszlik a szobában, a vizipálma mellett, és főleg a vendégek csodálják meg. Bizony nem egyszer hallom, észlelésekről beszélve, hogy a szép, nagy 20 cm-est kihuircolta a szabadba, sötétebb helyre, összerakta, beállította - és küözben beborult az ég. És igaza van "porrimának", hogy indulásnál legjobb először az eget megismerni - szabad szemmel. Azután jön a felfedezés, hogy "nohát, ezzel a kis műszerrel is megtaláltam az M2-t, meg felbontotta a gamma Andromédát".
Egy távcső beszerzése és használata a lehetőségektől függ! Persze, hogy aki alaposan megismerte az eget, szeretne idővel nagyobb tekljesítő képességű műszert szerezni, de mindig meg kell gondolni, hogy mennyire lehet kihasználni.
Akinek megvan a módja, lehetősége (és észlelési helye), röüljön ha jó teljesítményű műszere van (ez pénz kérdése is!), de nem találom egészséges irányzatnak a "szuper távcsövek sztárolását". Akaratlanul is azt az érzést sugallja, hogy ha valakinek csak kis távcsöve van, hát az nem igazán komnoly amatőr.
Csak tanulságul: leírtam már, hogy az Apollo-holdexpediciól idején nekem Jósvafőn - ahol akkor a munkahelyem volt - egy 72 mm-es, majd egy 8 cm-es műszerem volt. Hanem a LION-hálózat felszólítására mégis ezekkel végeztük a Magyarországról küldött Hold megfigyelések zömét, amelyeket a NASA máig nyílvántart.
Üdvözlet és jó eget kiváb: BQ.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2010.07.27. 13:41

Bence írta:Sajnos a letölthető demó verzióban nem megengedett a térképnyomtatás.De azért köszi,majd próbálok valahonnan térképet keríteni.


Bocs, erre nem gondoltam. Nekem még az évekkel ezelőtti megjelenésekor megvolt, de nem nyomtattam vele.
Éreztem, hogy a kipróbálatlan javaslattal baj lesz :(

Viszont az első javaslatomon - a Polaris meglátogatása - gondolkozz el, mert sok érdekeset lehet ott látni, tanulni, akár egy óra alatt is - persze inkább este.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.27. 17:22

Bence írta:Sajnos a letölthető demó verzióban nem megengedett a térképnyomtatás.De azért köszi,majd próbálok valahonnan térképet keríteni.


Szia!

Az hogy nem lehet vele nyomtatni kiküszöbölhető. A megoldás: nézed a kiválasztott égterületet :arrow: Print Screen gomb :arrow: belépsz a Paint-be :arrow: ott szerkesztés->beillesztés :arrow: elmented :arrow: az elmentett képet megkeresed a mentési mappába :arrow: jobb klikk :arrow: nyomtatás...
De a Cartes du Ciel is jó kis program...

Üdv, Ferenc
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.27. 17:40

Porrima írta:
Bence írta:Viszont az első javaslatomon - a Polaris meglátogatása - gondolkozz el, mert sok érdekeset lehet ott látni, tanulni, akár egy óra alatt is - persze inkább este.


Ráadásul a felbontása is igazi kihívás, kistávcsővel! Hajrá! :D
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”