Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.22. 16:25

Tóni írta:Balázs barátom egyről megfeledkezik : az állvány összecsukott
állapotban 78 cm hoszú ! A 90-es távcső a dobozban pedig 91 cm!!
Vagyis, csupán mindössze 13 cm-vel hoszabb a távcső az állványnál.
A 80-as távcső hiába csak 40 cm, de az álványa ugyn olyan, mit a 90-esé!
Ezért ugyan olyan a szállítási problémája mind a kettőnek.


A 80/400 viszont sokkal rövidebb az állványánál, főleg ha leveszed a harmatsapkát. Egy közepes méretű hátizsákba befér a tubus, a harmatsapka, az állvány tálcája, a finommozi karok, okulárok stb. Egy kezed felszabadul, míg a 90/900-ast lóbálhatnád a másikban.

Amúgy valóban, az f/10-es refraktorral sokkal szebbek a bolygók, és könnyebb nagyobb nagyítást is elérni. De kábé ennyi előnye van. Nagy nagyításhoz viszont nem ártana valami combosabb állvány, ami már megint a hordozhatóság rovására megy. Kis nagyítást, nagy LM-t viszont nehezebb elérni vele, ami pont a nagy előnye egy fényerős refinek sötét ég alatt.

A rövid tubussal kis-közepes nagyítással észleléshez meg elegendő lehet egy olcsóbb fotóállvány is, amit még könnyebb szállítani, mint az AZ3-at. A 90/900-zal viszont nem valami felemelő élmény könnyű fotóállványról észlelni.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.02.22. 16:50

És ez?

http://makszutov.hu/refraktor_akro/sw_102r_atgt

Ha már RFT? Átmérő is van, rövid is, GOTO is..és egy 100-as. Kérdés, milyen a leképezése? A bárium oksik tuti "kuka" Mert van egy 25-ös nekem, és elég rendesen elhúz az F6,4-es newtonban, hát még ennél az f5-es csőnél! Szal, okulár az mindenképp csere! Ajánlom hozzá scopium swa sorozatot. Habár nem tudom F5-nél hogy muzsikálnak, de gyanítom jobban mint a bárium. Tv-t meg nem érdemes hozzá venni, mert azért az mégiscsak más kategória! (esetleg a plössl változatok, most akciósak a makszutovon)
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.02.22. 16:55

bocs megint!

Szerintem itt a távcsöved! Szerintem csapj rá gyorsan, mielőtt más lecsap rá! Ennyiért nagyon megéri!
http://makszutov.hu/bazar/index.php?pag ... 1298369825
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.02.22. 17:05

Szia Balázs.

A távcsöveim többsége Szőlőskén van, mivel ott
a falutól távolabb jó fényviszonyok vannak.
Ha felmegyek Szőlőskére, készitek egy fényképet
arról, hogy én hogyan csomagolon össze az SW 90-es
távcsövet, ha megyek a hegyre észlelni. Egyszerűen
egy textil gurtnival az állványt a távcső doboz tetejéhez
rögzitem.Ez a gurtni egyben a fogantyuja is a csomagnak.
Így, csupán egy csomagom van ami a távcsövet illeti.
De, az ominozus távcsővásárló fiatal ember. Ezért
feltételezhető, hogy jó erőben van, és amint emmlítette
szeret túrázni. /Feltehetően nem "városi" puhány, aki
megijed egy kis testmozgástól./ Nekem, több mint 60
évesen nem jelent problémát felcipelni a hegyre EQ2 állvánnyal.
Én csupán a tapasztalataim alapján szeretnék tanácsot
adni. Mint láthatod a 200/1650-es Newtonom "földhözkötött".
Ezért vásárolok egy 150/750-es SW Newtont, hogy eltudjam
olyan helyre vinni, ahol jó észlelési viszonyok vannak.
Nem akarok senkit befolyásolni a tanácsommal,
de én már eleget tanultam a saját káromon :
---, hogy ezt, vagy azt a távcsövet vedd meg,
mert a márka az GARANCIA ! Sajnos, ez nem mindig igaz!!
Üdv Tóni.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.22. 17:12

attila dezső írta:http://makszutov.hu/refraktor_akro/sw_102r_atgt

Ha már RFT? Átmérő is van, rövid is, GOTO is..és egy 100-as.


Nem akarok üzletrontó lenni, de az olcsó goto elsősorban olcsó. Komplikált, pontatlan, instabil működésű, elem kell hozzá, nehéz, nagy, áramforrás nélkül teljesen használhatatlan. Én ezeket hallottam tapasztalt észlelőtől, aki komolyan tesztelt egy ilyet. Ha épp jól működik, és sikerül bekalibrálni, akkor nézelődésre jó, rendszeres észlelőmunkára nem annyira. Kezdőknek is szívás lehet.

102/500-ba volt alkalmam belenézni párszor január elején. A Mátrából, mélyegekre nagyon jó volt egy könnyű fotóállványon. Nagy nagyítással színez persze, ahogy kell.

Azt a tippet kaptam még a lencsés RFT-kkel kapcsolatban, hogy mindenképp érdemes ellenőriztetni a boltban a kollimációjukat, elég nagy a gyári szórás.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.22. 17:31

Szia Tóni!

Tóni írta:Én csupán a tapasztalataim alapján szeretnék tanácsot adni.


Nagyon helyes, én is csak a tapasztalataim alapján mondom, amit mondok. Zötyögtettem már mindenféle távcsövet és állványt távolsági buszon, meg cipeltem a kukoricásba, szőlőhegyre, vagy épp a Zemplénbe, Bakonyba.

Ez nagyon jó, hogy mindenki megírja a tapasztalatait, de nincs olyan felszerelés, ami feltételek nélkül mindenkinek megfelelne. Ezért lenne a legjobb, ha élőben is megnézné az érdeklődő az ajánlott műszereket, állványokat, és ezek alapján döntené el, hogy neki melyik jelenti kezdetnek a legkevesebb kompromisszumot. Aztán majd idővel úgyis alakulnak az igények, és legfeljebb vált, ha rájön, hogy az először választott motyó a később kialakult észlelési szokásaihoz nem optimális. Ez benne van a pakliban.
Krisztián
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.02.21. 15:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2011.02.22. 20:05

Szervusztok!

Itt Krisztián.

Mindenkinek nagyon köszönöm a hozzászólásokat! Az eredeti tervem 102/500-as volt, AZ3-on. Természetesen már igen sokfélén gondolkodom, de ez még csak elméletben zajlott. A döntés előtt mindenképp megnézem ezen távcsöveket és egy biztos: a döntésben jócskán figyelembe veszem melyik szimpatikus számomra. Lehet az embernek szuper készüléke ha nem szereti használni. Mint korábban írtam, bizonyos szempontok érdekében lemondok a "kifogástalan" kütyüről. A könnyű szállítás tényleg lényeges, így biztosan ennek megfelelő lesz a választás. Azon is elgondolkodtam, hogy egy mechanikát vidéken tartok (szüleimnél: Nógrád, közel a Medves-fennsík) így csak a tubust utaztatnám. Ez aztán a kényelem magas foka lenne a távbuszokon :) . Attól nem tartok, hogy kinn hány km a legyalogolnivaló.
Örülök, hogy ennyi javaslat érkezett és remélem hamarosan már a konkrét döntésem fényében kérdezek, nehogy aztán valami baki legyen. Ámbár 99,9%, hogy a szóba került készülékek közül választok, ezekről pedig alaposan tájékozódni fogok.

Krisztián
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.02.22. 20:25

Szuper, kivancsian varjuk, melyik lett a gyoztes muszer.
Ez a ket mechanikas megoldas nagyon jo otlet!

--mpt
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2011.02.22. 22:17

én néztem bele egy 102/500-asba és be kell valljam nem nagyon győzött meg : (( persze lehet, hogy bennem van a hiba és csak az van, hogy hozzá szoktam a hosszabb refik kevesebb színezéséhez, de ennek a csőnek a kontrasztja se igazán hatott meg (a kis 80as ed elég durván lekörözte). goto-t szerintem 12 - 15 centi alatt nem igazán érdemes venni, mert kisebb átmérők esetén hiába találjuk meg az adott objektumot, ha a relatíve kicsi átmérő miatt nem látunk belőle semmit. bolygóhoz, holdhoz pedig nem kell goto.

ha távcsővásárlás, akkor én egy 150/750-es tükrös mellett tenném le a voksomat, az még simán kézbe kapható, még a hozzá való mechanika is, vagy lehet varrni hozzá valami hord táskát erősebb vászonból, amivel az egészet a hátunkra vehetjük külön kis zsebekben az oksikkal és a mechanikát meg kézbe..
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.02.23. 04:56

Üdv Kaviat.

Tegnap írtam egy ajánlatot 15:58-kor, hogy a közeljövőben
/ ami ezen az éven lesz/ vásárolok Prágában egy "hordozható"
távcsövet :
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... 5075eq3-2/
Valahogy mindenki elsiklott a távcső felett, pedig a jelenlegi
árfolyamon a gép pontosan 82.000 Ft. A tartozékban benne van egy Barlow 2x.
Az okulárokat kérésre kicserélik az árkülömbözet megtérítésével.
Én a 10 mm-es Supert egy 15 mm-es Gold Line-ra cseréltem a
SW 90/900 vásárlásakor. Ennek a látómezeje 66 fok és szép képet ad.
A szállítási költség 200 Euro felett ingyenes. Ez a távcső pedig
meghaladja a limitet.
Tóni.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”