Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
CsFeri
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.20. 16:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: CsFeri » 2011.02.26. 14:56

Köszönöm mindenkinek a kimerítő válaszokat a 13T vs. 9L témában!
Felmerüt a kérdés, hogy mire szeretném használni... Jelenleg a mélyegezés vonzt leginkább, de ettől függetlenül a bolyók/Hold is szerepel az étlapon. :)
Régebben, még középiskolás koromban volt lehetőségem többször belepillantani a székesfehérvári csillagda 300/2750-as Newton távcsövébe és azóta áhítozom egy sajátra. Talán emiatt is húz a szívem kicsit a reflektorok irányába, de mivel szinte mindig 'költözni' kellene az észleléshez, ezért merült fel bennem a refraktor mint alternatíva (nameg a kíváncsiság, hogy mennyit számít a kitakarásmentesség).
A jusztírozás nem hiszem hogy probléma lesz, elméleti része nagyjából világos (igaz magam még soha nem csináltam) és amúgy is szeretek ilyenekkel piszmogni. :)

Amúgy mindeképpen érdemes személyesen vásárolni, vagy lehet bízni a futárokban, eladóban? (ezt amiatt kérdezem, mert említettétek hogy meg lehetne kérni hogy jobb darabot válasszon ki a készletből)

Üdv, Feri
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.02.26. 15:55

Nem is csak emiatt, hanem személyesen látod, hogy mekkora, milyen kezelhetőségű, jobban tetszik e a másiknál...stb.
Mint látod a határvonal elég vékony. Ajánlatos elmenni egy csillagdába ahol ki lehet próbálni a műszereket. Nekem szerencsém volt több alkalommal azonos ég alatt összehasonlítani egy 13 Newtont egy 8cm lencséssel. A lencsés győzött meg mindig, kivéve amikor mélyegeztem, de a Newtonnal ott is "csak fényesebb" volt a kép, a refraktor pontszerűbb élesebb csillagokat és emissziós ködhatárokat mutatott, csak picit halványabban. Minden csak ízlés kérdése.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Krisztián
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.02.21. 15:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2011.02.27. 10:41

Sziasztok!

Pár oldallal korábban sok-sok hasznos tanácsot kaptam tőletek első távcső vásárlásához. Sikerült eljutnom egy üzletbe ahol megnéztem-megtapogattam-emelgettem a szóba jövő műszereket. Tulajdonságaikat is számba vettem. Szembesültem a ténnyel, hogy messzemenően hordozható és kellemes teljesítményt is adó műszer a 127/1500-as MC lenne. Ugyan ehhez még tenni kell félre némi pénzt, de talán megéri várni. Ha van ilyen "jószággal" tapasztalatotok kérlek írjátok meg, sokat segítene az "ugrás" előtt! :)
Állítólag bolygókon jó és valamit ad mély-égen is (teszt a távcsőcentrum oldalán az adott modellnél).

Üdv:
Krisztián
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.02.27. 11:28

Krisztián írta:Sziasztok!

Pár oldallal korábban sok-sok hasznos tanácsot kaptam tőletek első távcső vásárlásához. Sikerült eljutnom egy üzletbe ahol megnéztem-megtapogattam-emelgettem a szóba jövő műszereket. Tulajdonságaikat is számba vettem. Szembesültem a ténnyel, hogy messzemenően hordozható és kellemes teljesítményt is adó műszer a 127/1500-as MC lenne. Ugyan ehhez még tenni kell félre némi pénzt, de talán megéri várni. Ha van ilyen "jószággal" tapasztalatotok kérlek írjátok meg, sokat segítene az "ugrás" előtt! :)
Állítólag bolygókon jó és valamit ad mély-égen is (teszt a távcsőcentrum oldalán az adott modellnél).

Üdv:
Krisztián


Üdv
!Igen erre a két objektumra nagyon jó képet ad. Egyik haveromnak a kicsi (9cm-es) van és roppant tökéletes képet ad. Nagyon szereti. Én is kedvelem az MC-t, csak szerintem általában nagy a vinnegtáció.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.01. 17:26

CsFeri írta:Köszönöm mindenkinek a kimerítő válaszokat a 13T vs. 9L témában!
Felmerüt a kérdés, hogy mire szeretném használni... Jelenleg a mélyegezés vonzt leginkább, de ettől függetlenül a bolyók/Hold is szerepel az étlapon. :)
Régebben, még középiskolás koromban volt lehetőségem többször belepillantani a székesfehérvári csillagda 300/2750-as Newton távcsövébe és azóta áhítozom egy sajátra. Talán emiatt is húz a szívem kicsit a reflektorok irányába, de mivel szinte mindig 'költözni' kellene az észleléshez, ezért merült fel bennem a refraktor mint alternatíva (nameg a kíváncsiság, hogy mennyit számít a kitakarásmentesség).
A jusztírozás nem hiszem hogy probléma lesz, elméleti része nagyjából világos (igaz magam még soha nem csináltam) és amúgy is szeretek ilyenekkel piszmogni. :)

Amúgy mindeképpen érdemes személyesen vásárolni, vagy lehet bízni a futárokban, eladóban? (ezt amiatt kérdezem, mert említettétek hogy meg lehetne kérni hogy jobb darabot válasszon ki a készletből)

Üdv, Feri


általában lehet némi felárért "prémium" optikát választani, ami legalábbis arra jó, hogy egy garantáltan használható minőségű csöved legyen.

ha elsősorban mélyég érdekel, és úgyis fuvarozni kell, kb hasonló áron szóba jöhet még 150-es dobsonon, illetve használt 200-as, szintén dobsonon (újonnan jóval drágább a kisebbeknél, de szerintem megéri gyűjteni rá). bár nemtom árulnak-e még 150-es dobsont. persze ha nem akarsz mindenáron eq-t.

futárral max annyi lehet a gond, hogy nem valószínű, h vigyáz rá, így a fuvar alatt elállítódhat a jusztír (egyéb baja nem lesz a csőnek, jól be van gyárilag csomagolva). amúgy meg jusztírozni jó, és legalábbis alap szinten könnyű elsajátítani. ha szfvári vagy, fél óra alatt meg tudom mutatni, hogy kell.

ja és sajnos azzal is számolni kell, hogy a sztori nem ér véget a távcsővásárlással... :)
nincs aláírás
CsFeri
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.20. 16:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: CsFeri » 2011.03.04. 13:28

ferenc lovró írta:általában lehet némi felárért "prémium" optikát választani, ami legalábbis arra jó, hogy egy garantáltan használható minőségű csöved legyen.

ha elsősorban mélyég érdekel, és úgyis fuvarozni kell, kb hasonló áron szóba jöhet még 150-es dobsonon, illetve használt 200-as, szintén dobsonon (újonnan jóval drágább a kisebbeknél, de szerintem megéri gyűjteni rá). bár nemtom árulnak-e még 150-es dobsont. persze ha nem akarsz mindenáron eq-t.

futárral max annyi lehet a gond, hogy nem valószínű, h vigyáz rá, így a fuvar alatt elállítódhat a jusztír (egyéb baja nem lesz a csőnek, jól be van gyárilag csomagolva). amúgy meg jusztírozni jó, és legalábbis alap szinten könnyű elsajátítani. ha szfvári vagy, fél óra alatt meg tudom mutatni, hogy kell.

ja és sajnos azzal is számolni kell, hogy a sztori nem ér véget a távcsővásárlással... :)


Köszi, arra a döntésre jutottam hogy mindenképpen személyesen fogom intézni a távcsöves projekt-et. :)
Nézegettem a Dobson-rendszereket is, de szerintem EQ marad a végén.

Amúgy igen, fehérvári vagyok és szívesen fogadom ha megmutatnád hogyan kell a jusztírozást gyakorlatban is kivitelezni. Legalább mire meglesz a tubus, ez már nem fog ismeretlenül érni. :lol:
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.04. 14:31

szerintem inkább majd ha meglesz a tubusod szólj, és akkor azon tudom megmutatni. na meg engem csak a munka köt ide, amúgy nádasdladányban (kb 20km) karcolom az eget (10x50 binó, 114/900 áruházi eq1, 155/1110 saját csiszolású dob, 300/1500 gso dob van, ha érdekel szivesen megmutatom őket (bár per pill csak a legutolsó van összerakva)), szerencsére most korán sötétedik, 7-8 óra körül már érdemes felnézni az égre (csak kéne egy kis derült, páramentes este). legalább a saját szemeddel látnád, mennyit számít az átmérő (szerintem kevesebbet, mint sokan gondolnák).

üdv, lf
nincs aláírás
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.04. 14:52

ferenc lovró írta: legalább a saját szemeddel látnád, mennyit számít az átmérő (szerintem kevesebbet, mint sokan gondolnák).

üdv, lf


Erről írhatnál bővebben is.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.04. 15:16

Szerintem a távcső tartó mechanikánál, ha egy tengely vaskosabb, vagy nagyobb hossz két végén fekszik fel, sokkal stabilabb, pl. egy Dobson-nak is a tubustartója az a 3-3 pontos csúszó az egészben beleülő csatlakozása, stabilabb, mint egy kis tengelyke , amit egy másik tengelyke tart egy pár centis szakaszon, az egy kész hangvilla úgy rezeg.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.03.08. 11:48

ferenc lovró írta:mennyit számít az átmérő (szerintem kevesebbet, mint sokan gondolnák).

Azért mélyég-lesésénél nem keveset, persze a megfelelő ég is elengedhetetlen.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”