Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.22. 16:21

József, GSO Plössljeim mindenesek strapára, Baadereim orthok Q-T sor, vele adott Barlovval tizenkét fokuszlehetőséggel , Hyperion. Tapasztalták az MC szépen megy binobenézővel, oda két egyforma okulár kell, a Plössl olcsóbb, nem rossz. Cs. Pisti, öt sor, az már nem unalom...
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2018.04.27. 13:35

Attila írta: hanem "kell, hogy rendelkezz vele".


A "kötelező darab" sokkal elegánsabb fordítás, ha már pontosítgatjuk a másikat. :)
Drazsé for president!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.04.27. 13:58

Victorius írta:
Attila írta: hanem "kell, hogy rendelkezz vele".


A "kötelező darab" sokkal elegánsabb fordítás, ha már pontosítgatjuk a másikat. :)



Na már szőrszálhasogatunk is... jól magyarul megaszondva.
Nem kellene ebbe az irányba menni!
D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.27. 15:45

Victorius írta:
Attila írta: hanem "kell, hogy rendelkezz vele".


A "kötelező darab" sokkal elegánsabb fordítás, ha már pontosítgatjuk a másikat. :)


Látom, sikerült megfognod a lényeget.

Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.27. 16:57

Victorius írta:
Attila írta: hanem "kell, hogy rendelkezz vele".


A "kötelező darab" sokkal elegánsabb fordítás, ha már pontosítgatjuk a másikat. :)


Pontosítgatjuk ? Én Géza írásait sokszor meg sem értem , csak sokadjára sejtem mit is akar kifejteni :mrgreen:
Dani09
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2018.04.27. 17:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dani09 » 2018.04.27. 17:29

Milyen távcsövet ajánlasz egy kezdőnek.Nem tudok dönteni lencsés vagy newton? Tudsz segíteni.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.04.27. 17:40

Dani09 írta:Milyen távcsövet ajánlasz egy kezdőnek.Nem tudok dönteni lencsés vagy newton? Tudsz segíteni.

Milyen árban?

Ezt olvastad? https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... avcso.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.28. 11:54

Éjfél után a Holdat nézegettem az új állványon (SW AZ-EQ AVANT) az SW 70/500-csővel. Nem használva az ellensúlyt és a hosszabbitó darabot. Nagyon finoman tudtam követni EQ módban. Ez az együttes nagyon tetszik. Legolcsóbb "valamirevalónak" tartom. Az új dolgok mindig praktikusabbak. Pld. a pásztázás az égen - földön ezzel a kétmódú állvánnyal igen kényelmes. A kis SW 114/500 tükörrel rezgősebb volt, visszatettem a kis lencsést. GSO Plösslökkel 6 - 9 - 15mm. Ezeket betettem abba a nyomorult hármas okulártárcsába (olcsó húsnak hig a leve) és forgatva "zoomoltam", elégedetten, milyen egyszerű ma az amatőrcsillagászat. Az igaz, egyedül voltam.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Arione
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018.04.28. 13:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arione » 2018.04.28. 14:02

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, távcsővásárlás előtt vagyok, igazából totál kezdő.
Sok pénzt készülök rászánni (durván 10-12 éve gyűjtök rá), ezért szeretnék egy olyan műszert venni, ami egy életre szól, nem bánom meg és nagy teljesítménye van.
Igen-igen, hiába a jó gép, ha nem tudom kezelni..majd belejövök :)
Azt, hogy milyen területre szeretném (mélyég, bolygózás..) még nem tudom biztosan, azt sem hiszem, hogy profi asztrofotós leszek, de a lehetőségét a fotókészítésnek mindenképp szeretném fenntartani (van egy CANON 550D-m)
Ami fontos, hogy
- legyen mobilis (de csak ezért nem vennék SC-t, MC-t..). Autóval cipelném, de nőként elbírjam egyedül a cuccot..
- megfelelő nagyítással (és ideális körülményekkel) szép részletgazdag képet kapjak pl a Holdról, vagy ne csak egy kis paca legyen a Jupiter..

Eddigi lehetőségek, amik szóbajöttek:
200/1000 SW Newton
120/900 Black Diamond
150/1200 Lyra SW
190/1000 Makszutov-Newton
(A Dobson szerelés nem az én világom..)
És őszintén belezúgtam az ESPRIT-be...

Azt szeretném kérdezni, hogy kinek van összehasonlítási alapja, ki melyiket ajánlja, ha mondjuk nem nézzük az árat. Ha nézzük az árat, a 120/840 Esprit megéri? Vagy tudtok-e jobbat ajánlani? Miért? Melyikkel mit tapasztaltatok?
Tudtok esetleg képet küldeni, amit valamelyik felsorolt tubussal készítettetek?

Előre is köszönöm a válaszokat!
Arione
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.04.28. 14:32

Arione írta:(durván 10-12 éve gyűjtök rá), ezért szeretnék egy olyan műszert venni, ami egy életre szól, nem bánom meg és nagy teljesítménye van.


Arione


Szia!
Gondolom, hogy van amivel nem vársz ennyi ideig :)

Az én személyes véleményem: APO
Bár, nem minden kritériumot elégít ki.
Láttam nőket 20 centis dobsont kezelni, nem tudom, hogy ők cipelték-e, de ha egyszemélyes
amatőr leszel, akkor inkább egy nagyobb apokromát. Az általad említett Espirit a tesztek alapján
nagyon jó, de én mégis azt tudom ajánlani, hogy érdemes GPU-ban gondolkodni.
Az olajréses APO előnyeiről olvashatsz Gyulai Pali oldalán, perfekt optikák, akinek van, szerintem mindeni elégedett vele. Minőségi okulárokkal gyönyörű a képe, a 120mm-es optikák már elegendő fényt gyűjtenek, és a súlyuk még tolerálható egy nőnek is. Bolygózni csodálatos, mélyegezni nagyon sötét égen szintén nagyon jók.
Ha az ár nem számít.
Persze vehetsz Takahashit és egyéb minőségi APO-t is, de a GPU bőven hozza ezt a minőséget, az árakat pedig
hasonlítsd össze.
Itt a link, amit a múltkor Attila felrakott:
http://cfftelescopes.eu/refractors/

120-as optikát mondjuk nem látok, de van 132-es.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”