Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2021.03.10. 11:02

vigyu írta:
2021.03.10. 10:34
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni távcső vásárlásban. Láttam, hogy használtan is meg lehet ezeket vásárolni.
Érdemes ebben gondolkodni kezdő megfigyelés esetén? Amennyiben igen, akkor mire érdemes figyelni vásárláskor?
A külsérelmi nyomokat laikusként fel lehet fedezni, de például a tubus belső állapotára vonatkozólag le lehet vonni valamilyen következtetést?
Olyanra gondolok például, hogy párásodás, penészedés, stb...
A könnyebb mozgatás miatt MC-s tupusokat néztem eddig.
Láttam, olyan hírdetést ahol a skywatcher-nek kék színű volt a tubusa. Ezek mennyire régiek?

Köszönöm a segítséget.
Igen, mindenképpen érdemes használtban gondolkodni. Remek dolgokat is ki lehet fogni - és selejtes optikát is, amitől az eladója egyszerűen meg akar szabadulni.
Ezért ha ilyenben gondolkodsz, érdemes belenézni ég alatt, és mivel nincs benne gyakorlatod, magaddal vinni hozzáértő személyt.

(Penészt még sosem láttam távcsövön:) a gombásodásra gondolhattál sztem, fogsz egy nagyítót és megnézed a lencsét hogy kivirágzott -e a szélén.)
140/890 GPU
150/930 newton
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.03.10. 13:59

vigyu írta:
2021.03.10. 10:34
Láttam, olyan hírdetést ahol a skywatcher-nek kék színű volt a tubusa. Ezek mennyire régiek?
Kb 8-10 éves.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.03.10. 14:50

Maczó András írta:
2021.03.10. 11:02
Igen, mindenképpen érdemes használtban gondolkodni. Remek dolgokat is ki lehet fogni - és selejtes optikát is, amitől az eladója egyszerűen meg akar szabadulni.
Ezért ha ilyenben gondolkodsz, érdemes belenézni ég alatt, és mivel nincs benne gyakorlatod, magaddal vinni hozzáértő személyt.
Így van; mégpedig egy olyat, aki már biztosan nézett JÓ távcsőbe!
Ha ütött-kopott (mármint a távcső), az nem nagy baj. Lényeg, hogy az optika jó legyen! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
power32
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2021.03.19. 15:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: power32 » 2021.03.19. 15:52

Tisztelt mindenki!

Elkapott az ékszíj az égbolt vizsgálódása iránt :-) Drága nőm gyermekkora óta foglalkozik amatőrként a csillagászattal. Napok óta olvasom itt és nézem a youtube-on, hogy milyen műszert lenne számomra kezdéshez az ideális. Tudom, hogy nincs mindenre jó eszköz és inkább nem is a mélységi úr vizsgálatával kezdeném. Az viszont fontos, hogy tudjak fényképeket is készíteni. Eddig erre gondoltam az olvasataim alapján:

https://tavcso.hu/termek/SWM102SQuest

egy ilyen léptetővel:

https://tavcso.hu/termek/RASQuest

Mindenki véleményét nagy szeretettel és figyelemmel várom!
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2021.03.19. 16:06

power32 írta:
2021.03.19. 15:52
Tisztelt mindenki!

Elkapott az ékszíj az égbolt vizsgálódása iránt :-) Drága nőm gyermekkora óta foglalkozik amatőrként a csillagászattal. Napok óta olvasom itt és nézem a youtube-on, hogy milyen műszert lenne számomra kezdéshez az ideális. Tudom, hogy nincs mindenre jó eszköz és inkább nem is a mélységi úr vizsgálatával kezdeném. Az viszont fontos, hogy tudjak fényképeket is készíteni. Eddig erre gondoltam az olvasataim alapján:
Ez egy jó kis műszer, én is gondolkodtam hasonló utazósműszeren.
Hold, bolygók, fényesebb mélyegek, sok kettős nézegetésére alkalmas.

A hangsúly a nézésen van. Ez a minden fórumon megfigyelhető tendencia, hogy az emberek a telefonjuknak/fényképezőjüknek vesznek távcsövet, ez szerintem igencsak sajnálatos. Ezeket belenézésre találták ki, ez az élmény, felkeresni, megpillantani, megismerni, utánanézni, ismeretet szerezni, kinn lenni este az ég alatt vagy a természetben, ha erre megint lehetőség lesz.
Értem én, hogy szép asztrofotók... de az nem ennél a műszernél kezdődik. Viszont akik azokat a képeket készítik, maguk is valahol itt kezdték. Égboltismeret nélkül is neki lehet állni biztos asztrofotózni, a boltban meg lehet venni talicska pénzért jó felszerelést, de az csak lélektelen másolása a sikereseknek a legjobb esetben is.
Csak lekattintani a Holdat, ahogy dagad... hát azt bármivel lehet, de olyan képből is óceánnyi van a neten.

Egy szó mint 100 vegyétek meg, szerezzetek térképet, csillagképek alapján nézelődjetek és kb ez tökéletes élmény.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.03.19. 16:27

power32: így igaz, az egy jó távcső azzal az állvánnyal, plusz az óragéppel nagyon kényelmes lesz.
Maximálisan egyetértek az előttem szólóval: az érdemi fotózás nagyságrenddel több pénzt nyel el és ami még fontosabb, rengetegnél is több időt!
Belefényképezni az okulárba meg ezzel is lehet (mobiltartó kötelező!).
power32
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2021.03.19. 15:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: power32 » 2021.03.19. 16:44

Köszönöm mindenkinek az eddigi válaszokat!

A fényképezés csak mellékes dolog lenne. Olvastam és láttam, hogy nem ez a kategória, tisztában vagyok vele. Az csak dokumentálná, hogy mit is láttuk valamikor :-)
Nekem már pestiként az is csoda, ha néhány csillagot látok szabad szemmel :-) A vidéki égbolt maga a kánaán és ezt szeretném jobban megismerni. Tudom, hogy szentségtörés, de sarkcsillagot is egy hete tudtam meg, hogy hol is kell keresni az égen. Ahogy írtam a barátnőm egy kész lexikon a csillagok ismerete terén. Egy újabb közös pont lenne az ég kémlelése vele :-)
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2021.03.19. 22:21

Dokumentálni a mit láttunk valamikor hoz ajánlani tudom a rajzolást! :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
PandurKa
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2021.03.01. 22:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: PandurKa » 2021.03.29. 21:24

Sziasztok!
Szeretnék én is beruházni egy távcsőre! Túl vagyok Vízi Péter Csillagatasz kistávcsövekhez könyvén is 😊 A kiszemeltem egy 130/900 skywatcher volt (vidéki égről észlelnék) de viszont a sok olvasgatás után inkább hajlok egy 150/750 esre! Tőlem kb 1km-re van egy folyó hatalmas ártérrel és töltéssel gyakorlatilag 0 a fényszennyezés és ide is szeretném kicipelni a távcsövet! Kerestem használtan eq3 mechanikát de sajnos nem találtam gondoltam csak a tubust megveszem (150/750) így spóroltam volna 😊 Tudnátok segíteni a döntésben? Azzal tisztában vagyok hogy vannak dolgok amiket nem vennék észre a két tubus között de lehet később érdekelne a fotozás is és ez alatt (150/750) nem hiszem hogy bármi szóba jöhet! Illetve mennyire számít hogy a 130/900-as gömbtükrös modell? Előre is köszi a válaszokat
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.03.29. 23:33

PandurKa írta:
2021.03.29. 21:24
Tudnátok segíteni a döntésben? Azzal tisztában vagyok hogy vannak dolgok amiket nem vennék észre a két tubus között de lehet később érdekelne a fotozás is és ez alatt (150/750) nem hiszem hogy bármi szóba jöhet! Illetve mennyire számít hogy a 130/900-as gömbtükrös modell? Előre is köszi a válaszokat
Üdv!
A döntést te tudnád meghozni, ha belenéznél mindkettőbe.
Valóban gömbtükrös a 130-as. Kétlem, hogy a különbségeket ne látnád.
Nekem megadatott mindkettőből selejtet nézni, bár nem gondolom, hogy nincs közöttük használható darab, de azért ezek a kínai tömegtermelés mintapéldányai.
130/900 gömbtükör:
Nem lehet diffrakció határolt, ha tényleg perfekt gömb akkor kisebb nagyításokkal jobb képet ad. Holdra, halmazokra megfelelő. Az intra és extrafokális kép különböző a gömbi hiba miatt, ez minden teljesítményére kihat.
150/750: Vagy parabola, vagy nem. Általában csak hasonlít hozzá, a polírozás minőségében nagy szórások vannak. Kómahibája elég nagy, így vagy korrektor kell, vagy drága okulár. A segédtükör túlméretes, ezért fotózásra jobban használható.
Személyes javaslatom a te körülményeidhez egy 150/1200-as, azzal kiváló minőségű észleléseket tudsz végezni, de inkább egy nagyobb 200-as dobsonban gondolkodnék, megérné akár használtan is.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”