Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Lynx
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.12.09. 09:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lynx » 2009.12.09. 11:48

Köszi a választ Zoli !

A levelemből is kitűnik, hogy nagyon nagyon kezdő vagyok :-)

A Bresser nekem is szimbatikusabb az eladó szerint a teleszkóp-
114mm tükörátmérővel, 500mm tubus hosszal, csigás finom mechanikai álítókkal, finommechanikás, csigás állítású állvánnyal eladó! -

20.ooo ft körül meglehetne venni a kérdésem hogy érdemes -e ?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2009.12.09. 17:03

Szia,

olcsónak éppen olcsó, főképp, ha állvánnyal együtt adják, de nekem erős kétségeim vannak, főleg a tükör minőségét illetően (ez egy F/4-es nagyon fényerős műszer...)
A rövid tubus praktikus lehet, de a bolygók/Hold észleléséhez szükséges nagyobb nagyítást nehezebb lehet kipréselni belőle (még akkor is, ha minősége megfelelő).

Ha nem nagy titok, mennyire szűkös az a keret? Lehet, hogy érdemesebb lenne kicsit várni, és növelni a keretet cseppet...
Esetleg ha írnál arról, mi érdekel elsősorban (Hold/bolygók/mélyég?); honnan használnád a műszert; mennyire fontos a szállíthatóság; stb, pontosabban lehetne tippelni.

--mpt
Lynx
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.12.09. 09:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lynx » 2009.12.09. 19:46

[
Köszönöm segítségeteket !

Eléggé határozatlan vagyok hogy mit is szeretnék , mennyire szeretnék belemélyedni a csillagászatba, de borzasztóan érdekel!! Elsősorban a közeli bolygók felfedezését tartanám elsődleges célnak, de ahogy ismerem magam még többet szeretnék :-) Azért gondoltam egy olcsóbb használt gépre, mivel kiindulásnak jó lenne, és ebből lehetne majd a későbbikben a konkrét célnak megfelelő műszert venni.
Van még egypár lehetőség egy SW 80/400-as akromát, vagy egy új70/700-as (bevásárló központos, egész jókat mondtak róla)

A műszert otthon használnám elsősorban, szerencsém van mivel a külvárosban lakom, nincs semmilyen zavaró külső fényforrás szinte korom sötét van.

Esetleg nem tudtuk ajánlani egy használt műszert ami egy abszoludt kezdőnek kiindulásnak jó lenne?
kovacsatesz76
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kovacsatesz76 » 2009.12.10. 09:07

Én a saját tapasztalat alapján inkább vennék egy használt műszert elsőre, mivel nem könnyű kapásból azt megtalálni, ami hosszú ideig szolgál minket. Egy használt, de jó állapotú műszer többet is tudhat és kisebb anyagi buktával adható el, ha már körvonalazódik, hogy mit is szeretnénk...
Én egy új 130/900 SW Newtont vettem annak idején. Nem volt rossz, de az idő múltával rájöttem, hogy fejlesztés kell, azon meg nem volt mit. Most a 2. távcső viszont már pont az, ami nekem kell és az én igényeimnek épp megfelel. (nem azért, mert olyan drága és komoly...)
Ha lencsésben gondolkozol, akkor szerintem is legyen a hosszabb fókuszú.
Lynx
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.12.09. 09:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lynx » 2009.12.10. 10:38

Sziasztok!

Ismét azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy lehetőség adódott egy kb. egy árban lévő Bresser 114/500-as vagy egy Soligor MT 910/4,5" -os D=114 -es műszer megvételére. Melyiket válasszam "a korábbi üzeneteiben megfogalmazott", abszoludt kezdőként?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2009.12.10. 14:06

Szia,

Nem ismerem konkretan ezeket a muszereket, csak egyvalami jutott eszembe: cipot a cipoboltbol!
Es ha megnezed a hazai cipoboltokat, ezek a markak nemigen szerepelnek...

--mpt
hmarci92
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.12.10. 18:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hmarci92 » 2009.12.10. 19:17

Sziasztok!
Első távcsövem megvásárlása előtt állok, és szeretném a segítségeteket kérni. Nyáron volt először lehetőségem egy asztali állványra szerelt távcsővel kémlelni az "égbolt gazdag csodáit". (Bár a zenit környékén levő csillagok megfigyelése már-már extrém sport volt :D ) Nem sokat tudok amúgy a távcsőről, de 60x-os és 30x-os nagyítás volt elérhető vele (nem kellett okulárt cserélni, volt rajta egy "csavar" amivel egyik állásból a másikba lehetett állítani), és egyenes állású, oldalhelyes képet adott. Eddig úgy gondoltam hogy a Skywatcher 70/900-as távcső lenne nekem ideális, de most jövök rá hogy ahhoz hogy oldalhelyes képet kapjak vele, ahhoz egy amici prizma is kellene. Az meg +10 000ft - ha jól számolom -, tehát a távcső árának a harmada. Van egy másik távcső ami szóba jöhet, a Celestron 70/900-as, ehhez adnak amici prizmát. Sőt nekem nagyon csábítóan hangzik hogy 175x-ös nagyítás is elérhető vele (látszik hogy kezdő vagyok :D ), bár a makszutov.hu-n azt írják hogy ez már meghaladja a távcső teljesítőképességét. Ez ellen a távcső ellen szól még hogy azt olvastam hogy a keresőtávcsőve elég gyenge, illetve hogy a 3x Barlow műanyagból van. Kicsit nekem furcsa az is, hogy a tartozék okulárokkal 35x, illetve 175x nagyítás érhető el, szóval nagyon nagy a különbség a kettő között, nincs középérték. Viszont az SW 70/900-ban nekem nagyon nem tetszik ez a nem oldalhelyes kép, mert jó lenne ha tudnám természetmegfigyelésre is használni a távcsövet. Meg nem tudom, titeket nem zavar ha a Holdat fordítva látjátok? :D (Mármint a zenittükör csak a fönt-lentet teszi rendbe, a bal-jobb felcserélve marad, ugye?)

Lenne még pár amatőr kérdésem: egy ekvatoriális állványt lehet e úgy csavarni-forgatni-tekerni hogy kvázi azimutálisként lehessen használni? Egy 70/900-as távcsővel azért lehet valamit a mély-ébgől is észlelni? Meg volt most a Nasa-nak ez az STS-129-es repülése, derült ég esetén szorgalmasan néztem az ISS-t amikor elszállt fölöttünk. Távcsővel lehet ilyen eseményekből észlelni valamit, vagy túl gyorsan mozognak ahhoz?

Ha tudtok, légyszi írjatok!
Üdv,
Marci(17)
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.10. 19:43

Én is az első műszer megvásárlása előtt állok. Azzal kezdtem, hogy elolvastam minden fellelhető infót és tanácsot amit csak találtam a témában. Leginkább a 4 nagyobb oldal infói közt bogarásztam. Teszem azt itt: http://www.teleskop-austria.at/contents/kezdoknek.php vagy itt: http://makszutov.hu/index.php?page=cikk/kezdoknek.php vagy akár itt: http://www.mcse.hu/tavcsoves_sarok.html sok hasznos infót találsz. Van még a http://www.tavcso.hu is csak most valamiért nem megy. Ott is érdemes elolvasni amiket írnak. Ezeken az oldalakon sok kérdésedre választ kaphatsz. Nekem pl. sikerült szert tennem egy Amatőrcsillagászok kézikönyvére amit olvasgatok és már sokat tanultam belőle. Meg szerencsésen rátettem a kezem (igaz csak kölcsönbe) vagy 3 évnyi Meteor-ra amit sikeresen kiolvastam. Na meg persze kérdezgetek égen földön mindenkit. :) -Érdemes belépni az MCSE-be is!-

Legelőször is azt kell eldöntened, hogy melyik az a terület ami leginkább közel áll a szívedhez. Amit a legszívesebben észlelnél. Mély-ég, kettőscsillagok, változók, bolygók, hold, nap stb... ? Vannak univerzálisan felhasználható távcsövek is amikkel bizonyos korlátokig a legtöbb kategória élvezhető. Ha megvan a terület, már könnyebb műszert választani. Utána, ha megvan a távcső, érdemes megfontolni, hogy a gyárilag hozzá adott cuccok jók lesznek e vagy rászánsz többet és a saját igényeidhez és pénztárcádhoz mérten változtatsz ezeken. Pl. nagyobb mechanika, (nekem ez a rögeszmém) komolyabb okulárok stb, stb... Ha szeretnél barlow lencsét, mindenképp érdemes APO-t venni mert kevesebb gondod lesz vele. Természetesen drágább de megéri!

Még sok-sok hosszú oldalt lehetne írni a témában, de így elsőre elég ennyi is. ;)

Üdv,
Gabi
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.12.10. 20:49

hmarci92 írta:Sziasztok!
Első távcsövem megvásárlása előtt állok, és szeretném a segítségeteket kérni. Nyáron volt először lehetőségem egy asztali állványra szerelt távcsővel kémlelni az "égbolt gazdag csodáit". (Bár a zenit környékén levő csillagok megfigyelése már-már extrém sport volt :D ) Nem sokat tudok amúgy a távcsőről, de 60x-os és 30x-os nagyítás volt elérhető vele (nem kellett okulárt cserélni, volt rajta egy "csavar" amivel egyik állásból a másikba lehetett állítani), és egyenes állású, oldalhelyes képet adott. Eddig úgy gondoltam hogy a Skywatcher 70/900-as távcső lenne nekem ideális, de most jövök rá hogy ahhoz hogy oldalhelyes képet kapjak vele, ahhoz egy amici prizma is kellene. Az meg +10 000ft - ha jól számolom -, tehát a távcső árának a harmada. Van egy másik távcső ami szóba jöhet, a Celestron 70/900-as, ehhez adnak amici prizmát. Sőt nekem nagyon csábítóan hangzik hogy 175x-ös nagyítás is elérhető vele (látszik hogy kezdő vagyok :D ), bár a makszutov.hu-n azt írják hogy ez már meghaladja a távcső teljesítőképességét. Ez ellen a távcső ellen szól még hogy azt olvastam hogy a keresőtávcsőve elég gyenge, illetve hogy a 3x Barlow műanyagból van. Kicsit nekem furcsa az is, hogy a tartozék okulárokkal 35x, illetve 175x nagyítás érhető el, szóval nagyon nagy a különbség a kettő között, nincs középérték. Viszont az SW 70/900-ban nekem nagyon nem tetszik ez a nem oldalhelyes kép, mert jó lenne ha tudnám természetmegfigyelésre is használni a távcsövet. Meg nem tudom, titeket nem zavar ha a Holdat fordítva látjátok? :D (Mármint a zenittükör csak a fönt-lentet teszi rendbe, a bal-jobb felcserélve marad, ugye?)

Lenne még pár amatőr kérdésem: egy ekvatoriális állványt lehet e úgy csavarni-forgatni-tekerni hogy kvázi azimutálisként lehessen használni? Egy 70/900-as távcsővel azért lehet valamit a mély-ébgől is észlelni? Meg volt most a Nasa-nak ez az STS-129-es repülése, derült ég esetén szorgalmasan néztem az ISS-t amikor elszállt fölöttünk. Távcsővel lehet ilyen eseményekből észlelni valamit, vagy túl gyorsan mozognak ahhoz?

Ha tudtok, légyszi írjatok!
Üdv,
Marci(17)


Szia Marci!
Nos hol is kezdjem....
sajnos egyik távcső sincs birtokomban így ehhez nem tudok igazán mit hozzáfűzni. Max annyit hogy a Celestronnál a 175x nagyítás már tényleg óriási, hisz ha még kiváló az optika akkor sem lehet 150-nél jobbat kicsikarni, de ha tényleg nagyon prémium optikás akkor elméletileg még a 200 is elérhető lenne..... De ez optikától függ. Ha a Barlow müanyag, az sem nagy gond, haveromnak is van egy ilyene és tökéletesen működik. Nem törik, nem fagy el, de ha annyira zavar, esztergáltathatsz magadnak egy tartót, vagy egy fémhüvelyt és kész.... Az ISS észlelése passz... nem szoktam ilyeneket észlelni.. látszik kiterjedés, alkotóelemek, napelemcellák meg ilyesmik, de jó követési gyakorlat és nagy nagyítás kell hozzá! Bár már 30x nagyítással is láttuk a méretét, de igazán látványos képhez olyan 50-60x-ig kell nyomni a nagyítást. Keresőtávcsőről nincs infóm...
A mély-ég észlelés 70-es átmérővel... mit ne mondjak... észleltem már 4 meg 5 centis kukkerrel is és azokban is pompás látvány fogadott a dolgokról. A nyílthalmazoknak már binokulár is elegendő. Sőt van olyan objektum ami kimondottan ilyen kicsi távcsövekben látszanak a legjobban. Láttam már 7 centisben olyan 200 objektumot, ebből ami nagyon príma látvány volt, az olyan 190. Ha sikerül minél sötétebb égre kiszabadulnod, akkor jó kis látványokban részesülhetsz. Minél jobban kihasználod a távcsövet, annál szebb lesz a látvány is. Gömbhalmazokat már kezdi bontani elég szépen, galaxisokhoz volna egy-két szavam, kvazárok... á felejtsd el sajnos, hacsak nem egy "égbolt legfényesebb kvazárja" az áldozat, planetáris ködök: hát oda inkább minél nagyobb nagyítás lenne a legjobb, diffúzködökhöz nagy látómező kell (általában nagy a kiterjedésük) és a 7 centis kukker jó nagy LM-t ad.
Nos ennyit tudok segíteni, remélem segítettem, remélem nem vettem el kedved e kis műszertől, (no nem mintha kicsi lenne, én sokáig ezt a távcsövet akartam megvenni, csak mindig gyűlt még egy kicsi a pénzemhez így végül lett egy 15-ös newton...)

Üdv
Jani
hmarci92
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.12.10. 18:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hmarci92 » 2009.12.10. 21:02

Sziasztok!
Köszönöm az eddigi gyors segítséget! Az a helyzet, hogy nem szeretnék (illetve nem tudok) sokat rászánni. Első távcső, ki tudja hogy tartós hobbi e, vagy csak pillanatnyi fellángolás,...Én úgy érzem hogy ebben a kb. 30ezer forintos árkategóriában a skywatcher és a celestron 70/900-as vannak versenyben. A http://www.tavcso.hu-n még úgy emlékszem hogy hirdettek egy Newton távcsövet 30 ezer forint alatt, de a Newtonok azért inkább 40e-nél kezdődnek. Meg nekem jobban tetszenek a refraktorok, mert bízom benne hogy valamilyen szinten természetmegfigyelésre is tudnám használni, meg engem kicsit megrémít hogy a tükrösöket jusztírozni kell. Kérdés hogy ha nem akarok többet rászánni, akkor ne vegyek távcsövet, mert ezekkel a 70/900-asokkal egyáltalán nem lesz sikerélményem? A Celestron 70/900-as a 175x nagyításával vajon használhatatlan? Legszívesebben másik okulárral kérném, de nem hiszem hogy ez lehetséges lenne :| :D
Üdv,
Marci
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”