Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.11.08. 19:25

Ahogy Péter mondja: Mintegy érzékeltetvén a fényerők közötti különbséget: A gyártási nehézségek az átmérő növelésével gyorsan, a fókusztávolság csökkenésével pedig rohamosan nőnek.
komondor
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.10.07. 16:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: komondor » 2013.11.08. 20:49

Köszönöm a válaszokat!!
nagyveres
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.09.28. 07:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyveres » 2013.11.12. 23:54

Tiszteletem!

(megvan a távcső, 200/1000 Newton EQ5-ön)

Kérdezni szeretném:
Nikon D3200 megfelel asztrofozózásra?
Vagy vegyek Canon EOS-t mindenképp?
Úgy tudom, ki kell venni az UV/IR szűrőt.
Hol csináltathatom ezt meg?

Köszönettel

Gábor
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.11.13. 08:20

Kedves nagyveres!
Ezeket a kérdéseket, amiket feltettél, csak akkor ismételd meg, ha már eldöntötted, hogy milyen mélységben és minőségben akarsz asztrofotózással foglalkozni, és ezt is közlöd velünk.
Profi fotókat akarsz készíteni, amiket leközölnek újságok? Be akarod küldeni az APOD-hoz? Csak a magad örömére akarsz fotózni? A különbség pár millió forint csupán... ( rövidebb fókuszú távcső, prémium minőségű optika, bombabiztos mechanika, vezetés megoldása, profi kiegészítők, rengeteg szabadidő, munka...)
Alapszinten:
Nikon D3200 megfelel asztrofotózásra?

A fényképezőgéped alkalmas asztrofotózáshoz.
Vagy vegyek Canon EOS-t mindenképp?

Nem feltétlenül szükséges. Sokan használnak más típusú kamerát, és remek felvételeket készítenek! Nézz szét a belinkelt oldalon. (keresés kamera típus szerint)
http://asztrofoto.hu/galeria/galeria_list
Úgy tudom, ki kell venni az UV/IR szűrőt.

Ízlés kérdése, ha kiveteted jobb asztrofotókat készíthetsz, de veszíthetsz a minőségből, manuálisan vacakolhatsz a fehéregyensúllyal, ha hagyományos fényképek készítéséhez is használni akarod, a garanciát bukod. Itt sincs univerzális megoldás csak kompromisszum...
Hol csináltathatom ezt meg?

Sokan foglalkoznak vele, pl.
http://tavcso.hu/?o=termek&le=eos_atalakitas
Lehet, hogy első olvasatra nem segítettem az alap problémád megoldásában, de döntened mindenképpen neked kell, hogy milyen célt tűzöl ki magad elé. Ha valaki a kérdéseidre igennel vagy nemmel válaszolna, valószínűleg a saját vágyait fogalmazná meg csupán...
Üdv,
L.
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2013.11.13. 08:36

Kedves nagyveres!

Gratulálok a távcsőhöz! Az új távcsövekkel együttjáró időjárást megspórolhattad volna... ;)

Javaslom, hogy olvasd el a http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=28&t=1888&start=0 címen található legutolsó 10-15 hozzászólást, majdnem minden kérdésedre van ott válasz/vélemény.
Saját tapasztalatok alapján - ha már most rendelkezel a D3200-al - én nem még egy fényképezőgép vásárlásra+átalakításra költenék, hanem a jó vezetés megteremtésére (guiding) és begyakorlására. A sikerek (jó fotók) után még mindig dönthetsz úgy később, hogy fejleszted a technikát egy átalakított Canonra, az egyéb dedikált astro kamerákról nem is beszélve...

Most látom, Lajos már sokkal jobban leírta/összefoglalta a döntési helyzetet. Nagyon igaz amit ír: nincs tuti válasz, mindenki csak a saját helyzetén/tapasztalatán/szemüvegén keresztül mondhat véleményt, adhat tanácsot, dönteni neked kell.

Üdv.
dzsobacsi
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.11.13. 11:02

Úgy tudom, ki kell venni az UV/IR szűrőt.

Ennek akkor van jelentősége, ha halvány mély-egeket szeretnél fotózni, amelyek H-alfában jelentősen sugároznak.
Halmazokhoz, bolygókhoz, Holdhoz nem kell.
nagyveres
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.09.28. 07:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyveres » 2013.11.13. 11:24

Köszönöm szépen a válaszokat.
G
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.11.14. 16:22

Üdv a Csillagvárosban!

Mivel abszolút tapasztalatlan vagy, értelme egy dolognak volna: ki kéne próbálnod pár távcsövet. ;)
Lehetőleg nem nappal a boltban (ott legfeljebb azt látod, mekkora böszmék azok, amiket kinéztél...), hanem az ég alatt.

Feltétlen keress a közeledben amatőrt, bemutató csillagvizsgálót, klubot, ahol kipróbálhatsz pár távcsövet, amíg ezt nem teszed meg, ne vegyél semmit!

A keresésben segítünk.

Hidd el, a távcsövek között sokkal nagyobb a különbség használati szempontból, mint pl. az autók között. Nagyon könnyű mellé nyúlni.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.11.14. 17:36

Ekkora keretet egy szuszra elkölteni kezdőként nem ajánlanék. Magam példája: rögtön nekiugrottam egy nagy Dobsonnak, aztán rájöttem, alig tudom szállítani, otthonról pedig nem tudom szállítani.

Szóval fontos kérdés, mennyit kell kitelepülnöd, vagy otthonról, tanyasi égbolt alól tudsz-e majd észlelni. Az okulárokat is ráér szép lassan összeszedegetni.
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.11.14. 18:37

Üdv.!

Irigylésre méltó az 1milliós keret! :)

Minden egyéb kérdésben osztom az előttem szólók véleményét!Nagyon könnyen mellélőhetsz,ami ekkora összegnél(kisebbnél sem) nem mindegy!Keresni lehetőség szerint helyi amatőrt,vagy csillagdát a közelben,megtekinteni a "böhöm nagy" műszereket...olvasni,olvasni,olvasni!Milyen az "otthoni eged",milyen lehetőséged van kitelepülésre,később fotóznál is...?!

És még megannyi kérdés!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”