Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.11.22. 10:26

Lovász András írta:
2022.11.22. 05:23
mizar írta:
2022.11.21. 21:05
Lovász András írta:
2022.11.15. 07:43

Ha a 150-esed eleve barlow-val van tervezve, akkor könnyen lehet, hogy eltávolítása esetén beljebb kerül a fókusz. Érdemes kipróbálni.
Az egy gömbtükör, azért kell a korrekciós lencse.
Ha eltávolítod, milyen képet ad egy 150/700-as gömbtükör?
Nem tudtam, hogy gömb. Azt gondoltam, sima barlow-ról van szó. Amúgy honnan bányásztad ki ezt az infót? Eleve ismered ezt a távcsövet?
Nem nagyon értem magát a kérdést András. Ez egy katadioptrikus Newton. Mi más lenne benne?
Igaz, lehet, hogy nem gömb, hanem attól eltérhet, tudnak ekkora szórással dolgozni. ;)
Mindegy, mi a neve, a Synta készít minden tükröt, te is tudsz nagy mennyiségben rendelni mindent, összerakod saját márkanévvel, és némi haszon reményében árulod. A selejtet elviszed Tarjánba, töredék áron megveszik azt is. Ez megy már sok sok éve.
A parabolatükrös verziókban nincs korrekciós tag, (de miért is lenne?) és nem is ennyibe kerülnek.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.22. 11:15

mizar írta:
2022.11.22. 10:26
Ez egy katadioptrikus Newton. Mi más lenne benne?
Igaz, lehet, hogy nem gömb, hanem attól eltérhet, tudnak ekkora szórással dolgozni. ;)
Egy Schmidt-Newton, vagy egy Makszutov-Newton rendben van, hogy katadioptrikus, hiszen ott a korrektor lencse, vagy lemez. Sőt én még a "mezítlábas" Newtont is annak tekintem, mert kell bele egy kómakorrektor is.
No de attól még, hogy "beépített" barlow van benne, miért egyértelmű a szférikus felületű főtükör?
Nekem nem az, ezért gondoltam, hogy biztos ismered ezt a konkrét távcsövet.
Ha igazad van, akkor természetesen bukik a mutatvány, de a szóban forgó távcsövek közül én továbbra is a 200/700-ast favorizálom a fotózás szempontjából.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.11.22. 11:35

Lovász András írta:
2022.11.22. 11:15
Sőt én még a "mezítlábas" Newtont is annak tekintem, mert kell bele egy kómakorrektor is.
Miért kellene?
Ott van fókusz, ( az optikai tengelyen a strehl maximális) a kóma az teljesen más aberráció.
De egy fényerős gömbtükörnek nincs értelmes fókusza az optikai tengelyen sem, és a hyperboloidnak sincs.
A paraboloid tükrös Newton az NEM KATADIOPTRIKUS távcső.
Én egy indokot sem tudok mondani, hogy gyárilag miért kellene egy jó parabolatükrös távcsőbe egy gagyi nyújtólencsét tenni.
Te tudsz?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.11.22. 12:54

András, a 150/1400-as Newton tényleg gömbtükrös (jó esetben...), optikailag hát hogy is mondjam. Hagyjuk inkább, maradjunk annyiban, hogy olcsó húsnak híg a leve.
Én sem értem, miért kellene egy Newtonba bármilyen korrektor (magán az okuláron kívül, mert ha úgy nézzük, az is az) f/6 fényerőig. Afelett is csak a kóma miatt, ha nagy látószöget akarsz.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.22. 15:01

mizar írta:
2022.11.22. 11:35
Lovász András írta:
2022.11.22. 11:15
Sőt én még a "mezítlábas" Newtont is annak tekintem, mert kell bele egy kómakorrektor is.
Miért kellene?
Ott van fókusz, ( az optikai tengelyen a strehl maximális) a kóma az teljesen más aberráció.
De egy fényerős gömbtükörnek nincs értelmes fókusza az optikai tengelyen sem, és a hyperboloidnak sincs.
A paraboloid tükrös Newton az NEM KATADIOPTRIKUS távcső.
Én egy indokot sem tudok mondani, hogy gyárilag miért kellene egy jó parabolatükrös távcsőbe egy gagyi nyújtólencsét tenni.
Te tudsz?
Ahogy olvasgatom a Cloudy Nights-ot, ott bizony akadnak olyanok, akik ki sem veszik a Paracorr ll-est a kihuzatból; egyszerűen a távcső részének tekintik.
Tudom, hogy hivatalosan a Newton nem tekinthető katadioptrikusnak, mert tengelyben van fókusza, no de akiknek nincs követésük, azok jó esetben csak 1 pillanatra élvezhetik a fókuszt.
Kinek mi az igényszintje...?
Mindenesetre a tények a következők:
Egy tökéletes, kitakarás-, pókláb-, miegymásmentes paraboloid tükör
- ha F/4-es, akkor 1,28 mm
- ha F/5-ös, akkor 2,5 mm
- ha F/6-os, akkor 4,32 mm átmérőjű körben képez le diffrakcióhatároltan. Szerintem ez elég sovány, de ízlések és pofonok.
Az okulár márpedig ezt NEM oldja meg. A Nagler se! Inkább csak aberrációt tesznek hozzá.

A kérdésedre nem tudom a választ, de a leírásban barlow szerepel, nem korrektor. Másfelől pedig annyiféle gyári "megoldásról" hallani/olvasni, hogy az ember csak fogja a fejét. Pl. F/4 gömbtükrös Newton ragasztott főtükörrel, kollimációs lehetőségtől megfosztva, úgyhogy én már semmin nem lepődök meg.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.11.22. 16:55

Lovász András írta:
2022.11.22. 15:01

Mindenesetre a tények a következők:
"Szigorúan véve a katadioptriás teleszkóp a fényvisszaverő és a fénytörő elemek szinergiája, amely mindkettőt igényli a működéséhez. Az ilyen kialakítást néha valódi katadioptriának nevezik . Ez választja el a hibrid katadioptriától , általában egy olyan tükörteleszkóptól, amely fénytörő térkorrekciót használ, és amely képes a fénytörő komponens nélkül is működni."

Te már teljesen másról beszélsz.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.11.22. 17:02

Én egyszer már olvastam erről a "Newton-féle" elrendezésről mint távcső és neve is van. Most ugyan nem jutott eszembe, de tény, hogy létező felépítés. Gondolom, hogy az a nyújtótag nem egy hétköznapi tökéletes barlow, hanem valami korrigáló lencserendszer, ami a gömbön vagy az elipszoid felületén módosít.
Gyuricza István
Sztibor
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2022.11.07. 14:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sztibor » 2022.11.22. 22:43

Sziasztok. A szóban forgó Newton távcső okulárkiuzat mellett található kis lapocskán a következőket irja:
BRESSER
Spiegeltelescop
Reflektor Télescope
Árt. No. 46-90900
f=1400 / d=150
Viszont a tubus hossza csak 700 mm. Ezért gondolom hogy a kihuzatban lévő optikai elem egy kétszerező Barlow . Különben hogy a fenébe adná az f = 1400 át? Nekem ez volt eddig a magyarázat de ha tévedtem javítsátok ki.
Üdv tibor
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.23. 08:42

mizar írta:
2022.11.22. 16:55
Lovász András írta:
2022.11.22. 15:01

Mindenesetre a tények a következők:
"Szigorúan véve a katadioptriás teleszkóp a fényvisszaverő és a fénytörő elemek szinergiája, amely mindkettőt igényli a működéséhez. Az ilyen kialakítást néha valódi katadioptriának nevezik . Ez választja el a hibrid katadioptriától , általában egy olyan tükörteleszkóptól, amely fénytörő térkorrekciót használ, és amely képes a fénytörő komponens nélkül is működni."

Te már teljesen másról beszélsz.
Tisztában vagyok a katadioptrikus távcső fogalmával.
Ahogy írtam, a Newton "hivatalosan" NEM KATADIOPTRIKUS. De én annak tekintem. Meg más is.

Pl. itt, az 1. válaszadó:
https://www.cloudynights.com/topic/5083 ... orrectors/

Vagy itt kicsit bővebben:
https://www.cloudynights.com/topic/6098 ... newtonian/

Sokan pedig nem, azt is megértem. F/5 fölött SZERINTEM az.
Ha pedig nem csak az elméletet nézzük, hanem a gyakorlatot, akkor még "szigorúbb" a helyzet.

Vegyünk alapul egy 0,9 Strehl-es tükröt; egy ilyennek sokan örülnének, igaz? Mire átbukdácsol a fény a póklábakon, központi kitakaráson, majd visszaverődés után a nem tökéletes segéden, addigra optimista becslésem szerint TALÁN tengelyben megmarad a 0,8 Strehl. Így lesz a "sweet spot"-ból "sweet point". Azaz nem egy aprócska területen, hanem mindössze egyetlen pontban lesz diffrakcióhatárolt a kép. Sajnos még F/8-nál is.
Egy követés nélküli Dobson-tulajdonos számára SZERINTEM ez elfogadhatatlan.

Másfelől kómakorrektor nélkül csillagon sokkal nehezebb jusztírozni, mint vele. Sokszor tudok még 1-2 ívpercet pontosítani és bizony ez a bolygókon látható.

Mára elértem, hogy a legkisebbet kivéve minden nagyításom kómakorrigált a teljes LM-ben. Egészen más élmény így nézelődni.

Ki-ki eldönti, mire van igénye. Pl. egy F/6-os APO-hoz SZINTE kötelező a képsík korrektor, ha valaki "felhasználói élmény"-ben szeretne részesülni. "Hasznos kellék"-nek is nevezhetjük, ha így jobban hangzik...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.23. 09:16

Vizi Péter írta:
2022.11.22. 12:54
András, a 150/1400-as Newton tényleg gömbtükrös (jó esetben...), optikailag hát hogy is mondjam. Hagyjuk inkább, maradjunk annyiban, hogy olcsó húsnak híg a leve.
Szerintem megadtad a választ. Ha korrektor lenne, gondolom jó lenne a képe, mert ez lenne a cél. De ha valóban gömbtükrös és emiatt rossz a kép, akkor úgy tűnik, tényleg csak egy barlow-ról van szó.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”