csillagnév

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.11.21. 18:09

astrohist írta:J. M. szeretne valami szenzációval kitűnni, ráadásul néprajzos egykori iskolatársa kritikátlanul támogatta.

Van elképzelésem, milyen körhöz tartozik ez az iskolatárs... Na, ne politizáljunk.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.11.22. 00:25

astrohist írta:Ew: Kedvenc csillagkép.
No, gondolom az Orion - nekem is, mert elsőként azt láttam meg.


Valakinek Orion, valakinek Kaszás :) Végülis mindegy, csak felhő ne takarja...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.01.18. 17:43

Úgy látom, hogy Lajos bácsinak rövidesen át kell dolgozni a könyveit. :D

http://index.hu/tudomany/2016/01/18/csi ... _bowierol/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.01.18. 19:21

Jól szórakoztam a híren:
"David Bowie nevét mostantól egy csillagkép is viseli: belga csillagászok egy hét csillagból álló konstellációt neveztek el a január 10-én meghalt zenészről.
Bowie halála pillanatában a csillagkép éppen a Bowie számára különösen fontos Mars közelében volt látható – írja a Guardian
".
- Jókora bárgyúság, csak az a szomorú benne, hogy egy olyan rangos folyóirat híreszteli, mint a The Gardian!
(Egyébként ennek a derék úrnak mostanáig a nevét sem hallottam, és hirtelenjében feltelefonált 2 fiatal ismerősöm sem tudott róla.) Nagyon jellemző a szakmai ismeretre az utolsó mondat: az, hogy egy csillagkép valamelyik bolygó közelében látható! (Fordítva igaz lehetne.)
Az is megér egy misét, hogy a MIRA "csillagászati központ" hitelesítette - a Guardian szerint ez egy ismeretterjesztő-bemutató csillagvizsgáló, amelynek alig ha van nemzetközi súlya. (Ilyen alapon akár melyikünk "hitelesíthet" elnevezést, aki legalább egy binoklival rendelkezik.
Új csillagkép-nevet at IAU 1928. évi határozata alapján nem lehet adni - 88 is éppen elég.
Viszont aszteriznus a katalogizáló tetszés szerint nevezgethet, csak hát a csillagászat tudományában az aszterizmusokat nem tartják számon: olcsó játék amatőröknek.
Viszont a csillagképekről tényleg írok könyvet, de csak a magyarokról - ha futja az erőmből.
Kösz, hogy felhívtad erre a figyelmemet, elmentem a vicc rovat számára. - Lajos
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: Varus » 2016.01.19. 09:31

astrohist írta:Jól szórakoztam a híren:
"David Bowie nevét mostantól egy csillagkép is viseli: belga csillagászok egy hét csillagból álló konstellációt neveztek el a január 10-én meghalt zenészről.
Bowie halála pillanatában a csillagkép éppen a Bowie számára különösen fontos Mars közelében volt látható – írja a Guardian
".
- Jókora bárgyúság, csak az a szomorú benne, hogy egy olyan rangos folyóirat híreszteli, mint a The Gardian!
(Egyébként ennek a derék úrnak mostanáig a nevét sem hallottam, és hirtelenjében feltelefonált 2 fiatal ismerősöm sem tudott róla.) Nagyon jellemző a szakmai ismeretre az utolsó mondat: az, hogy egy csillagkép valamelyik bolygó közelében látható! (Fordítva igaz lehetne.)
Az is megér egy misét, hogy a MIRA "csillagászati központ" hitelesítette - a Guardian szerint ez egy ismeretterjesztő-bemutató csillagvizsgáló, amelynek alig ha van nemzetközi súlya. (Ilyen alapon akár melyikünk "hitelesíthet" elnevezést, aki legalább egy binoklival rendelkezik.
Új csillagkép-nevet at IAU 1928. évi határozata alapján nem lehet adni - 88 is éppen elég.
Viszont aszteriznus a katalogizáló tetszés szerint nevezgethet, csak hát a csillagászat tudományában az aszterizmusokat nem tartják számon: olcsó játék amatőröknek.
Viszont a csillagképekről tényleg írok könyvet, de csak a magyarokról - ha futja az erőmből.
Kösz, hogy felhívtad erre a figyelmemet, elmentem a vicc rovat számára. - Lajos


Ezen a híren tegnap eléggé felhúztam magam. David Bowie valóban nagy zenész volt, ám az utóbbi időben nem került reflektorfénybe. Most hogy meghalt persze egyből megy a hiszti az interneten, le merném fogadni, hogy még sok olyan ember körében is, akik még a nevét sem hallották eddig. Sajnos olyan időket élünk, hogy ha egy híresség - bocsánat a kifejezésért - elfingja magát, akkor már megy a lájkolás, indul a petíció, aláírásgyűjtés.
A közelmúltban a Motörhead frontembere, Lemmy halálának kapcsán is ugyanez volt: a zenészről korábban már neveztek el csillagot, a rajongók viszont azt szeretnék, ha a periódusos rendszer egyik új elemét "Lemmyum"-ra keresztelnék el. Sánta Gábor ekkor jegyezte meg poénosan, hogy a rajongók kívánsága valahol már teljesült, gondoljunk csak a lemmingekre. ;)
Gyakran hallani a "sötét középkor" kifejezést. Hát, ugyan a mi korunk nem sötét-e...?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.01.19. 11:03

Azt, hogy egyes csillagok nevét meg lehet venni, egy régi biznisz, amin jól kerestek, nálunk is volt ügynökségük. A reklám emberük pedig Zombori Ottó volt, az Uránia akkori gondnoka. Ezt az átverést annyira komolyan vették, hogy néhai Marx György prof. is elfogadta! Természetesen ezek a megvásárolt nevek soha sem kerültek semmilyen szakmai jegyzékbe de gyarapították a szélhámosok vagyonát. Az viszont új, hogy egy egész csillagképet akarnak kialakítani valakinek.. Természetesen ennek sincsen semmi hivatalos alapja, de a nagyközönség beveszi.
Egyébként a csillagképeknek csak mitológiai nevük lehet, esetleg a XVI-XVIII. sz-ban adott szimbolikus nevük, amelyet ma is hírneves csillagászok főleg a déli égbolton adtak. (Kisróka - Heveliustól, északon, Aranyhal - Lacailletől, vagy Darú - J. Bayeről délen, stb.)
Ha már a rossz vicceknél tartunk: a derék németek 1940-ben Hitlerről kisbolygót és csillagképet is akartak elnevezni, de szerencsére a német szakemberek felvilágosították a Fúhrert, hogy ez nem megy, el is vetették a javaslatot. Nekik legalább volt némi eszük, de úgy látszik, ma már ez a kevés is elpárolgott egyesekből. BQ.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.01.19. 11:49

Régebben (mikor még a becsület számított), ezeket az előadókat pojácáknak nevezték, szép magyarul. Mióta pénzt hoznak egy kis nézettel kapcsolva, bölcs művészeknek neveztetnek. Számit (a többi bolond felé) mit mondanak, pénzt is kapnak érte, reklámosan jól élnek. Ma már nem vesszük komolyan az életet. Helyet tolakszik az új csillagkép ,bowie. Gőzöm sem volt,micsoda csillagász.
Óvári L.
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2009.09.24. 20:04

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: Óvári L. » 2016.01.19. 12:14

Megkerestem a Mira weboldalát, és kiderült, hogy a rádióállomás és a bulvársajtó közös gyöngyszeme a dolog. A hozzáértők aszterizmusnak hívták elejétől, és nyilván már bánják, hogy belekezdtek a keresgélésbe:
http://www.mira.be/nl/node/2371
Óvári L.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2016.01.19. 23:07

astrohist írta:Új csillagkép-nevet at IAU 1928. évi határozata alapján nem lehet adni - 88 is éppen elég.
Viszont aszteriznus a katalogizáló tetszés szerint nevezgethet, csak hát a csillagászat tudományában az aszterizmusokat nem tartják számon: olcsó játék amatőröknek....


Nem biztos hogy annyira játék. Bruno Alessi csillagász (asztrofizikus?) kifejezetten örült, amikor elküldtem számára a hazai asztarizmusaink listáját, még említette is hogy reméli, lesz egyszer ideje az összes kimérésére, hátha valamelyikük valóban halmaz! Sőt emlékszem azt is írta, hogy örül annak, hogy van még mit katalogizálni!

MI amatőrök tehát, így járulunk hozzá a csillagászat ezen ágához, ami ugye így már nem is tűnik annyira játéknak. :)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.01.20. 15:21

Re: aszterizmus
"Nem biztos hogy annyira játék. Bruno Alessi csillagász (asztrofizikus?) kifejezetten örült, amikor elküldtem számára a hazai asztarizmusaink listáját, még említette is hogy reméli, lesz egyszer ideje az összes kimérésére, hátha valamelyikük valóban halmaz! Sőt emlékszem azt is írta, hogy örül annak, hogy van még mit katalogizálni!

MI amatőrök tehát, így járulunk hozzá a csillagászat ezen ágához, ami ugye így már nem is tűnik annyira játéknak
."

Oh, elnézést. Nem szeretném az "aszterizmus vadászokat" megbántani. Én mindenesetre egy kedves, szép, érdekes szórakozásnak tartom, talán még tudományos haszna is lehet (pl. aszterizmus vadászat közben valaki felfedezhet egy üstököst, nóvát!), és főleg valóban jó szórakozás, akinek örömet szerez. Nem is szeretném ezt az örömet elvenni! Hanem hát egyelőre még a fogalma sincsen általános elfogadottsággal definiálva!! És nem igazán tudományos jelentőségű, hogy egy kis csillagcsoportot elnevezek "Karácsonyfának" vagy "Ruhafogasnak" (ez utóbbi tényleg ruhafogas-szerű képet mutat), ahányan nézik, annyi féle nevet adhatnak.
Annak viszont örülni lehet, hogy valaki akad, aki valóban tudományos szempontból megpróbálja értékesíteni ezeket ("ha egyszer ideje lesz"). A csillagászathoz pedig minden hozzájárulás lehet, amit alaposan, igényesen megnézek. - BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”