csillagnév

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: csakb » 2013.11.16. 11:50

csavarga írta:A mai napon kaptam egy emilt, amiben csillagnévnek a Mérleg van feltüntetve. Kissé kiakadtam mert ha ismereteim nem csalnak az egy csillagkép elnevezése.


A lényeg az, hogy jogosan akadtál ki. :]
csavarga
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.10.24. 18:22

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: csavarga » 2013.11.18. 22:29

Megnyugtató, hogy nemhiába jártam iskolába. Csak akkor a pedagógusok hol végeztek??? :o
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.11.18. 22:52

Re: Csillag-név.
Csillag-névnek az egyes csillagok "személyes" nevét nevezzük. De a tudományos csillagászatban ma már nagyon kis kivétellel az egyes csillagok nevét nem használjuk. (Ilyen kivétel pl. az Aldebaran, Antares, Betelgeuse, Deneb, Sirius, Vega). NAGYON KÁROS ÉS ROSSZ SZOKÁS, AMIT UJABBAN AZ AMERIKAIAK TERJESZTETTEK, HOGY EGYES CSILLAGOKNAK A RÉGI, ARABBÓL TORZÍTOTT ÉRTELMETLEN NEVÉT HASZNÁLJÁK NYAKRA-FŐRE. pL. A STELLÁRIUMBAN IS ÍGY. TUDOMÁNYOS MUNKÁKBAN NEM IS HASZNÁLATOS, CSAK A GÖRÖG KISBETŰS, VAGY A LATIN NAGY BETŰS JELÖLÉS, ILL. A KATALÓGUS SZÁM A HALVÁNYAKNÁL.
Neveket a csillagképeknél (konstellációknál) használunk, latinul és rövidítve, de lehet magyarra fordítani. Pl. Andromeda - And (személynév, nem fordítható), Bootes - Boo (Ökörhajcsár), Corona Borealis - CrB (Északi korona)... Vulpecula - Vul (Kis róka).
Tudományos, de akár amatőr munkákban az egyedi csillag-név azért nem célszerű, mert van vagy 300, hát tessék azt megjegyezni, hogy mely csillagkép melyik csillaga Ha valaki azt írja, hogy éászlelte a Rastaban-t, hát nem is tuudom, hol keressem az égen, de ha béta Draconist írnak, rögtön tudom, merre is nézzem a térképen. Emellett egy-egy csillagnak néha több beve is van, pl. az alfa Leonis, az Oroszlánban, általában Regulus néven ismert, de nevezték Cor Leonis-nak (Oroszlán szíve). - BQ
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.11.19. 15:36

Maximálisan egyetértek veled Lajos. Néha még a sima észlelő csillagász is bajban van,
mert pl. a GOTO rendszerek úgy kezdik a működést, hogy 3 csillagra rá kell állni,
és van vagy 20 csillagnév, amiből választani lehet, hogy mire áll rá az ember, de ha
ezeket nem ismeri fejből, akkor lehet lapozgatni a csillagatlaszt, hogy mi
hol van. Főleg, ha az embernek nincs teljes ege, és a kitakart részekbe esnek
bizonyos csillagok.

Persze, meg lehet ezeket tanulni, de mennyivel egyszerűbb lenne a csillagkép meg a görög betű!
:(
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.11.19. 18:09

Közel egy hónapja hívtam fel a figyelmet a : *Hordozható napórák* c. könyvre.
http://www.csillagvaros.hu/forum/viewto ... =70&t=1568

Most, ismét a figyelmetekbe ajánlok egy könyvet, amely * Harmatlegelő *
címmel jelent meg a Nap kiadó gondozásában Dunaszerdahelyen 1992-ben.
A könyv 141 oldalán sok érdekes és hasznos ismerethez jutunk hozzá.
Gondolom, antikváriumban talán hozzálehet jutni.
Egynéhány fejezet címe:
Csillagneveink
Az ember és a csillagok
Csillagok a magyar néphitben
Népköltészet a csillagos égbolton
A csillagos égbolthoz fűződő néphitek
A csodaszrvas mondája az égbolton
stb.
Obszidián.
PB190178.JPG
PB190189.JPG

PB190194.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.11.20. 16:59

Na vajon melyik a kedvenc csillagképem? :roll:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.11.20. 18:47

Ew: Kedvenc csillagkép.
No, gondolom az Orion - nekem is, mert elsőként azt láttam meg.

"A csodaszrvas mondája az égbolton" -- Sajnos magyar Csodaszarvas csillagkép nincs az égen. Az egészet egy (saját magát nagyra tartó, de inkább csak nagyot mondó) rajzfilm-rendező agyalta ki, úgy hogy jól-rosszul lemásolta a lappok egyik mondáját. A magyar nép azonban nem ismeri! Csak "Szarvasnyomdok" van: a Tejút egy része, de az is bizonytalan. - Jó nézegetést az égen: BQ.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.11.20. 20:56

Az egészet egy (saját magát nagyra tartó, de inkább csak nagyot mondó) rajzfilm-rendező agyalta ki, úgy hogy jól-rosszul lemásolta a lappok egyik mondáját.


Csak nem Jankovics Marcell volt?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.11.21. 09:22

Re "Csodaszarvas"

Csak nem Jankovics Marcell volt?

Szabó Zoltán (SzZoli)

De bizony J. M. agyszüleménye volt. Mégpedig úgy, hogy olvasta a lapp Johann Turo 'Lappok könyve' c. művét, abban van két kis csillagtérkép a lapp csillag mitológiára vonatkozóan. Azt egyszerűen átültette magyarra. Itt hozzá kell tennünk, hogy a finn-ugor nyelvrokonaink közül éppen a lappok azok, akiknek sem genetikai sem közvetlen kapcsolatuk nincs a magyarok őseivel.
Magyar népi csillagnév adatok a XV. sz-tól vannak, rendszeres gyűjtés a XIX. sz elejétől kezdődött, de amit néprajzosok összeszedtek (vagy 500 név) abban egy szál csodaszarvas sincsen. J. M. szeretne valami szenzációval kitűnni, ráadásul néprajzos egykori iskolatársa kritikátlanul támogatta. Hát ennyi.
Nekünk Szarvasnyomdok nevünk van, de nincs rajta szarvas! (A Tejút.) De ez nem egyedülálló, mert pl. a finnek a Tejutat Madarak útjá-nak is nevezik, de egy szem madár csillagkép sincsen rajta. - Lajos
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: csillagnév

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2013.11.21. 12:25

astrohist írta:Re "Csodaszarvas"

... De ez nem egyedülálló, mert pl. a finnek a Tejutat Madarak útjá-nak is nevezik, de egy szem madár csillagkép sincsen rajta. - Lajos


Kedves Lajos bácsi! Ez biztos? Nekem a Hattyú és a Sas is rémlik. De lehet, hogy valamit félreértettem.
Tisztelettel:
Dzsóbácsi
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”