Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2021.02.15. 22:15

Fán gondolkodtam első körben, aztán megláttam a fém illetve a műanyag tárolót. Bár szerintem az átmelegedés szempontjából ez utóbbi kettő lehet a legrosszabb. Van rajtuk szellőzőnyílás. De tapasztalatom nincs velük, hogy mennyire forrósodhatnak át. Bár az elhelyezését maximum nem az észlelés helye mellé tervezem, hanem 10m távolabb, akkor "csak" 14:00- érné a nap kb 18:00ig. Esetleg egy másik hely ahol meg napkeltétől olyan 13:00 ig. Az észlelő helyen ott reggeltől estig.
Ha nagyon felforrósodna az árthat e valaminek a felszerelésben?
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.02.15. 23:04

xyfree írta:
2021.02.15. 22:15
Fán gondolkodtam első körben, aztán megláttam a fém illetve a műanyag tárolót. Bár szerintem az átmelegedés szempontjából ez utóbbi kettő lehet a legrosszabb. Van rajtuk szellőzőnyílás. De tapasztalatom nincs velük, hogy mennyire forrósodhatnak át. Bár az elhelyezését maximum nem az észlelés helye mellé tervezem, hanem 10m távolabb, akkor "csak" 14:00- érné a nap kb 18:00ig. Esetleg egy másik hely ahol meg napkeltétől olyan 13:00 ig. Az észlelő helyen ott reggeltől estig.
Ha nagyon felforrósodna az árthat e valaminek a felszerelésben?
A termális dolgokon kívül számolnék a stabilitással is, illetve a tető mozgatásaval is. Hogy mennyire lehet a szerkezetet az alaphoz stabilan rögzíteni, illetve a tetőt mennyire lehet módosítani.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2021.02.15. 23:13

A rögzítéssel nem lenne gond. Egyik helyen már meglévő betonozott alaphoz lenne rögzítve, a másikon kellene alap alá. Ezeknek fixen van a teteje. Az észlelés nem ebből lenne (ahhoz nagyot kellene venni meg átalakítani) csak konkrétan tárolásra kellene. Akkor nem kellene ki be pakolni a lakásba. Igazából ennyit nyernék a dolgon. Ha oda tenném ahonnan észlelni szoktam akkor pont kiárnyékona egy utcai lámpát is ami nagyon zavaró. (Mondjuk azt ponyvával meg lehet oldani) viszont ott a napon lenne mindig. Egy kb 1,5x2m es tároló ha főleg fém, akkor abban a 2 szellőző ellenére is biztosan pokoli forróság lenne. Az bizonytalanít el, hogy a mechanikára meg a tubusra milyen hatással lenne az.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.02.15. 23:28

xyfree írta:
2021.02.15. 23:13
A rögzítéssel nem lenne gond. Egyik helyen már meglévő betonozott alaphoz lenne rögzítve, a másikon kellene alap alá. Ezeknek fixen van a teteje. Az észlelés nem ebből lenne (ahhoz nagyot kellene venni meg átalakítani) csak konkrétan tárolásra kellene. Akkor nem kellene ki be pakolni a lakásba. Igazából ennyit nyernék a dolgon. Ha oda tenném ahonnan észlelni szoktam akkor pont kiárnyékona egy utcai lámpát is ami nagyon zavaró. (Mondjuk azt ponyvával meg lehet oldani) viszont ott a napon lenne mindig. Egy kb 1,5x2m es tároló ha főleg fém, akkor abban a 2 szellőző ellenére is biztosan pokoli forróság lenne. Az bizonytalanít el, hogy a mechanikára meg a tubusra milyen hatással lenne az.



A bódé átforrósodását kiküszöbölheted , ha hőszigetelt panelből csinálod az épületet . Persze nem árt azért világos színre festeni kívülről . A szendvicspanel előnye még az , hogy öntartó . Kis épület esetén még viszonylag olcsó is . Érdemes körbe nézni a hirdetési oldalakon . ( pl: https://www.jofogas.hu/hajdu_bihar/Szen ... 754191.htm)
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.02.16. 11:58

pisza írta:
2021.02.15. 20:08
Laci, szuper a komódon az a jó álloptú Videoton kazettásmagnó! Majdnem olyan szép a fotó közepén az a nagy kék mittudoménmicsoda :D :D :D Valami bolyler, vagy kazán az ?

Csaba
:lol:
Köszi Csabi!
Még működik is mindkettő.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.16. 12:49

Nálam téglaépületben van a cucc, az ajtó fehér, a tető alumínium színű trapézlemez. Nyáron hűvösebb, mint a kinti hőmérséklet, télen pedig 3-6 fokkal melegebb. Szóval nincs nagy hőingadozás benne.
A szendvicspanel szerintem is jó ötlet.
Én az egészet fehérre festeném.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2021.06.18. 18:54

Napfogyatkozás távcsöves bemutatása közben feltettek több kérdést, amire kapásból nem tudtam a választ. A kérdés a következő volt: A Nap forog a saját tengelye körül, és a Nap körül kering a Föld, akkor mekkora a Nap saját tengelyének és a Föld keringési síkjának a hajlásszöge? Mennyi időnként látnánk merőlegesen a Földről nézve a Nap forgástengelyét a Föld Nap körüli keringési síkjához képest? Mekkora a Nap forgástengelyének precessziója? A Föld esetében semmi gond nincs, de hát a Nap adatait kérdezték, és nem akartam mellébeszélni. Kerestem adatokat ezekre a kérdésekre, de sajnos nem találtam. Ha tudna ebben valaki segíteni, akkor arra kérem, hogy a linket, ahonnan elérhetem, azt tegye ide, avagy a választ, és a forrás megnevezését. Köszönettel: Imre


És ha már lúd, akkor legyen kövér!
Két tömeg miért vonzza egymást? Miért nem taszítja? - és középiskolásoknak érthető választ kellene adni. Sajnos ezt sem tudom! Lehet, hogy úgy fogok meghalni, hogy soha nem is fogom megtudni?
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.06.19. 12:07

Imre írta:
2021.06.18. 18:54
Napfogyatkozás távcsöves bemutatása közben feltettek több kérdést, amire kapásból nem tudtam a választ. A kérdés a következő volt: A Nap forog a saját tengelye körül, és a Nap körül kering a Föld, akkor mekkora a Nap saját tengelyének és a Föld keringési síkjának a hajlásszöge? Mennyi időnként látnánk merőlegesen a Földről nézve a Nap forgástengelyét a Föld Nap körüli keringési síkjához képest? Mekkora a Nap forgástengelyének precessziója? A Föld esetében semmi gond nincs, de hát a Nap adatait kérdezték, és nem akartam mellébeszélni. Kerestem adatokat ezekre a kérdésekre, de sajnos nem találtam. Ha tudna ebben valaki segíteni, akkor arra kérem, hogy a linket, ahonnan elérhetem, azt tegye ide, avagy a választ, és a forrás megnevezését. Köszönettel: Imre


És ha már lúd, akkor legyen kövér!
Két tömeg miért vonzza egymást? Miért nem taszítja? - és középiskolásoknak érthető választ kellene adni. Sajnos ezt sem tudom! Lehet, hogy úgy fogok meghalni, hogy soha nem is fogom megtudni?
Nagyon érdekes és elég alapvető kérdéseket tettél fel Imre.
Keresgéltem én is elég sokat de, nem jártam sikerrel.
A Nap esetében hőmérsékleti, tömeg, összetétel valamint pólus és egyenlítő közeli tengelyforgási adatokat találtam leginkább, a tengelyének precessziójáról, a Föld keringési síkjával bezárt szögéről pedig semmit.
Engem is régóta foglalkoztat, hogy két tömeg miért vonzza egymást, de magyarázatot szintén sehol nem találtam rá, tényként fogadják el mindenütt.
Még középiskolában (fizika-matek tagozatra jártam) kérdeztem az akkori jó nevű fizika tanáromtól a tömegvonzás miértjét, azt mondta, hogy "mert két tömeg között ilyen jellegű kölcsönhatás lép fel".
Önmagával magyarázzuk a jelenséget, ez érdekes. ;)
Talán valaki innen a fórumról egy fizikus, vagy profi csillagász ad egy egyszerűen megérthető magyarázatot.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: hg » 2021.06.19. 13:13

D.Laci írta:
2021.06.19. 12:07
Engem is régóta foglalkoztat, hogy két tömeg miért vonzza egymást, de magyarázatot szintén sehol nem találtam rá, tényként fogadják el mindenütt.
Sziasztok!
Nem vonzzák, hanem a teret görbítik :).
Én ilyen kérdésekre a gyerekek számára is könnyen érthető gumilepedős analógiát szoktam előhozni: https://www.youtube.com/watch?v=MTY1Kje0yLg
Vay egy másik: https://youtu.be/MkbUzfTq3w4
Üdv: Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.06.19. 13:55

hg írta:
2021.06.19. 13:13
D.Laci írta:
2021.06.19. 12:07
Engem is régóta foglalkoztat, hogy két tömeg miért vonzza egymást, de magyarázatot szintén sehol nem találtam rá, tényként fogadják el mindenütt.
Sziasztok!
Nem vonzzák, hanem a teret görbítik :).
Én ilyen kérdésekre a gyerekek számára is könnyen érthető gumilepedős analógiát szoktam előhozni: https://www.youtube.com/watch?v=MTY1Kje0yLg
Üdv: Gábor
Köszönöm!
Ehhez hasonló, nagyon szemléletes bemutatót Prágában a csillagvizsgálóban láttam.
Akkor is az merült fel bennem, hogy miért (hogyan, mivel) görbíti meg a teret?
Mindig van egy mi, vagy egy miért?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”