Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.07.31. 19:53

Na erre azért itthon is láthatsz példát, még a határt sem kell átlépni. ;)
Day by day.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.07.31. 22:58

hg írta:
2021.07.31. 18:22
A Bresser életútja kalandos, 1999-ben pl. megvette a Meade, megtartva egy időre a vezetést és a nevet is. Nem ismerem a pontos részleteket, de mintha a mostani Bresser Germany már egy újra életre keltett változata lenne a cégnek, kínai anyavállalattal. Szóval az sem mindegy, hogy mikori és hol készült "Bresser" (vagy Meade) kerül szóba. Sokan egészen más kategóriába sorolják pl. az Explore Scientific eszközöket, pedig ezeket és a Bresser optikákat is (nagy valószínűséggel kizárólag) ugyanaz a kínai cég gyártja (Guangzhou Jinghua Precision Optics). Egyébként a Meade tulajdonosa is kínai (Ningbo Sunny Electronic), szóval nincs menekvés :).
Üdv: Gábor
A Bressert nem vette meg a Meade anno, hanem ők voltak a Meade európai disztribútora. A Meade tulajdonosa 2021. június 1-től pedig egy amerikai cég, az Orion Telescopes (Optronics Technologies, Inc).
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: hg » 2021.07.31. 23:21

SzarkaLevente írta:
2021.07.31. 22:58
A Bressert nem vette meg a Meade anno, hanem ők voltak a Meade európai disztribútora. A Meade tulajdonosa 2021. június 1-től pedig egy amerikai cég, az Orion Telescopes (Optronics Technologies, Inc).
A Bresser cégtörténetben ez áll: https://www.bresser.de/c/en/bresser-gmb ... y-history/
1999 - Um auch weiterhin im Markt eine führende Rolle zu spielen, veräußert Rolf Bresser sein Unternehmen an den US-Markführer für Amateurteleskope, die MEADE Instruments Corp., USA.
Vagyis "Vezető piaci szerepe megtartása érdekében Rolf Bresser eladta a cégét az amatőrtávcsövek amerikai piacvezetőjének, a MEADE Instruments Corp. USA-nak".
A Meade viszont tényleg megint gazdát cserélt. Vajon gyártót is?
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.01. 12:04

Érdekes dolgokat lehet az alábbi hozzászólásokban olvasni... ;)

A "commercial" kategória szintjén (ez 99%-ban az összes hazai bolt összes termékét lefedi) már jó rég óta minden Kínában készül. Sőt, pl. Al Nagler is gyártat Kínában, csak ő jobban megnézi, hogy a végén mit vesz át tőlük...

Itt egy viszonylag átfogó és friss leírás a nagyobb és ismertebb "commercial" márkákról és gyártói hátterekről:
https://telescopenights.com/celestron-v ... kywatcher/
Ez erősen Amerika-specifikus olvasata a helyzetnek, ezért dominál az Orion (bár azt is Kínában gyártják, de az legalább még amerikai tulajdonban van). Ott a "Proudly made in the US" hozzáállás egyre erősebb (már jó ideje), így - információim szerint - a SkyWatcher-nek ott nem nagyon osztanak lapot, és ez a cikkben idézett keresési statisztikáikon is jól látszik...

De ha valakinek fontos ez a kérdés, akkor szerintem Szabó Sanyit és/vagy Szántó Lajost kell kérdezni, mert ők közvetlenül a kínaiakkal üzletelnek (ha jól sejtem).

Leventének: a Bresser-t valóban eladta az alapító Jozef Bresser fia, Rolf Bresser az akkor még amerikai Meade-nek 1999-ben, és így lett európai Meade disztribútor "Meade Europe" néven. A Meade később kiszállt belőle, azóta JOC-cég, és újra eredeti "Bresser" néven futnak, de a vezetés és a csapat mindvégig ugyanaz volt (a természetes és minimális fluktuációtól eltekintve). Itt a teljes sztori: https://www.bresser.de/c/en/bresser-gmb ... y-history/
(Kis önreklám, bocsi :oops: , ezt én terveztem és itthon gyártjuk nekik: "Die Dobson Teleskope von EXPLORE SCIENTIFIC BEKOMMEN durch den 20“ Spiegel einen „großen Bruder“.")

Legutóbbi információim szerint még mindig a JOC-hoz tartoznak; ez az "Orion-ügy" engem meglepett, de e-mail-ben rákérdeztem. Majd jelzem a választ.

Az én véleményem pedig egyezik Laciéval: csupán márkanév alapján nem szabad távcsövet választani - legalábbis a commercial kategórián belül biztosan nem. Amíg egy Takahashi, Pentax, Astro-Physics, 10micron, Paramount, Tele-Vue stb. szinte csukott szemmel (és tágra nyitott pénztárcával...) 99%-ban rizikó-mentesen bevállalható, addig a pózna tövében turkálni kell. Lehet jót is kifogni, de semmi garancia nincs rá.
A Bresser testvércége, az Explore Scientific (Scott Roberts) hozzáállása (és személyes kínai céges tapasztalata: még a Meade Marketing Sales Vice-presidentjeként sok időt dolgozott Kínában) azért inkább a minőség felé hajlik, így az valamiféle átmenetet jelenthet a fenti póznán.

Egyébként a Bresser-nek is van saját termékvonala: ez a Bresser-Messier.
https://www.bresser.de/index.php?stoken ... am=messier
Pl. a saját fejlesztésű Hexafoc fókuszerük kiemelkedően pazar! (Saját tapasztalat.)

Az igaz, hogy az általános minőségi szint - saját és így természetesen korlátos tapasztalataim szerint - lassan-lassan a kínai gyártású cuccok esetén (még a SW-nél is) javul, de a szórás sajnos sokkal kevésbé szűkül (de ezért olcsók). A tömegtermék kategóriában a kínai cuccok olyanok, mint a görögdinnye: van köztük jó is, de vásárlás előtt meg kell kopogtatni, lékelni és kóstolni, hogy ne szart vigyél haza... A Bresser épp ezért szó nélkül cserél, ha bárki panaszkodik a termékre; de hogy jobbat kap-e, az már egy új lottószelvény.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
5150head
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2021.03.07. 11:42

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: 5150head » 2021.08.03. 22:23

Sziasztok
Péntek óta boldog tulajdonosa vagyok egy 102/1300MC-nek (acéllábas EQ2-n) Eddig a Vénuszt, a Cor Carolit és a Mizart sikerült távcsővégre kapni.
Sajnos kisvárosi környezetben egy erkélyről gyakorlokés egy utcai lámpa is belerondít a szemembe. (kb 40-50m-re)
A két kettőst szépen bontotta a távcső, fénylő kis pontocskák szorosan egmás mellett.
A vénuszt viszont a nyugati irányban aránylag világos égbolton a lemenő nap után figyeltem meg. Itt egy nagyobb vöröses, kissé elmosódott foltot láttam, az egyik oldalán sötétebb résszel. Lehet, hogy hülye kérdés, de ez így normális?
Sajnos csak a nyugati irányba tudok nézelődni, de itt viszonylag nagy égterületet fedek le. Ahogy néztem a bolygók jelenleg nem nagyon fordulnak erre és most a Hold is nappal látható.
Tudtok ajánlani egy kezdőnek való célpontot ebben az irányban a lehetőségekhez mérten? Próbáltam mélyég objektumokat is keresni, de sikertelenül. (pl M3)
Köszönöm.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2021.08.03. 23:46

5150head írta:
2021.08.03. 22:23
Sziasztok
Péntek óta boldog tulajdonosa vagyok egy 102/1300MC-nek (acéllábas EQ2-n) Eddig a Vénuszt, a Cor Carolit és a Mizart sikerült távcsővégre kapni.
Sajnos kisvárosi környezetben egy erkélyről gyakorlokés egy utcai lámpa is belerondít a szemembe. (kb 40-50m-re)
A két kettőst szépen bontotta a távcső, fénylő kis pontocskák szorosan egmás mellett.
A vénuszt viszont a nyugati irányban aránylag világos égbolton a lemenő nap után figyeltem meg. Itt egy nagyobb vöröses, kissé elmosódott foltot láttam, az egyik oldalán sötétebb résszel. Lehet, hogy hülye kérdés, de ez így normális?
Sajnos csak a nyugati irányba tudok nézelődni, de itt viszonylag nagy égterületet fedek le. Ahogy néztem a bolygók jelenleg nem nagyon fordulnak erre és most a Hold is nappal látható.
Tudtok ajánlani egy kezdőnek való célpontot ebben az irányban a lehetőségekhez mérten? Próbáltam mélyég objektumokat is keresni, de sikertelenül. (pl M3)
Köszönöm.

Konkretumok nélkül ezt nagyon ajánlom még a távcsöved mellé:
https://tavcso.hu/termekcsoport/kiadv_kisatlasz

Nagy segítség lesz minden alkalommal.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.04. 09:32

Igen, az alacsony pozicióban lévő Vénusz "így normális".

Az István által ajánlott könyv alapmű. Mellé pedig segítség lehet egy planetárium program is (Stellarium, SkySafari stb.).
Hamar be fogod látni, hogy azon az erkélyen nem sok keresnivalója lesz annak az MC-nek. Mélyégen a lámpa miatt, bolygón pedig a beton miatt (ahol erkély van, ott általában beton is).

Az alkalmas észlelőhely megtalálásához nekem anno sokat segített a Google Earth. Én már mindig kitelepülök, megéri. Sokkal könnyebben lehet tájékozódni egy sötét égen, az a kis távcső pedig megtáltosodik... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.04. 12:36

Lovász András írta:
2021.08.04. 09:32
Igen, az alacsony pozicióban lévő Vénusz "így normális".

Az István által ajánlott könyv alapmű. Mellé pedig segítség lehet egy planetárium program is (Stellarium, SkySafari stb.).
Hamar be fogod látni, hogy azon az erkélyen nem sok keresnivalója lesz annak az MC-nek. Mélyégen a lámpa miatt, bolygón pedig a beton miatt (ahol erkély van, ott általában beton is).

Az alkalmas észlelőhely megtalálásához nekem anno sokat segített a Google Earth. Én már mindig kitelepülök, megéri. Sokkal könnyebben lehet tájékozódni egy sötét égen, az a kis távcső pedig megtáltosodik... :)

Andrással egyetértve, át is hoztam a korábbi hozzászólásomat a másik topikból, mert ott kifejezetten témaidegen volt:
"Sokszor macerás kitelepülni, de ha van egy jól bejáratott sötét észlelőhelyed az aranyat ér.
(Főleg, ha a helyi vadászoknak sem vagy útjában.)
Ehhez már csak egy jó leképzésű optika kell és nem kókadsz mint a nehéz kihuzat, hanem... elmentél."

Én is ezen két térkép összehangolásával kerestem jó észlelőhelyeket az ország különböző helyein, ahol gyakran megfordulok.

https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF

https://www.google.com/maps/@47.1005255 ... a=!3m1!1e3

Az egyiken a tartózkodási helyem környékének fényszennyezettségét, a másikon a kiválasztott hely megközelíthetőségét nézem.
Elmondhatom, hogy az SQM mérő közel a térkép által mutatott sötétségi paramétereket adja.
Kicsi átmérő esetén hatványozottan jelentkezik a sötét ég jelentősége, ha néhány fényesebb mélyég objektum is, szerepel a látnivalók listáján.
Nagyobb fénygyűjtésű eszközön is brutális különbség tapasztalható egy jó sötét helyről.
Csak példaként említem, hogy összehasonlítva Balatonfűzfőn a csillagdában (SQM 20,76) felszerelt 12"-es SC-ben látott M42 képet a Pénzesgyőr környéki (SQM 21,72), vagy az Alföldön Mezőhék környéki (SQM 21,80) a saját 10"-es SC-mben látott képpel, nagyon látványos a különbség annak ellenére, hogy az én csövem kb. 5cm-el kisebb átmérőjű.
Ennyit jelent a jó sötét ég.
Azt, hogy jó sötét az ég és jó az átlátszóság, onnan is lehet tudni, hogy nehezebb beazonosítani a csillagképeket a temérdek csillag között, és világít a tejút.

D.Laci
ui.: Tarján a térkép szerint SQM 21,19 .
Ott könnyen be lehet azonosítani, de majd helyben megmérjük.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.08.04. 13:59

D.Laci írta:
2021.08.04. 12:36
Lovász András írta:
2021.08.04. 09:32
Igen, az alacsony pozicióban lévő Vénusz "így normális".

Az István által ajánlott könyv alapmű. Mellé pedig segítség lehet egy planetárium program is (Stellarium, SkySafari stb.).
Hamar be fogod látni, hogy azon az erkélyen nem sok keresnivalója lesz annak az MC-nek. Mélyégen a lámpa miatt, bolygón pedig a beton miatt (ahol erkély van, ott általában beton is).

Az alkalmas észlelőhely megtalálásához nekem anno sokat segített a Google Earth. Én már mindig kitelepülök, megéri. Sokkal könnyebben lehet tájékozódni egy sötét égen, az a kis távcső pedig megtáltosodik... :)

Andrással egyetértve, át is hoztam a korábbi hozzászólásomat a másik topikból, mert ott kifejezetten témaidegen volt:
"Sokszor macerás kitelepülni, de ha van egy jól bejáratott sötét észlelőhelyed az aranyat ér.
(Főleg, ha a helyi vadászoknak sem vagy útjában.)
Ehhez már csak egy jó leképzésű optika kell és nem kókadsz mint a nehéz kihuzat, hanem... elmentél."

Én is ezen két térkép összehangolásával kerestem jó észlelőhelyeket az ország különböző helyein, ahol gyakran megfordulok.

https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF

https://www.google.com/maps/@47.1005255 ... a=!3m1!1e3

Az egyiken a tartózkodási helyem környékének fényszennyezettségét, a másikon a kiválasztott hely megközelíthetőségét nézem.
Elmondhatom, hogy az SQM mérő közel a térkép által mutatott sötétségi paramétereket adja.
Kicsi átmérő esetén hatványozottan jelentkezik a sötét ég jelentősége, ha néhány fényesebb mélyég objektum is, szerepel a látnivalók listáján.
Nagyobb fénygyűjtésű eszközön is brutális különbség tapasztalható egy jó sötét helyről.
Csak példaként említem, hogy összehasonlítva Balatonfűzfőn a csillagdában (SQM 20,76) felszerelt 12"-es SC-ben látott M42 képet a Pénzesgyőr környéki (SQM 21,72), vagy az Alföldön Mezőhék környéki (SQM 21,80) a saját 10"-es SC-mben látott képpel, nagyon látványos a különbség annak ellenére, hogy az én csövem kb. 5cm-el kisebb átmérőjű.
Ennyit jelent a jó sötét ég.
Azt, hogy jó sötét az ég és jó az átlátszóság, onnan is lehet tudni, hogy nehezebb beazonosítani a csillagképeket a temérdek csillag között, és világít a tejút.

D.Laci
ui.: Tarján a térkép szerint SQM 21,19 .
Ott könnyen be lehet azonosítani, de majd helyben megmérjük.
Köszi az infókat.
A falumra kattintva SQM 21,54-et ír(Class4).
De északi és déli irányokban nem messze látok jobbat is (Class 3).
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.04. 15:35

A 21,6-21,7-es érték térkép szerint hazai viszonylatban már nem is olyan rossz, de ha párás a levegő, az durván lerontja!
Ez különösen nagyobb települések közelében hatványozottan jelentkezik.
Szerencsés vagy Józsi, Visnye és Koppányszántó környéke nagyon ígéretes, SQM 21,8 fölötti térkép szerinti értékkel, idehaza nem túl gyakori és nincs messze hozzád.
Ankalimon is említette Koppányszántót, ha jól emlékszem.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”