Nem láttam a holdat az égen

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Nem láttam a holdat az égen

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.08.09. 18:51

Dlajos írta:
Bogáncs írta:Mivel, a Hold főnév ezért nagy kezdőbetűvel kell írni!


Minden hold, mint égitest, főnév, és kisbetűvel írjuk, ha nem mondatot kezdünk vele. A mi Holdunk nevét azért írjuk nagy betűvel, mert az a neve, hogy Hold. Tehát ebben az esetben tulajdonnév ami szintén főnév.
Csak mert gyerekek is olvassák...
Üdv,
L.
Szerk.: Kulizoli nemcsak jól tudja, hanem gyorsabb is mint én...


Sajnos, a szlovák középiskolában nem tanitották a magyar nyelvtant és a helyesírást!!!
Saját szorgalmamból, könyvekből tanultam meg azt amit a magyar nyelvtanból tudok.
Ahol középiskolába jártam már azétr is leküptek az utcán, ha a barátommal magyarul beszéltam!
Ha nem beszélem a magyar nyelvet tökéletesen, elnézést kérek azoktól akik az anyanyelvükön
tanulhattak az iskolában. Habár örülök neki, hogy ilyen szinten ismerem a helyesírást./erről ennyit/

mpt írta : Miert ez a legnagyobb problema, hogy hany topic van?

--mpt

Nekem nem probléma, hogy hány topic van! Én egy topicot nyitottam három és fél hónappal
a regisztráció után : Maszat címmel. /a magyar műhold/
Arra vagyok kiváncsi, hogy meddig fog ez még így menni a jövőben ?
Új tag --- új topic :!: :?: :oops:
Üdv Bogáncs.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Nem láttam a holdat az égen

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.09. 20:30

Kedves "bogáncs" !
E!lőre bocsátom, hogy ez az egész már nem ebbe a topicba való, próbáltam is szeliden átirányitani a Homokozóba, no de ha itt folytatod, hát itt reagálok.
1. Re: helyesírás. Mindenekelőtt: akik kicsit kiigazítottak, azoknak igaza volt, ez ellen kár kibúvót keresni.
Az, ami a további levélíróknak nem tetszett, az a fölényeskedő, kioktató, lekezelő modorod volt.
Nagyon szomorú, számunkra sem közömbös a határainkon kivűl élő honfitársaink tragikus helyzete! De ez a tragikus helyzet nem jogosít fel senkit, hogy olyan hangnembe írjon, mint Te teszed: leveleidnek jó negyede-harmada veszekedő, kioktató, fölényeskedő szöveg, anélkül, hogy érdemileg hozzá szólnál a témákhoz.
Az előbbi esetben: egy jószándékú, bizonyára kezdő érdeklődő írt egy kérdést, amire néhányan - akik sem ujoncok nem vagyunk, sem olyan nemrég bekapcsolódott levelező, mint Te - megpóbáltunk érdemben válaszlni. Te viszont nem írtál semmi érdemi felviklágosítást, csak nekiesel, és letólod az érdeklődőt. Ráadásul olyan kérdésben fölényeskedsz, amelyben, mint magad írod - önhibádon kívül de nem vagy járatos. (Emellett semmi köze a feltett kérdéshez.)
2. Leveled egyéb részei is a ledorongolás és a fölényeskedés hangján íródott. Eltekintve attól, hogy ennek a topic-kérdésnek másutt lett volna a helye, sőt éppen ezért sápitoztál, csak arra jó, hogy mást megbántsál, esetleg elvedd a kedvét, hogy tovább beszélgessen velünk.
Abban pedog egyet értek Molnár Péterrel, hogy az egész nem ért meg annyi sort, amennyit rászántál. Ami pedig az új belépők korlátozását illeti: ne feledd el, hogy a Te első belépésed az volt, hogy durván és nyeglén belém kötöttél, ráadásul teljesen alaptalanu, az akkor ott folyó témához nem is konyítva. Ha nagyon szigorúan vesszük, akkor azonnal ki kellett volna tiltani a Csillagvárosból. De ez nem történt meg, szerencsére.
Bogáncs! Olvastamm én tőled jól megfogalmazott, célra törő, érdekes levelet. De az ilyen kitöréseid az okos irásaidat is hiteltelenné tészik. Próbáljad visszafogni agresszivitásodat. A kérdező hölgytől pedig feltétlenül KÉRJ BOCSÁNATOT.
Mivel sejtem, hogy erre a levelemre is csak kiokítással és durvasággal tudsz válaszolni (amit remélem nem teszel), ilyen levélre nem is válaszolok! BQ.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Nem láttam a holdat az égen

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2013.01.15. 18:52

Ezt a kis topikot én csak most vettem észre, és végigolvasva jól összefoglalja azt, miért nem írok mostanában a CSV-re.

Egy kedves érdeklődő feltesz egy kérdést, és miután megkapta rá a választ, mit lát? Azt, hogy a többiek - akik egyébként az életben legtöbbször jó barátok, jó ismerősök -, összevesznek a Nagy Semmin. Aminek egyetlen célja, hogy az utolsó hsz-ben kiderüljön: nekem van igazam, én tudom jobban, azafőnév, nemazafőnév, nemtudodjól!
Minek? Fogalmazza meg nekem valaki közületek, hogy mi ennek a célja?!

Azt fogja látni ezután a kedves érdeklődő Hölgy, hogy ez egy összetartó közösség, ahol az emberek szeretik és segítik egymást? Nem. Pedig így van, én tudom ;) épp ezért állok értetlenül a dolog előtt!
Elnézést, ha én olvastam/néztem félre valamit.
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Nem láttam a holdat az égen

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2013.01.15. 19:14

Szerintem ez a topic "jól" kezdődött, egy érdeklődő feltett egy kérdést, kapott rá néhány választ, majd Bogáncs részéről jött a habzószájjal kötekedés, ahogy te is írtad, aholdazfőnévésnagybetű - mérnyitszilyentopicot - tesemgondolodkomolyan - ésatöbbi.

Lajos bácsinak teljesen igazat adok...ahogy neked is, mert én sem értem, mi értelme ennek a pówerkedésnek sokszor egyesek részéről.
Szamba
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2020.06.10. 22:36

Re: Nem láttam a holdat az égen

Hozzászólás Szerző: Szamba » 2020.06.10. 22:59

Olvastam a hozzászólásokat és nem érdekel, ki hogy oktat ki vagy néz bolondnak, de akkor sem értem, mi történik ahhoz képest, ahogy történnie kellene...tudom pontosan, mi a törvényszerűség, de tegnap este 10 óra körül elképesztő alacsonyan volt a Hold, pontosan délen, ma pedig ugyanakkor sehol teljesen tiszta égbolton. Minden tudományos, korrekt és higgadt magyarázatot boldogan elfogadok. Egyébként régóta figyelem ezt a jelenséget és egyáltalán nem értem. Úgy tanultuk, hogy egy meghatározott pályája van. Köszönöm!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Nem láttam a holdat az égen

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.11. 06:32

Szamba írta:
2020.06.10. 22:59
Olvastam a hozzászólásokat és nem érdekel, ki hogy oktat ki vagy néz bolondnak, de akkor sem értem, mi történik ahhoz képest, ahogy történnie kellene...tudom pontosan, mi a törvényszerűség, de tegnap este 10 óra körül elképesztő alacsonyan volt a Hold, pontosan délen, ma pedig ugyanakkor sehol teljesen tiszta égbolton. Minden tudományos, korrekt és higgadt magyarázatot boldogan elfogadok. Egyébként régóta figyelem ezt a jelenséget és egyáltalán nem értem. Úgy tanultuk, hogy egy meghatározott pályája van. Köszönöm!
A Stellarium szerint nem láthattad 22 óra körül. 23-kor is a horizont alatt volt. (2020.06.09.)A pálya valóban nem magas, a bolygókkal együtt mozgott.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2020.06.11. 09:04-kor.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Nem láttam a holdat az égen

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.11. 08:05

A holdunk minden nap egy órával később kel... Továbbá, mivel valóban naggyából egy pályán mozoknak a bólygókkal, ehez hozzájön, hogy a saját földpályánkon mi is haladunk időben; ez okoza a ekliptika éves magasság változását. Viszont most az egy holdkeringési ciklus alatt a leg szembetűnőbb, az egyórával későbbi kelés, és az egyre meredekebb pálya; mivel a nyári napfordulón környékén, az újhold van a legmagassabb pontján az ekliptikának....Más eseményt nem tudok elképzelni.... :)
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Nem láttam a holdat az égen

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.11. 09:10

gyuri17 írta:
2020.06.11. 08:05
A holdunk minden nap egy órával később kel...
Ez ma éppen 32 perc volt. :oops:
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Nem láttam a holdat az égen

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.11. 09:27

Akkor ezt lehet rosszul tudtam...
Bocs a téves infóért!
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Nem láttam a holdat az égen

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.11. 09:45

gyuri17 írta:
2020.06.11. 09:27
Akkor ezt lehet rosszul tudtam...
Bocs a téves infóért!
Nem biztos, mert két honlapon is más-más az időpont.
A hivatalos Holdkelte lehet, hogy titok marad. :D
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”