Celestron Travelscope 50

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Celestron Travelscope 50

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.04.22. 08:17

Azt is meg kéne nézni, hogy amikor élesre próbálod állítani, melyik irányba kell tolni az okulárt, hogy élesedjen, melyik végén akad fenn ?

Már hogy most túl közel van az objektívhez képest, vagy túl távol, ezt megállapítani.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Celestron Travelscope 50

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.04.22. 09:43

Ha már úgyis szétszedve, még egy közlés erről http://scopeviews.co.uk/CelestronTravelscope50.htm Távolról nehéz tanácsot adni.
Avatar
madg
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010.06.11. 22:03

Re: Celestron Travelscope 50

Hozzászólás Szerző: madg » 2019.04.22. 13:35

kosztyuz írta:
2019.04.19. 20:37
Egyáltalán, van-e olyan MCSE tag itt, bolt szervíz, akit meg lehet kérni, hogy megszakértené esetleg, hogy dobjam ki, vagy valamit lehet még kezdeni vele? Üllő környékén, vagy Budapesten...
Szia!

Budapesten a Polaris csillagvizsgálóban nyitvatartási idő alatt biztosan találsz hozzáértő embereket, akik segítenek. De. A képek alapján úgy tűnik, ez egy légréses objektív, aminél nagyon nem mindegy, hogy a lencsetagok hogyan állnak egymáshoz képest, ennek összerakása jelölés hiányában igen hosszadalmas munka. Az eredmény pedig nem biztos, hogy megéri a befektetett energiát. Szerintem egy 50mm-es f/7-es akromát csillagászati célra igencsak korlátozottan használható, a jelenleg meglévő Huygens okulárjaiddal, műanyag Barlow-val és állvánnyal pedig gyakorlatilag csak kiábrándító képet kaphatsz. 20 - 30e. forintért már kapható új, kezdőknek szánt távcső nagyobb átmérővel, jobb okulárokkal, állvánnyal.
(Hozzáteszem, nekem a szovjet, műanyaglencsés, mai szemmel távcsőnek se nevezhető építőkészlet volt az első "távcsövem" ami megfertőzött. A Holdat én se láttam vele tisztán...)
Üveggörbítő tanonc
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Celestron Travelscope 50

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2019.04.23. 10:09

Az előttem hozzászólók már jól leírták a lényeget. Én csak annyit fűznék hozzá, hogy tudomásom szerint ha megfelelő megvilágítás mellett az összerakott lencsék közepén látszódnak a Newton-gyűrűk (kis színes koncentrikus körök), akkor a két lencse egymáshoz képest pontosan van centírozva. De azt hiszem, ehhez nagyon pontos lencsefelületek kellenek. A két lencse összeforgatása már más kérdés. Azt hiszem régebben Kurucz János írta, hogy a légréses akromát nem korrigált tengelyen kívüli asztigmiára. Vagyis ha nincs pontosan összeforgatva a két lencse, akkor asztigmatizmus léphet fel. Viszont ha nagyon pontosak a felületek, akkor az elforgatás semmit nem fog számítani. De hátha valaki hozzáértő majd kijavít.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”